facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2016
vol. 103
 
Share:
Share:

Z życia PTD
III Międzynarodowa Konferencja Dermatologia i Alergologia bez Granic,
Sprawozdanie z 12. Akademii Dermatologii i Alergologii

Elżbieta Grubska-Suchanek

Przegl Dermatol 2016, 103, 192–195
Online publish date: 2016/05/04
Article file
- Ustka - sprawozdanie.pdf  [0.34 MB]
Get citation
 
PlumX metrics:
 
W dniach 5–7 lutego 2016 roku odbyły się w Słupsku i Ustce 12. Akademia Dermatologii i Alergologii oraz III Międzynarodowa Konferencja Dermatologia i Alergologia bez Granic, które poprzedził całodniowy kurs doskonalący Zimowa Szkoła Atopii, zorganizowane przez Sekcję Dermatologiczną Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Katedrę i Klinikę Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Oddział Morski Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego z okazji XXIV Światowego Dnia Chorego. Wydarzenia objęli honorowymi patronatami minister zdrowia dr Konstanty Radziwiłł, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusz Moryś, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku dr Roman Budziński, prezydent Słupska, starosta słupski oraz burmistrz Ustki.
W konferencji uczestniczyło 250 polskich lekarzy różnych specjalności oraz 40 lekarzy dermatologów i alergologów z Białorusi, z obwodu grodzieńskiego, witebskiego, mińskiego i homelskiego, a wykłady wygłosiło 40 wybitnych profesorów, specjalistów w zakresie alergologii, dermatologii, pediatrii, laryngologii oraz reumatologii. Program kursu Winter Atopy School obejmował 19 wykładów oraz pokaz ciekawych przypadków klinicznych. W dwóch sesjach mogliśmy wysłuchać ekspertów dermatologii i alergologii. Głównym tematem było atopowe zapalenie skóry (AZS), którego skomplikowanej patogenezie poświęcono pierwszą część wykładów. Odniesiono się do jego tła genetycznego i immunologicznego, poruszono temat znaczenia bariery naskórkowej w rozwoju tego schorzenia oraz mikrobiomu skóry. Odrębne wykłady poświęcono świądowi skóry i diagnostyce AZS. W trakcie tej sesji znalazło się też miejsce na omówienie innych schorzeń alergicznych, takich jak nieżyt nosa. Profesor Beata Kręcisz zmierzyła się z mitami i faktami na temat parabenów. Większość sesji poświęcono terapii AZS, co dla lekarzy praktyków ma priorytetowe znaczenie. O terapii pierwszego rzutu w tej chorobie mówił prof. Roman Nowicki. Jego wykład był uzupełniony informacjami o emolientach oraz mokrych opatrunkach, o których jeszcze długo dyskutowano w kuluarach. Podczas popołudniowej części kursu kontynuowano temat leczenia AZS. Czy w miejscowej terapii przeciwzapalnej w AZS należy stosować miejscowe glukokortykosteroidy czy miejscowe inhibitory kalcyneuryny? Problem ten omówiła prof. Magdalena Czarnecka-Operacz. Profesor Małgorzata Sokołowska-Wojdyło zagłębiła się w tajniki fototerapii. Profesor Maciej Kaczmarski poruszył temat diety w AZS, który kontynuowała dr Teresa Małaczyńska, dzieląc się swoimi bogatymi doświadczeniami w edukacji chorych i ich rodzin (szkoły atopii).
Inauguracja konferencji odbyła się w Polskiej Filharmonii w Słupsku w piątek, 5 lutego. Oficjalne otwarcie poprzedził pokaz przypadków, które prezentowali głównie młodzi pracownicy i rezydenci z Gdańskiej Kliniki Dermatologicznej. Uroczystego otwarcia obrad dokonał przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, prof. Roman Nowicki (ryc. 1), który przywitał wszystkich zaproszonych gości, wykładowców oraz uczestników konferencji (ryc. 2), a także odczytał list ministra zdrowia z wyrazami uznania i gratulacjami dla organizatorów oraz podziękowaniami dla uczestników za udział w tym ważnym wydarzeniu naukowym. Po oficjalnym otwarciu głos zabrał JM Rektor GUMed prof. Janusz Moryś, a następnie kolejno goście z Białorusi oraz przedstawiciele władz Słupska i Ustki. Część naukowa sesji inauguracyjnej obejmowała 9 wykładów o bardzo różnorodnej tematyce (ryc. 3). Mieliśmy między innymi okazję wysłuchać prof. Thomasa Lugera z Munster (ryc. 4), który przedstawił najnowsze możliwości leczenia AZS. Poznaliśmy też historię alergii na lateks (doc. Marta Chełmińska). Profesor Andrzej Kaszuba (ryc. 5) przedstawił współczesne metody leczenia miejscowego trądziku, a prof. Magdalena Czarnecka-Operacz (ryc. 6) zapoznała słuchaczy z możliwościami poprawy jakości życia pacjentów z pokrzywką przewlekłą. Ceremonię otwarcia tradycyjnie uświetnił koncert Orkiestry Sinfonia Baltica z udziałem znakomitych solistów Grażyny Brodzińskiej i Łukasza Ratajczaka, po którym odbył się koktajl powitalny (ryc. 7).
