Termedia.pl
 
 
ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Current issue Archive About the journal Contact
1/2010
vol. 1
 
Share:
Share:
abstract:

KARDIONEFROLOGIA
Niedokrwistość w chorobach serca i nerek – spojrzenie nefrologa

Jolanta Małyszko

KOF 2010; 1: 99–106
Online publish date: 2010/04/01
View full text Get citation
 
Redaktor działu Kardionefrologia


prof. dr hab. n. med. Jolanta Małyszko– w 1989 r. ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku, przechodząc kolejno w macierzystej uczelni przez wszystkie stopnie rozwoju naukowego. W 2002 r. otrzymała tytuł profesora z rąk Prezydenta RP, a w 2010 r. została profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podczas pobytu na stypendium w Japonii uzyskała tytuł PhD (Doctor of Philosophy in Medical Sciences) za pracę z dziedziny transplantologii klinicznej (1995 r.). Swoją wiedzę i umiejętności poszerzała podczas staży klinicznych we Francji, Niemczech i USA. Posiada specjalizację z nefrologii, transplantologii klinicznej i hipertensjologii. Jest autorką i współautorką 235 publikacji oryginalnych, 70 prac poglądowych i 25 rozdziałów książek. Od 2007 r. jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego (Fellow of American Society of Nephrology, FASN). Główne zainteresowania naukowe to kardionefrologia, biomarkery ostrego uszkodzenia nerek, niedokrwistość oraz problem wczesnego wykrywania przewlekłej choroby nerek.

Celem działu Kardionefrolgia jest przybliżenie problemu powikłań nefrologicznych u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz możliwości ich leczenia. Planowane tematy to przede wszystkim powikłania sercowo-naczyniowe w chorobach nerek, problemy nefrologiczne u pacjentów kardiologicznych, możliwości diagnostyczne i terapeutyczne ostrego uszkodzenia nerek oraz zagadnienie wczesnego wykrywania przewlekłej choroby nerek u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.




Niedokrwistość w chorobach nerek
Choroby serca i nerek są ze sobą nierozerwalnie związane i wydaje się, że częstość ich występowania osiąga poziom epidemii, szczególnie u osób starszych. Wraz ze wzrostem długości życia istotnie wzrasta częstość zarówno przewlekłej choroby nerek (chronic kidney disease, CKD), jak i niewydolności serca [1, 2]. Co więcej, obecność CKD u pacjenta z niewydolnością serca pogarsza jego rokowanie [3, 4]. Na ścisłą korelację pomiędzy chorobą nerek a hematopoezą po raz pierwszy zwrócił uwagę Richard Bright w 1835 r., gdy opisał związek pomiędzy niedokrwistością i przewlekłą niewydolnością nerek.
Niedokrwistość ostała zdefiniowana przez Świato­wą Organizację Zdrowia (WHO) jako stężenie hemoglobiny (Hb) < 13,0 g/dl u dorosłego mężczyzny i kobiety w okresie...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.