Termedia.pl
 
 
ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Current issue Archive About the journal Contact
1/2010
vol. 1
 
Share:
Share:
abstract:

KRĄŻENIE PŁUCNE
Nadciśnienie płucne – aktualne spojrzenie na przyczyny i diagnostykę

Karol Kamiński

KOF 2010; 1: 87–97
Online publish date: 2010/04/01
View full text Get citation
 
Redaktor działu Krążenie płucne


dr hab. n. med. Karol Kamiński – asystent Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w pracy klinicznej i naukowej, jest autorem lub współautorem ponad 40 prac oryginalnych, opublikowanych m.in. w czasopismach Cell, Circulation, FASEB, Atherosclerosis. Dwukrotny stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, DAAD i ERASMUS. Współpracuje z ośrodkami kardiologicznymi w Hanowerze, Hull oraz z Harvard Medical School. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (Fellow of the European Society of Cardiology, FESC). Zainteresowania kliniczne i naukowe koncentrują się wokół nadciśnienia płucnego, niewydolności krążenia oraz roli odpowiedzi zapalnej w układzie krążenia.

Wielokrotnie zadawałem sobie pytania dotyczące praktycznego aspektu leczenia schorzeń krążenia płucnego. Jaki procent w badaniach z randomizacją dotyczących leczenia niewydolności serca stanowili chorzy z niewydolnością prawokomorową, jeżeli jednym z kryteriów włączenia była obniżona frakcja wyrzutowa lewej komory? Czy można wobec tego mówić o leczeniu prawokomorowej niewydolności serca w świetle evidence based medicine? Czasami zdarzają się pacjenci z niespecyficznymi objawami, u których po wykonaniu badania echokardiograficznego stawiane jest enigmatyczne rozpoznanie: „nadciśnienie płucne”. Co należy zrobić? Jak można im pomóc? Odpowiedzi na wiele z takich pytań znajdziecie Państwo w kolejnych artykułach w dziale Krążenie płucne.




Wstęp
W ciągu ostatnich 15 lat dokonał się przełom w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, jak też istotny postęp w terapii niewydolności serca oraz stabilnej choroby wieńcowej. Dzięki odkryciom nauk podstawowych oraz badaniom klinicznym całkowicie zmieniliśmy swoje myślenie o pacjentach z chorobą wieńcową. Interesuje nas nie tylko zmniejszenie dolegliwości, ale przede wszystkim przedłużenie życia oraz poprawa jego jakości. Mimo iż dysponujemy w przybliżeniu podobnym arsenałem leków, częstość ich stosowania radykalnie się zmieniła. Zamiast leczyć objawy, staramy się wpływać na ich przyczyny. Zdefiniowa­­­­no podstawowe czynniki wpływające na śmiertelność, takie jak stabilność blaszki miażdżycowej czy zwiększenie aktywności płytek krwi, i zastosowano jako pierwszy rzut leki działające na te punkty uchwytu. Czy podobnych zmian możemy oczekiwać w innych działach kardiologii?...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.