en POLSKI
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


1/2009
vol. 47
 
Share:
Share:
Review paper

Nephrogenic systemic fibrosis

Olga Borys
,
Maria Majdan
,
Ewa Wielosz
,
Iwona Żychowska

Reumatologia 2009; 47, 1: 34-38
Online publish date: 2009/04/01
Article file
- Nefrogenne.pdf  [0.07 MB]
Get citation
 
 
Wstęp
Nefrogenne włóknienie układowe (nefrogenic systemic fibrosis – NSF) jest wyniszczającym schorzeniem o niewyjaśnionej etiologii i postępującym przebiegu, obserwowanym przeważnie u pacjentów w 4. i 5. stadium przewlekłej choroby nerek (PChN). Około 90% chorych na NSF w momencie pojawienia się objawów było leczonych nerkozastępczo. Nie ustalono związku pomiędzy pierwotną przyczyną upośledzenia funkcji nerek, czasem trwania PChN a rozwojem NSF [1, 2]. Po raz pierwszy objawy charakterystyczne dla NSF zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych w 1997 r. u pacjenta z przewlekłą chorobą nerek, pierwszy artykuł w piś- miennictwie medycznym opisujący to schorzenie ukazał się w 2000 r. [3]. Początkowo używano określenia nephrogenic fibrosing dermopathy. W 2005 r. z uwagi na wielonarządowy charakter zmian chorobowych wprowadzono termin nephrogenic systemic fibrosis.


Objawy kliniczne nefrogennego włóknienia układowego
Schorzenie charakteryzuje się włóknieniem skóry oraz narządów wewnętrznych. Pierwszymi objawami chorobowymi są: początkowo niewielkie pogrubienie, stwardnienie, zwiększone napięcie skóry z towarzyszącymi zmianami zabarwienia oraz parestezjami. Zmiany lokalizują się typowo na skórze kończyn, rzadziej tułowia. W przebiegu choroby obserwowane są bolesne przykurcze stawowe ze znacznym upośledzeniem ruchomości, osłabienie mięśni. Nie stwierdza się objawu Raynauda. U większości pacjentów schorzenie stopniowo obejmuje mięśnie szkieletowe oraz narządy wewnętrzne. Przebieg choroby jest przeważnie postępujący (piorunujący w 5% przypadków) [4, 5]. Obserwowano również spontaniczne remisje, zwłaszcza w przypadku poprawy funkcji nerek (np. po przeszczepie). Zachorowanie na NSF zdecydowanie skraca czas przeżycia chorych na przewlekłą chorobę nerek [6–8].

Podstawy rozpoznania nefrogennego włóknienia układowego
Rozpoznanie jest ustalane na podstawie obrazu klinicznego oraz badania histopatologicznego bioptatu skóry zmienionej chorobowo – obecnie jest to „złoty standard” diagnostyczny. Charakterystyczne zmiany to proliferacja skórnych fibroblastów CD34+ o wrzecionowatym kształcie zawierających prokolagen, gromadzenie się komórek dendrytycznych, pogrubienie pęczków kolagenowych w skórze i tkance podskórnej, zwiększenie ilości włókien elastyny. Stwierdzane są również zwapnienia w ścianach naczyń. Zwraca uwagę brak nacieku komórek zapalnych w skórze zmienionej chorobowo [5, 9–11]. Pośmiertne badania narządów wewnętrznych ujawniły: w mięśniach poprzecznie prążkowanych – atrofię włókien mięśniowych, włóknienie perimysium oraz endomysium, złogi wapnia, cechy przewlekłego zapalenia śródmiąższowego; w sercu – zmiany w miocardium odpowiadające zmianom w mięśniach poprzecznie prążkowanych, z towarzyszącym włóknieniem pericardium, dużych naczyń; w płucach – miernie nasilone włóknienie śródmiąższowe, pogrubienie przydanki małych oraz średnich tętnic płucnych, włóknienie opłucnej oraz przepony; obserwowano również włóknienie dróg moczowych oraz opony twardej mózgu [12–14].

Diagnostyka różnicowa
Przed ustaleniem rozpoznania należy wykluczyć wiele schorzeń mających podobny obraz kliniczny (tab. I): twardzinę układową, obrzęk przedgoleniowy, obrzęk śluzakowaty, eozynofilowe zapalenie powięzi, zespół eozynofilia–mialgia – toxic oil syndrome, necrobiosis lipoidica diabeticorum, sclerodema diabeticorum, lipodermatoskleroza, scleromyxedema, porfiria – postać skórna, zespoły paraneoplastyczne, dermatofibrosarcoma, przewlekła choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi [5, 15].

Patogeneza nefrogennego włóknienia układowego
Patogeneza nefrogennego włóknienia układowego nadal nie jest wyjaśniona. Wiadomo, że krążące fibroblasty CD34+/prokolagen I+ odgrywające rolę w przebudowie tkanek i gojeniu się ran stymulują produkcję kolagenu, co prowadzi do zgrubienia skóry [9, 10]. Ustalono również, że w tym procesie odgrywa rolę zwiększone stężenie TGF-b [5, 16]. Rozpatrywano różne czynniki, które mogą pobudzać ten proces u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, m.in. zwiększone stężenie wapnia, fosforanów [17], epizody zakrzepicy – nadkrzepliwość jest stwierdzana u 10% chorych na NSF [18], terapię niedokrwistości erytropoetyną [19], preparatami żelaza [20], immunosupresja, przewlekły stan zapalny, stres oksydacyjny [17], uszkodzenie tkanek z towarzyszącym niedokrwieniem, w tym po zabiegach chirurgicznych (zaobserwowano powstawanie pierwszych zmian skórnych w okolicach przetoki dializacyjnej) [20], współistniejąca przewlekła choroba wątroby (w tym stan po przeszczepie) [21].

Rola gadolinium w rozwoju nefrogennego włóknienia układowego
Sugeruje się, że ekspozycja na gadolin (gadolinium) zawarty w preparatach kontrastowych stosowanych w badaniu metodą rezonansu magnetycznego (magnetic resonance imaging – MRI) może przyczyniać się do rozwoju NSF. Pierwsze doniesienia o związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy stosowaniem środków kontrastowych a pojawieniem się objawów chorobowych opublikowano w 2006 r. Grobner jako pierwszy zwrócił uwagę na zależność pomiędzy ekspozycją na preparat Omniscan, zawierający gadodiamid, u pacjentów w schyłkowym stadium przewlekłej choroby nerek a wystąpieniem objawów NSF [22]. Marckmann i wsp. opisali 13 pacjentów, u których zaobserwowano NSF w okresie 2–75 dni po badaniu MRI z użyciem środka kontrastowego zawierającego gadodiamid [23].
U większości pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, u których wykonano MRI, nie występują objawy nefrogennego włóknienia układowego. Oszacowano, że ryzyko zachorowania na NSF u pacjentów w zaawansowanym stadium przewlekłej choroby nerek po ekspozycji na gadolin wynosi 2,4% [24], wg innych źródeł – ok. 5% [22]. Ryzyko zwiększa się po każdej kolejnej ekspozycji oraz w przypadku większej dawki preparatu kontrastowego podanego jednorazowo [25, 26].
Mechanizm patogennego działania gadolinu pozostaje niejasny. Ustalono, że gadolin łączy się z G-proteinowymi receptorami typu C, w tym wapniowymi oraz glutaminianowymi, przez co może odgrywać rolę w różnicowaniu komórek skóry. Ostatnio pojawiły się doniesienia o wykrywalności złogów gadolinu w skórze chorych na NSF metodami mikroskopii elektronowej [27, 28]. Fagocytowanie gadolinu przez skórne makrofagi może pobudzać proces włóknienia poprzez zwiększenie uwalniania TGF-b.
Uwolnienie jonów gadolinu zależy od budowy zawierających go związków chemicznych wchodzących w skład preparatów kontrastowych [29]. Gadodiamid (Omniscan), gadowersetamid (OptiMark) o strukturze linearnej, będące związkami niejonowymi, oraz gadopentat (Magnevist) o strukturze linearnej, związek jonowy, charakteryzują się łatwym uwalnianiem jonów Gd3+ poprzez transmetylację, z ich następczą chelatacją w ustroju. Opisywane przypadki NSF wiązały się z zastosowaniem jednego z wymienionych środków kontrastowych, w tym ok. 83% przypadków wystąpiło po zastosowaniu gadodiamidu (Omniscan) [30]. Zdecydowanie mniejszym stopniem uwalniania jonów Gd3+ charakteryzują się następujące związki zawierające gadolin: gadobenat (MultiHance), gadoxetic acid (Promovist), gadofosfeset (Vasovist) o strukturze linearnej, związki jonowe; gadoteridol (ProHance), gadobutrol (Gadovist) o strukturze cyklicznej, związki niejonowe, oraz gadoterat (Dotarem) o budowie cyklicznej, związek jonowy [29]. Nie opisywano przypadków NSF po zastosowaniu tych preparatów. Im dłużej środki zawierające gadolin znajdują się w organizmie, tym większe prawdopodobieństwo uwolnienia jonów Gd3+. Ustalono, że gadodiamid jest w całości usuwany drogą filtracji kłębuszkowej; okres półtrwania u zdrowych ochotników wynosi ok. 1,3 godz., natomiast u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w stadium 5. – 34,3 godz. [5]; dopiero po trzech kolejnych hemodializach zostaje usunięte 97% gadodiamidu; u chorych poddawanych dializom otrzewnowym po 20 dniach – 67% podanej dawki preparatu [31].

Leczenie nefrogennego włóknienia układowego
W leczeniu NSF próbowano stosować glikokortykosteroidy, terapię pentoksyfiliną, cyklofosfamidem, cyklosporyną, talidomidem, interferonem a, plazmaferezę [32], fotoferezę wewnątrzustrojową [33], terapię UV, terapię fotodynamiczną [34], terapię inhibitorami konwertazy angiotensyny [35], tiosulfatem sodu, immunoglobulinami [36] oraz imatinibem (opisano poprawę kliniczną u 2 pacjentów po 15 tygodniach stosowania preparatu z nawrotem dolegliwości kilka tygodni po zaprzestaniu leczenia) [37]. W celu zmniejszenia nasilenia charakterystycznych dla NSF bolesnych przykurczów stawowych zalecane jest leczenie przeciwbólowe w skojarzeniu z fizykoterapią [15]. Stwierdzono, że poprawa funkcji nerek, w tym po przeszczepie, może prowadzić do zahamowania, a nawet cofania się zmian – rozpoznanie NSF jest wskazaniem do skierowania chorego na zabieg transplantacji nerki na zasadach priorytetowych [1]. Z uwagi na bardzo ograniczone możliwości terapeutyczne na pierwszy plan wysuwa się postępowanie prewencyjne przedstawione w tabeli II.
Nefrogenne włóknienie układowe jest schorzeniem występującym rzadko, ale z powodu poważnego rokowania chorzy w zaawansowanych stadiach przewlekłej choroby nerek po ekspozycji na gadolin powinni być obserwowani w kierunku wczesnych objawów schorzenia. Nie ma skutecznych metod terapeutycznych, dlatego na pierwszy plan wysuwa się problem zapobiegania chorobie poprzez unikanie ekspozycji na gadolin pacjentów w zaawansowanych stadiach przewlekłej choroby nerek. Z tego powodu konieczne jest uwrażliwienie środowiska lekarzy, którzy leczą chorych na PChN (przede wszystkim nefrologów, urologów, radiologów i reumatologów), na istnienie tego problemu, by jak najszybciej rozpoznać to bardzo źle rokujące schorzenie oraz w miarę możliwości zapobiegać jego rozwojowi.

Doświadczenia własne
W Klinice Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie są obecnie prowadzone badania mające na celu wykrycie wczes- nych przypadków NSF w województwie lubelskim. Zaplanowano ocenę ok. 1000 chorych przewlekle hemodializowanych w stacjach dializ tego województwa. W trakcie rozmowy z pacjentem zbierany jest wywiad chorobowy oraz wywiad w kierunku narażenia na gadolin, następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne oceniające zmiany skórne o charakterze sugerującym NSF. Dotychczas zbadano 198 przewlekle dializowanych pacjentów (114 mężczyzn i 84 kobiety) oraz przeanalizowano ich historie chorobowe. U żadnego z tych pacjentów nie stwierdzono zmian skórnych charakterystycznych dla NSF. Badania chorych są kontynuowane, a ich wyniki zostaną przedstawione w osobnym opracowaniu.


Podsumowanie
Rozwój nowych technik terapeutycznych i diagnostycznych pozwala na utrzymanie przy życiu wielu chorych, jednocześnie jednak niesie ze sobą ryzyko rozwoju zupełnie nowych schorzeń, dotychczas nie obserwowanych w patologii ludzkiej. Do takiej grupy chorób należy nefrogenne włóknienie układowe. Schorzenie przypominające twardzinę układową przebiega z zajęciem skóry i narządów wewnętrznych; nieleczone szybko prowadzi do zgonu chorego. Nefrogenne włóknienie układowe rozwija się u osób w zaawansowanym okresie przewlekłej choroby nerek. Stwierdzono zależność między podaniem radiologicznych środków kontrastowych zawierających gadolinium a rozwojem tego schorzenia. Wczesna diagnostyka oraz postępowanie prewencyjne mogą zapobiegać rozwojowi choroby.

Piśmiennictwo
1. Cowper SE. Nephrogenic systemic fibrosis: the nosological and conceptual evolution of nephrogenic fibrosing dermopathy. Am J Kid Dis 2005; 46: 763-765.
2. Othersen JB, Maize JC, Woolson RF, Budisavljevic MN. Nephrogenic systemic fibrosis after exposure to gadolinium in patients with renal failure. Nephrol Dial Transplant 2007; 22: 3179-3185.
3. Cowper SE, Robin HS, Steinberg SM, et al. Scleromyxoedema-like cutaneous diseases in renal-dialysis patients. Lancet 2000; 356: 1000-1001.
4. Marckman P. An epidemic outbreak of nephrogenic systemic fibrosis in a Danish hospital. Eur J Rad 2008; 66: 187-190.
5. Nortier JL, del Marmol V. Nephrogenic systemic fibrosis – the need for a multidisciplinary approach. Nephrol Dial Transplant 2007; 22: 3097-3101.
6. Marckmann P, Skov L, Rossen K, Thomsen HS. Clinical manifestation of gadodiamide-related nephrogenic systemic fibrosis. Clin Nephrol 2008; 9: 161-168.
7. Todd DJ, Kagan A, Chibnik LB, Kay J. Cutaneous changes of nephrogenic systemic fibrosis predict early mortality and are associated with gadolinium exposure. Arthritis Rheum 2007; 56: 3433-3441.
8. Kay J. What causes nephrogenic systemic fibrosis? Dialysis Transplant 2008; 3: 95-98.
9. Cowper SE, Bucala R. Nephrogenic fibrosing dermopathy: suspect identified, motive unclear. Am J Dermatopathol 2003; 25: 358.
10. Daram SR, Cortese CM, Bastani B. Nephrogenic Dermopathy/Nephrogenic Systemic Fibrosis: report of a new case with literature review. Am J Kidney Dis 2005; 46: 754-759.
11. Cowper SE, Su LD, Bhawan J, et al. Nephrogenic fibrosing dermopathy. Am J Dermatopathol 2001; 23: 383-393.
12. Levine JM, Taylor RA, Elman LB, et al. Involvement of skeletal muscle in dialysis-associated systemic fibrosis (nefrogenic fibrosing dermopathy). Muscle Nerve 2004; 30: 569-577.
13. Gibson SE, Farver CF, Prayson RA. Multiorgan involvement in nephrogenic fibrosing dermopathy: an autopsy case and review of the literature. Arch Pathol Lab Med 2006; 130: 209-212.
14. Ting WW, Stone MS, Madison KC, Kurtz K. Nephrogenic fibrosing dermopathy with systemic involvement. Arch Dermatol 2003; 139: 903-906.
15. Shin K, Granter SR, Coblyn JS, Gupta S. Progressive arm and leg stiffness in a patient with chronic renal impairment. Nat Clin Pract Reumatol 2008; 4: 557-562.
16. Jiménez SA, Artlett CM, Sandorfi N, et al. Dialysis-associated systemic fibrosis (nephrogenic fibrosing dermopathy): study of inflammatory cells and transforming growth factor beta-1 expression in affected skin. Arthritis Rheum 2004; 50: 2660-2666.
17. Marckman P, Skov L, Rossen K, et al. Case control study of gadodiamid-related nephrogenic systemic fibrosing. Nephrol Dial Transplant 2007; 22: 3174-3178.
18. Cowper SE. Nephrogenic fibrosing dermopathy: The first 6 years. Curr Opin Rheumatol 2003; 15: 785-790.
19. Swaminathan S, Ahmed J, McCarthy RC, et al. Nephrogenic fibrosing dermopathy and high-dose erythropoietin therapy. Ann Intern Med 2006; 145: 234-235.
20. Grobner T, Prischl FC. Patient characteristics and risk factors for nephrogenic systemic fibrosis following gadolinium exposure. Semin Dial 2008; 21: 135-9.
21. Mallo M, Abt P, Kashyap R, et al. Nephrogenic systemic fibrosis among liver transplant recipients: a single institution experience and topic update. Am J Transplant 2006; 6: 2212-2221.
22. Grobner T. Gadolinium – a specific trigger for the development of nephrogenic fibrosing dermopathy and nephrogenic systemic fibrosis? Nephrol Dial Transplant 2006; 21: 1104-1108.
23. Marckmann P, Skov L, Rossen K, et al. Nephrogenic systemic fibrosis: suspected causative role of gadodiamide used for contrast-enhanced magnetic resonance imaging. J Am Soc Nephrol 2006; 17: 2359-2362.
24. Deo A, Fogel M, Cowper SE. Nephrogenic systemic fibrosis: a population study examination the relationship of disease development to gadolinium exposure. Clin J Am Soc Nephrol 2007; 2: 264-267.
25. Sadowski EA, Bennett LK, Chan MR, et al. Nephrogenic systemic fibrosis: risk factors and incidence estimation. Radiology 2007; 243: 148-157.
26. Broome DR, Girguis MS, Baron PW, et al. Gadodiamide-associated nephrogenic systemic fibrosis: why radiologists should be concerned. AJM Am J Roentgenol 2007; 188: 586-592.
27. Boyd AS, Zic JA, Abraham JL. Gadolinium deposition in nephrogenic fibrosing dermopathy. J Am Acad Dermatol 2007; 56: 27-30.
28. High WA, Ayers RA, Chandler J, et al. Gadolinium is detectable within the tissue of patients with nephrogenic systemic fibrosis. J Am Acad Dermatol 2007; 56: 21-26.
29. Bellin MF, Van Der Molen AJ. Extracellular gadolinium-based contrast media: an overview. Eur J Radiol 2008; 66: 160-167.
30. Broome DR. Nephrogenic systemic fibrosis associated with gadolinium based contrast agents: a summary of the medical literature reporting. Eur J Rad 2008; 66: 230-234.
31. Morcos SK, Thompsen HS. Nephrogenic systemic fibrosis: more questions and some answers. Nephron Clin Pract 2008; 110: 24-32.
32. Baron PW, Cantos K, Hillebrand DJ, et al. Nephrogenic fibrosing dermopathy after liver transplantation successfully treated with plasmapheresis. Am J Dermathol 2003; 25: 204-209.
33. Gilliet M, Cozzio A, Burg G, Nestle FO. Successfull treatment of three cases of nephrogenic fibrosing dermopathy with extracorporeal photopheresis. Br J Dermatol 2005; 152: 531-536.
34. Schmook T, Budde K, Urich C, et al. Successful treatment of nephrogenic fibrosing dermopathy in a kidney transplant recipient with photodynamic therapy. Nephrol Dial Transplant 2005; 20: 220-222.
35. Fazeli A, Lio PA, Liu V. Nephrogenic fibrosing dermopathy: are ACE inhibitors the missing link? Arch Dermatol 2004; 140: 1401.
36. Chung HJ, Chung KY. Nephrogenic fibrosing dermopathy: response to high – dose intravenous immunoglobulin. Br J Dermatol 2004; 150: 596-597.
37. Kay J. Imatinib mesylate treatment improves skin changes of nephrogenic systemic fibrosis. Arthritis Rheum 2008; 58: 2543-2548.
Copyright: © 2009 Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.



Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.