eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2005
vol. 22
 
Share:
Share:

Pathogenesis of cutaneous small-vessel vasculitis (CSVV)

Aneta Szczerkowska-Dobosz
,
Jadwiga Roszkiewicz
,
Magdalena Lange
,
Elżbieta Jasiel-Walikowska

PDiA 2005; XXII, 5: 244–249
Online publish date: 2005/10/28
Article file
- Patogeneza.pdf  [1.63 MB]
Get citation
 
 
Adres do korespondencji: dr med. Aneta Szczerkowska-Dobosz, Katedra i Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii, Akademia Medyczna, ul. Dębinki 7, 80-211 Gdańsk

Zapalenie naczyń jest procesem patologicznym, charakteryzującym się stanem zapalnym i uszkodzeniem ścian naczyń krwionośnych, w konsekwencji prowadzącym do niedokrwienia zaopatrywanych tkanek. Mimo różnych modyfikacji, żadna z licznych proponowanych dotychczas klasyfikacji zapaleń naczyń nie jest doskonała. Ze względu jednak na fakt, że obraz kliniczny poszczególnych jednostek zależy głównie od kalibru zajętych naczyń, nadal przydatny jest podział zaproponowany w 1994 r. w Chapell Hill przez grupę ekspertów [1]. Dzieli on układowe zapalenia naczyń na 3 kategorie, w zależności od wielkości zajętych naczyń: zapalenia dużych, średnich i małych naczyń. Zapalenie małych naczyń krwionośnych skóry (cutaneous small-vessel vasculitis, CSVV) obejmuje heterogenną grupę skórnych i układowych schorzeń, charakteryzujących się stanem zapalnym arterioli, drobnych naczyń żylnych i naczyń włosowatych. Według powyższej klasyfikacji do tej grupy zalicza się ziarniniak Wegenera, zespół Churg-Straussa, mikroskopowe zapalenie naczyń, plamicę Schoenleina-Henocha, samoistną krioglobulinemię i leukocytoklastyczne zapalenie naczyń skóry. Część autorów uważa, że definicja zapalenia małych naczyń krwionośnych obejmuje jedynie te jednostki, w których w obrazie histopatologicznym występuje obraz leukocytoklastycznego zapalenia naczyń z dominującym naciekiem neutrofilowym, leukocytoklazją i martwicą włóknikowatą ścian naczyń krwionośnych [2, 3]. Inni badacze proponują włączenie do tej grupy także tych jednostek chorobowych, w obrazie mikroskopowym których stwierdza się występowanie w ścianie i otoczeniu naczyń nacieku eozynofilowego, monocytarnego lub mieszanego [4]. Zgodnie z tą propozycją Gibson i wsp. dzielą CSVV na leukocytoklastyczne i inne (nieleukocytoklastyczne) [4]. Do pierwszej grupy autorzy ci zaliczają zapalenia naczyń z nadwrażliwości (hypersensitivity vasculitis), plamicę Schoenleina-Henocha, zapalenia naczyń związane z występowaniem przeciwciał przeciw granulocytom obojętnochłonnym (cytoplasmic antineutrophil antibodies, ANCA), pokrzywkę naczyniową, zapalenie naczyń w przebiegu krioglobulinemii, rumień wyniosły i długotrwały (erythema elevatum et diutinum), ziarniniak twarzy (granuloma faciale), plamicę Waldenströma oraz wtórne CSVV. Do drugiej grupy – nieleukocytoklastycznych CSVV – wg Gibsona można zaliczyć guzowate zapalenie naczyń (nodular vasculitis), sinicę siateczkowatą (livedo vasculitis), pityriasis lichenoides oraz wtórne zapalenia naczyń związane z niepożądanym działaniem niektórych leków [4].
CSVV występuje z podobną częstością u obu płci, ok. 10% przypadków dotyczy dzieci [5]. Etiologia CSVV jest wieloczynnikowa. Nie udowodniono istnienia predyspozycji genetycznej [6]. Infekcje, leki, środki chemiczne, alergeny pokarmowe wymienia się jako najczęstsze przyczyny CSVV. Choroba może towarzyszyć schorzeniom układowym i nowotworowym. U ponad 50% chorych przyczyna CSVV pozostaje nieznana [3, 7]. Zmiany skórne są cechą charakterystyczną i występują w każdym przypadku. W początkowej fazie dominują wykwity o charakterze wyczuwalnych palpacyjnie krwotocznych zmian plamiczych różnej wielkości (palpable purpura), spowodowanych przechodzeniem erytrocytów poprzez zniszczoną ścianę naczyń do otaczających tkanek (ryc. 1.). Wraz z postępem choroby pojawiają się bąble pokrzywkowe, zmiany grudkowe, guzkowe, krostkowe, pęcherzowe, nadżerkowe, wrzodziejące, obrzęk tkanki podskórnej i siateczkowate poszerzenie naczyń skóry (livedo reticularis) [3, 8]. Zmiany skórne mogą stanowić jedyną manifestację kliniczną CSVV. Rzadko dochodzi do zajęcia narządów wewnętrznych – maziówki stawowej, opłucnej, osierdzia, przewodu pokarmowego i nerek [3]. Obraz histologiczny zależy od okresu rozwoju choroby. Wyróżnia się 2 typy CSVV: leukocytoklastyczne i limfocytarne (ryc. 2., 3.). Dla początkowej fazy CSVV charakterystyczny jest obraz leukocytoklastycznego zapalenia naczyń. Najczęściej zajęte są żyłki pozawłośniczkowe (venule), rzadziej włośniczki i drobne tętniczki. Badanie histopatologiczne wykazuje obrzęk komórek śródbłonka, martwicę włóknikowatą ścian naczyń oraz około- i śródścienny naciek komórkowy, składający się głównie z neutrofili oraz fragmentów ich jąder komórkowych (leukocytoklazja). W późnej fazie choroby, po upływie 24–48 godz., dominuje mieszany naciek złożony z limfocytów i monocytów, zależny od wtórnej odpowiedzi komórkowej, któremu towarzyszy zakrzepica zajętych naczyń [3, 9]. Opisano także CSVV z przewagą eozynofili w nacieku w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej [10].
Patogeneza CSVV jest złożona i nie w pełni poznana; większość tych schorzeń jest uwarunkowana immunologiczne. Badania doświadczalne na modelach zwierzęcych i obserwacje kliniczne wskazują, że u podłoża większości zapaleń naczyń krwionośnych leży mechanizm powstawania kompleksów immunologicznych [3, 11]. Modelowym przykładem takiego mechanizmu jest zjawisko Arthusa lub zmiany w naczyniach w przebiegu choroby posurowiczej. W wyniku nieprawidłowej odpowiedzi na stymulację antygenową dochodzi do powstawania kompleksów immunologicznych krążących lub formowanych in situ. Kompleksy te, tworzące się w obecności umiarkowanego nadmiaru antygenu, odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych i aktywują klasyczną kaskadę dopełniacza, czego następstwem jest powstanie kompleksu ataku błonowego MAC, zaś aktywne składniki chemotaktyczne, szczególnie C5a i C3a, przyciągają granulocyty i makrofagi do ściany naczyniowej [6]. Aktywowane neutrofile, fagocytując kompleksy immunologiczne, wytwarzają enzymy proteolityczne (m.in. kolagenazę, elastazę, mieloperoksydazę) oraz są źródłem olbrzymich ilości wolnych rodników tlenowych, bezpośrednio niszczących śródbłonek naczyń i tkanki otaczające [12].
To, w jakim narządzie i w jakim stopniu dojdzie do zapalenia małych naczyń krwionośnych w następstwie osadzania się kompleksów immunologicznych, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość kompleksów immunologicznych. Najbardziej patogenne są kompleksy immunologiczne średniej wielkości, które łatwo precypitują w tkankach i mają duże zdolności wywoływania reakcji zapalnych. Na proces odkładania się kompleksów w tkankach wpływa także powinowactwo przeciwciał w stosunku do antygenu oraz rodzaj przeciwciała wchodzącego w skład kompleksów immunologicznych. Przeciwciała o wysokim powinowactwie do antygenu tworzą duże agregaty, szybko eliminowane z ustroju. Kompleksy immunologiczne zawierające przeciwciała klasy IgG, charakteryzują się dużą zdolnością wiązania i aktywacji dopełniacza. Najmniej patogenny charakter mają przeciwciała klasy IgM, które wykazują niewielkie zdolności wywoływania reakcji zapalnej i mogą występować również w zdrowej skórze [13].
Badania immunohistochemiczne wykazują, że dla późnej limfocytarnej fazy CSVV charakterystyczne jest występowanie obfitego nacieku zapalnego, składającego się z limfocytów T, wykazujących ekspresję CD3+, CD4+, CD1a+, LFA-1 (lymphocyte function-associated antigen) oraz makrofagów CD36+. Natomiast komórki te niezbyt licznie występują we wczesnej leukocytoklastycznej fazie CSVV [13, 14]. Patogeneza limfocytarnego zapalenia naczyń jest prawdopodobnie związana ze specyficzną aktywacją limfocytów T, uwalniających prozapalne cytokiny, takie jak czynnik martwicy guza alfa (TNF-α) oraz interleukina (IL-1), odpowiedzialne za agregację, aktywację i przyciąganie monocytów do miejsca procesu chorobowego. Stymulowane przez IL-1 komórki śródbłonka produkują kolejne cytokiny, a na ich powierzchni dochodzi do ekspresji cząsteczek adhezyjnych ICAM 1 (intracellular adhesion melecule) i ELAM 1 (endothelial adhesion molecule), ułatwiających masowe przyleganie neutrofili do powierzchni komórek śródbłonka, a następnie do ich przezśródbłonkowej migracji do otaczających tkanek. Uszkodzenie tkanek wydaje się być związane z uwalnianiem enzymów lizosomalnych z naciekających makrofagów [16]. Wyrazem odczynu komórkowego jest nie tylko powstanie nacieku zapalnego w ścianie i otoczeniu naczyń krwionośnych, lecz również proliferacja fibroblastów prowadząca do zmniejszenia światła naczyń krwionośnych [18].
Stwierdzenie występowania przeciwciał antyfosfolipidowych w układowym toczniu rumieniowatym, twardzinie układowej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie Behçeta, chorobie Kawasaki, olbrzymiokomórkowym zapaleniu tętnic i leukocytoklastycznym zapaleniu naczyń krwionośnych wskazuje na znaczenie tych przeciwciał w patogenezie zapalenia naczyń występującym w przebiegu tych chorób [19]. Mimo że przeciwciała te zostały dawno opisane, dopiero wyniki badań ostatnich lat udokumentowały ich kliniczne znaczenie. Obecność tych przeciwciał wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy żylnej i tętniczej, małopłytkowości i poronień – objawów składających się na zespół antyfosfolipidowy. Przeciwciała antyfosfolipidowe tworzą kompleksy immunologiczne z fosfolipidami i krzyżowo reagują z antygenami bakteryjnymi i wirusowymi, a w konsekwencji stymulują uwalnianie tromboksanu z płytek krwi i prostaglandyn z komórek śródbłonka, powodując niszczenie naczyń na drodze innego mechanizmu niż uszkodzenie mediowane przez kompleksy immunologiczne. Ostatnie badania wskazują również na współdziałanie przeciwciał antyfosfolipidowych z komórkami regulującymi hemostazę, takimi jak płytki krwi i komórki śródbłonka [20].
W patogenezie CSVV zaburzenie układu fibrynolizy odgrywa szczególną rolę.
Fibrynoliza jest fizjologicznym procesem prowadzącym do degradacji nierozpuszczalnego włóknika i tworzenia jego rozpuszczalnych produktów. Równowaga układu fibrynolizy zależy od aktywności aktywatorów fibrynolizy (tkankowy aktywator plazminogenu, t-PA i urokinaza) oraz inhibitorów fibrynolizy (inhibitory aktywności plazminogenu: PAI-1 i PAI-2 i antyplazminy). Synteza i uwalnianie aktywatorów plazminogenu i inhibitorów jest modulowana przez liczne cytokiny, takie jak IL-4 i TNF-alfa [21]. Do lizy włóknika konieczna jest plazmina, proteolityczny enzym o olbrzymiej sile działania, powstający z plazminogenu w obecności aktywatorów plazminogenu. PAIs hamują aktywność plazminogenu, podczas gdy antyplazminy specyficznie przeciwdziałają proteolitycznej aktywności plazminy. U pacjentów z CSVV wykazano zaburzenie fibrynolizy. Krążące kompleksy immunologiczne, współdziałające poprzez receptor Fc z komórkami śródbłonka, mogą we wczesnej fazie choroby wywoływać masywne uwalnianie t-PA, czego następstwem jest aktywacja miejscowego układu fibrynolizy, aktywacja kaskady dopełniacza oraz zwiększona przepuszczalność naczyń [22]. Uwalnianie przez komórki śródbłonka aktywatorów plazminogenu do krwi i tkanek zachodzi także pod wpływem histaminy, trombiny, IL-1 i INF-g, substancji P [21]. Aktywatory plazminogenu mogą być także produkowane przez leukocyty wielojądrzaste, będące głównymi komórkami nacieku zapalnego w CSVV. Klinicznie początkowa faza nadmiernej fibrynolizy charakteryzuje się pojawieniem się bąbli pokrzywkowych. Dla późnej fazy typowe jest występowanie wyczuwalnych wykwitów krwotocznych (palbable purpura). W tym okresie CSVV mogą występować na skórze zmiany grudkowo-guzkowe, pęcherzowe, krostkowe i wrzodziejące. Ich pojawienie się jest związane ze zmniejszeniem uwalniania śródbłonkowego t-PA i wysokim poziomem inhibitorów aktywatora plazminogenu. Następstwem tych zjawisk jest zmniejszenie aktywności fibrynolitycznej, odkładanie w naczyniach złogów włóknika, a w konsekwencji martwica i mikronaczyniowa zakrzepica, nasilająca i podtrzymująca uszkodzenie tkanek [24]. Zjawisko upośledzonej fibrynolizy, spowodowanej zmniejszeniem uwalniania aktywatorów plazminogenu i zahamowania jego przekształcania w plazminę, tłumaczy się uszkodzeniem śródbłonka pod wpływem TNF-α, proteaz i wolnych rodników tlenowych, uwalnianych z leukocytów wielojądrzastych.
W omawianiu patogenetycznych mechanizmów prowadzących do zapalenia naczyń krwionośnych nie można pominąć roli neuropeptydów. Neuropeptydy (NP) są heterogenną grupą związków polipeptydowych wytwarzanych przez komórki nerwowe centralnego i obwodowego układu nerwowego, gdzie pełnią rolę neuroprzekaźników i neuromodulatorów [25]. Skórne NP są zawarte głównie we włóknach mielinowych (włókna A delta) i we włóknach bezmielinowych (włókna C); występują także w keratynocytach, komórkach Merkela i komórkach śródbłonka. W ludzkiej skórze NP zlokalizowane są głównie wokół naczyń krwionośnych, a receptory dla NP znajdują się na komórkach śródbłonka. Neuropeptydy pełnią rolę w regulacji ukrwienia skóry, odpowiadają za niektóre cechy utrzymywania się przewlekłego stanu zapalnego, takie jak rozszerzenie naczyń krwionośnych i ich zwiększona przepuszczalność. NP modulują aktywność zapalną komórek śródbłonka – wydzielanie cytokin i ekspresję cząsteczek przylegania [26]. Badania ostatnich lat wskazują, że neuropeptydy indukują sekrecję IL-8, czynnika chemotaktycznego dla neutrofili. Skurcz naczyń krwionośnych zależy głównie od nerwów współczulnych, uwalniających noradrenalinę i neuropeptyd Y. Rozszerzenie naczyń jest regulowane przez nerwy przywspółczulne uwalniające m.in. acetylocholinę i wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP). Działanie rozszerzające naczynia krwionośne wywiera substancja P, neurokinina A i peptyd związany z genem kalcytoniny – calcitonin gene-related peptide (CGRP). Substancja P (SP) należy do klasycznych, uwalnianych przez śródbłonek białek rozszerzających naczynia krwionośne. SP działając bezpośrednio na naczynia i pośrednio poprzez wpływ na uwalnienie histaminy z komórek tucznych, wywołuje skórną reakcję rumieniowo-bąblową. SP nasila także uwalnianie przez komórki śródbłonka tlenku azotu (NO) – potężnego mediatora rozszerzającego naczynia, zwiększa także aktywność fibrynolityczną, a poprzez indukcję ekspresji cząsteczki ELAM-1 na komórkach śródbłonka nasila chemotaksję i degranulację neutrofili oraz stymuluje proliferację limfocytów T [27]. Wydaje się jednak, że kluczowe znaczenie w patogenezie CSVV odgrywa peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP) – białko o olbrzymiej sile rozszerzającej naczynia krwionośne, działające bezpośrednio na mięśnie gładkie tętniczek i pośrednio poprzez uwalnianie tlenku azotu. Peptyd ten pobudza przyleganie neutrofili do komórek śródbłonka, działa również chemotaktycznie na limfocyty T [28]. Wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP) należy, obok sekretyny, gastryny i glukagonu, do rodziny białek wydzielniczych. Neuropeptyd ten odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych i wywołanie reakcji bąblowo-rumieniowej, związanej z uwalnianiem histaminy z komórek tucznych [25].
Mimo postępu, jaki dokonał się w poznaniu funkcji neuropeptydów, ich dokładna rola w patogenezie CSVV wymaga dalszych badań. Udział neuropeptydów w regulacji układu fibrynolizy, aktywności makrofagów i komórek tucznych oraz ekspresji cząsteczek adhezyjnych na komórkach śródbłonka wskazuje, że odgrywają one kluczową rolę w patogenezie zapaleń naczyń.
Stwierdzenie występowania limfocytów T gamma/delta w nacieku okołonaczyniowym u chorych z CSVV skierowało uwagę badaczy na ich znaczenie w patogenezie choroby. Limfocyty T g/d są subpopulacją małych limfocytów T, niewykazujących ekspresji najczęściej występującego receptora T-komórkowego – TCR α/β; posiadają natomiast 2 peptydy, nazywane gamma i delta, które pojawiają się we wczesnych fazach ontogenezy [29, 30]. Stanowią one 5% populacji limfocytów T. Ludzkie limfocyty T γ/δ są względnie równomiernie rozmieszczone w różnych tkankach, w których znajdują się również limfocyty TCR α/β, głównie jednak zlokalizowane są w skórze, jelitach i płucach, gdzie odgrywają rolę pierwszej linii obrony przeciw infekcjom [30].
Funkcje limfocytów T γ/δ nie są dokładnie poznane. Sugeruje się, że komórki te pełnią rolę w odporności przeciwzakaźnej i przeciwnowotworowej. Badania wykazały, że znacząca część komórek T γ/δ jest w stanie rozpoznawać sekwencje peptydowe ludzkich białek wstrząsu termicznego (heat shock proteins, HSPs) [31]. Jest to rodzina białek, których synteza wzrasta w odpowiedzi nie tylko na stres, jakim jest podwyższona temperatura ciała, ale także niedotlenienie, niedokrwienie, spadek poziomu glukozy, działanie czynników toksycznych i leków, promieniowanie UV, transformację nowotworową i infekcje, dlatego określa się je także jako białka stresu. Limfocyty T γ/δ rozpoznają również HSP-65 kd należące do M. tuberculosis. Białko to posiada w 50% sekwencję identyczną z sekwencją ludzkich HSPs, stąd hipoteza o krzyżowej reakcji między tymi patogenami i ludzkimi HSPs. Badania udowodniły obecność limfocytów T γ/δ w nacieku u chorych z CSVV wywołanym czynnikami infekcyjnymi. U chorych tych występowała ekspresja HSP-72 na komórkach śródbłonka i komórkach prezentujących antygen, co mogłoby wskazywać na znaczenie czynnika infekcyjnego w indukcji wzrostu białek wstrząsu termicznego. Obserwacje te wskazują, że limfocyty T γ/δ mogą pełnić rolę ochronną przeciwko poddanym infekcji komórkom autologicznym [9].

Postęp, jaki się dokonał w ostatnich latach w dziedzinie poznania subkomórkowych mechanizmów prowadzących do zmian zapalno-martwiczych naczyń krwionośnych, pozwolił na znaczne poszerzenie wiedzy na temat złożonej patogenezy tej zróżnicowanej pod względem klinicznym i morfologicznym grupy chorób. Potwierdzenie omówionych hipotez wymaga jednak dalszych badań, które pozwolą na pełne zrozumienie patogenezy CSVV, a w konsekwencji lepszą diagnostykę, monitorowanie przebiegu i bardziej skuteczną terapię tych niejednorodnych i stwarzających wiele trudności w praktyce klinicznej schorzeń.
Piśmiennictwo
1. Jenette JC, Falk RJ, Andrasy K, et al.: Nomenclature of systemic vasculitides. Proposal of International Consensus Conference. Arthritis Rheum 1994; 37: 187-92.
2. Lie JT: Nomenclature and classification of vasculitis: plus ca charge, plus cest la meme chose. Arthritis Rheum 1994; 37: 181-6.
3. Ghersetich I, Buggiani G, Brazzini B, et al.: Cutaneous small-
-vessel vasculitis. G Ital Dermatol Venereol 2004; 139: 389-413.
4. Gibson LE, Su WF: Cutaneous vasculitis. Rheum Dis Noth Am 1995; 21: 1097-13.
5. Resnick AH, Esterly NB: Vasculitis in children. Int J Dermatol 1985; 24: 139-46.
6. Lotti T, Ghersetich I, Comacchi C, et al.: Cutaneous small-vessel vasculitis. J Am Acad Dermatol 1998; 39: 667-87.
7. Jorizzo J: Classification of vasculitis. J Invest Dermatol 1993; 100: 106-10.
8. Fiorentino D: Cutaneous vasculitis. J Am Acad Dermatol 2003; 48: 315-40.
9. Soter NA, Mihm MC, Gigli I, et al.: Two distinct cellular patterns in cutaneous necrotizing angiitis. J Invest Dermatol 1976; 66: 344-50.
10. Chen KR, Su WP, Pittelkow M, et al.: Eozynophilic vasculitis in connective disease. J Am Acad Dermatol 1996; 35: 173-82.
11. Meckel SE, Jordon RE: Leukocytoclastic vasculitis: a cutaneous expresssion of immune complex disease. Arch Dermatol 1982; 118: 296-301.
12. Tosca N, Stratigos JD: Possible pathogenetic mechanisms in allergic cutaneous vasculitis. Int J Dermatol 1988; 27: 291-6.
13. Robinson A: Antineutrophil cytoplastic antibodies (ANCA) and the systemic necrotizing vasculitides. Nephrol Dial Transplant 1994; 9: 119-26.
14. Claudy A: Coagulation and fibrynolysis in cutaneous vasculitis. Clinics in Dermatology 1999; 17: 615-8.
15. Gherseich I, Commacchi C, Commacchi C, et al.: Cutaneous necrotizing vasculitis; are there indeed two distinct histopathological entites? Abstract Book ”14th Colloquium of the International Society of Dermopathology”. Siena, Italy, June 1, 1993, no 86.
16. Ghersetich I, Lotti T: Cellular steps in the pathogenesis of cutaneous necrotizing vasculitis. Int Angiol 1995; 14: 107-12.
17. Card P, Varani J: Mechanisms of neutrophil-mediated injury. Clin Exp Immunol 1993; 93: 1-3.
18. Cid MC: New developments in the pathogenesis of systemic vasculitis. Curr Opin Rheumatol 1996; 8: 1-12.
19. Katayama I, Masuzawa M, Nishioka K, et al.: Anticardiolipin antibody in Henoch-Schonlein purpura and related vascular disorders. Arch Dermatol Res 1989; 281: 296-8.
20. Gancheva M, Angelova I: Antiphospholipids in cutaneous vasculitis. Clin in Derm 1999; 17: 619-24.
21. Teofoli P, Lotti T: Cytokines, fibrynolysis and vasculitis. Int Angiol 1995; 14: 125-9.
22. Toki N, Tsushima H, Yamasaki M, et al.: Isolation of tissue plasminogen activator from skin lesions with allergic vasculitis. J Invest Dermatol 1982; 78: 18-23.
23. Prue H, Burgess D, Vitti G, et al.: IL-8 stimulates human monocytes to produce tissue-type plasminogen activators. Blood 1989; 74: 1222-5.
24. Jordan JM, Bates AN, Pizzo S: Defective release of tissue plasminogen activator in systemic and cutaneous vasculitis. Am J Med 1987; 82: 397-400.
25. Hautmann G, Lotti T: The possible role of regulatory peptides in the pathogenesis of cutaneous necrotizing vasculitis. Int Angiol 1995; 14: 138-50.
26. Lotti T, Hautmann G, Panconesi E: Neuropeptides in skin.
J Am Acad Dermatol 1995; 33: 482-96.
27. Bull HA, Hothersall J, Chowdhury N, et al.: Neuropeptides induce release of nitric oxide from from human dermal microvascular endothelial cells. J Invest Dermatol 1996; 106: 655-60.
28. Ozaka T, Doi Y, Kayashima K, et al.: Weibel-Palade bodies as a storage site of calcytonin gene-related peptide and endothelin-1 in blood vessels of the rat carotid body. Anat Rec 1997; 247: 37-42.
29. Campanile G, Comacchi C, Ghersetich I, et al.: Gamma/delta TCR lymphocytes in cutaneous necrotizing vasculitis. Int Angiol 1995; 14: 119-24.
30. Alaibac M: Gamma/delta T-lymphocytes: relevance of the current studies to dermatology. Int J Dermatol 1992; 31: 157-9.
31. Born WK, Happ MP, Dallas A, et al.: Recognition of heat shock proteins and gamma/delta cell function. Immunol Today 1990; 11: 40-3.
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.