eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2010
vol. 27
 
Share:
Share:

Review paper
The theoretical basis for application of NB-UVB radiation in dermatology

Aleksander Obtułowicz
,
Grażyna Antoszczyk

Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 5: 426–429
Online publish date: 2010/11/15
Article file
- Teoretyczne podstawy.pdf  [0.46 MB]
Get citation
 
 
Znany od tysięcy lat korzystny efekt działania promieniowania ultrafioletowego (UV) na wybrane choroby dermatologiczne zaowocował wprowadzeniem w 1923 r. lamp kwarcowych, a następnie lampy fluorescencyjnej oraz wysokociśnieniowych lamp rtęciowych z dodatkiem halogenowych połączeń metali jako sztucznych źródeł promieniowania ultrafioletowego [1]. Aktualnie dostępne są lampy emitujące wybrane części spektrum UV, w zależności od dodatków metali.
Coraz liczniejsze badania i obserwacje kliniczne pozwoliły na wprowadzenie do lecznictwa dermatologicznego urządzeń emitujących następujące zakresy długości fal:
• szerokopasmowy UVB (280–320 nm) (broad band UVB – BB-UVB),
• selektywna fototerapia UVB z kilkoma szczytami natężenia (305 nm i 325 nm) (SUP),
• wąskopasmowy UVB (311 nm) (narrow band UVB – NB--UVB),
• UVA (320–400 nm) w połączeniu z psoralenem (5-metoksypsoralenem lub 8-metoksypsoralenem) podawanym doustnie lub zewnętrznie jako roztwór do kąpieli (psoralen ultra-violet A – PUVA),
• UVA1 (340–400 nm) [1, 2].
Efekty terapeutyczne zależą m.in. od emitowanych długości fali. Głębokość penetracji w skórze wzrasta z długością promieniowania [2]. Do warstw siateczkowej i brodawkowatej skóry właściwej przenika ponad 50% UVA, natomiast promieniowanie UVB jest w 90% zatrzymywane przez warstwę rogową naskórka [3, 4].
Pomimo że korzystny wpływ UV na skórę znany jest w wielu dermatozach, mechanizm działania UV jest złożony i nadal nie do końca poznany. Coraz więcej wyników obserwacji podkreśla jego działanie immunosupresyjne; wiele dermatoz reaguje na działanie promieniami UV równie dobrze jak na miejscowe czy ogólne leczenie immuno­supresyjne [5].
Wprowadzenie pod koniec lat 80. wąskopasmowego promieniowania UV (NB-UVB 311 nm) stworzyło nowe możliwości w lecznictwie dermatologicznym. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem zaczęto uznawać napromienianie falami o długości 311 nm za alternatywną metodę terapeutyczną do wcześniej stosowanego szerokopasmowego UVB czy kojarzonego z psolarenami UVA.
Próby porównywania działania promieniowania NB- -UVB z szerokopasmowym UVB wykazały szereg istotnych różnic na korzyść promieniowania wąskopasmowego [6].
Promieniowanie NB-UVB penetruje głębiej w obręb skóry niż BB-UBV [7], co jest podstawą jego zastosowania w leczeniu dermatoz toczących się w głębszych warstwach skóry [2]. W związku z ograniczeniem długości fali promieniowanie NB-UVB charakteryzuje się większym profilem bezpieczeństwa, co objawia się m.in. mniejszą zdolnością do wywoływania reakcji rumieniowych oraz ograniczeniem skłonności do oparzeń skóry. Wykazano również, że skutkiem promieniowania NB-UVB w porównaniu z BB-UBV jest bardziej nasilona apotoza limfocytów T w skórze i naskórku oraz większe osłabienie zarówno aktywności, jak i zdolności komórek Langerhansa naskórka do prezentacji antygenu [8]. Udowodniono, że promieniowanie to charakteryzuje się mniejszą karcynogennością w porównaniu z BB-UBV, gdyż emitowana długość fali 311 nm jest słabiej absorbowana przez DNA komórek [7–10]. Praktycznie od czasu wprowadzenia do lecznictwa palników emitujących wąski zakres promieniowania UVB 311 nm nie stosuje się w dermatologii lamp emitujących cały zakres promieniowania UVB [11].
