eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
4/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Budowanie więzi z dzieckiem w okresie życia prenatalnego i po porodzie przez matki przebywające w wybranych zakładach karnych w Polsce

Małgorzata Zimny
,
Celina Szwinta
,
Dorota Ćwiek
,
Katarzyna Szymoniak
,
Agata Daszkiewicz

Data publikacji online: 2018/01/25
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 

Wstęp. Zbudowanie więzi między matką a dzieckiem w okresie ciąży i po porodzie jest podstawą do stworzenia jego prawidłowych relacji w przyszłości.
Cel pracy. Ocena natężenia więzi między kobietami a ich dziećmi w okresie ciąży, porównując kobiety ciężarne i matki po porodzie, które nie odbywały wyroku, z tymi, które przebywały w ciąży bądź po porodzie w zakładach karnych. Badania przeprowadzono w celu zaobserwowania, czy środowisko więzienne ma wpływ na proces tworzącej się więzi.
Materiał i metody. Do przeprowadzenia badań zastosowano ankietę własnego autorstwa oraz standaryzowany kwestionariusz diagnostyczny „Więź z dzieckiem w okresie ciąży” Cranley w opracowaniu Bielawskiej-Batorowicz. Badaniu poddano dwie główne grupy kobiet: więźniarki (50 ankietowanych) oraz kobiety przebywające na wolności (104 ankietowane). Wśród nich przebadano zarówno kobiety ciężarne, jak i kobiety po porodzie.
Wyniki i wnioski. Poziom więzi między matką a dzieckiem osiągnął wysokie wartości wśród wszystkich przebadanych grup kobiet. Może to wynikać z faktu, że głównym priorytetem stawianym przez pracowników więziennych placówek jest zapewnianie dziecku bezpieczeństwa i poczucia normalności. Z przeprowadzonych badań wyciągnięto wniosek mówiący o braku wpływu środowiska więziennego na proces tworzenia się więzi między matką a dzieckiem w okresie ciąży. Więźniarki rzadziej komunikowały się z dzieckiem, jednak ich natężenie więzi osiągnęło nieco wyższy poziom niż u kobiet przebywających na wolności. Jednakże zarówno u więźniarek, jak i kobiet przebywających na wolności więź między matką a dzieckiem w okresie ciąży osiągnęła wysokie wartości.

słowa kluczowe:

więź matka-dziecko; macierzyństwo więzienne; ciężarne w więzieniach; więź

facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe