eISSN: 2084-9842
ISSN: 1643-9279
Postępy w chirurgii głowy i szyi/Advances in Head and Neck Surgery
Current issue Archive About the journal Supplements Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
2/2017
vol. 16
 
Share:
Share:
Case report

Case of sinusogenic intracranial complication in the course of dysplasia fibrosa

Małgorzata Leszczyńska
1
,
Dorota Miętkiewska-Leszniewska
1
,
Witold Szyfter
1

1.
Katedra i Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
(Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2017; 2: 10–12)
Online publish date: 2018/04/09
Article file
- przypadek powiklania.pdf  [0.15 MB]
Get citation
 
 

Wstęp

Dysplazja włóknista (fibrous dysplasia – FD) to wolno postępujący proces przebudowy zdrowej kości w tkankę i kość o charakterze włóknistym. Wyróżnia się trzy typy powyższego uszkodzenia włóknisto-kostnego: kostniaka, dysplazję włóknistą (FD) i włókniaka kostniejącego (ossifying fibroma – OF). Dysplazja włóknista stanowi 2,5% wszystkich zmian rozrostowych kości, w tym 7,5% niezłośliwych nowotworów. Dysplazja włóknista występuje w trzech wariantach: pojedyncze ognisko w kości, zmiany wieloogniskowe lub zespół McCune’a-Albrighta (któremu towarzyszą zaburzenia endokrynologiczne oraz hiperpigmentacja skóry). Postać jednoogniskowa jest najczęściej spotykana i stanowi ok. 75% przypadków.
Rozpoznanie ustala się na podstawie badania histologicznego oraz radiologicznego. W badaniu radiologicznym w przypadku dysplazji widoczna jest zdrowa kość z elementami „kryształowej kości”, z niewidocznym beleczkowaniem. Klinicznie dysplazja może przebiegać bezobjawowo, w przypadku bardzo rozległych zmian chory zgłasza silne dolegliwości bólowe. W badaniu laryngologicznym zwraca uwagę deformacja lub złamanie kości i zaburzenia słuchu lub wzroku – w zależności od lokalizacji zmian. Z kolei histologicznie dochodzi do mutacji genu GNAS1, co wiąże się z aktywacją białka Gs i wywołuje zaburzenia produkcji tkanki włóknistej oraz wzrost ekspresji kostnych komórek progenitorowych.
Nie ma jednoznacznych standardów postępowania terapeutycznego w przypadku FD. Chorzy bez objawów powinni być poddawani kontroli laryngologicznej co 6 miesięcy. Kiedy pojawiają się objawy kliniczne, co wiąże się z pogorszeniem jakości życia chorego, konieczne jest leczenie chirurgiczne endoskopowe lub endoskopowe w połączeniu z dojściem zewnętrznym.
Infekcja wychodząca z zatok przynosowych może się rozprzestrzeniać w kierunku otaczających tkanek, szczególnie oczodołu oraz przedniego dołu czaszki. Wiąże się to z możliwością wystąpienia powikłań zatokopochodnych zarówno oczodołowych, jak i wewnątrzczaszkowych.
Zatokopochodne powikłania wewnątrzczaszkowe są następstwem anatomicznych związków zatok przynosowych z przednim i środkowym dołem czaszki. Najczęściej punktem wyjścia powikłań są stany zapalne zatok czołowych, zatok sitowych, klinowych, bardzo rzadko zatok szczękowych. Powikłania zatokopochodne najczęściej występują u chorych z przewlekłym zaostrzonym zapaleniem zatok przynosowych.
Należy zwrócić uwagę, że powikłania mogą się pojawić wskutek urazów twarzoczaszki drogą ubytków kostnych, u chorych z uszkodzeniami włóknisto-kostnymi, po niekompletnych zabiegach endoskopowych nosa i zatok przynosowych lub z dojścia zewnętrznego. Ważną rolę w rozwoju powikłań odgrywa zapalenie gąbczastego śródkościa kości czaszki, zwłaszcza kości czołowej. Zawarta w nich sieć cienkościennych naczyń żylnych (żyły Brecheta) tworzy jednolity układ kanałów żylnych bez względu na granice anatomiczne kości. W związku z tym ma połączenia z żyłami powłok czaszki, żyłami opony twardej i płatami czołowymi. W naczyniach tych obserwuje się zwolniony przepływ krwi, są one bezzastawkowe, mają bliski kontakt ze zmienioną zapalnie (ropnie) błoną śluzową zatok, co sprzyja tworzeniu się w ich świetle zakażonych zakrzepów. Prowadzi to do rozwoju ognisk osteomielotycznych ścian zatok, szczególnie zatoki czołowej. Ponadto zawierające grubą istotę gąbczastą kości płaskie u osób młodych są bardziej podatne na rozwój zmian osteomielotycznych i w związku z tym możliwe jest wystąpienie powikłań wewnątrzczaszkowych. Zatokopochodny ropniak podtwardówkowy, zwłaszcza u młodych mężczyzn, może być następstwem wstecznego szerzenia się zakażenia z septycznego zakrzepowego zapalenia żył szpiku kostnego w ścianie tylnej zatoki czołowej. Wśród powikłań wewnątrzczaszkowych zatokopochodnych należy wyróżnić: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień płata czołowego, ropniaka nad- i podtwardówkowego, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.

Opis przypadku

Pacjent 37-letni został przekazany w trybie pilnym do Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z Oddziału Neurologii Szpitala Wojewódzkiego z powodu silnych bólów głowy w okolicy czołowej po stronie lewej, obrzęku oraz dużej tkliwości tego obszaru podczas badania palpacyjnego. W wywiadzie stwierdzono: infekcję górnych dróg oddechowych utrzymującą się od 3 tygodni, gorączkę (do 39C), nudności, wymioty, ponadto nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. W badaniu laryngologicznym wykazano bolesność uciskową w okolicy czołowej i skroniowej lewej, ponadto w obrębie nosa – przekrwioną błonę śluzową, skrzywienie przegrody, obrzęk i przekrwienie małżowin nosowych dolnych, obecność treści ropnej w przewodzie nosowym środkowym. Poza tym w badaniu otorynolaryngologicznym nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
W momencie przyjęcia do szpitala w badaniu neurologicznym z odchyleń wykazano sztywność karku na 2 palce i obustronny objaw Kerniga.
Wykonano w trybie ostrodyżurowym tomografię komputerową, w której uwidoczniono na przedniej sklepistości lewego płata czołowego ropniaka nadtwardówkowego, ponadto ku dołowi od powyższej zmiany – ubytek kostny w tylnej ścianie zatoki czołowej. W zatoce stwierdzono przestrzeń z gęstą treścią o wymiarach 23 × 17 mm, która wypuklała się w kierunku płata czołowego, uciskała tkankę mózgową lewego płata czołowego i powodowała brzeżne wzmocnienie kontrastowe przyległych opon mózgowych. Ze względu na obraz kliniczny oraz radiologiczny podjęto decyzję o wykonaniu zabiegu chirurgicznego w trybie pilnym – czynnościowo-endoskopowej chirurgii zatok przynosowych (functional endoscopic sinus surgery – FESS) z dojścia podwójnego. Podczas zabiegu usunięto FD zatoki czołowej oraz ewakuowano ropniaka nadtwardówkowego płata czołowego przy użyciu neuronawigacji. Materiał tkankowy przesłano do badania histopatologicznego. Wynik badania (nr. H-9251/17): dysplasia fibrosa ossis. Zlecono celowaną antybiotykoterapię. Okres pooperacyjny przebiegał bez powikłań. Pacjent w 15. dobie został wypisany do domu w stanie miejscowym i ogólnym dobrym. Pozostaje pod stałą, okresową kontrolą laryngologiczną poradni przyklinicznej.

Omówienie

Akashi i wsp. na podstawie badań retrospektywnych podkreślają trudności w diagnostyce radiologicznej i histopatologicznej zmian włóknisto-kostnych [1]. Zróżnicowanie FD i OF jest ważne, ponieważ stosuje się inne badania kliniczne w przypadku tych zmian. Włókniak kostniejący jest guzem i wykazuje zwiększoną proliferację z ekspansją kostną. Ponadto operacje, infekcje, ekstrakcje zębów i uraz mogą być czynnikami proliferacji OF [2].
Co ważne, OF często ma dobrze zdefiniowany margines określony liniami radiologicznymi i występuje w postaci torbieli [pojedynczych (75%) lub wieloogniskowych (25%)] lub w postaci mieszanej. W odróżnieniu od FD, radiologiczny kształt OF jest okrągły lub owalny. Obraz radiologiczny OF jest charakterystyczny – jasne obrzeże wokół mieszanej lub nieprzepuszczalnej dla promieni rentgenowskich zmiany. Z kolei Liu i wsp. opisują, że w obrazie radiologicznym zmiana dysplastyczna otoczona jest jasną torebką oddzielającą bardziej dojrzałą, wewnętrzną część nieprzepuszczającą promieniowania od otaczającej kości [3]. Włókniak kostniejący może przyjmować nieregularny kształt – w takim przypadku obserwuje się szybki nawrót i progresję guza. Resorpcja korzenia sąsiedniego zęba jest również efektem patologicznym OF. Histopatologiczne różnicowanie FD z OF jest trudne. Włókniak kostniejący występuje w trzech histopatologicznych wzorach: skostniałym, cementowym, spichrzowym. Najczęstsza jest forma skostniała, niekiedy niemożliwa do zróżnicowania z FD z małymi, nieregularnymi beleczkami kostnymi, typowo otoczonymi przez osteoblasty. Elementy zrębu są hiperkomórkowe, a komórki włókniste nie mają charakterystycznych, atypowych cech cytologicznych. Otaczające osteoblasty mają minimalne rozmiary, a nieregularne beleczki są często blaszkowe, gdy zmiany dojrzewają. Szczeliny okołobiegunowe mogą być cechą charakterystyczną FD i cenną mikroskopową cechą odróżniającą te dwie jednostki, jednak analiza mutacji genu GNAS może być jedynym dodatkowym badaniem różnicującym FD i OF. Wyniki leczenia chirurgicznego FD i OF są różne. Włókniak kostniejący często może być rozpoznawany w torbieli zatok, ponieważ torbiel rozdziela zmianę od przylegającej zdrowej kości. Diagnostyka radiologiczna i histopatologiczna zmian włóknisto-kostnych jest trudna, można je zróżnicować tylko na podstawie wyników leczenia chirurgicznego. W piśmiennictwie podkreśla się, że zmiany włóknisto-kostne mogą towarzyszyć stanom zapalnym zatok przynosowych, przewlekłym stanom zapalnym szpiku kości płaskich, co miało miejsce u przedstawionego chorego. W przebiegu klinicznym doszło do powikłania wewnątrzczaszkowego zatokopochodnego w postaci ropniaka nadtwardówkowego.
W piśmiennictwie podkreśla się, że w przypadkach z rozpoznanym procesem włóknisto-kostnym nie należy wykonywać zabiegów rekonstrukcyjnych i implantów.
Dysplazja włóknista jest łagodną chorobą z predyspozycjami genetycznymi, która prawdopodobnie stanowi 7,5% wszystkich łagodnych nowotworów kości. Według części autorów występuje z równą częstością u obu płci, a średni wiek rozpoznania wynosi 43 lata. Z kolei inni autorzy uważają, że FD częściej pojawia się u kobiet i występuje w pierwszej albo drugiej dekadzie życia. Kobiety były bardziej narażone niż mężczyźni, chociaż różnica ta nie była znacząca. Barrionuevo i wsp. wyróżnili w przypadku FD kości skroniowej trzy etapy postępu choroby: fazę utajoną, fazę objawową i fazę kompilacyjną. Ten podział może być również zastosowany dla FD jam nosa i zatok przynosowych, mimo że u wielu pacjentów nie stwierdza się objawów we wczesnym etapie i każdy pacjent może mieć je nietypowe. W diagnostyce przedoperacyjnej każdy chory musi mieć wykonaną tomografię komputerową. Spośród wszystkich badań metodą tomografii komputerowej w 75% została zdiagnozowana FD, a w pozostałych 25% OF lub podejrzany nowotwór złośliwy. Badanie metodą tomografii komputerowej nie tylko obrazuje lokalizację zmiany, lecz także jest pomocne w zdiagnozowaniu. Jednak do postawienia ostatecznej diagnozy potrzebne jest badanie histopatologiczne. Czasami trudno jest zróżnicować FD i OF na podstawie obrazów tomografii komputerowej w początkowym etapie choroby. W badaniach DiCaprio i wsp. sklasyfikowano trzy postaci: jednoogniskową (70%), wieloogniskową (27%) i zespół McCune’a-Albrighta (3%).
Wielu autorów zakłada, że mutacja genu GNAS na chromosomie 20q13.2-13.3 odpowiada za procesy włóknisto-dysplastyczne. W stanach patologicznych normalna kość jest zastępowana przez zdezorganizowane beleczki kostne i wrzecionowate komórki otoczone macierzą włóknistą. Są trzy teorie dotyczące etiologii tej choroby. Jedną z nich jest nieprawidłowe różnicowanie się mezenchymy podczas tworzenia kości, drugą – utrzymywanie kości w niedojrzałym stadium tkankowym, a trzecią – zaburzenie kości gąbczastej. Według Alperta i Severta procesy dysplastyczno-włókniste w regionie głowy i szyi lokalizują się najczęściej w szczęce i żuchwie. Poza tym na podstawie piśmiennictwa można stwierdzić, że zajęcie kości sitowej jest rzadkie. Z kolei inni autorzy podkreślają, że najczęstszym miejscem rozwinięcia się FD w zatokach przynosowych jest zatoka klinowa, a następnie zatoki sitowe i szczękowe. Spośród czterech zatok lokalizacją o najwyższej zachorowalności są kolejno: zatoki klinowe, sitowe, szczękowe i czołowe. Niektórzy autorzy zwracają uwagę, że procesy dysplastyczne dotyczą w 39% przypadków jamy nosa, a w 21% oczodołu. Chen i wsp. wykazali, że pacjenci zazwyczaj skarżą się na przekrwienie błony śluzowej nosa (> 34%), bóle głowy i twarzy oraz nawracające zapalenie zatok i zaburzenia widzenia. Wydaje się, że ten wynik wiąże się z 39% zmian zlokalizowanych w jamie nosowej. W przeglądzie piśmiennictwa nie ma doniesień dotyczących współwystępowania FD z powikłaniem zatokopochodnym. W związku z tym autorzy chcą podkreślić możliwość koincydencji tych dwóch procesów chorobowych.

Piśmiennictwo

1. Akashi M, Matsuo K, Shigeoka M, et al. A case series of fibro-osseous lessions of the Jaws. Kobe J Med Sci 2017; 63: E73-9.
2. Mierzwiński J, Kosowska J, Tyra J, et al. Different clinical presentation and management of temporal bone fibrous dysplasia in children. World J Surg Oncol DOI 10.1186/s12957-017-1302-5, 2018
3. Liu Y, Wang H, You M, et al. Ossifying fibromas of the jaw bone: 20 cases. Dentomaxillofac Radiol 2010; 39: 57-63.

Adres do korespondencji:

Katedra i Klinika Otolaryngologii
i Onkologii Laryngologicznej
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
ul. Przybyszewskiego 49
60-355 Poznań
e-mail: otosk2@gmail.com
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.