eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2010
vol. 27
 
Share:
Share:

Distribution of Malassezia species in patients with psoriasis – quality assessment

Elżbieta Rup
,
Magdalena Skóra
,
Paweł Krzyściak
,
Anna B. Macura

Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 4: 264-268
Online publish date: 2010/09/23
Article file
Get citation
 
 

Wprowadzenie

Grzyby z rodzaju Malassezia należą do oportunistów o istotnym znaczeniu klinicznym u ludzi i niektórych zwierząt. Mogą być izolowane ze zdrowej skóry oraz powodować pewne choroby dermatologiczne, a w przypadku znacznego obniżenia odporności mogą się także przyczyniać do wystąpienia zakażeń ogólnoustrojowych. Do naj­częściej występujących dermatoz związanych z zakażeniem grzybami z rodzaju Malassezia u ludzi należą łupież pstry (pityriasis versicolor) i zapalenie mieszków włosowych (Malassezia folliculitis). Grzyby z rodzaju Malassezia mogą również nasilać zmiany chorobowe w takich schorzeniach, jak łojotokowe zapalenie skóry i trądzik pospolity, oraz zaostrzać przebieg łuszczycy i atopowego zapalenia skóry [1–6]. Częstość powierzchownych zakażeń grzybiczych wywołanych przez grzyby z rodzaju Malassezia zależy od wielu czynników, w tym od warunków socjoekonomicznych, klimatycznych czy geograficznych. Dzięki badaniom biologii molekularnej zidentyfikowano obecnie 13 gatunków Malassezia, w tym 12 lipidozależnych (M. furfur, M. globosa, M. obtusa, M. sympodialis, M. slooffiae, M. nana, M. dermatis, M. restricta, M. equina, M. japonica, M. yamatoensis i M. caprae) oraz 1 lipidoniezależny (M. pachydermatis) [1, 6–9].
Łuszczyca (psoriasis) jest jedną z najczęściej występujących genetycznie uwarunkowanych chorób skóry. Szacuje się, że ok. 1–5% populacji europejskiej choruje z powodu łuszczycy. Patogeneza tej choroby nie jest do końca poznana. Istnieje wiele czynników predysponujących do wystąpienia łuszczycy. Zalicza się do nich czynniki genetyczne (antygeny układu HLA: HLA-A2, HLA-B13, HLA-B17, HLA-B27, HLA-Bw57, HLA-Cw2, HLA-Cw6, HLA-DR7), immunologiczne oraz środowiskowe (uraz, światło, infekcje) [10, 11]. Zakażenia zarówno systemowe, jak i miejscowe wywołane przez paciorkowce -hemolizujące czy grzyby z rodzaju Candida są znanym czynnikiem inicjującym epizod łuszczycy wysiewnej i zaostrzającym przebieg łuszczycy plackowatej. W wielu badaniach wykazano, że stymulacja leukocytów jednojądrzastych krwi obwodowej pacjentów z łuszczycą przez superantygeny paciorkowców grupy A wiązała się ze znacznie zwiększoną odpowiedzią proliferacyjną oraz uwalnianiem cytokin prozapalnych przez leukocyty [12]. W badaniu przeprowadzonym przez Okubo i wsp. zaobserwowano zwiększoną ekspresję bakteryjnego 16S rybosomalnego RNA (rRNA) oraz grzybiczego 18S rRNA w monocytach krwi obwodowej pacjentów z łuszczycą, świadczącą o nadmiernej aktywacji monocytów przez drobnoustroje u tych osób [13].

Cel pracy

Ocena częstości występowania grzybów z rodzaju Malassezia na skórze pacjentów z łuszczycą zwyczajną oraz określenie zależności między występowaniem Malassezia a stopniem zaawansowania zmian skórnych oraz wiekiem i płcią pacjenta.

Materiał i metody

Grupa badana



Grupę badaną stanowili pacjenci obu płci, powyżej 18. roku życia, u których rozpoznano łuszczycę zwyczajną. Nasilenie zmian łuszczycowych określano wskaźnikami PASI (psoriasis area and severity index) i powierzchni ciała (body surface area – BSA).

Izolacja i identyfikacja Malassezia sp.

Od każdego pacjenta pobierano za pomocą jałowych wymazówek zwilżonych w soli fizjologicznej materiały do badań mikologicznych w postaci czterech wymazów z okolic skóry bogatych w gruczoły łojowe:
• z owłosionej skóry głowy,
• z twarzy (bruzd nosowo-wargowych i czoła),
• z klatki piersiowej (okolicy mostkowej),
• z pleców (okolicy międzyłopatkowej).
Wymazy były pobierane zarówno ze skóry chorobowo zmienionej, jak i zdrowej. Materiały kliniczne posiewano na zmodyfikowane podłoże Dixona o składzie: ekstrakt słodowy 36 g, pepton 6 g, żółć wołowa 20 g, Tween 40 10 ml, glicerol 2 ml, kwas oleinowy 2 ml, chloramfenikol 250 mg, agar 12 g i woda destylowana 1000 ml. Hodowlę prowadzono w temperaturze 30°C przez 10 dni. Grzyby Malassezia sp. identyfikowano do poziomu rodzaju na podstawie morfologii kolonii, wyglądu mikroskopowego komórek grzyba w preparatach z hodowli, badając zdolność do wzrostu bez dodatku związków lipidowych oraz wykonując próbę na ureazę na stałym podłożu Christensena z dodatkiem Tween 40 i Tween 80.

Analiza statystyczna

Zebrane dane opracowano przy użyciu języka i środowiska do obliczeń statystycznych R w wersji 2.9.1 (2009 r.).

Wyniki

Wyniki badania przedstawiono w tab. 1. i na ryc. 1., 2. Badaniu poddano łącznie 52 pacjentów z łuszczycą w wieku 20–74 lat, w tym 20 kobiet i 32 mężczyzn.
Malassezia sp. wyizolowano od 30 badanych pacjentów (57,7%). Częstość izolacji grzybów tego rodzaju u kobiet wyniosła 50,0% (10 pacjentek), a u mężczyzn 62,5% (20 pacjentów). Łącznie z różnych lokalizacji wyizolowano 51 izolatów Malassezia sp. – 18 izolatów od kobiet i 33 izolaty od mężczyzn. Nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic dotyczących częstości izolacji Malassezia między mężczyznami a kobietami (test 2, p = 0,3747).
Grzyby z rodzaju Malassezia najczęściej izolowano z klatki piersiowej. Łącznie z tego miejsca uzyskano 19 izolatów, co stanowiło 37,3% ogółu przypadków izolacji Malassezia (7 izolatów od kobiet – 38,9%, i 12 izolatów od mężczyzn – 36,4%). Najrzadziej Malassezia sp. izolowano z owłosionej skóry głowy (5 izolatów – 9,8%), dotyczyło to zarówno kobiet, jak i mężczyzn (1 izolat od kobiet – 5,6%, i 4 izolaty od mężczyzn – 12,1%). Z pleców i twarzy Malassezia sp. izolowano z porównywalną częstością 27,5% i 25,5% – odpowiednio 33,3% (6 izolatów) i 22,2% (4 izolaty) od kobiet oraz 24,2% (8 izolatów) i 27,3% (9 izolatów) od mężczyzn. W przypadku połowy badanych pacjentów, u których stwierdzono występowanie Malassezia sp. (50% kobiet i 55% mężczyzn), grzyby te izolowano tylko z jednego miejsca ciała. Malassezia sp. uzyskiwano jednocześnie z 2 i 3 lokalizacji ciała z częstością 20% i 30% od kobiet oraz 25% i 20% od mężczyzn. Nie izolowano Malassezia sp. jednocześnie z 4 badanych miejsc ciała. W badaniu nie zaobserwowano różnic dotyczących częstości izolacji Malassezia między skórą zdrową i chorobowo zmienioną. W badaniu nie odnotowano różnic dotyczących występowania Malassezia w zależności od wieku pacjentów (test U Manna-Whitneya, p = 0,7456).
Nasilenie zmian łuszczycowych wyrażone wskaźnikiem PASI mieściło się w przedziale 1,8–20, średnio wynosiło 9,4. Większe wartości PASI stwierdzano w grupie pacjentów, od których izolowano Malassezia (test U Manna-Whitneya, p < 0,001). Nie zaobserwowano różnic w wartościach PASI w zależności od płci.
Rozległość zmian skórnych określona wskaźnikiem BSA u badanych pacjentów zawierała się w przedziale 5–70%, średnia wynosiła 23,8%. W grupie pacjentów z Malassezia obserwowano większe wartości BSA (test U Manna-Whitneya, p = 0,003462). Obecność Malassezia nie miała wpływu na wartości BSA w badanej grupie mężczyzn (test t-Studenta, p = 0,08142), natomiast kobiety, od których izolowano Malassezia, wykazywały istotne statystycznie większe wartości BSA (test U Manna-Whitneya, p = 0,01776).

Omówienie wyników

Wiele badań klinicznych i przedklinicznych potwierdza udział grzybów z rodzaju Malassezia w rozwoju zmian łuszczycowych. Wysiew grudek łuszczycowych w miejscach aplikacji ekstraktów zawierających komórki Malassezia obserwowano zarówno u ludzi, jak i w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach [14, 15]. W badaniach klinicznych wykazano również zmniejszenie nasilenia łuszczycy po zastosowaniu doustnych i miejscowych leków przeciwgrzybiczych (bifonazol, ketokonazol) [16, 17]. Obecnie uważa się, że grzyby z rodzaju Malassezia mogą zaostrzać przebieg łuszczycy wskutek uwalniania cytokin prozapalnych, zwłaszcza interleukiny 8, dzięki aktywacji tzw. receptorów żetonowych (toll-like receptor) typu II [18]. W następstwie inkubacji keratynocytów z grzybami z rodzaju Malassezia obserwowano również zwiększoną ekspresję TGF-1 oraz białek szoku cieplnego – HSP70, w keratynocytach [19]. Do innych mechanizmów mogących uczestniczyć w indukcji zmian skórnych należą: aktywacja układu dopełniacza, chemotaksja neutrofilów oraz zwiększona migracja innych komórek immunologicznych do skóry pod wpływem infekcji Malassezia [20, 21]. Wysoka aktywność enzymatyczna grzybów z rodzaju Malassezia, w szczególności produkcja lipaz, może stanowić mechanizm spustowy inicjujący proces zapalny w skórze pod wpływem aktywacji kaskady kwasu arachidonowego. Do innych istotnych w aktywacji stanu zapalnego enzymów produkowanych przez Malassezia należą lipooksygenaza oraz lipoperoksydaza. Utlenianie wolnych i zestryfikowanych kwasów tłuszczowych błon komórkowych przez wymienione enzymy powoduje uszkodzenie komórek i rozwój procesu zapalnego [22].
Przedstawiana w piśmiennictwie częstość kolonizacji skóry przez grzyby z rodzaju Malassezia u pacjentów z łuszczycą wynosi 50–90%. Różnice te wynikają głównie z zastosowanej metody badawczej. W badaniach autorów niniejszej pracy grzyby z rodzaju Malassezia izolowano od 57,7% pacjentów z łuszczycą, najczęściej (37,3%) z okolicy klatki piersiowej. Podobne wyniki uzyskali Zomorodian i wsp. [23] oraz Gupta i wsp. [2]. U 27,5% pacjentów z łuszczycą stwierdzono kolonizację przez Malassezia sp. okolicy międzyłopatkowej, a u 25,5% badanych kolonizację skóry twarzy. Pozytywne wyniki hodowli najrzadziej uzyskiwano z wymazów pobranych z owłosionej skóry głowy (9,8%), co może wynikać z częstego stosowania przez pacjentów dostępnych bez recepty szamponów przeciwłupieżowych. Zaobserwowano większe nasilenie łuszczycy określane wg PASI u pacjentów z kolonizacją skóry przez Malassezia. W grupie mężczyzn nie stwierdzono istotnego wpływu kolonizacji grzybami Malassezia na wartości wskaźnika BSA, natomiast w grupie kobiet izolacji Malassezia towarzyszyły większe wartości tego wskaźnika. Znacząco częstsza izolacja grzybów z rodzaju Malassezia u pacjentów z większym nasileniem zmian skórnych może potwierdzać udział tych grzybów w rozwoju zmian łuszczycowych i zaostrzaniu przebiegu łuszczycy. W badaniu nie zaobserwowano natomiast zależności między częstością izolacji Malassezia i wiekiem oraz płcią pacjentów.
Do najczęściej izolowanych gatunków Malassezia u pacjentów z łuszczycą należą M. furfur, M. restricta oraz M. globosa. Większa aktywność enzymatyczna M. furfur w porównaniu z innymi gatunkami Malassezia może dodatkowo nasilać przebieg łuszczycy w związku z aktywacją kaskady kwasu arachidonowego [23, 24]. Charakterystyka gatunkowa oraz enzymatyczna izolowanych szczepów będzie przedmiotem dalszych badań prowadzonych w Zakładzie Mykologii.

Praca została wykonana w Zakładzie Mykologii Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie.



Piśmiennictwo

 1. Dworecka-Kaszak B, Adamski Z. Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2005; 61-114.  
2. Gupta AK, Batra R, Bluhm R, et al. Skin diseases associated with Malassezia species. J Am Acad Dermatol 2004; 51: 785-98.  
3. Diaz MR, Boekhout T, Theelen B, et al. Microcoding and flow cytometry as a high-through put fungal identification system for Malassezia species. J Med Microbiol 2006; 55: 1197-209.  
4. Batra R, Boekhout T, Guého E, et al. Malassezia Baillon, emerging clinical yeasts. FEMS Yeast Res 2005; 5: 1101-13.  
5. Ashbee HR. Recent developments in the immunology and biology of Malassezia species. FEMS Immunol Med Microbiol 2006; 47: 14-23.  
6. Cabanes FJ, Theelen B, Castellá G, Boekhout T. Two new lipid-dependent Malassezia species from domestic animals. FEMS Yeast Res 2007; 7: 1064-76.  
7. Hirai A, Kano R, Makimura K, et al. Malassezia nana sp. nov., a novel lipid-dependent yeast species isolated from animals. Int J Syst Evol Microbiol 2004; 54: 623-7.  
8. Sugita T, Takashima M, Kodama M, et al. Description of a new yeast species, Malassezia japonica, and its detection in patients with atopic dermatitis and healthy subjects. J Clin Microbiol 2003; 41: 4695-9.  
9. Sugita T, Tajima M, Takashima M, et al. A new yeast, Malassezia yamatoensis, isolated from a patient with seborrheic dermatitis, and its distribution in patients and healthy subjects. Microbiol Immunol 2004; 48: 579-83.
10. Jabłońska S, Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
11. Braun-Falco O, Plewig G, Wolff H, Burgdorf W. Erythemato-papulo-squamous diseases. In: Dermatology. Ed. 2. Springer Verlag, Berlin 2000; 585-608.
12. Baker BS, Bokth S, Powles AV, et al. Group A streptococcal antigen – specific T lymphocytes in guttae psoriatics lesion. Br J Dermatol 1993; 128: 493-9.
13. Okubo Y, Oki N, Takeda H, et al. Increased microorganisms DNA levels in peripheral blond monocytes from psoriatic patients using PCR with universal ribosomal RNA primers. J Dermatol 2002; 29: 547-55.
14. Lober CW, Belew PW, Rosenberg EW, Bale G. Patch test with killed sonicated microflora in patients with psoriasis. Arch Dermatol 1982; 118: 322-5.
15. Rosenberg EW, Belew PW, Bale G. Effect of topical applications of heavy suspensions of killed Malassezia ovalis on rabbit skin. Mycopathologia 1980; 72: 147-54.
16. Farr PM, Krause LB, Marks JM, Shuster S. Response of scalp psoriasis to oral ketoconazole. Lancet 1985; 2: 921-2.
17. Alford RH, Vire CG, Cartwright BB, King LE. Ketoconazole’s inhibition of fungal antigen-induced thymidine uptake by lymphocytes from patients with psoriasis. Am J Med Sci 1986; 291: 75-80.
18. Baroni A, Orlando M, Donnarumma G, et al. Toll-like receptor 2 (TLR2) mediates intracellular signaling in human keratinocytes in response to Malassezia furfur. Arch Dermatol Res 2006; 297: 280-8.
19. Baroni A, Paoletti I, Ruocco E, et al. Possible role of Malassezia furfur in psoriasis: modulation of TGF-beta1, integrin and HSP70 expression in human keratinocytes and in the skin of psoriasis affected patients. J Cutan Pathol 2004; 31: 35-42.
20. Bunse T, Mahrle G. Soluble Pityrosporum – derived chemoattractant for polymorphonuclear leukocytes of psoriatic patients. Acta Derm Venerol 1996; 76: 10-2.
21. Mohla G, Brodell RT. Koebner phenomenon in psoriasis. A common response to skin trauma. Postgrad Med 1999; 106: 39-40.
22. Zawirska A. Grzyby z rodzaju Malassezia. Nowe informacje. Post Dermatol Alergol 2004; 2: 97-103.
23. Zomorodian K, Mirhendi H, Tarazooie B, et al. Distribution of Malassezia species in patients with psoriasis and healthy individuals in Tehran, Iran. J Cutan Pathol 2008; 35: 1027-31.
24. Mancianti F, Rum A, Nardoni S, Corazza M. Extracellular enzymatic activity of Malassezia spp. isolates. Mycopathologia 2001; 149: 131-5.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.