eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
6/2010
vol. 27
 
Share:
Share:

Review paper
Bone metabolism disorders and glucocorticoid therapy in patients with pemphigus

Marlena Karlińska
,
Elżbieta Waszczykowska
,
Jolanta Dorota Torzecka

Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 6: 484–489
Online publish date: 2010/12/29
Article file
Get citation
 
 

Wprowadzenie

Glikokortykosteroidy (GKS) wprowadzono do lecznictwa w latach 50. XX wieku jako preparaty ratujące zdrowie i życie pacjentom chorującym na astmę, reumatoidalne zapalenie stawów, schorzenia autoimmunologiczne skóry oraz wiele innych chorób zapalnych. Terapia ta jednakże obarczona jest ryzykiem pojawienia się licznych, niejednokrotnie ciężkich powikłań, w tym również osteo­porozy. Jednym z pierwszych, który zaobserwował i opisał niekorzystny wpływ wysokich stężeń kortyzolu na metabolizm kości, był Harley Cushing [1]. Od tego czasu problem występowania osteoporozy posteroidowej znalazł się w kręgu zainteresowań wielu badaczy [1–5].

Pęcherzyca jest śródnaskórkową chorobą pęcherzową o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzującą się przewlekłym przebiegiem i poważnym rokowaniem. Wymaga długotrwałego, czasem nawet kilkuletniego przyjmowania preparatów immunosupresyjnych w wysokich dawkach [6]. Do lat 50. XX wieku śmiertelność w tej jednostce chorobowej była bardzo wysoka i wynosiła ok. 75% [7–9]. Wprowadzenie do lecznictwa kortykosteroidów pozwoliło w znaczącym stopniu kontrolować aktywność pęcherzycy, niemniej jednak wielu pacjentów umierało z powodu towarzyszących terapii objawów nie­pożądanych [10, 11]. Zaistniała więc potrzeba poszukiwania alternatywnych sposobów postępowania. Bystryn i Steinman zaproponowali skojarzone podawanie kortykosteroidów z preparatami immunosupresyjnymi, np. cyklofosfamidem, azatiopryną, cyklosporyną lub metotreksatem [7]. Modyfikacją leczenia immunosupresyjnego pęcherzycy jest pulsacyjna (raz na 4 tygodnie) terapia kortykosteroidami i/lub cyklofosfamidem połączona z codziennym doustnym stosowaniem tych preparatów w mniejszych dawkach [9, 12–14]. Według autorów pozwala to na obniżenie kumulacyjnych dawek obu leków, a w konsekwencji wyraźnie zmniejsza ich negatywny wpływ na metabolizm kości [14]. Pasricha i wsp. na podstawie analizy 103 pacjentów z pęcherzycą, u których zastosowano dożylne wlewy z deksametazonu i cyklofosfamidu, również wykazali mniejsze ryzyko rozwoju osteopenii i osteoporozy [15]. Pomimo wprowadzenia nowych, różnorodnych form terapii, w tym z wykorzystaniem leków biologicznych (np. rituksimab, etanercept), w wielu ośrodkach klinicznych doustne podawanie kortykosteroidów w skojarzeniu z preparatami immunosupresyjnymi jest nadal najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia tej choroby [7, 16–18]. Obecnie śmiertelność u chorych z pęcherzycą zmniejszyła się do 5–10% i w większości przypadków nie jest związana z aktywnością procesu chorobowego, ale z powikłaniami stosowanego leczenia [7, 19]. Poza powszechnie znanymi działaniami niepożądanymi, jak np. nadciśnienie, choroba wrzodowa, objawy zespołu Cushinga, podatność na infekcje, hiperglikemia czy hipercholesterolemia, uwagę zwraca wysokie prawdopodobieństwo rozwoju wtórnej osteoporozy i złamań kości [4, 20, 21]. Zjawisko postępującej destrukcji tkanki kostnej w trakcie kortykosteroidoterapii pęcherzycy opisali w latach 90. ubiegłego stulecia C. Stazi i F. Stazi [22]. Skalę problemu podkreślają również Chmurova i Svecova w swojej analizie retrospektywnej obejmującej 31 pacjentów leczonych z powodu pęcherzycy zwykłej. Autorzy wskazują na wysoki odsetek występowania osteopenii i osteoporozy – aż 41,9% badanych, u których podstawę terapii stanowiły GKS [23]. Poza przytoczonymi pracami istnieje jednak niewiele doniesień na ten temat. Dostępne piśmiennictwo nie podaje również, na ile problemy osteoporozy posteroidowej u chorych na pęcherzycę są dostrzegane przez dermatologów oraz jaki odsetek pacjentów jest właściwie monitorowanych i poddanych odpowiedniej profilaktyce.

Epidemiologia

Glikokortykosteroidy, znajdujące szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób skóry, są jednocześnie jedną z najczęstszych przyczyn wtórnej osteoporozy, czyli przewlekłego, postępującego schorzenia, dla którego charakterystyczna jest niska masa kostna i degradacja mikroarchitektury tkanki kostnej. Prowadzi to do osłabienia wytrzymałości kości i w konsekwencji do wzrostu ryzyka ich złamań [24, 25]. Według Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego przewlekła steroidoterapia definiowana jest jako przyjmowanie prednizonu w dawce równej lub większej niż 5 mg/dobę przez okres dłuższy niż 3 mies. [26]. Szacuje się, że znacząca utrata masy kostnej oraz złamania kości dotyczą 30–50% chorych [2, 20]. Ryzyko to gwałtownie wzrasta już w ciągu pierwszych 3–6 mies. terapii. W kolejnych latach stosowania pre­paratów steroidowych destrukcja tkanki kostnej jest zdecydowanie wolniejsza i wynosi ok. 3% na rok [3, 20]. Dotyczy ona w większym stopniu kości beleczkowej aniżeli korowej, a zwłaszcza bogatych w nią trzonów kręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, nasady bliższej kości udowej i dalszej kości promieniowej [27, 28]. Prawdopodobieństwo rozwoju poważnych zaburzeń metabolizmu kości wykazuje silną zależność od czasu trwania terapii, a także wysokości dawek leku, zarówno dobowych, jak i kumulacyjnych [29]. Według Reida ok. 30% pacjentów przyjmujących steroidy w wysokich dawkach doznaje w ciągu 5 lat złamań kości [1]. Dane z piśmiennictwa wskazują, iż dawka graniczna, poniżej której nie obserwuje się istotnego klinicznie ryzyka utraty masy kostnej, odpowiada 7,5 mg prednizolonu dziennie stosowanego w okresie nie dłuższym niż 6 mies. [2, 27]. Część autorów stoi jednak na stanowisku, że już niższe dawki kortykosteroidów mogą znacząco obniżać gęstość kości [20].

Patogeneza

Patomechanizm zjawisk będących przyczyną osteoporozy posteroidowej jest złożony i nadal nie w pełni poznany. Glikokortykosteroidy wywierają wpływ na wszystkie etapy przebudowy tkanki kostnej [1, 4, 20]. Zasadnicze znaczenie ma jednak defekt syntezy macierzy kostnej wskutek spadku populacji osteoblastów i upośledzenia ich aktywności. Obniżona liczba komórek kościotworzenia jest wynikiem bezpośredniego hamowania ich replikacji i różnicowania oraz pobudzenia procesu apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórki [20, 30, 31]. Glikokortykosteroidy prowadzą również do zaburzeń produkcji i aktywności wielu cytokin, takich jak interleukiny 6 i 11, insulinopodobnych czynników wzrostu (IGF-I, IGF-II), białek wiążących insulinopodobne czynniki wzrostu (IGFBP-3, IGFBP-4, IGFBP-5), które modulują czynność osteoblastów [1, 32]. Wyrazem bezpośredniego działania GKS jest więc zahamowanie syntezy kolagenu typu I i osteokalcyny, co w efekcie obniża wytwarzanie osteoidu [20].

Prawdopodobne jest, iż GKS nasilają proces resorpcji kości poprzez wpływ na układ RANK/RANKL/OPG (receptor activator of nuclear factor k/receptor activator of nuclear factor k ligand/osteoprotegerin). Zależność ta nie jest w pełni zbadana i udowodniona. RANKL uwalniany przez osteoblasty, łącząc się ze swoistym receptorem RANK zlokalizowanym na powierzchni osteoklastów, indukuje osteoklastogenezę. Interakcja ta może zostać zablokowana przez osteoprotegerynę, wytwarzaną również przez osteoblasty, która wiążąc się z RANKL, zapobiega destrukcji tkanki kostnej. Mechanizmy tego sprzężenia zwrotnego warunkują więc zachowanie równowagi między zjawiskiem kościotworzenia a resorpcji kości. Kortykosteroidy, prowadząc jednocześnie do zwiększenia stężenia RANKL i obniżenia OPG, potęgują proces kościoniszczenia [20, 33]. Dodatkową przyczyną nadmiernej resorpcji w trakcie przewlekłej steroidoterapii jest jej wpływ na układ dokrewny, wyrażający się zahamowaniem czynności komórek gonadotropowych i adrenokortykotropowych przysadki, czego następstwem jest niedobór estrogenów, testosteronu oraz androgenów nadnerczowych [1, 34]. Kortykosteroidy wpływają niekorzystnie na proces mineralizacji tkanki kostnej również poprzez upośledzenie wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego i zwiększenie jego wydalania przez nerki. Rozwijająca się hipokalcemia prowadzi z kolei do wzrostu sekrecji parathormonu, który nasila aktywność osteoklastów [34, 35].

Zaburzony metabolizm kości może być także wynikiem wpływu wielu innych czynników, takich jak: niska podaż wapnia w diecie, spożywanie alkoholu (upośledzenie funkcji osteoblastów) lub kawy (zwiększenie wydalania wapnia), zbyt mała ekspozycja na słońce (obniżona produkcja witaminy D), palenie tytoniu (interakcja z estrogenami), wiek powyżej 65 lat oraz osteoporoza w wywiadzie rodzinnym. Tak więc ostateczny efekt działania kortykosteroidów na kości jest wypadkową stosowanego leczenia oraz współistnienia innych czynników ryzyka [25, 36].

Diagnostyka

Podstawowe znaczenie dla rozpoznania osteoporozy ma pomiar gęstości mineralnej kości (bone mineral density – BMD). Stosowane są w tym celu metoda ilościowej tomografii komputerowej (quantitative computed tomography – QCT), absorpcjometria wiązki fotonu (dual photon absorptiometry – DPA) oraz dwuwiązkowa absorpcjometria promieniowania rentgenowskiego (dual-energy X-ray absorptiometry – DEXA) [37]. Ostatnia z wymienionych technik w porównaniu z innymi metodami cechuje się wysoką precyzją, krótszym czasem skanowania, mniejszą dawką ekspozycji na promienie X, a także niższym kosztem badania. Metoda densytometryczna stosowana do oceny gęstości mineralnej kości opiera się na opisanym przez prawo Lamberta-Beera zjawisku pochłaniania wiązki promieniowania jonizującego przechodzącej przez ośrodek, jakim jest kość. Najczęściej wykonywane pomiary dotyczą kręgosłupa lędźwiowego, szyjki kości udowej i przedramienia [24, 38]. Zgodnie z kryteriami zaproponowanymi przez Światową Organizację Zdrowia mianem osteopenii określa się ubytek gęstości tkanki kostnej mieszczący się w przedziale 1–2,5 odchylenia standardowego (–2,5 SD < T-score < –1 SD) poniżej średniej wartości referencyjnej dla młodych dorosłych tej samej płci, natomiast mianem osteoporozy – ubytek masy kostnej przekraczający wartość 2,5 odchylenia standardowego (T-score  –2,5 SD) [24]. W przypadku pacjentów stosujących przewlekłą kortykosteroidoterapię zwiększone ryzyko złamań obserwuje się przy wartości T-score  –1,5 SD, a wg ACR nawet poniżej –1 SD [26, 36, 39]. Dodatkowych informacji o toczących się procesach remineralizacji kości dostarczają badania markerów obrotu kostnego. Powszechnie ocenianymi markerami kościotworzenia są osteokalcyna, propeptyd prokolagenu typu I, izoenzym kostny fosfatazy alkalicznej, a resorpcji – C-końcowy usieciowany telopeptyd łańcucha  kolagenu I, hydroksyprolina, hydroksylizyna i fosfataza kwaśna. Duże znaczenie w diagnostyce osteoporozy ma ponadto kontrolowanie parametrów biochemicznych, takich jak stężenie wapnia, fosforu, parathormonu, witaminy D w surowicy, a także badanie wydalania wapnia i fosforanów z moczem [1, 4, 25].

Profilaktyka i leczenie

Długoterminowa kortykosteroidoterapia, tzn. trwająca dłużej niż 3 mies., wymaga skutecznego zapobiegania narastającej destrukcji tkanki kostnej oraz złamaniom niskoenergetycznym będącym jej wynikiem.

Podejmując działania profilaktyczne, należy rozważyć minimalizację indywidualnych czynników ryzyka. Uwagę zwraca potrzeba modyfikacji stylu życia z uwzględnieniem zaprzestania palenia tytoniu, zmniejszenia spożycia alkoholu, stosowania diety bogatowapniowej i bogatobiałkowej, utrzymania należnej masy ciała oraz zwiększenia aktywności fizycznej [1, 20, 25].

Według American College of Rheumatology (ACR), National Osteoporosis Society (NOS), Belgian Bone Club oraz standardów polskich wskazane jest wykonanie badania densytometrycznego przed wdrożeniem długoterminowej glikokortykosteroidoterapii, a następnie przeprowadzanie pomiaru kontrolnego co 6–12 mies. [26, 40–42]. Umożliwia to wstępną identyfikację osób zagrożonych osteoporozą oraz pozwala na skuteczne monitorowanie działań profilaktycznych i terapeutycznych. Pacjenci, u których planowane jest takie leczenie, a w badaniu densytometrycznym nie stwierdza się ubytku masy kostnej, powinni profilaktycznie otrzymywać 1000–1500 mg/dobę Ca oraz 400–800 IU/dobę witaminy D w postaci nieaktywnej bądź jej aktywne metabolity: alfakalcydol lub kalcytriol w dawce 0,5–1 µg/dobę. Wykazano, iż skojarzona suplementacja tych preparatów zapobiega zaburzeniom metabolicznym kośćca znacznie skuteczniej niż monoterapia wapniem elementarnym [5, 20, 25, 43]. Podkreśla się dodatkowo, iż witamina D dzięki swojemu działaniu receptorowemu na mięśnie znacznie zmniejsza ryzyko upadku [44]. Z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia hiperkalciurii podczas przyjmowania aktywnych metabolitów witaminy D wskazane jest monitorowanie stężenia wapnia w dobowej zbiórce moczu. Stwierdzenie hiperkalciurii  300 mg/dobę wymaga włączenia niskich dawek diuretyku tiazydowego, np. hydrochlorotiazydu 25 mg/dobę [20]. U chorych, u których obserwuje się nieprawidłową gęstość mineralną kości (T-score  –1,5 SD) bądź wystąpiło złamanie niskoenergetyczne, niezależnie od pomiaru BMD należy wdrożyć odpowiedni algorytm postępowania terapeutycznego [20, 39, 45]. W Polsce zarejestrowane są do tego celu leki antyresorpcyjne (bisfosfoniany, kalcytonina, prepa­raty estrogenowo-progestagenne, raloksyfen) oraz anabo­liczne (parathormon, ranelinian strontu). W terapii osteo­porozy indukowanej kortykosteroidami zalecanymi preparatami są bisfosfoniany, będące pochodnymi pirofosforanów, które łączą się z hydroksyapatytem kości. Zasadniczym efektem ich działania jest hamowanie resorpcji poprzez supresję funkcji osteoklastów. Najszerzej udokumentowane badania kliniczne dotyczą alendronianu oraz rizedronianu [5, 20, 25, 46, 47]. Wykazały one skuteczność stosowania alendronianu w dawce 10 mg/dobę oraz rizedronianu w dawce 5 mg/dobę w zapobieganiu złamaniom kręgów i kości długich. Obecnie zaleca się stosowanie bisfosfonianów raz w tygodniu – alendronian 70 mg, rizedronian 35 mg. Alternatywę stanowi ibandronian w dożylnych wstrzyknięciach podawany w odstępach 3-miesięcznych bądź zolendronian stosowany raz w roku [20, 25]. Jako lek drugiego rzutu zalecana jest kalcytonina. Metaanaliza 9 badań z randomizacją wykazała, że powoduje ona wyraźny wzrost masy kostnej w obrębie kręgosłupa w porównaniu z suplementacją preparatami wapnia, nie redukuje jednak ryzyka złamań [48]. Aktualnie kalcytonina stanowi propozycję głównie dla pacjentów nietolerujących bisfosfonianów lub mających przeciwwskazania do ich stosowania [25, 26, 41]. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) zalecana jest natomiast jako leczenie uzupełniające u kobiet w okresie pomenopauzalnym, ponieważ niedobór estrogenów dodatkowo sprzyja ubytkowi masy kostnej [20, 25]. Niestety badania kliniczne Women's Health Initiative (WHI) wykazały zwiększone prawdopodobieństwo powikłań sercowo-naczyniowych i nowotworowych (rak piersi i szyjki macicy) w trakcie HTZ [49]. Z tego też powodu jest ona rozważana wyłącznie w przypadkach, kiedy spodziewane korzyści z zastosowania preparatów estrogenowo-progestagennych przewyższają potencjalne negatywne konsekwencje. U chorych, u których zawiodły inne formy terapii, zalecany jest natomiast parathormon. Według najnowszych doniesień istnieją trzy kliniczne wskazania do jego zastosowania, tj. złamania osteoporotyczne w wywiadzie, wyraźnie zmniejszony wskaźnik gęstości mineralnej kości, tzn. T-score < –3,0, oraz brak skuteczności bisfosfonianów [20, 50]. Parathormon jest silnym anabolikiem, stymulującym proces kościotworzenia poprzez bezpośredni wpływ na aktywację osteoblastów. Lek ten jednocześnie zwiększa wchłanianie wapnia w jelitach oraz zwrotną resorpcję w kanalikach nerkowych. Badania licznych autorów wykazały wyraźny wzrost BMD, zarówno w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, jak i w obrębie szyjki kości udowej [51, 52]. Pomimo udowodnionego korzystnego efektu terapeutycznego parathormon nie jest wykorzystywany jako element standardowego postępowania w osteoporozie. Barierę stanowi wysoka cena, ale przede wszystkim możliwe powikłania, jak np. mięsak kości [34].

Wybór postępowania farmakologicznego powinien być ukierunkowany na leczenie przyczynowe i niewątpliwie wymaga ścisłej współpracy dermatologa z endokrynologiem.

Podsumowanie

Glikokortykosteroidoterapia nadal pozostaje jedną z najskuteczniejszych metod leczenia wielu jednostek chorobowych i dotyczy ok. 1% populacji angielskiej oraz 0,2–0,5% amerykańskiej [3, 21]. Wydaje się, iż w Polsce, pomimo braku danych statystycznych, odsetek ten jest równie wysoki. Niejednokrotnie pacjenci ze względu na schorzenie podstawowe muszą przyjmować GKS w wysokich dawkach przez wiele miesięcy, lat, a nawet całe życie. W praktyce dermatologicznej dotyczy to m.in. pęcherzycy, potencjalnie śmiertelnej choroby autoimmunologicznej. Jakkolwiek GKS są lekami przedłużającymi, a często ratującymi życie chorym, przewlekłe ich stosowanie wiąże się niestety z wysokim prawdopodobieństwem powikłań, jak chociażby indukcji zaburzeń metabolicznych dotyczących kośćca. Utrata masy kostnej postępuje szybko i dynamicznie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach kortysteroidoterapii, a przebieg tego procesu, początkowo bezobjawowy, prowadzi do rozwoju wtórnej osteoporozy i wzrostu ryzyka złamań kości długich i kręgów kręgosłupa. Powoduje to silne dolegliwości bólowe, niesprawność fizyczną, a w konsekwencji wyraźnie obniża jakość życia pacjentów. Obserwowane zjawisko stanowi nie tylko problem leczniczy i rehabilitacyjny, ale również ekonomiczny. Niezwykle istotne jest więc zwiększenie świadomości lekarzy dotyczącej konieczności wdrożenia właściwego postępowania profilaktycznego i terapeutycznego. Niezbędne jest zatem wykonywanie pomiaru gęstości mineralnej kości jeszcze przed wdrożeniem długotrwałej kortykosteroidoterapii, a jednocześnie zachęcanie do modyfikacji stylu życia z uwzględnieniem eliminacji indywidualnych czynników ryzyka oraz zalecanie suplementacji wapnia i witaminy D. Szczególną opieką należy objąć pacjentów, u których występują nieprawidłowości w badaniu densytometrycznym lub stwierdza się złamania kości w wywiadzie. Wymagają oni wdrożenia stosownego leczenia zapobiegającego dalszej utracie masy kostnej. Niestety badania epidemiologiczne dowodzą, że ponad połowa chorych leczonych przewlekle GKS z różnych wskazań nie jest diagnozowana w kierunku osteopenii lub osteoporozy, a tylko nieliczni otrzymują właściwą profilaktykę [27, 28, 53].

Artykuł został napisany w ramach pracy statutowej nr 503-1152-2.

Piśmiennictwo

 1. Reid IR. Glucocorticoid osteoporosis – mechanisms and management. Eur J Endocrinol 1997; 137: 209-17.  

2. Sambrook PN. Corticosteroid osteoporosis: practical impli­cations of recent trials. J Bone Miner Res 2000; 15: 1645-9.  

3. Van Staa TP, Leufkens HG, Cooper C. The epidemiology of corticosteroid-induced osteoporosis: a meta-analysis. Osteoporos Int 2002; 13: 777-87.  

4. Mazziotti G, Angeli A, Bilezikian JP, et al. Glucocorticoid-induced osteoporosis: an update. Trends Endocrinol Metab 2006; 17: 144-9.  

5. De Nijs RN. Glucocorticoid-induced osteoporosis: a review on pathophysiology and treatment options. Minerva Med 2008; 99: 23-43.  

6. Murrell DF, Dick S, Ahmed AR, et al. Consensus statement on definitions of disease, end points, and therapeutic res­ponse for pemphigus. J Am Acad Dermatol 2008; 58: 1043-6.  

7. Bystryn JC, Steinman NM. The adjuvant therapy of pemphigus. An update. Arch Dermatol 1996; 132: 203-12.  

8. Carson PJ, Hameed A, Ahmed AR. Influence of treatment on the clinical course of pemphigus vulgaris. J Am Acad Dermatol 1996; 34: 645-52.  

9. Harman KE, Albert S, Black MM. Guidelines for the management of pemphigus vulgaris. Br J Dermatol 2003; 149: 926-37.

10. Bystryn JC. Adjuvant therapy of pemphigus. Arch Dermatol 1984; 120: 941-51.

11. Bystryn JC. Therapy of pemphigus. Semin Dermatol 1988; 7: 186-94.

12. Werth VP. Treatment of pemphigus vulgaris with brief, high-dose intravenous glucocorticoids. Arch Dermatol 1996; 132: 1435-9.

13. Jabłońska S. Pęcherzowe choroby skóry: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przegl Dermatol 1999; 86: 437-44.

14. Jain R, Kumar B. Immediate and delayed complications of dexamethasone cyclophosphamide pulse (DCP) therapy. J Dermatol 2003; 30: 713-8.

15. Pasricha JS, Poonam. Current regimen of pulse therapy for pemphigus: minor modifications, improved results. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2008; 74: 217-21.

16. Ioannides D, Chrysomalli Fs, Bystryn JC. Ineffectiveness of Cyclosporine as an Adjuvantto Corticosteroids in the Treatment of Pemphigus. Arch Dermatol 2000; 136: 868-72.

17. Graves JE, Nunley K, Heffernan MP. Off-label uses of biologics in dermatology: rituximab, omalizumab, infliximab, etanercept, adalimumab, efalizumab, and alefacept. J Am Acad Dermatol 2007; 56: 55-79.

18. Ahmed AR, Spigelman Z, Cavacini LA, et al. Treatment of pemphigus vulgaris with rituximab and intravenous immune globulin. N Engl J Med 2006; 355: 1772-9.

19. Kanwar AJ, Dhar S. Factors responsible for death in patients with pemphigus. J Dermatol 1994; 21: 655-9.

20. Summey BT, Yosipovitch G. Glucocorticoid-induced bone loss in dermatologic patients: an update. Arch Dermatol 2006; 142: 82-90.

21. Saag KG. Glucocorticoid-induced osteoporosis. Endocrinol Metab Clin North Am 2003; 32: 135-57.

22. Stazi C, Stazi F. Pemphigus vulgaris: severe osteoporosis during cortisone therapy. Description of a case. Clin Ter 1991; 137: 9-20.

23. Chmurova N, Svecova D. Pemphigus vulgaris: a 11-year review. Bratisl Lek Listy 2009; 110: 500-3.

24. WHO Study Group. Assessment of fracture risk and its application to screening for postmenopausal osteoporosis. Osteoporos Int 1994; 4: 368-81.

25. Czerwiński E, Lorenc R, Marcinkowska-Suchowierska E i wsp. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i Wielodyscyplinarnego Forum Osteoporotycznego w sprawie standardów diagnostyki i leczenia osteoporozy w Polsce. Med Dypl 2006; (Supl. 4): 1-12.

26. American College of Rheumatology Ad Hoc Committee on Glucocorticoid-Induced Osteoporosis: Recommendations for the prevention and treatment of glucocorticoid-induced osteoporosis. 2001 update. Arthritis Rheum 2001; 44: 1496-503.

27. Eastell R, Reid DM, Compston J, et al. Consensus Group on management of glucocorticoid-induced osteoporosis: an update. J Intern Med 1998; 244: 271-92.

28. Cisło M, Kobierczyka M. Osteoporoza posteroidowa: patogeneza, diagnostyka i leczenie. Przegl Dermatol 2004; 91: 7-13.

29. Van Staa TP, Leufkens HG, Abenhaim L. Oral corticosteroids and fracture risk: relationship to daily and cumulative doses. Rheumatology 2000; 39: 1383-9.

30. Weinstein RS, Jilka RL, Parfitt AM, et al. Inhibition of osteoblastogenesis and promotion of apoptosis of osteoblasts and osteocytes by glucocorticoids. Potential mechanisms of their deleterious effects on bone. J Clin Invest 1998; 102: 274-82.

31. Jilka RL, Weinstein RS, Parfitt AM, et al. Quantifying osteoblast and osteocyte apoptosis: challenges and rewards. J Bone Miner Res 2007; 22: 1492-501.

32. Okazaki R, Riggs BL, Conover CA. Glucocorticoid regulation of insulin-like growth factor-binding protein expression in normal human osteoblast-like cells. Endocrinology 1994; 134: 126-32.

33. Raisz LG. Pathogenesis of osteoporosis: concepts, conflicts, and prospects. J Clin Invest 2005; 115: 3318-25.

34. Sewerynek E, Bajon K, Stuss M. Osteoporoza wtórna w przebiegu przewlekłej steroidoterapii. Przegl Menopauz 2007; 6: 336-43.

35. Lukert BP, Raisz LG. Glucocorticoid-induced osteoporosis. Rheum Dis Clin North Am 1994; 20: 629-50.

36. Sambrook PN. How to prevent steroid induced osteoporosis. Ann Rheum Dis 2005; 64: 176-8.

37. Erlichman M, Holohan TV. Bone densitometry: patients receiving prolonged steroid therapy. Health Technol Assess (Rockv) 1996; 9: 1-31.

38. Lewiecki EM, Kendler DL, Kiebzak GM, et al. Special report on the official positions of the International Society for Clinical Densitometry. Osteoporos Int 2004; 15: 779-84.

39. Lorenc RS, Głuszko P, Karczmarewicz E i wsp. Zalecenia postępowania diagnostycznego i leczniczego w osteoporozie. Obniżenie częstości złamań poprzez efektywną profilaktykę i leczenie. Terapia 2007; 15: 11-39.

40. National Osteoporosis Society. Primary Care Strategy for Osteoporosis and Falls. October 2002.

41. Devogelaer JP, Goemaere S, Boonen S, et al. Evidence-based guidelines for the prevention and treatment of glucocorticoidinduced osteoporosis: a consensus document of the Belgian Bone Club. Osteoporos Int 2006; 17: 8-19.

42. Leszczyński P, Łącki JK, Mackiewicz SH. Osteoporoza posteroidowa – patomechanizm, zapobieganie i leczenie. Post Nauk Med 2000; 2: 3-7.

43. Zespół 23 polskich ekspertów. Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D – rok 2009. Standardy Medyczne 2009; 6: 875-9.

44. Heike A, Bischoff-Ferrari HA, Dawson-Hughes B, et al. Effect of vitamin D on falls: a meta-analysis. JAMA 2004; 291: 1999-2006.

45. Górecki A, Marczyński W, Czerwiński E i wsp. Zasady profilaktyki, rozpoznawania i leczenia osteoporotycznych złamań kości. Terapia 2008; 16: 15-8.

46. Reid DM, Hughes RA, Laan RF, et al. Efficacy and safety of daily risedronate in the treatment corticosteroid-induced osteoporosis in men and women: a randomized trial. European Corticosteroid-Induced Osteoporosis Treatment Study. J Bone Miner Res 2000; 15: 1006-13.

47. Lau EM, Woo J, Chan YH, et al. Alendronate for the prevention of bone loss in patients on inhaled steroid therapy. Bone 2001; 29: 506-10.

48. Cranney A, Tugwell P, Zytaruk N, et al. Meta-analyses of therapies for postmenopausal osteoporosis. Endocr Rev 2002; 23: 540-51.

49. Cauley JA, Robbins J, Chen Z, et al. Effects of estrogen plus progestin on risk of fracture and bone mineral density. Women’s Health Initiative randomized trial. JAMA 2003; 290: 1729-38.

50. Hodsman AB, Bauer DC, Dempster D, et al. Parathyroid hormone and teriparatide for the treatment of osteoporosis: a review of the evidence and suggested guidelines for its use. Endocr Rev 2005; 26: 688-703.

51. Lane NE, Sanchez S, Modin GW, et al. Bone mass continues to increase at the hip after parathyroid hormone treatment is discontinued in glucocorticoid-induced osteoporosis: results of a randomized controlled clinical trial. J Bone Miner Res 2000; 15: 944-51.

52. Rehman Q, Lang TF, Arnaud CD, et al. Daily treatment with parathyroid hormone is associated with an increase in vertebral cross-sectional area in postmenopausal women with glucocorticoid-induced osteoporosis. Osteoporos Int 2003; 14: 77-81.

53. Bell R, Carr A, Thompson P. Managing corticosteroid induced osteoporosis in medical outpatients. J R Coll Physicians Lond 1997; 31: 158-61.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.