Scheuring-Wielgus wspiera Hamankiewicza w sprawie dostępności do pytań i pisze interpelację

Udostępnij:
Posłanka Nowoczesnej poparła stanowisko NRL w sprawie udostępnienia pytań testowych egzaminów LEK, LDEK i PES, które już się odbyły. - Podzielam wyrażany przez NIL oraz środowisko lekarzy stażystów i rezydentów pogląd, że pytanie testowe z egzaminów, które się już odbyły, powinny podlegać bezwarunkowemu ujawnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej - pisze posłanka.
Scheuring-Wielgus to kolejna parlamentarzystka, która interweniuje w Ministerstwie Zdrowia w sprawie dostępu do pytań egzaminacyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów. Wcześniej z interpelacją w tej samej sprawie do resortu zwróciła się Joanna Mucha, posłanka PO.

Joanna Scheuring-Wielgus przekazała Maciejowi Hamankiewiczowi pismo następującej treści:
- Pragnę zapewnić o moim zdecydowanym poparciu dla wyrażanego przez Naczelną Izbę Lekarską postulatu udostępnienia pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

Niezrozumiała jest dla mnie sytuacja, w której pomimo wyrażenia przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 7 czerwca 2016 r., (sygn. akt K 8/15) jednoznacznego, stanowiska w kwestii dostępności testów z odbytych w poprzednich latach egzaminów, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w dalszym ciągu odmawia ujawnienia wyżej wymienionych pytań, uzależniając swoją decyzję od stanowiska ministra zdrowia.

Krytycznie oceniam procedowaną na ostatnim posiedzeniu Komisji Zdrowia poprawkę poselską do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która co prawda przewiduje upublicznienie pytań egzaminacyjnych, lecz wprowadza okres pięcioletniej karencji od momentu napisania egzaminu.

Podzielam wyrażany przez Naczelną Izbę Lekarską oraz środowisko lekarzy stażystów i rezydentów pogląd, iż pytanie testowe z egzaminów, które się już odbyły, powinny podlegać bezwarunkowemu ujawnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej.

Na zakończenie pragnę poinformować pana prezesa, iż w przedmiotowej kwestii skierowałam do Ministra Zdrowia stosowną interpelację poselską, której treść załączam do niniejszego pisma.

Interpelacja poselska w sprawie jawności pytań z Lekarskiego Egzaminu Końcowego, Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego:
- W ostatnim czasie Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych odmówił ujawnienia pytań egzaminacyjnych z końcowych egzaminów lekarskich (LEK, LEKDent, PES). Wspomniana decyzja pozostaje w oczywistej sprzeczności ze stanowiskiem wyrażonym przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 7 czerwca 2016 r., (sygn. akt K 8/15). W orzeczeniu powyższym, Trybunał jednoznacznie opowiedział się za jawnością testów z odbytych w poprzednich latach egzaminów medycznych.

Należy uznać, że dostępność testów z końcowych egzaminów medycznych, które odbyły się w poprzednich latach w sposób pozytywny wpłynie na transparentność tego etapu weryfikacji wiedzy medycznej. Zgodnie z potwierdzoną przez Trybunał Konstytucyjny linią orzeczniczą, pytania z egzaminów końcowych i specjalizacyjnych są informacją publiczną. Wobec powyższego, dostęp do pytań z w/w egzaminów jest gwarantowanym konstytucyjnie (art. 61) prawem każdego obywatela.

Pomijając wskazane powyżej kwestie merytoryczne, decyzję Dyrektora CEM o odmowie ujawnienia pytań z lekarskich egzaminów końcowych oraz specjalizacyjnych należy uznać za odmowę podporządkowania się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego (który - co niestety nie jest aktualnie zasadą - został opublikowany w dzienniku urzędowym).

Krytycznie należy ocenić poprawkę poselską - zgłoszoną podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia - do projektu nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która wprowadzając zasadę jawności pytań egzaminacyjnych jednocześnie przewiduje pięcioletni okres karencji.
Mając na uwadze powyższe okoliczności, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.), zwracam się do Pana Ministra z wnioskiem o ustosunkowanie się do przytoczonych w niniejszej interpelacji kwestii oraz odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy Ministerstwo Zdrowia zamierza zainicjować lub poprzeć zmiany legislacyjne - polegające na nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty poprzez umieszczenie zapisu wprowadzającego zasadę jawności pytań z końcowych i specjalizacyjnych egzaminów lekarskich, które już się odbyły bez określania okresu karencji?

2. Jakie jest stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie poprawki do ustawy nowelizującej ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która wprowadza pięcioletni okres karencji przy upublicznianiu pytań egzaminacyjnych z lekarskich egzaminów końcowych oraz specjalistycznych w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego jednoznacznie wskazującego, iż pytania egzaminacyjne z lekarskich egzaminów końcowych podlegają reżimowi prawnemu właściwemu dla dostępu do informacji publicznej? W sytuacji, gdy stanowisko Ministra Zdrowia wobec w/w poprawki jest pozytywne, proszę wskazać okoliczności uzasadniające przyjęcie pięcioletniego okresu karencyjnego"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.