ISSN: 1896-7698
Kardiologia na co Dzień
Bieżący numer Archiwum O czasopiśmie Kontakt
3/2009
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Skala oceny ryzyka wystąpienia zachorowania na cukrzycę typu 2 - FINDRISC

Marcin Leszczyk

Kardiologia na co Dzień 2009; 4 (3-4): 103-104
Data publikacji online: 2009/12/18
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Przedstawiona skala FINDRISC (FINnish Diabetes Risk
SCore) służy do oceny ryzyka wystąpienia zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat u dorosłych. Opracowana przez Finnish Diabetes Association jest prostym formularzem, za pomocą którego w szybki sposób można zidentyfikować osoby zagrożone rozwojem cukrzycy, a co za tym idzie - rozpocząć działania profilaktyczne, nakierowane na zwalczanie czynników ryzyka rozwoju tej choroby. Ma to szczególne znaczenie zarówno w aspekcie wystąpienia późniejszych powikłań sercowo-naczyniowych, jak i w opóźnieniu ujawnienia się samej cukrzycy. Jak się okazało, już zaburzenia metabolizmu glukozy zwiększają 2-krotnie śmiertelność oraz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, w momencie gdy nie można jeszcze rozpoznać cukrzycy na podstawie znanych powszechnie kryteriów. Z tego też powodu, uwzględniając skalę FINDRISC, możliwe jest określenie ryzyka wystąpienia powyższych incydentów.
Formularz zawiera 8 pytań. Odnoszą się one bezpośrednio do wspomnianych wcześniej stanów ryzyka rozwoju cukrzycy. Do każdego pytania przewidziano co najmniej 2 opcje wyboru odpowiedzi. Dla wszystkich możliwości przypisano określoną liczbę punktów, które sumuje się po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi. Im więcej punktów uzyska pacjent wypełniający formularz, tym większe jest ryzyko wystąpienia u niego cukrzycy typu 2 w najbliższej dekadzie.
Pierwsze pytanie dotyczy wieku chorego. Patrząc na punktację możliwych opcji wyboru, nie sposób nie zauważyć, że osoby po 45. roku życia mają zwiększone ryzyko wystąpienia zachorowania na cukrzycę.
Kolejne dwa pytania ściśle wiążą się z parametrami antropometrycznymi, a mianowicie wskaźnikiem masy ciała (body mass index - BMI) oraz obwodem talii. Znaczące zwiększenie punktacji, a zarazem ryzyka rozwoju cukrzycy obserwuje się u osób stricte otyłych (BMI ł 30 kg/m2) oraz mających obwód pasa na poziomie pępka wynoszący co najmniej 94 cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet.
Następne dwa pytania odnoszą się do stylu życia. Pierwsze z nich dotyczy poziomu aktywności fizycznej respondenta, natomiast drugie odżywiania w zakresie codziennego spożycia owoców i warzyw. W obu przypadkach istnieją tylko 2 opcje wyboru.
Za pomocą kolejnego pytania autorzy pragną zidentyfikować ważny czynnik ryzyka - nadciśnienie tętnicze, pytając, czy kiedykolwiek pacjent regularnie stosował leki przeciwnadciśnieniowe.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest to, czy u danej osoby...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.