Termedia.pl
 
 
ISSN: 1642-185X
Czasopismo Wokół Energetyki
Current issue Archive About the journal Subscription Contact
4/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Planowanie energtyczne w gminie. Stan aktualny i kierunki usprawnień

Janusz Kroik
,
Marian W. Brol

Online publish date: 2003/08/21
View full text Get citation
 
Planowanie energetyczne w gminie. Stan aktualny i kierunki usprawnień



Marian W. Brol, Janusz Kroik



Zaspakajanie zbiorowych potrzeb wspólnot lokalnych w zakresie zaopatrzenia w media energetyczne jest jednym z zadań własnych gminy(1) składających się na gospodarkę komunalną.(2) Oznacza to, że gmina musi samodzielnie, albo w kooperacji z innymi instytucjami, identyfikować potrzeby energetyczne i stwarzać warunki do ich zaspokojenia poprzez planowanie i organizację zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na terenie gminy.(3)



Charakter kompetencji gmin, które wynikają z zapisów ustawowych, należy rozumieć jako obowiązek koordynacji działań związanych z planowaniem energetycznym. Gmina powinna być głównym inicjatorem tworzenia na swym terenie infrastruktury energetycznej. Ma to ograniczać dowolność działań przedsiębiorstw energetycznych. Przedsiębiorstwa dysponujące sieciami energetycznymi zobowiązane zostały do opracowania własnych planów rozwoju, z uwzględnieniem miejscowego plan zagospodarowania lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
W procesie planowania energetycznego uczestniczą bezpośrednio 2 podmioty – gminy i sieciowe przedsiębiorstwa energetyczne. Innymi uczestnikami pełniącymi funkcje opiniotwórcze są Urząd Regulacji Energetyki, urząd marszałkowski, urząd wojewódzki. Uczestnictwo to, wobec szczególnie złożonego przedmiotu musi przyjąć formę współpracy, szczególnie w zakresie spójności między planami przedsiębiorstwa, a gminnymi założeniami do planu zaopatrzenia w media energetyczne (nazywanymi tu zamiennie lokalną strategią energetyczną, a proces ich przygotowania planowaniem energetycznym).
Zapewnienie skutecznej realizacji procesu planowania w gminach wymaga:
- wiarygodnych informacji,
- właściwej technologii planistycznej,
- wyszkolonej kadry planistycznej.,
- dobrej koordynacji działań uczestników planowania energetycznego.

Gminy są więc w trudnej sytuacji, ponieważ nie mają szczegółowych wytycznych, w jaki sposób należy podejść do opracowania lokalnej strategii energetycznej, jaką formułę konsultacji społecznej mają przyjąć, jak zorganizować współpracę z działającymi na ich terenie przedsiębiorstwami energetycznymi, czy i jak współpracować z gminami ościennymi, na poziomie powiatu lub województwa.
Bardzo ważne...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.