eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
3/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Ocena wpływu pracy zmianowej na stan zdrowia personelu pielęgniarskiego wybranego podmiotu leczniczego – dane jakościowe (część II)

Marta Szymańska-Czechór
,
Edyta Kędra

Data publikacji online: 2017/10/25
Pełna treść artykułu
Pobierz cytowanie
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 

Wstęp. Praca w systemie zmianowym nie jest w zgodzie z naturalnymi rytmami fizjologicznymi organizmu człowieka i wpływa na życie społeczne człowieka.
Cel pracy. Określenie, czy praca zmianowa wpływa na stan zdrowia badanego personelu medycznego oraz w jakim stopniu.
Materiał i metody. Badania zostały przeprowadzone w wybranym podmiocie leczniczym w 2016 roku w grupie 100 pielęgniarek. Przeprowadzono je metodą sondażu diagnostycznego, za pomocą autorskiego kwestionariusza ankiety oraz Ateńskiej Skali Bezsenności (AIS).
Wyniki. Analizy przyjętych założeń potwierdziła tylko zależność między pracą zmianową i funkcjonowaniem organizmu badanych a ich stażem pracy (p = 0,009). Pozostałe zmienne nie znalazły potwierdzenia.
Wnioski. Pomimo licznych doniesień literaturowych o negatywnym wpływie pracy zmianowej na organizm człowieka, nie znalazły one potwierdzenia w większości przyjętych założeń.

słowa kluczowe:

praca zmianowa; szkodliwość; pielęgniarstwo

© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe