World Health Organization

Ghebreyesus ogłosił stan zagrożenia o znaczeniu międzynarodowym

Udostępnij:
- Koronawirus 2019-nCoV jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego na całym świecie, ma potencjał pandemiczny - poinformował w czwartek wieczorem Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny World Health Organization, po tym, jak Komitet Nadzwyczajny WHO obradował za zamkniętymi drzwiami w sprawie rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan. Ogłoszono PHEIC (Public Health Emergency of International Concern, to jest Stan Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym).
Czym jest PHEIC?

Oznacza nadzwyczajne zdarzenie, które może stanowić poważne, nagłe, niezwykłe i niespotykane zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez rozprzestrzenianie się choroby na skalę międzynarodową lub ewentualnie wymagające skoordynowanej interwencji międzynarodowej.

Ogłoszenie PHEIC jest bardzo rzadkie, do tej pory dokonano tego pięć razy:
- w 2009 roku, kiedy w Afryce wybuchła epidemia grypy, wywołanej wirusem H1,
- dwukrotnie w 2014 roku podczas epidemii wirusa Ebola i polio,
- w 2016 przy wirusie Zika,
- w 2016 roku, kiedy w Demokratycznej Republice Konga panowała epidemia wirusa ebola.

- Za główny powód, dla którego ogłoszono stan wyjątkowy uznano to to, co dzieje nie w samych Chinach, a w innych krajach świata - powiedział Ghebreyesus. Przyznał, że deklaracja to nie wyraz braku zaufania do Chiny.

- Przeciwnie, nadal wierzymy w zdolność Chin do kontrolowania koronawirusa, ale jedynym sposobem na to, by pokonać wirus jest wspólna praca w duchu solidarności i kooperacji. Jesteśmy w kłopocie wszyscy, tylko wspólnie możemy to zatrzymać. To czas na fakty, a nie na strach, na naukę, a nie plotki. To czas na solidarność, a nie stygmatyzację - dodał na koniec dyrektor generalny WHO.

Ghebreyesus dodał, że WHO martwi się o kraje, w którym system opieki zdrowotnej jest słaby.

- Nie wiemy, jakie szkody może wyrządzić wirus, jeśli rozprzestrzeni się w państwie ze słabszym systemem opieki zdrowotnej. Musimy działać natychmiast, by pomóc krajom przygotować się na taką ewentualność - oświadczył Ghebreyesus.

Mówił też o tym, że należy przyspieszyć prace nad szczepionkami przeciwko chińskiemu koronawirusowi.

O sprawie poinformowały BBC, TVN24, „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”.

Przeczytaj także: „Cholewińska-Szymańska: Zakażenie koronawirusem 2019-nCoV ma znamiona wysokiego stopnia zagrożenia”, „Sprawdzą, jak jesteśmy chronieni przed zagrożeniem epidemiologicznym” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.