facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2009
vol. 96
 
Share:
Share:
Short communication

Doktor nauk medycznych Adam Śmigla
1.01.1927–18.01.2009

Przegl Dermatol 2009, 96, 244–245
Online publish date: 2009/06/22
Article file
Get citation
 
 

Środowisko dermatologów skupione w Oddziale Śląskim Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego poniosło dotkliwą stratę. W dniu 18 stycznia 2009 roku zmarł dr med. Adam Śmigla, wybitny dermatolog i lekarz, któremu bardzo wiele zawdzięcza śląska dermatologia.
Urodził się 1 stycznia 1927 roku w Krakowie. W 1940 roku ukończył 7 klas szkoły podstawowej, a w 1946 roku zdał egzamin dojrzałości jako eksternista. W tymże roku rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie od 1949 roku kontynuował studia na Akademii Medycznej w Warszawie.
W latach 1952–1957 pracował w jednostkach wojskowych w Zabrzu i Bytomiu jako starszy lekarz pułku oraz wolontariusz na Oddziale Dermatologicznym Szpitala Miejskiego w Bytomiu.
W latach 1957–1961 był asystentem Oddziału Dermatologicznego Szpitala Miejskiego w Nowej Hucie. Specjalizację stopnia I w zakresie dermatologii i wenerologii uzyskał w 1957 roku.
Od 1 października 1961 roku dr Adam Śmigla był zatrudniony w charakterze starszego asystenta w Klinice Dermatologii Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Egzamin specjalizacyjny stopnia II zdał w 1962 roku. W 1965 roku przez 6 miesięcy przebywał na stypendium naukowym w Klinice Dermatologii Uniwersytetu w Monachium. W 1967 roku obronił pracę doktorską pt. „Porównawcze badania histopatologiczne skóry i węzłów chłonnych w przebiegu sarkoidozy i gruźlicy” – z dziedziny histopatologii skóry – tematyki, która Go najbardziej interesowała, i w tymże roku został mianowany adiunktem Kliniki Dermatologii.
Był utalentowanym klinicystą i dydaktykiem, a także współtwórcą uznanej powszechnie śląskiej szkoły dermatologicznej. Wielu kolegów lekarzy i studentów zapamiętało doktora Śmiglę jako bardzo wymagającego asystenta, a jednocześnie promieniejącego życzliwością oraz chęcią i umiejętnością przekazywania wiedzy o chorobach skóry, a szczególnie o chorobach wenerycznych. Prowadzone przez Niego ćwiczenia przyciągały urokiem żywego, prostego i łatwo przyswajalnego słowa. Cechy te, poparte głęboką wiedzą, sprawiły, że dermatologia i wenerologia były zaliczane do powszechnie lubianych przez studentów przedmiotów klinicznych.
Po studiach w Zakładzie Histopatologii i odbytych kursach zorganizował i poprowadził ze znawstwem Przykliniczną Pracownię Histopatologii. W następnych latach pracy zawodowej wyszkolił kilka pokoleń dermatologów, prowadząc znakomite kursy z zakresu histopatologii skóry.
Był autorem 26 prac naukowych ogłoszonych drukiem (w tym także w czasopismach niemieckich i francuskich).
Po odejściu z Kliniki Dermatologii w Katowicach w 1975 roku pracował kolejno jako dyrektor Wojewódzkiej Poradni Dermatologicznej w Katowicach, potem ordynator Oddziału Dermatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu i ponownie jako dyrektor Wojewódzkiej Poradni Dermatologicznej w Bielsku-Białej. W czasie sprawowania funkcji dyrektora Wojewódzkich Poradni Skórno-Wenerologicznych dr med. Adam Śmigla zaangażował się w diagnostykę i leczenie chorób wenerycznych. Wymagało to od Niego, oprócz pracy lekarskiej, także organizacji walki z tymi chorobami, podjęcia wielu inicjatyw społecznych i organizowania wielu akcji na rzecz ich zwalczania. Dowodem uznania dla Jego umiejętności i kompetencji było powołanie Go na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w województwach: katowickim, bielskim, częstochowskim i kaliskim.
Był członkiem Krajowego Zespołu Specjalistycznego w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a w latach 1983–1987 przewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. W 1993 roku przeszedł na emeryturę, pracując nadal jako lekarz specjalista w niepublicznym zakładzie służby zdrowia w Bielsku-Białej i w spółdzielni lekarskiej w Oświęcimiu.
Od 2005 roku nie pracował zawodowo, ale nadal utrzymywał ścisłe kontakty z Kliniką Dermatologii w Katowicach oraz Oddziałem Śląskim Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Systematycznie i aktywnie uczestniczył w posiedzeniach naukowo-szkoleniowych, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Często korzystaliśmy z Jego mądrych rad i wskazówek. Był przystępnym i bezpośrednim człowiekiem o wielkiej kulturze osobistej i dobroci dla wszystkich, którzy Go otaczali. Te właśnie cechy, obok wielkiej pracowitości, rzetelności, szacunku dla pracy i wartości moralnych, wytrwale wszczepiał nam wszystkim.
W 2007 roku został wyróżniony przez Zarząd Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego dyplomem za wybitne zasługi w działalności oddziału.
Doktor Adam Śmigla pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako wybitny dermatolog, a zwłaszcza wenerolog, wspaniały histopatolog skóry, a przy tym uroczy, elegancki i kulturalny człowiek.
Z odejściem doktora Adama Śmigli śląskie środowisko dermatologiczne straciło bardzo dobrego, szanowanego lekarza, a wszyscy bliscy, którzy Go znali i kochali – przyjaciela, kolegę i nauczyciela.

W imieniu kolegów, współpracowników i przyjaciół
prof. dr hab. med. Ligia Brzezińska-Wcisło
Copyright: © 2009 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.