eISSN: 2450-4459
ISSN: 2450-3517
Lekarz POZ
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
3/2017
vol. 3
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Przychodzi pacjent do lekarza z...
…Wylewem podspojówkowym

Ewa Langwińska-Wośko

Data publikacji online: 2017/07/17
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 

Definicja

Wylew podspojówkowy to wynaczynienie krwi z naczynia spojówki, które może się umiejscowić śródspojówkowo lub pod spojówką gałkową.

Epidemiologia

Wylew podspojówkowy stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów w celu udzielenia doraźnej pomocy okulistycznej. Spostrzegany zazwyczaj przez samego pacjenta lub otoczenie, z powodu zmiany koloru spojówki na czerwony budzi zawsze zaniepokojenie pacjenta.

Patogeneza

Istotą schorzenia jest przerwanie ciągłości drobnego naczynia krwionośnego w obrębie spojówki i przedostanie się pewnej ilości krwi do przestrzeni pomiędzy twardówką a spojówką. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to wzrost ciśnienia tętniczego, znaczny wysiłek fizyczny lub uraz mechaniczny. Pacjenci z samoistnymi wylewami podspojówkowymi to najczęściej osoby w starszym wieku chorujące na nadciśnienie tętnicze i/lub cukrzycę.
Powysiłkowe wylewy można obserwować u osób uprawiających sport wymagający znacznego wysiłku fizycznego lub u kobiet po porodzie.
Wylew podspojówkowy może także towarzyszyć urazowi mechanicznemu, najczęściej o charakterze urazu tępego, np. pobicie, uderzenie piłką, uraz podczas rąbania drzewa.

Obraz kliniczny

Wylew podspojówkowy charakteryzuje się ograniczoną, lecz niekoniecznie ostro oddzieloną, zmianą koloru spojówki z bladoróżowego na czerwony. Może obejmować niewielki obszar lub – np. po silnym urazie – prawie całą część spojówki gałkowej widocznej w szparze powiekowej. Przy masywniejszych wylewach można zaobserwować uniesienie spojówki, dające uczucie ciała obcego lub pełności w worku spojówkowym. Wraz z postępującym procesem wchłaniania się wylewu traci on swoją żywoczerwoną barwę i podlega procesom typowym dla ewolucji podbiegnięcia krwawego.

Diagnostyka różnicowa

W przypadku podejrzenia wylewu podspojówkowego bardzo istotne jest zebranie wywiadu od chorego. Należy ustalić, czy pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze i/lub cukrzycę, ma tendencję do samoistnych drobnych wylewów śródskórnych, jest leczony lekami zmniejszającymi krzepliwość krwi. W przypadku podawania przez pacjenta urazu poprzedzającego wylew diagnostykę zawsze należy rozszerzyć o inne możliwe powikłania, takie jak np. pęknięcie ściany gałki ocznej, podwichnięcie soczewki czy złamania kości czaszki (zwłaszcza oczodołu)....


Pełna treść artykułu...
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe