eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
3/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Ocena wpływu pracy zmianowej na stan zdrowia personelu pielęgniarskiego wybranego podmiotu leczniczego — dane ilościowe (część I)

Marta Szymańska-Czechór
,
Edyta Kędra

Data publikacji online: 2017/10/25
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 

Wstęp. Praca jest ważnym elementem życia każdego człowieka dorosłego, ale jej częste wykonywanie w porze nocnej pociąga za sobą konsekwencje zdrowotne.
Cel pracy. Zaprezentowanie otrzymanych wyników badań dotyczących wpływu pracy zmianowej na zdrowie badanych pielęgniarek.
Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone w wybranym podmiocie leczniczym w 2016 roku, w grupie 100 pielęgniarek. Przeprowadzono je metodą sondażu diagnostycznego za pomocą autorskiego kwestionariusza ankiety oraz Ateńskiej Skali Bezsenności (AIS).
Wyniki. Badani zauważyli u siebie zmiany w funkcjonowaniu układu pokarmowego (49,4%), sercowo-naczyniowego
(36,1%) i nerwowego (71,1%), a także zwrócili uwagę na negatywny wpływ pracy zmianowej na ich życie rodzinne (42%) i towarzyskie (48%).
Wnioski. Analiza otrzymanych wyników wykazała negatywny wpływ pracy w systemie zmianowym, a zwłaszcza w porze nocnej, na stan zdrowia pielęgniarek, co może być czynnikiem wpływającym na powstawanie dolegliwości i schorzeń.

słowa kluczowe:

praca zmianowa; konsekwencje; pielęgniarka

© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe