Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Sejmowa Komisja Zdrowa przeciwna odrzuceniu ustawy o jakości ►

Udostępnij:
Posłowie znów zajęli się ustawą o jakości – odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, podczas którego rozpatrzono uchwałę Senatu odrzucającą rządowe przepisy. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Biura Rzecznika Praw Pacjenta mówili swoje, a opozycja – swoje. Komisja wydała negatywną opinię dotyczącą uchwały izby wyższej.
Posiedzenie, które zorganizowano 12 kwietnia, rozpoczęła senator Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Gorgoń-Komor, która zaapelowała o podtrzymanie stanowiska Senatu i odrzucenie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, argumentując, że „przepisy nie wpłyną na poprawę jakości”. Zasugerowała też współpracę z lekarzami i przypomniała, że „w opinii przedstawicieli Biura Legislacyjnego Senatu ustawie należy postawić wiele zasadniczych zarzutów niezgodności jej przepisów z konstytucją”.

Rządowych przepisów bronili wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że „ustawa jest dobra i należy ją przyjąć”.

Zgodził się z nim rzecznik Chmielowiec, który stwierdził, że „na tę ustawę czekają pacjenci, bo proponuje ona rozwiązania skutkujące tym, że będzie mniej błędów medycznych w systemie ochrony zdrowia”.

– Nie mieliśmy jakichkolwiek sygnałów, że jej przepisy miałyby być niekonstytucyjne. Nie zgadzamy się z tą opinią – podkreślił Chmielowiec, odnosząc się do krytyki senatorów.

– To wyczekiwana i konieczna ustawa, aby poprawić jakość – podsumował.

Po rzeczniku wypowiedział się wiceprzewodniczący komisji Rajmund Miller z Koalicji Obywatelskiej, który stwierdził, że „ustawa w przygotowanej przez rządzących postaci nie przyniesie oczekiwanego efektu”. – Zapisane w dokumencie podejście karno-prawne do zdarzeń medycznych jest nie do przyjęcia – podkreślał, zwracając uwagę, że „poprawka, z której wynika przekazanie 50 mln zł z Narodowego Funduszu Zdrowia do Ministerstwa Sportu i Turystyki, jest skandaliczna”.

Skomentował to przewodniczący komisji Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości.

– Dyskutowaliśmy o tym długo podczas poprzednich posiedzeń, minister sportu Kamil Bortniczuk wytłumaczył, że pieniądze te zostaną przeznaczone na ochronę zdrowia – wyjaśnił.

Wtórował mu wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc z Prawa i Sprawiedliwości.

– Dobro pacjenta jest najwyższym prawem. Wszelkie inne insynuacje są nie na miejscu. Musimy zarządzać jakością, holistycznie spojrzeć na pacjenta – na jakość i bezpieczeństwo – tłumaczył.

Potem odbyło się głosowanie nad przyjęciem uchwały Senatu o odrzucenie w całości ustawy o jakości.

13 posłów było za, 19 przeciw, a dwie osoby się wstrzymały.

Komisja Zdrowia wydała negatywną opinię na temat uchwały Senatu i zarekomendowała przyjęcie ustawy.

Ostateczne głosowanie w sali plenarnej zaplanowano na 14 kwietnia po godz. 17.

Posiedzenie w całości do obejrzenia poniżej.



Przeczytaj także: „Ponownie zajmą się ustawą o jakości”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.