facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2013
vol. 100
 
Share:
Share:
Original paper

Fibromatosis of the facial skin – case report and review of the literature

Piotr Kuśnierz
,
Agnieszka Zapała-Pośpiech
,
Grażyna Wyszyńska-Pawelec
,
Bogdan Kosowski

Przegl Dermatol 2013, 100, 160–165
Online publish date: 2013/07/01
Article file
Get citation
 
 

Wprowadzenie

Włókniakowatość zaliczana jest do guzów desmoidalnych, które powstają z tkanki łącznej, aponeurotycznej, powięzi lub okostnej [1–3]. Chociaż zmiany te nie dają przerzutów i nie wykazują skłonności do zezłośliwienia, zaliczane są do nowotworów o charakterze miejscowo inwazyjnym z dużym potencjałem do nawrotów, co w szczególności dotyczy guzów zlokalizowanych w okolicy głowy i szyi [1, 2, 4, 5]. Wyróżnia się fibromatozy powierzchowne (podeszwowe, dłoniowe, prącia) oraz głębokie. Umiejscowienie zmian zaliczanych do fibromatoz głębokich w obrębie głowy i szyi jest bardzo rzadkie (12–15% wszystkich postaci włókniakowatości), najczęściej dotyczą one skóry szyi, okolicy podżuchwowej i nadobojczykowej, w dalszej kolejności skóry twarzy, skalpu, zatok przynosowych i oczodołu [1]. Etiologia choroby nie jest do końca wyjaśniona, a wśród najczęstszych czynników wymienia się zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne oraz przebyte urazy [1, 2]. W różnicowaniu należy brać pod uwagę inne nowotwory, takie jak włókniaki, śluzaki, nerwiaki, nerwiakowłókniaki, włókniakomięsaki i mięsaki prążkowanokomórkowe.

Cel pracy

Celem pracy jest przedstawienie rzadkiego przypadku włókniakowatości twarzy przebiegającej z czte­rokrotną wznową oraz przegląd dostępnego piśmiennictwa na temat tego schorzenia.

Opis przypadku

Mężczyzna 24-letni zgłosił się do Kliniki z powodu wznowy włókniakowatości okolicy przynosowej, pod­oczodołowej i policzka prawego. Zmiana po raz pierwszy wystąpiła w 16. roku życia w postaci guza niewielkich rozmiarów w okolicy przynosowej po stronie prawej. Wycięto ją w innym ośrodku po czteroletniej obserwacji. Wynik badania histopatologicznego wykazał utkanie myostosis proliferans, zabieg był nieradykalny. Po 2 latach zaobserwowano po­nowny wzrost guza, chory został przyjęty do tutejszej Kliniki. W badaniu fizykalnym stwierdzono za­padnięcie okolicy operowanej oraz liczne drobne guzki podskórne o wzmożonej spoistości, nieprzesuwalne względem podłoża i skóry, umiejscowione w dolnym biegunie nieestetycznej blizny pooperacyjnej. W obrazie tomografii komputerowej w obrębie policzka prawego za­ob­serwowano wrzecionowaty obszar, wielkości 3 cm × 2 cm, wykazujący wzmocnienie po podaniu kontrastu. Zmiana przylegała bezpośrednio do mięśni dźwigacza wargi górnej oraz mięśnia jarzmowego i policzkowego. Nie stwierdzono cech destrukcji kości oraz powiększonych węzłów chłonnych. W znieczuleniu ogólnym, w intubacji ustno-tchawiczej wycięto zmiany do granicy okostnej szczęki, z marginesem tkanek makroskopowo niezmienionych. W powstały ubytek przemieszczono ciało tłuszczowe Bichata, które po­kryto skórą przesuniętą z sąsiedztwa. W badaniu histo­patologicznym (ryc. 1. A–D) stwierdzono ławicowy wzrost fibroblastów (CD34+) o hiperchroma­tycz­nych, wrzecionowatych jądrach, z naciekaniem skóry, tkanki tłuszczowej podskórnej i przylegającej mięś­niówki szkieletowej. Aktywność proliferacyjną nowotworu opisano jako niską, antygen proliferacyjny Ki67 dodatni w około 5% jąder komórek nowotworu. Reakcje immunohistochemiczne z antygenami SMA, desminy i S100 – w komórkach nowotworu ujemne. Marginesy resekcji były wolne od utkania zmiany. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany. Po zabiegu chory pozostawał pod stałą kontrolą am­bulatoryjną.

