eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
Editorial System
Submit your Manuscript
1/2024
vol. 10
 
Share:
Share:
abstract:

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2024, czyli ochrona sercowo-naczyniowo-nerkowa z metaboliką w tle

Mariusz Dąbrowski
1

1.
Zakład Patofizjologii Człowieka, Uniwersytet Rzeszowski
Online publish date: 2024/03/06
View full text Get citation
 
h3>Wstęp Tegoroczne Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) były oczekiwane z dużym zainteresowaniem przez rodzimych diabetologów, ale także lekarzy innych specjalności (kardiologów, nefrologów, endokrynologów) i lekarzy rodzinnych, ponieważ w minionym roku wydarzyło się kilka rzeczy, które – jak oczekiwano i przypuszczano – znajdą odzwierciedlenie w nowych wytycznych. Oczywiście największym zainteresowaniem zawsze cieszą się zalecenia dotyczące leczenia farmakologicznego (naszym pacjentom, niestety, zdecydowanie łatwiej jest introdukować nowy lek niż zaimplementować zmiany behawioralne dotyczące nawyków dietetycznych i aktywności fizycznej). I tutaj też mamy pewne zmiany, a niektóre znane już wcześniej wytyczne zyskały nowy entourage. Ale do rzeczy… h3>Co nowego i ciekawego dla lekarza POZ w wytycznych PTD 2024 Na wstępie chciałbym zauważyć i podkreślić, że dostęp do porady specjalisty diabetologa jest w naszych warunkach ograniczony. Możliwość skorzystania z niej ma co najwyżej jedna na 3–4 osoby z cukrzycą typu 2, dlatego ogromna większość chorych pozostaje pod wyłączną opieką lekarzy POZ. Najważniejsze zmiany z punktu widzenia lekarza praktyka przedstawiam poniżej w formie odrębnych punktów dla lepszej ich czytelności:
• Zasady rozpoznawania zaburzeń tolerancji glukozy nie uległy zmianie, również wytyczne dotyczące prewencji cukrzycy pozostały niezmienione – odniosę się do nich w dalszej części artykułu.
• W rozdziale 3 ujednolicono nazewnictwo systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGM), rezygnując z podziału na działające w czasie rzeczywistym i metodą skanowania, gdyż tak naprawdę najpowszechniejszy system CGM działa de facto w czasie rzeczywistym.
• W rozdziale 4, poświęconym celom terapeutycznym w cukrzycy, uwzględniono nowe zalecenia dotyczące docelowego stężenia lipidów u osób z cukrzycą, skorygowano także docelową wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c) u osób, których przewidywany czas przeżycia jest krótszy niż 10 lat.
• W rozdziale 5 wśród zaleceń dotyczących monitorowania osób dorosłych z cukrzycą dodano wers o konieczności badania przynajmniej raz do roku stóp w kierunku neuropatii cukrzycowej.
• W rozdziale 11 zmodyfikowano wytyczne dotyczące farmakoterapii cukrzycy typu 2 – będzie to przedmiotem rozważań w dalszej części tego artykułu.
• Rozdział 12 został zmodyfikowany w ten sposób, że przeniesiono zagadnienia odnoszące się do insulinoterapii w...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.