Termedia.pl
 
 
ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Current issue Archive About the journal Subscription Contact
5/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Różni ale podobni

Andrzej Nehrebecki

Online publish date: 2003/10/16
View full text Get citation
 
Różni ale podobni
-; rozmowa z członkami Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki, posłem Bronisławem Dankowskim i posłem Ryszardem Kędrą




Andrzej Nehrebecki: Szanowni Panowie, na początek tradycyjne pytanie o przyczyny przystąpienia Panów do Parlamentarnego Zespołu ds. Restrukturyzacji Energetyki. Czy postrzegacie specjalną rolę energetyki w gospodarce kraju?



Bronisław Dankowski: Energetyka jest bardzo ważnym działem gospodarki kraju, to tak, jak serce u człowieka. Na niedawnym przykładzie awarii energetycznej w Stanach Zjednoczonych można zauważyć, jaka to ważna dziedzina gospodarcza. W mojej ocenie w Polsce w okresie powojennym przykładano bardzo wiele uwagi do rozwoju energetyki. Budowano nowoczesne wówczas elektrownie węglowe i stacje przesyłowe, ale może zbyt mało uwagi zwracano na rozwój najnowocześniejszych technologii wytwarzania energii elektrycznej. Myślę, że gdy Polska stoi węglem, trzeba należycie to wykorzystać, ulepszając technologię spalania węgla, aby zminimalizować zanieczyszczenie środowiska. Oczywiście, nie zapominając o małych elektrowniach wodnych i wiatrowych. Dlatego biorę udział w tym Zespole, ponieważ widzę potrzebę odnowy naszego rodzimego przemysłu oraz wysoko wykwalifikowanych kadr.



Ryszard Kędra: W moim wypadku to nie przypadek. Z wykształcenia jestem energetykiem. Moja praca zawodowa była związana od lat z tym działem gospodarki. Pracowałem przy budowie Elektrowni Łaziska, Elektrowni Kozienice i Elektrowni Jaworzno III. Uważam, że energetyka jest strategicznym działem gospodarki, który ma decydujący wpływ na jej rozwój. Gdy słyszę hasło restrukturyzacja energetyki oblewa mnie zimny pot. Z doświadczeń wiem, że tzw. złodziejska prywatyzacja, która dotknęła inne sektory gospodarki doprowadziła do ich osłabienia lub całkowitego upadku. Niewiele już zostało do zniszczenia. Nie możemy pozwolić, aby tak się stało z polską energetyką, a w konsekwencji z całą gospodarką.



A.N.: Jak oceniacie Panowie dotychczasowy przebieg prywatyzacji elektroenergetyki i jak -; zdaniem Panów -; powinna przebiegać dalsza restrukturyzacja tego sektora?



R.K.: Fatalna, chaotyczna wyprzedaż. Brak całościowego planu i bilansu kosztów. Uważam, że są to doraźne działania ratowania budżetu państwa środkami uzyskanymi ze sprzedaży energetyki bez jakiejkolwiek...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.