ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Leczenie bólu nowotworowego i medycyna paliatywna

Udostępnij:
Około pół miliona ludzi w Niemczech cierpi z powodu bólu nowotworowego, który jest jednym z najczęstszych pierwszych objawów choroby nowotworowej u 20-40% chorych.
Częstość występowania bólu nowotworowego zwiększa się w przebiegu choroby nowotworowej do około 90% wśród chorych hospitalizowanych w oddziałach opieki paliatywnej.

Leczenie bólu nowotworowego prowadzą często zespoły interdyscylinarne w ramach różnych obszarów opieki medycznej związanej z leczeniem bólu i opieką paliatywną. Z uwagi na dobrą dostępność opioidów, a także stosunkowo znaczną liczbę wyspecjalizowanych ośrodków w porównaniu z resztą Europy, Niemcy odgrywają szczególną rolę wraz z Wielką Brytanią. Istnieje ogromna potrzeba dalszego rozwoju i koordynacji współpracy różnych obszarów opieki medycznej w Niemczech funkcjonujących w ramach odpowiednich regulacji prawnych (Hospice and Palliative Act).

Programy nauczania QB13 (medycyna paliatywna) i QB14 (medycyna leczenia bólu) wprowadziły w Niemczech medyczne fakultety w celu poprawy integracji leczenia przeciwnowotworowego poprzez odpowiednią edukację studentów medycyny. W badaniach naukowych dotyczących leczenia bólu nowotworowego podejmowano różne tematy kliniczne takie jak na przykład dostępność opioidów, ale prowadzono też badania podstawowe dotyczące czynników genetycznych będących czynnikami predykcyjnymi skuteczności opioidów oraz neurobiologii bólu nowotworowego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.