Archiwum

Wzmocnijmy system opieki zdrowotnej w zrównoważony sposób ►

Udostępnij:
– Patrząc w przyszłość, ważne jest, abyśmy nie tylko pracowali nad wyszczepialnością przeciwko COVID-19, ale także wzmocnieniem systemu opieki zdrowotnej w Polsce – mówi w rozmowie z „Kurierem Medycznym” prezes Infarmy Nienke Feenstra.
O współpracy branży farmaceutycznej
– Jedną z zaskakujących rzeczy od początku pandemii COVID-19 jest to, że zbliżyła wszystkich do siebie. To częsty efekt sytuacji kryzysowych. Widzieliśmy na początku, jak dzięki bezprecedensowej współpracy możliwe było dostarczenie leków dla pacjentów, którzy ich potrzebowali. Branża farmaceutyczna współpracowała również w zakresie dostarczania do szpitali środków ochrony osobistej i środków dezynfekcyjnych. Dostosowujemy linie produkcyjne, by wytwarzać więcej środków dezynfekcyjnych. Wprowadziliśmy również dostawy do domu pacjentów, by nie musieli udawać się do szpitala w czasie pandemii. Podaję te przykłady, by zilustrować, że gdy za wspólnym celem stoi otwarty i przejrzysty dialog, pojawia się dużo więcej możliwości niż mogłoby się nam wydawać. Myślę, że to samo dotyczy szczepień. Apeluję do wszystkich zaangażowanych w nie o współpracę – mówi Nienke Feenstra, prezes zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych.

O szczepieniach w Polsce
Widzimy, że szczepienia stanowią wyzwanie. Liczba osób zaszczepionych jest niższa, niż byśmy sobie tego życzyli, co utrudnia pełne wyjście z pandemii. Dużym wyzwaniem jest więc dotarcie do społeczeństwa z rzetelną informacją, aby każdy mógł podjąć dobrą decyzję o rozpoczęciu szczepienia lub przyjęciu dawki przypominającej – zauważa prezes Feenstra. – To jest bardzo smutne, że w Polsce odnotowywana jest jedna z najwyższych na świecie nadumieralność spowodowana pandemią. Oczywiście przyczynił się do tego sam COVID-19, z którym zmaga się cały świat, ale oprócz tego nie jesteśmy w stanie kontynuować zapewnienia opieki w normalny sposób dla wszystkich pacjentów w tym samym czasie – dodaje.

O polskim systemie opieki zdrowotnej
– Gdy patrzymy w przyszłość, ważne jest, abyśmy nie tylko pracowali nad wyszczepialnością, ale także wzmocnieniem systemu opieki zdrowotnej. Wykorzystajmy więc ten moment i wzmocnijmy system opieki zdrowotnej w zrównoważony sposób. Tak, każdy Polak uzyskał dostęp do skoordynowanego leczenia zgodnego z wytycznymi w zrównoważonym systemie opieki zdrowotnej – zachęca Nienke Feenstra.

– Pacjentom onkologicznym i kardiologicznym, u których z powodu pandemii zostały opóźnione diagnostyka i wdrożenie terapii, należy zapewnić odpowiednią liczbę lekarzy poświęconych właśnie im w możliwie najbardziej efektywny sposób. Możemy na przykład wykorzystywać więcej rozwiązań z zakresu e-zdrowia, aby wspierać personel medyczny. Obecnie jednym z głównych wyzwań w Polsce jest niewystarczająca liczba lekarzy. Jest ona najniższa w Europie w przeliczeniu na jednego obywatela. Podobnie wygląda sytuacja z pielęgniarkami. Musimy więc zadbać o to, żeby system opieki zdrowotnej i pracujący w nim ludzie działali możliwie najbardziej wydajnie i musimy inwestować w ten cel – zauważa prezes Infarmy.

Wywiad z prezes do obejrzenia poniżej.



 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.