eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2005
vol. 22
 
Share:
Share:
abstract:

Summer School Microbiology (EADV) 18–22 lipca 2005 r., Wiedeń, Austria

Katarzyna Mikołajczyk

PDiA 2005; XXII, 5: 259-261
Online publish date: 2005/10/28
View full text Get citation
 
Kurs zorganizowany przez EADV odbył się w pięknie położonej i prezentującej wspaniałą architekturę i sztukę stolicy Austrii. Ze względu na to, że program naukowy był bardzo wyczerpujący (zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 17.30), niewiele czasu można było poświęcić na zwiedzanie tego wspaniałego miasta.
Zainteresowanie szkoleniem wśród młodych dermatologów było ogromne, jednakże ze względu na ograniczoną liczbę miejsc ostatecznie zakwalifikowano 25 osób z różnych krajów Europy (Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Belgii, Rumunii, Portugalii, Szwecji, Islandii, Czech, Białorusi, Austrii oraz Polski). O przyjęciu na kurs decydował dotychczasowy dorobek naukowy oraz opis ciekawego przypadku.
Wykłady odbywały się w największym w Europie szpitalu klinicznym Allgemeines Krankenhaus (AKH), zlokalizowanym niemalże w centrum miasta. Budynek szpitala, liczący 23 piętra, wywarł na nas niesamowite wrażenie. Na tej ogromnej przestrzeni mieści się wiele specjalistycznych oddziałów (dermatologia zajmuje 17. piętro) i pracowni diagnostycznych, a także centrum konferencyjne i niezliczone mniejsze sale wykładowe.

Program naukowy kursu był niezwykle obszerny. Wykładowcami byli profesorowie i doktorzy przede wszystkim z Austrii (prof. Tschachler, prof. Georgopou-lus, prof. Rotter), a także z Niemiec (prof. Schoefer, prof. Garms) oraz z Belgii (dr Lapeere). Tematyka kursu obejmowała choroby skóry wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, a także choroby przenoszone drogą płciową (STD – sexually transmitted disease). Oprócz intensywnych zajęć teoretycznych, wiele uwagi poświęcono praktycznym aspektom diagnostyki schorzeń infekcyjnych skóry.
W pierwszym dniu szkolenia prof. Rotter przedstawił klasyfikację bakterii oraz zależności między chorobami skóry a gatunkami bakterii, które najczęściej je wywołują. Następnie prof. Tschachler przybliżył nam mechanizmy obronne skóry zdrowej i po ekspozycji na patogeny. Szczególną uwagę zwrócił na rolę receptorów z rodziny TLR (tool like receptor). Kolejny wykładowca, prof. Burgmann, przedstawił bardzo ważne zagadnienie, dotyczące racjonalnej antybiotykoterapii. Ordynując antybiotyk, każdy lekarz powinien pamiętać o doborze leku o jak najlepszej penetracji do tkanek czy OUN oraz o najbardziej trafnym zakresie działania. Nie każda choroba przebiegająca z podwyższoną temperaturą wymaga zastosowania antybiotyku! Stosując leki z tej grupy,...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.