Kolejną wznowę stwierdzono po 8 miesiącach od operacji. Na skórze w okolicy podoczodołowej prawej, w dolnym biegunie blizny pooperacyjnej stwierdzono guz wielkości 4,5 cm × 2 cm z licznymi guzkami satelitarnymi na obwodzie oraz drugą zmianę o średnicy około 0,5 cm w okolicy kąta przyśrodkowego oka prawego. Zmianę usunięto w znieczuleniu ogólnym, z marginesem zdrowych tkanek, co po­twier­dziło badanie histopatologiczne materiału operacyjnego. Chorego konsultowano w Klinice

No­­wotworów Głowy i Szyi Centrum Onkologii pod kątem uzupełniającego napromieniania. W związku z radykalnością zabiegu zalecono obserwację i stałe kontrole.

Po 18 miesiącach chorego ponownie przyjęto do Kliniki z powodu kolejnej wznowy. Na skórze w okolicy podoczodołowej prawej stwierdzono bliznę płaszczyznową o nierównej powierzchni ze zmianą guzowatą o rozmiarach 23 mm × 12 mm z licznymi guzkami satelitarnymi (ryc. 2.). Okoliczne węzły chłonne były niepowiększone. W obrazie tomografii komputerowej w okolicy policzkowej i okolicy przynosowej po stronie prawej w tkance podskórnej stwierdzono owalny, dobrze odgraniczony, jednorodny guz wielkości 23 mm  12 mm, umiarkowanie wzmacniający się po podaniu kontrastu, oddzielony cienką warstwą tłuszczu od głębiej położonych mięśni i nienaciekający kości (ryc. 3.). Chorego zakwalifikowano do operacji w znieczuleniu ogólnym. Zmianę wycięto z marginesem tkanek ma­kroskopowo niezmienionych. Jeden z usuniętych guzków zlokalizowany był w bezpośrednim sąsiedztwie wo­reczka łzowego. Ubytek pooperacyjny pokryto wolnym przeszczepem skóry pełnej grubości pobranym z pachwiny. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany. Na okres gojenia założono blefarorafię, aby zapobiec bliznowatemu wywinięciu powieki dolnej oka prawego (ryc. 4., 5.). Wynik badania histopatologicznego mate­riału operacyjnego potwierdził radykalność zabiegu. Z uwagi na kolejną już wznowę chorego zakwalifikowano do uzupełniającej radioterapii w Klinice Radioterapii Głowy i Szyi Centrum Onkologii. Dwa miesiące po operacji pacjent poddany został naświetlaniu elektronami na obszar loży po guzie, otrzymał całkowitą dawkę 54 Gy w 30 frakcjach (ryc. 6.).

W ciągu 2 lat od ostatniego zabiegu nie stwierdzono cech wznowy.

Omówienie

Na podstawie piśmiennictwa [1–32] zebrano udokumentowane przypadki fibromatosis, przeanalizowano częstość występowania, dane demograficzne pacjentów, umiejscowienie, objawy, sposób leczenia oraz postępowanie z ewentualnymi wznowami procesu chorobowego. Z lat 1970–2012, w dostępnej ba­zie artykułów, w wyszukiwarce PubMed, znaleziono 32 doniesienia z opisanymi łącznie 209 przypadkami fibromatosis [1–32]. Dane z piśmiennictwa przed­stawiono w tabeli I.

Fibromatosis jest rzadkim nowotworem zaliczanym do guzów desmoidalnych. Stanowi 0,03% wszystkich chorób nowotworowych [2, 6]. Z powodu dużego prawdopodobieństwa wznowy jest przez niektórych autorów nazywany aggressive fibromatosis (AF) [1, 2, 4, 5]. Średni wiek pacjentów z włókniakowatością wynosi 25,2 roku, a stosunek mężczyzn do kobiet 1,86 : 1 [1–32]. Najczęstszym objawem choroby jest twardy guz o średnicy niekiedy przekraczającej 4 cm. Innymi towarzyszącymi objawami choroby są ból, dysfagia, trudności w oddychaniu, wytrzeszcz lub krwawienie z nosa [1].

Za najskuteczniejszą metodę terapii uznaje się le­cze­nie chirurgiczne lub chirurgiczne skojarzone z radioterapią [18, 23, 30]. Aż 50% zmian typu fibromatosis umiejscowionych w obrębie głowy i szyi ulega nawrotom, mimo radykalnych zabiegów chirurgicznych. Według niektórych autorów wznowy w tej okolicy mogą sięgać nawet 86% przypadków [27]. Duży odsetek wznów zmusza do poszukiwania innych, skuteczniejszych metod leczenia.

W ostatnich latach uznaniem cieszy się hormonoterapia tamoksyfenem [4, 7]. Ten syntetyczny lek o działaniu antyestrogenowym znalazł zastosowanie po odkryciu receptorów estrogenowych w gu­zach desmoidalnych [4]. Jest również grupa zwo-lenników skojarzonego stosowania preparatów hormonalnych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, z tych ostatnich najpopularniejsza jest in-dometacyna [8, 9]. Alternatywną metodę leczenia stanowi radioterapia. Jest ona zalecana chorym po nieradykalnym wycięciu z pozostawieniem guza resztkowego (zalecana dawka 2  25 Gy) lub jak w opi­­­sanym przypadku po wielokrotnych wznowach, po radykalnym wycięciu [1, 6, 7, 23]. Ryzyko wystąpienia wznowy u tych chorych zmniejsza się o połowę. W przedstawionym przypadku zastosowano uzupełniającą radioterapię po kolejnym, radykalnym wycięciu zmiany w okresie dwuletniej obserwacji i nie stwierdzono wznowy.

W leczeniu nowotworów głowy i szyi istotne są dwa elementy – radykalność operacji i wynik estetyczny. Ze względu na skłonność do nawrotów w terapii włókniakowatości pierwotne rekonstrukcje powinny uwzględniać najprostsze metody pokrycia ubytku tkanek, takie jak przeszczep skóry, plastyka miejscowa, a dopiero po co najmniej trzyletniej obserwacji bez nawrotu można planować dla poprawy wyniku estetycznego i czynnościowego złożone rekonstrukcje, nawet z ewentualnym wykorzystaniem płatów przenoszonych poprzez zespolenia mikronaczyniowe.

Wnioski

Chorzy z rozpoznaną włókniakowatością twarzy wymagają stałych kontroli. Leczenie chirurgiczne skojarzone z radioterapią jest skuteczne w zapobieganiu wznowom u chorych z włókniakowatością w obrę­bie głowy i szyi. Późne, ostateczne rekonstrukcje chirurgiczne powinny być wykonywane nie wcześniej niż po 3 latach od zakończenia leczenia.

Piśmiennictwo

 1. Ying-Nan C., Yuan-Chieh C., Yaoh-Shiang L.: Fibromatosis of the submandibular region. J Chin Med Assoc 2009, 72, 492-494.

 2. Kumar V., Khanna S., Khanna A.K., Khanna R.: Desmoid tumors: experience of 32 cases and review of literature. Indian J Cancer 2009, 46, 34-39.

 3. Verrill M.W., Coley H.M., Judson I.R., Fisher C.: Susceptibility of fibromatosis cells in short-term culture to ifosfamide – a possible experimental treatment in clinically aggressive cases. Sarcoma 1999, 3, 79-84.

 4. Gwynne-Jones D.P., Theis J.C., Jeffery A.K., Hung N.A.: Long-term follow-up of a recurrent multifocal desmoid tumour treated with tamoxifen: a case report. J Orthop Surg 2005, 13, 174-177.

 5. Seper L., Buger H., Vormoor J., Joos U., Klienheinz J.: Aggressive fibromatosis involving the mandible: case report and review of the literature. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod 2005, 99, 30-38.

 6. Suresh C.S., Ali A.A.: Desmoid tumor of the tongue. Med Oral Patol Oral Cir Bucal 2008, 13, 761-764.

 7. Mitchell G., Meirion J.T., Harmer C.L.: Aggressive fibromatosis: evidence for a stable phase. Sarcoma 1998, 2,

149-154.

 8. Yildiz F., Kars A., Cengiz M., Selek U., Gurkaynak M., Atahan I.L.: Possible therapeutic role of vitamin D3 in aggressive fibromatosis. Jpn J Clin Oncol 2004, 34, 472-475.

 9. Janinis J., Patriki M., Vini L., Aravantinos G., Whelan J.S.: The pharmacological treatment of aggressive fibromatosis: a systematic review. Ann Oncol 2003, 14, 181-190.

10. Siemssen S.J., Anagnostaki T.: Aggressive fibromatosis (extra-abdominal desmoids) of the head and neck. Br

J Plast Surg 1984, 37, 453-457.

11. Lakhan S.E., Eager R.M., Harle L.: Aggressive juvenile fibromatosis of the paranasal sinuses: case report and brief review. J Hematol Oncol 2008, 1, 3.

12. Maillard A.A., Kountakis S.E.: Pediatric sino-orbital desmoid fibromatosis. Ann Otol Rhinol Laryngol 1996, 105, 463-466.

13. Wolf Y., Katz S., Lax E., Okon E., Schiller M.: Dysphagia in a child with aggressive fibromatosis of the esophagus.

J Pediatr Surg 1989, 24, 1137-1139.

14. Wilks D.J., Mowatt D.J., Merchant W., Liddington M.I.: Facial paediatric desmoid fibromatosis: a case series, literature review and management algorithm. J Plast Reconstr Aesthet Surg 2012, 65, 564-571.

15. Hyodo M., Yumoto E., Wakisaka H., Mori T., Takada K.: Gastric scirrhous carcinoma as a rare cause of aggressive fibromatosis in the neck. Am J Otolaryngol 2001, 22, 38-42.

16. Lee Y.C., Lee J.W.: Innovative treatment for huge nuchal desmoid tumour: a case report with a 2-year follow-up.

J Plast Reconstr Aesthet Surg 2010, 63, 622-626.

17. Raguse J.D., Gath H.J., Oettle H., Bier J.: Interferon-induced remission of rapidly growing aggressive fibromatosis in the temporal fossa. Int J Oral Maxillofac Surg 2004, 33, 606-609.

18. Roeder F., Timke C., Oertel S., Hensley F.W., Bischof M., Muenter M.W. i inni: Intraoperative electron radiotherapy for the management of aggressive fibromatosis. Int

J Radiat Oncol Biol Phys 2010, 76, 1154-1160.

19. Madnani D.D., Myssiorek D., Wasserman P.G., Zahtz G., Mittler M.: Jugular foramen fibromatosis in a 3-month-old male. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2006, 70, 2119-2123.

20. Marzban S., Geramizadeh B.: Lipofibromatosis accompanied by several congenital anomalies: report of a rare case. Indian J Pathol Microbiol 2012, 55, 242-244.

21. Sharma A., Ngan B.Y., Sándor G.K.B., Campisi P., Forte V.: Pediatric aggressive fibromatosis: of the head and neck: a 20-year retrospective review. J Pediatr Surg 2008, 43, 1596-1604.

22. Kulbersh B.D., Wiatrak B.J.: Recurrent pediatric aggressive fibromatosis of the head and neck with vocal cord paralysis: a case report and review. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2011, 75, 182-184.

23. Gluck I., Griffith K.A., Biermann J.S., Feng F.Y., Lucas D.R., Ben-Josef E.: Role of radiotherapy in the management of desmoid tumors. Int J Radiat Oncol Biol Phys 2011, 80, 787-792.

24. Tostevin P.M.J., Wyatt M., Hosni A.: Six cases of fibromatosis of the head and neck in children. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2000, 53, 235-244.

25. Sobani Z.A., Junaid M., Khan M.J.: Successful management of aggressive fibromatosis of the neck using wide surgical excision: a case report. J Med Case Reports 2011, 5: 244.

26. Morris L.G., Sikora A.G., Kuriakose M.A., DeLacure M.D.: Tamoxifen therapy for aggressive fibromatosis of the posterior triangle of the neck. Otolaryngol Head Neck Surg 2007, 136, 674-676.

27. Lessow A.S., Song P., Komisar A.: Unusual fibromatosis of the head and neck. Otolaryngol Head Neck Surg 2004, 130, 366-369.

28. Schneider M., Zimmermann A.C., Depprich R.A., Kübler N.R., Engers R., Naujoks C.D. i inni: Desmoplastic fibroma of the mandible – review of the literature and presentation of a rare case. Head Face Med 2009, 5, 25.

29. Wippold F.J., White F.V., Jamroz G., Haughey B.: Desmoplastic fibroma of the mandible in an infant. Pediatr Radiol 2005, 35, 906-909.

30. Nuyttens J.J., Rust P.F., Thomas C.R. Jr, Turrisi A.T.: Surgery versus radiation therapy for patients with aggressive fibromatosis or desmoid tumors: a comparative review of 22 articles. Cancer 2000, 88, 1517-1523.

31. Stoeckle E., Coindre J.M., Longy M., Binh M.B., Kantor G., Kind M. i inni: A critical analysis of treatment strategies in desmoid tumours: a review of a series of 106 cases. Eur J Surg Oncol 2009, 35, 129-134.

32. Gronchi A., Casali P.G., Mariani L., Lo Vullo S., Colecchia S., Lozza L.: Quality of surgery and outcome in extra-abdominal aggressive fibromatosis: a series of patients surgically treated at a single institution. J Clin Oncol 2003, 21, 1390-1397.



Otrzymano: 21 III 2013 r.

Zaakceptowano: 13 V 2013 r.
Copyright: © 2013 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.