facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2016
vol. 103
 
Share:
Share:
Original paper

The role of analysis of EVER2 haplotypes in actinic keratosis

Agnieszka Kalińska-Bienias
,
Grażyna Kostrzewa
,
Magdalena Malejczyk
,
Rafał Płoski
,
Sławomir Majewski

Przegl Dermatol 2016, 103, 102–108
Online publish date: 2016/05/04
Article file
- znaczenie wybranych.pdf  [0.18 MB]
Get citation
 
PlumX metrics:
 

Wprowadzenie

Najczęstszym stanem przedrakowym, na podłożu którego rozwijają się raki kolczystokomórkowe (ang. squamous cell carcinoma – SCC), jest rogowacenie słoneczne (ang. actinic keratosis – AK). Dane z piśmiennictwa wskazują, że w procesie powstawania AK znaczenie mają nie tylko czynniki środowiskowe, lecz także genetyczne lub wirusowe, choć danych dotyczących podłoża genetycznego AK jest niewiele. Szczegółowa analiza ustalonych i potencjalnych czynników ryzyka wystąpienia AK ma aktualnie szczególnie istotne znaczenie praktyczne, ponieważ w ostatnich dekadach liczba zachorowań na AK u ludzi rasy kaukaskiej znacznie się zwiększyła [1]. Szacunkowe dane wskazują, że w Polsce w ciągu ostatniego półwiecza liczba nowych przypadków AK wzrosła aż 5-krotnie, choć należy podkreślić, że nie istnieją polskie rejestry występowania AK [1, 2].
Niewątpliwie głównym czynnikiem środowiskowym w rozwoju AK jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (ang. ultraviolet radiation – UVR), przy czym prawdopodobieństwo ich powstawania wiąże się z kumulacyjną dawką promieniowania UV, a także z ekspozycją na jego sztuczne źródła. Znaczenie mają również czynniki modulujące odpowiedź na UVR, takie jak fototyp skóry, rasa, rude lub jasne włosy, niebieskie oczy, piegi oraz zamieszkiwanie w miejscach dużego nasłonecznienia. Oznacza to, że nie każda osoba ma identyczną skłonność do powstawania AK. W ostatnich latach zidentyfikowano wiele genów odpowiedzialnych za modyfikowanie ryzyka wystąpienia rogowacenia słonecznego. Początkowo w badaniach genetycznych skupiono się na poszukiwaniu genów i ich zaburzeń w tkankach nowotworowych, gdzie stwierdzono, że za rozwój ognisk AK odpowiada duże uszkodzenie DNA keratynocytów [1]. Pierwszym poznanym genem, który został powiązany z AK, był gen TP53, w obrębie którego stwierdzono powstające de novo, charakterystyczne dla UVR mutacje typu C→T i CC→TT [3]. Kolejnym etapem badań jest poszukiwanie predyspozycji genetycznej do powstawania AK ocenianej jako zmienność polimorficzna (ang. single nucleotide polymorphism – SNP) [4, 5]. Ostatnio zainteresowanie naukowców skupiło się na genach EVER. Wybór tych genów wiąże się z faktem wykrycia ich mutacji w Epidermodysplasia verruciformis, genetycznie uwarunkowanych rakach skóry spowodowanych zakażeniem swoistymi wirusami brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus – HPV) [6]. Dodatkowym, ważnym czynnikiem wskazującym na możliwy udział genów EVER w kancerogenezie jest zaangażowanie HPV w rozwój AK u pacjentów bez Epidermodysplasia verruciformis [7]. Ponadto wyniki badań analizy sprzężeń genomu wykazały silny związek pomiędzy AK a niestabilnością genomową w regionie chromosomu 17q, na którym położone są między innymi geny EVER [8]. W naszych poprzednich analizach wykazaliśmy, że polimorfizmy genu EVER2 są powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju AK oraz progresją do raka kolczystokomórkowego [9, 10]. Analiza haplotypów genów EVER dotychczas nie była wykonywana.

Cel pracy

Celem pracy była ocena predyspozycji genetycznej w powstawaniu AK na podstawie analizy haplotypów genu EVER2. Do badania włączono haplotypy genu EVER2 zbudowane z polimorfizmów, które w dostępnych danych z piśmiennictwa były znamiennie związane z AK i SCC.

Materiał i metodyka

Analizowano 65 pacjentów z AK, w tym 37 kobiet i 28 mężczyzn. Średni wiek pacjentów wynosił 75,68 ±6,22 roku, mediana 75, zakres od 61,0 do 91,0 lat. Wszyscy pacjenci mieli liczne AK (≥ 5 ognisk), stwierdzane w trakcie przeprowadzanych badań lub w wywiadzie. Zebrano dane kliniczne dotyczące wieku wystąpienia AK, czasu trwania choroby, rozległości zmian skórnych, współwystępowania SCC, fototypu skóry i przewlekłej ekspozycji na promieniowanie UV (częste spędzanie czasu na powietrzu, wyjazdy do krajów o dużym nasłonecznieniu, niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych i korzystanie z solariów). Pacjenci mieli ogniska AK zlokalizowane na twarzy (policzki, nos, czoło), uszach, skalpie, grzbietach rąk, klatce piersiowej i na plecach. Średni czas trwania choroby wynosił 7,88 ±6,06 roku (mediana 5 lat, zakres od 6 miesięcy do 25 lat). Pierwsze zmiany wystąpiły średnio w wieku 67,8 ±7,99 roku (mediana 69, zakres od 44. do 89. roku życia). Grupa kontrolna obejmowała 274 osoby (137 kobiet, 137 mężczyzn), które były poddane testom na ustalenie ojcostwa w Zakładzie Genetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i wyraziły pisemną zgodę na anonimowe wykorzystanie swojego DNA do celów naukowych. Dokładny wiek osób z grupy kontrolnej nie był znany, ale wiadomo, że były to osoby młodsze w porównaniu z pacjentami. Ze względu na badaną predyspozycję genetyczną właściwe dobranie wieku w tym przypadku nie wpływało istotnie na wyniki analiz.
Na podstawie wyników otrzymanych w dostępnych badaniach dotyczących częstości występowania polimorfizmów genu EVER2 za pomocą programu PLINK [11] obliczono frekwencje poszczególnych haplotypów u pacjentów z AK i w grupie kontrolnej oraz oceniono ich związek z parametrami klinicznymi. W badaniach DNA izolowano z próbek krwi pełnej pobranej na kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA) przy użyciu komercyjnego zestawu NucleoMag firmy Macherey-Nagel, Bethlehem w USA. Próbki krwi poddano genotypowaniu przy użyciu łańcuchowej reakcji polimerazy w czasie rzeczywistym (ang. real time-polymerase chain reaction – RT-PCR) przy użyciu zestawów o numerach katalogowych C_3068817_10, C_3068816_10 i 4331349 rs073AHS1DR0 SNP AbD zaprojektowanych przez producenta (Applied Biosystems, Foster City, CA, USA). Reakcję przeprowadzono w aparacie 7500 Real Time PCR System firmy Applied Biosystems. Próbki o znanych genotypach losowo weryfikowano metodą sekwencjonowania. Reakcje łańcuchowe polimerazy przeprowadzano w aparacie GeneAmp 9700 (Applied Biosystems, Wellesley, USA) o następującym składzie mieszaniny reakcyjnej: 5,5 pmol/l każdego ze znaczników (ang. primer), 3,2 lL dNTP, 300 ng genomowego DNA, 1 lL MgCl2 w stężeniu 25 mmol/l i 3 U polimerazy Taq DNA (Fermentas, Wilno, Litwa). Do sekwencjonowania użyto BidDye Terminator v3.1 zgodnie z protokołem zaleconym przez producenta na analizatorze ABI PRISM 3130XL (Applied Biosystems).
Protokół badania został zatwierdzony przez Komisję Bioetyczną przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wszyscy pacjenci wyrazili pisemną zgodę na udział w badaniu.

Analiza statystyczna

Jako próg istotności statystycznej przyjęto p < 0,05.

Wyniki

Za pomocą programu PLINK wyznaczono 5 haplotypów, tj. ATA, AGG, AGA, TGG, TGA, zbudowanych z polimorfizmów 917A>T (rs7208422), 988-4G>T (rs62079073) i 1107G>A (rs12452890) genu EVER2. W haplotypach litery oznaczają odpowiednio: pierwsza litera polimorfizm –917A>T, druga –988-4G>T, trzecia –1107G>A. U pacjentów z AK i w grupie kontrolnej najczęściej stwierdzanymi haplotypami były haplotypy AGG i TGA, natomiast ze względu na niską frekwencję odrzucono kombinację TTG, która występowała z częstością rzadszą niż 0,01 w obu grupach. Analiza porównawcza nie wykazała istotnych różnic w rozkładzie haplotypów (tab. 1). Przeprowadzono analizy częstości haplotypów w zależności od wybranych parametrów klinicznych u pacjentów z AK. Do analiz wybrano parametry, które wykazywały znamienność statystyczną we wcześniejszych pracach, tj. wiek wystąpienia AK, rozległość zmian skórnych, współistnienie SCC oraz fototyp skóry i wywiad przewlekłej ekspozycji na UVR. Badaniu poddano haplotypy zbudowane z polimorfizmów –917A>T i –988-4G>T oraz z polimorfizmów –988-4G>T i –1107G>A, które utworzyły łącznie 8 wariantów (AT, TT, AG, TG, TG, GG, TA, GA). W analizach wykazano istotnie częstsze występowanie haplotypu TG (–917A>T i –988-4G>T) u pacjentów, u których choroba wystąpiła przed 70. rokiem życia (0,6117 vs 0,417; p = 0,029), oraz stwierdzono istotną statystycznie przewagę występowania tego haplotypu u pacjentów, którzy mieli większą rozległość zmian skórnych, tj. występowania ognisk AK przynajmniej w 3 różnych okolicach (0,6085 vs 0,414; p = 0,029) (tab. 2). Wskazuje to na rolę konfiguracji TG w AK. Analiza częstości występowania haplotypów EVER2 u pacjentów w zależności od współistnienia SCC wykazała, że haplotyp TA utworzony z polimorfizmów –988-4G>T i –1107G>A występował tylko u pacjentów z AK, natomiast nie pojawiał sie u pacjentów ze współistniejącymi SCC (wynik na granicy istotności statystycznej, p = 0,059) (tab. 3). Haplotyp AG zbudowany z polimorfizmów (–917A>T i –988-4G>T) był częściej stwierdzany u pacjentów, u których choroba wystąpiła poniżej 70. roku życia, w porównaniu z pacjentami, u których AK pojawiło się w późniejszym wieku, a różnica ta była istotna statystycznie (0,5141 vs 0,3138; p = 0,023). Częstość tego haplotypu była natomiast istotnie większa u chorych z mniejszą rozległością AK (mniej niż 3 okolice) (0,5146 vs 0,3201; p = 0,027). Nie stwierdzono znamienności statystycznej zależności pomiędzy występowaniem któregokolwiek z haplotypów a fototypem skóry. Analiza częstości występowania haplotypów EVER w zależności od wywiadu przewlekłej ekspozycji na UVR wykazała, że haplotypy AT utworzone z polimorfizmów 917A>T i –988-4G>T oraz TG utworzony z polimorfizmów –988-4G>T i –1107G>A były zdecydowanie częstsze u pacjentów z AK, którzy negowali przewlekłą ekspozycję na promieniowanie UV (odpowiednio p = 0,007, p = 0,046) (tab. 4).

Omówienie

Haplotyp to w genetyce zestaw polimorfizmów pojedynczych nukleotydów położonych na tej samej chromatydzie, który dziedziczy się jako zestaw sprzężonych ze sobą alleli. Dane z piśmiennictwa wskazują, że w predyspozycji do powstawania nowotworów znaczenie mogą mieć nie tylko polimorfizmy genów, lecz także odpowiednie ich konfiguracje, czyli haplotypy [12]. Ponadto wiadomo, że niektóre polimorfizmy, chociaż położone w różnej odległości w obrębie jednego lub różnych genów, mogą mieć działanie synergistyczne, co potwierdza udział kilku niezależnych alleli w patogenezie choroby nowotworowej. W zestawieniu haplotypu allele mogą mieć charakter protekcyjny i chronić przed nowotworami lub promujący i wpływać na rozwój nowotworu [13]. Z tego powodu w najnowszych pracach, w których poszukuje się wariantów genetycznych odpowiedzialnych za powstawanie różnych pozaskórnych nowotworów złośliwych człowieka, przeprowadza się dodatkowo analizę haplotypów. Dotychczas jednak opublikowano jedynie nieliczne prace, w których oceniano haplotypy w stanach przedrakowych lub rakach skóry, pomimo licznych badań dotyczących zmienności w obrębie wielu genów, takich jak protoonkogeny, geny supresorowe, kontrolujące apoptozę lub regulujące naprawę DNA.
W aktualnie dostępnych kilku pracach dotyczących genów EVER wykazano, że obecność polimorfizmów genów EVER1 i EVER2 sprzyja występowaniu AK, SCC oraz raka szyjki macicy. W przypadku skórnej kancerogenezy związek ten dotyczył polimorfizmu TT i allela T 917A>T (rs7208422) oraz polimorfizmu TT, TG i allela T 988-4G>T. W rakach szyjki macicy zależności te stwierdzono pomiędzy wieloma polimorfizmami, przy czym były one najsilniejsze z polimorfizmem rs9893818, rs2290907 i rs16970849. Wszystkie te wyniki uzyskano u pacjentów, którzy nie mieli istotnych zaburzeń immunologicznych [9, 10, 14, 15]. Należy podkreślić, że w opublikowanym w 2015 r. badaniu przeprowadzonym u pacjentów leczonych immunosupresyjnie z powodu przeszczepów narządowych, u których dodatkowo występowały SCC, nie stwierdzono zaburzeń genów EVER, co pokazuje, że ich udział w kancerogenezie może być jeszcze przedmiotem dyskusji [16]. W przedstawionej pracy analizowaliśmy haplotypy genu EVER2 złożone z polimorfizmów, które uzyskały istotność statystyczną w poprzednich naszych pracach oraz w dostępnych badaniach nad AK i SCC. Do obecnych badań włączono w sumie 13 haplotypów, które otrzymały częstość powyżej 0,001, w tym 5 haplotypów złożonych z trzech alleli polimorfizmów 917A>T, 988-4G>T i 1107G>A, 4 haplotypy złożone z dwóch alleli polimorfizmów 917A>T i 988-4G>T oraz 4 haplotypy złożone z 988-4G>T i 1107G>A. Stwierdzono, że zarówno w grupie pacjentów, jak i w grupie kontrolnej najczęstsze były haplotypy AGG i TGA, choć nie wykazano istotnych statystycznie różnic pomiędzy nimi. Haplotyp TG (917A>T, 988-4G>T) zawierający allel promujący T 917A>T był istotnie częstszy u pacjentów, u których choroba wystąpiła przed 70. rokiem życia oraz zauważono istotną statystycznie przewagę występowania tego haplotypu u pacjentów z rozsianymi ogniskami AK. Uzyskane wyniki wskazują na promującą rolę konfiguracji TG w AK. W przeprowadzonych przez nas analizach wykazaliśmy również, że haplotyp TA utworzony z polimorfizmów 988-4G>T i 1107G>A nie występował u pacjentów, którzy mieli jednocześnie AK i SCC. Potwierdza to działanie protekcyjne allela T 988-4G>T, co wykazaliśmy w poprzednich naszych badaniach [9]. Ponadto u pacjentów z AK i ujemnym wywiadem przewlekłej ekspozycji na UVR stwierdzono częstsze występowanie haplotypów AT (917A>T, 988-4G>T) oraz TG (988-4G>T i 1107G>A).
Ograniczeniem naszej pracy jest relatywnie mała liczba pacjentów z AK. W przyszłości planowane są dalsze badania na większej grupie chorych, które umożliwią walidację otrzymanych wyników i lepsze zrozumienie genetycznych mechanizmów skórnej kancerogenezy. W ostatnich latach przeprowadzono kilka metaanaliz dotyczących różnych zaburzeń genetycznych u pacjentów z SCC, w których oceniano predyspozycje do wystąpienia choroby. Lista genów, których dziedzicznie przekazywane uszkodzenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na SCC, stale się wydłuża. W przeciwieństwie do SCC analiza polimorfizmów i haplotypów w AK była dotychczas oceniana bardzo rzadko. Znacznie częściej poszukiwania nowych haplotypów dotyczą predyspozycji genetycznej do występowania SCC, zwłaszcza w obrębie jamy ustnej. W badaniach nad tym nowotworem stwierdzono wpływ haplotypów genu sulfotransferazy (SULTIA1), haplotypów genu reduktazy metylenotetrahydrofolianowej (MTHFR), haplotypów genów związanych z naprawą DNA i genów z rodziny inhibitorów proteinazy serynowej (SERPIN) [17–20]. W SCC zlokalizowanych w obrębie skóry badano haplotypy genów mających znaczenie w melanogenezie, m.in. gen MC1R, ASIP AH, TYR, OCA2, SLC45A2, wśród których silną zależność opisano pomiędzy haplotypem genu ASIP AH oraz haplotypem genu dla IL-10 a ryzykiem wystąpienia SCC [21, 22]. Badano też haplotypy licznej grupy genów odpowiedzialnych za naprawę uszkodzeń DNA, wśród których wykazano niekorzystną rolę haplotypu genu XPA w kancerogenezie skórnej [23]. Niektóre z haplotypów mają wpływ protekcyjny. Analiza haplotypów zbudowanych z polimorfizmów genów regulatorowych, takich jak miR-146a i RNASEL, wykazała odwrotną zależność między predyspozycją a występowaniem SCC [24]. Reasumując powyższe dane – predyspozycja do występowania SCC ma charakter poligenowy. Zdecydowanie mniej wiadomo na temat predyspozycji genetycznej do występowania AK, czego przykładem jest fakt, że nie ma badań dotyczących oceny haplotypów w AK, zwłaszcza że to właśnie na podłożu AK rozwijają się SCC. Należy przypuszczać, że występujące odchylenia genetyczne w AK i SCC powinny być takie same, co wymaga jednak sprawdzenia w toku dalszych badań.