Drugi dzień konferencji wypełnił bogaty program naukowy podzielony na 7 sesji tematycznych.
Pierwsza poranna sesja poświęcona była łuszczycy. Wykład wprowadzający w imieniu nieobecnej dr hab. Aldony Pietrzak wygłosiła dr hab. Aneta Szczerkowska-Dobosz. Dotyczył on zaburzeń strukturalnych i czynnościowych przewodu pokarmowego w łuszczycy. Łuszczyca jako choroba układowa może się manifestować objawami z każdego odcinka przewodu pokarmowego. Zmiany układu trawiennego mogą być bezpośrednio związane z patogenezą choroby, stanowić następstwo terapii systemowych lub też współwystępowanie łuszczycy i wyżej wymienionych chorób może być przypadkowe. Kolejne dwa wykłady w tej sesji były poświęcone łuszczycowemu zapaleniu stawów (ŁZS) – pierwszy autorstwa dr hab. Anety Szczerkowskiej-Dobosz prezentował stanowisko dermatologa ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego rozpoznania ŁZS u chorych na łuszczycę, drugi wygłoszony przez prof. Marka Brzosko – stanowisko reumatologa z uwypukleniem diagnostyki i leczenia tej poważnej artropatii.
Gość zagraniczny tej sesji prof. Oleg Pankratov, kierownik Kliniki Dermatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Mińsku, przedstawił wyniki własne leczenia chorych na łuszczycę metodą UVB 311. Sesję łuszczycową zamknęła prof. Joanna Maj wykładem dotyczącym najnowszych metod leczenia łuszczycy. W podsumowaniu prelegentka podkreśliła, że celem leczenia przeciwłuszczycowego powinno być uzyskanie długotrwałej kontroli przebiegu choroby, które u wielu chorych jest możliwe tylko poprzez stosowanie terapii ciągłej.
Dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyła się sesja poświęcona pokrzywce, którą rozpoczęła dr hab. Magdalena Lange. Przedstawiła ona zagadnienia związane z diagnostyką i różnicowaniem przewlekłej postaci tej choroby. Następnie prelegenci zaprezentowali doświadczenia własne dotyczące roli D-dimerów w pokrzywce ostrej u dzieci oraz pokrzywki kontaktowej w alergii na białka mleka krowiego. Nowym, mało dotychczas znanym czynnikom patogenetycznym pokrzywki przewlekłej poświęcony był wykład prof. Magdaleny Czarneckiej-Operacz. Ożywioną dyskusję wywołały wykłady prof. Kariny Jahnz-Różyk i prof. Alicji Kasperskiej-Zając na temat leczenia opornej na standardową terapię pokrzywki przewlekłej przeciwciałem monoklonalnym anty-IgE. Podkreślono, że uzyskiwanie bardzo dobrych wyników tej terapii uzasadnia podjęcie starań o wprowadzenie programu lekowego z przeciwciałem monoklonalnym anty-IgE w leczeniu trudnych postaci pokrzywki przewlekłej.
W sesji południowej poświęconej różnym problemom dermatologicznym przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Dermatologów i Kosmetologów, kierownik Kliniki Dermatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Witebsku prof. Uladzimir Adaskievich przedstawił obraz kliniczny, diagnostykę i leczenie reakcji polekowej AGEP – tajemniczej choroby z tendencją do samoograniczania się, ale jednak obarczonej ryzykiem zgonu (w ok. 10%). Doktor Gałecka z Poznania omówiła znaczenie mikrobiomu jelit w licznych schorzeniach, nie tylko dermatologicznych, lecz także kardiologicznych, neurologicznych i psychiatrycznych oraz przedstawiła wykład na temat nietolerancji pokarmowej mediowanej IgG, stojąc na stanowisku, że testy badające poziom tych przeciwciał są niezwykle przydatne w diagnostyce nadwrażliwości na pokarmy. Zgromadzeni w sali słuchacze nie zgodzili się z tą tezą, argumentując swoje stanowisko brakiem dowodów naukowych potwierdzających zasadność badania poziomu przeciwciał IgG we krwi (bez różnicowania na poszczególne podklasy). W dyskusji podkreślono fakt, że przeciwciała w klasie IgG4 oraz IgG3 mają działanie ochronne – sprzyjają rozwojowi tolerancji na pokarmy, co zostało wykazane w licznych badaniach. Profesor Sokołowska-Wojdyło w podsumowaniu podkreśliła konieczność zlecania pacjentom wyłącznie tych badań, których wykonanie jest zasadne klinicznie i poparte dowodami naukowymi oraz których interpretacja jest jednoznacznie ustalona. Jest to niezwykle ważne w sytuacji, gdy na co dzień obserwujemy niepokojące zjawisko promowania wielu bezwartościowych testów alergologicznych, reklamowanych jako przydatne klinicznie. Na zakończenie tej sesji prof. Cezary Kowalewski omówił najnowszy konsensus diagnostyczno-terapeutyczny dotyczący choroby Duhringa, który niedługo ukaże się w druku, i przedstawił m.in. kontrowersyjną tezę, że dieta bezglutenowa w tej chorobie nie musi być aż tak ścisła, jak uważano do tej pory. W kuluarach omawiano ten problem w kontekście potencjalnego rozwoju chłoniaków jelit w przypadku nieutrzymywania ścisłej diety bezglutenowej w chorobie Duhringa.
Pomimo zmęczenia bogatym programem naukowym, niemało słuchaczy zgromadziła popołudniowa sesja alergologiczna, w której raz jeszcze powrócono do problemu pokrzywki i omówiono aktualnie obowiązujący konsensus na temat leczenia tego schorzenia.
Pozostając w kręgu pokrzywek, prof. Bernard Panaszek przedstawił aktualne aspekty klasyfikacyjne, diagnostyczne i terapeutyczne przewlekłego obrzęku naczynioruchowego. Prelegent zwrócił uwagę na nowe możliwości interwencji terapeutycznej w obrzęku z niedoboru C1-INH poprzez hamowanie produkcji bradykininy za pomocą inhibitora kalikreiny (ecallantide) i stosowanie antagonisty receptora dla bradykininy (icatibant). Jedyny wykład poświęcony alergii kontaktowej przedstawiła prof. Beata Kręcisz. Omówiła ona bardzo ważny problem narastającej częstości występowania uczulenia na metyloizotiazolinon – środek konserwujący szeroko stosowany w wielu produktach, takich jak kosmetyki, środki czystości, farby i lakiery.
Sobotni program konferencji zamknęła sesja dotycząca infekcji, w której przedstawiono problematykę zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych. Doktor Teresa Małaczyńska w niezwykle interesujący sposób omówiła trudności diagnostyczne w różnicowaniu alergii górnych dróg oddechowych oraz infekcji z uwzględnieniem najczęstszych czynników etiologicznych. Profesor Janis Kisis z Kliniki Dermatologicznej w Rydze przedstawił wykład dotyczący epidemiologii zakażeń grzybiczych na Łotwie, która pokrywa się z danymi z naszego kraju. Więcej uwagi poświęcono problematyce infekcji grzybiczych u sportowców jako grupy szczególnie predysponowanej. Profesor Romuald Olszański w wykładzie dotyczącym larwy wędrującej pokazał doskonałą dokumentację fotograficzną różnych postaci klinicznych infestacji tym pasożytem.
Po 12-godzinnych obradach, w sobotni wieczór spotkaliśmy się na wieczorze towarzyskim, śpiewając szanty oraz delektując się owocami morza.
Konferencję połączono z obchodami XXIV Światowego Dnia Chorego, które odbyły się w niedzielę, 7 lutego 2016 roku w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela i w Ratuszu Miejskim w Ustce z udziałem ks. abp. Tadeusza Gocłowskiego, rektora GUMed, rektora GSD oraz burmistrza Ustki. Podczas sesji niedzielnej poruszano zagadnienia związane z problemami ludzi starszych i uniwersalnymi metodami zachowania zdrowia. Zdrowy tryb życia promowano w trakcie całej konferencji, organizując poranne spacery nordic walking.
Już po raz dwunasty mogliśmy spotkać się na konferencji, która co roku stanowi znakomitą okazję do interdyscyplinarnej dyskusji na temat problemów diagnostycznych i najnowszych możliwości terapeutycznych, z których będą mogli skorzystać leczeni przez nas chorzy. Wszyscy uczestnicy wyjechali z Ustki z zaproszeniem na kolejną, 13. Akademię Dermatologii i Alergologii, która odbędzie się 9–12 lutego 2017 roku (www.ekonferencje.pl/13ADA).

Elżbieta Grubska-Suchanek
Copyright: © 2016 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.