Podsumowanie

Wpływ czynników środowiskowych oraz dodatkowo współdziałanie różnych zaburzeń w wielu genach może doprowadzić do ryzyka zachorowania na AK. Do tej listy dołączane są wciąż nowe geny, których polimorfizmy mogą być traktowane jako wskaźniki ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej. W wielu pracach przeprowadza się analizę rozkładu wariantów genu na chromosomach, tzw. analiza rozkładu haplotypów. Uzyskane w pracy dane przekonują o konieczności wykonywania badania haplotypów w ocenie predyspozycji genetycznej do stanów przedrakowych i raków skóry.

Konflikt interesów

Autorzy deklarują brak konfliktu interesów.

Piśmiennictwo

1. Włodarkiewicz A., Narbut J., Adamski Z., Chodorowska G., Kaszuba A., Reich A. i inni: Rogowacenie słoneczne – aktualny stan wiedzy. Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Przegl Dermatol 2014, 101, 156-167.
2. Zwierko M.: Epidemiologia nowotworów skóry. [w:] Złośliwe nowotwory skóry. P. Rutkowki (red.). Via Medica, Gdańsk, 2014, 1-10.
3. Nelson M.A., Einspahr J.G., Alberts D.S., Balfour C.A., Wymer J.A., Welch K.L. i inni: Analysis of the p53 gene in human precancerous actinic keratosis lesions and squamous cell cancers. Cancer Lett 1994, 85, 23-29.
4. Rehman I., Takata M., Wu Y.Y., Rees J.L.: Genetic change in actinic keratoses. Oncogene 1996, 12, 2483-2490.
5. Madan V., Lear J.T., Szeimies R.M.: Non-melanoma skin cancer. Lancet 2010, 375, 673-685.
6. Ramoz N., Rueda L.A., Bouadjar B., Montoya L.S., Orth G., Favre M.: Mutations in two adjacent novel genes are associated with epidermodysplasia verruciformis. Nat Genet 2002, 32, 579-581. 7. Pfister H., Fuchs P.G., Majewski S., Jablonska S., Pniewska I., Malejczyk M.: High prevalence of epidermodysplasia verruciformis-associated human papillomavirus DNA in actinic keratoses of the immunocompetent population. Arch Dermatol Res 2003, 295, 273-279.
8. Mortier L., Marchetti P., Delaporte E., Martin de L.E., Thomas P., Piette F.: Progression of actinic keratosis to squamous cell carcinoma of the skin correlates with deletion of the 9p21 region encoding the p16(INK4a) tumor suppressor. Cancer Lett 2002, 176, 205-214.
9. Kalińska-Bienias A., Majewski S.: Polimorfizm pojedynczych nukleotydów genu EVER2 w rakach kolczystokomórkowych skóry u pacjentów z rogowaceniem słonecznym. Przegl Dermatol 2013, 100, 281-286.
10. Kalinska-Bienias A., Kostrzewa G., Malejczyk M., Ploski R., Majewski S.: Possible association between actinic keratosis and the rs7208422 (c.917A→T, p.N306l) polymorphism of the EVER2 gene in patients without epidermodysplasia verruciformis. Clin Exp Dermatol 2015, 40, 318-323.
11. Purcell S., Neale B., Todd-Brown K., Thomas L., Ferreira M.A., Bender D.: PLINK: a tool set for whole-genome association and population-based linkage analyses. Am J Hum Genet 2007, 81, 559-575.
12. Drewa G.: Genetyczne i środowiskowe uwarunkowania nowotworów. [w:] Genetyka medyczna. G. Drewa, T. Ferenc (red.). Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 2011, 581-602.
13. Luizon M.R., de Almeida Belo V.: Matrix metalloproteinase (MMP)-2 and MMP-9 polymorphisms and haplotypes as disease biomarkers. Biomarkers 2012, 17, 286-288.
14. Patel A.S., Karagas M.R., Pawlita M., Waterboer T., Nelson H.H.: Cutaneous human papillomavirus infection, the EVER2 gene and incidence of squamous cell carcinoma: a case-control study. Int J Cancer 2008, 122, 2377-2379.
15. Castro F.A., Ivansson E.L., Schmitt M., Juko-Pecirep I., Kjellberg L., Hildesheim A. i inni: Contribution of TMC6 and TMC8 (EVER1 and EVER2) variants to cervical cancer susceptibility. Int J Cancer 2012, 130, 349-355.
16. Burger B., Sporri I., Stegmann D.A., de Mesmaker J., Schaub S., Itin P.H. i inni: Risk of cutaneous squamous cell carcinoma development in renal transplant recipients is independent of TMC/EVER alterations. Dermatology 2015, 231, 245-252.
17. Chung Y.T., Hsieh L.L., Chen I.H., Liao C.T., Liou S.H., Chi C.W.: Sulfotransferase 1A1 haplotypes associated with oral squamous cell carcinoma susceptibility in male Taiwanese. Carcinogenesis 2009, 30, 286-294.
18. Galbiatti A.L., Ruiz M.T., Rodrigues J.O., Raposo L.S., Maniglia J.V., Pavarino E.C.: Polymorphisms and haplotypes in methylenetetrahydrofolate reductase gene and head and neck squamous cell carcinoma risk. Mol Biol Rep 2012, 39, 635-643.
19. Michiels S., Danoy P., Dessen P., Bera A., Boulet T., Bouchardy C.: Polymorphism discovery in 62 DNA repair genes and haplotype associations with risks for lung and head and neck cancers. Carcinogenesis 2007, 28, 1731-1739.
20. Sun W., Lv W., Lv H., Zhang R., Jiang Y.: Genome-wide haplotype association analysis identifies SERPINB9, SERPINE2, GAK, and HSP90B1 as novel risk genes for oral squamous cell carcinoma. Tumour Biol 2015, Aug 30 [w druku].
21. Binstock M., Hafeez F., Metchnikoff C., Arron S.T.: Single-nucleotide polymorphisms in pigment genes and nonmelanoma skin cancer predisposition: a systematic review. Br J Dermatol 2014, 171, 713-721.
22. Welsh M.M., Karagas M.R., Kuriger J.K., Houseman A., Spencer S.K., Perry A.E.: Genetic determinants of UV-susceptibility in non-melanoma skin cancer. PLoS One 2011, 6, e20019.
23. Miller K.L., Karagas M.R., Kraft P., Hunter D.J., Catalano P.J., Byler S.H.: XPA, haplotypes, and risk of basal and squamous cell carcinoma. Carcinogenesis 2006, 27, 1670-1675.
24. Farzan S.F., Karagas M.R., Christensen B.C., Li Z., Kuriger J.K., Nelson H.H.: RNASEL and MIR146A SNP-SNP interaction as a susceptibility factor for non-melanoma skin cancer. PLoS One 2014, 9, e93602.

Otrzymano: 15 I 2016 r.
Zaakceptowano: 7 III 2016 r.
Copyright: © 2016 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.