Promieniowanie NB-UVB charakteryzuje się dużym profilem bezpieczeństwa i dobrą tolerancją, a poprzez hamowanie apoptozy uodparnia keratynocyty na karcynogenne działania UV, co dodatkowo zwiększa jego bezpieczeństwo [12]. Obecnie promieniowanie NB-UVB 311 nm jest uważane za bezpieczniejsze niż UVA, co wynika m.in. ze stosowanych dawek promieniowania. Ta metoda terapii nie wymaga stosowania leków światłouczulających i jest chętniej stosowana u dzieci czy kobiet w ciąży oraz jest bardziej akceptowana przez chorych [13].
Wyniki badań ostatnich lat wykazujące wielokierunkowe działanie NB-UVB na skórę rozszerzyły znacznie wskazania do tej formy fototerapii. Niewątpliwie skuteczność promieniowania UVB jest wynikiem jego wpływu zarówno na proliferację komórek, jak i funkcjonowanie układu odpornościowego.
Omawiając możliwości terapeutyczne promieniowania NB-UVB w wielu dermatozach, należy podkreślić przede wszystkim jego działanie na proliferację komórek skóry, uwalnianie cytokin czy wywoływanie swoistej, ale nie uogólnionej immunosupresji [5]. Ta swoistość działania NB-UVB związana jest z wpływem promieniowania na regulatorowe limfocyty T (LTr) należące do podtypu CD4+CD25+. Limfocyty te wytwarzane są z limfocytów dziewiczych w mikrośrodowisku IL-10 [5, 14–16].
Podstawowym efektem ekspozycji skóry na promieniowanie NB-UVB jest działanie immunosupresyjne związane zarówno ze zmniejszeniem liczby komórek Langerhansa, jak również ich zdolności do prezentacji antygenu. W skórze naświetlanej promieniami UV dochodzi do uwalniania cytokin o wielokierunkowym działaniu. Wydzielanie cytokin prozapalnych, takich jak: IL-1, IL-6, IL-8, TNF-, odpowiada za powstawanie miejscowej bądź uogólnionej reakcji oparzeniowej. Jednocześnie stymulowane UV keratynocyty, wydzielając m.in. -MSH, zwrotnie hamują wydzielanie silnie prozapalnych cytokin: IL-1, IL-2, IL-5, IL-6 [2, 5].
W codziennej praktyce większość chorych naświetlanych wzrastającymi dawkami UVB zgłasza wzmożoną wrażliwość skóry czy przejściowy rumień, ustępujący wraz z liczbą naświetlań i brązowieniem skóry [16–18].
Uwalnianie cytokin immunosupresyjnych wydaje się istotnym elementem warunkującym korzystny efekt terapeutyczny promieniowania UV na skórę. Wzrost produkcji prostaglandyny E2 przez keratynocyty i komórki Langerhansa prowadzi do zatrzymania procesu prezentacji antygenu i hamuje aktywację limfocytów Th1. W skórze naświetlanej indukowana jest synteza IL-10, która poprzez zahamowanie produkcji IFN-g przez limfocyty Th1 wykazuje silne działanie przeciwzapalne [19–21].
Podczas terapii NB-UVB obserwuje się redukcję liczby komórek typu LT (Th1) z obniżeniem aktywności prozapalnych cytokin: IL-12, IFN-g, IL-8 [22]. Jednocześnie zwiększa się stosunek limfocytów Th2 do Th1, co jest konsekwencją modulującego wpływu NB-UVB na odpowiedź immunologiczną [23].
Działanie immunomodulujące promieniowania UVB jest wieloetapowe. Oprócz opisanego zmniejszenia aktywności LT (Th1), promieniowanie to zakłóca przekazywanie sygnału przez cytokiny immunomodulujące, takie jak: IFN-g czy IL-2, na drodze hamowania fosforylacji białka sygnałowego STAT1 i STAT5, odgrywających kluczową rolę w transdukcji sygnału cytokinowego [5, 24].
Pod wpływem promieniowania UVB zwiększa się synteza naskórkowej witaminy D, która powstrzymuje proliferację limfocytów T, hamując ekspresję cząstek MHC klasy II na komórkach prezentujących antygen i aktywność komórek Langerhansa [2, 25–27].
Przewlekła ekspozycja na NB-UVB stopniowo zmniejsza ekspresję antygenu CLA (cutaneous lymphocyteassociated antygen), redukując jednocześnie ekspresję nieswoistych tkankowo integryn na limfocytach T [28].
Wykazano również, że NB-UVB wywiera silne działanie immunomodulujące poprzez zdolność do izomeryzacji kwasu urokainowego z formy trans do cis. Działanie to oparte jest na wywoływaniu supresji odpowiedzi immunologicznej w nadwrażliwości komórkowej oraz na hamowaniu zdolności prezentacji antygenu przez komórki Langerhansa [8, 29–31].
Spośród licznych znanych mechanizmów działania promieniowania NB-UVB na skórę zwraca uwagę indukcja apoptozy komórek [8]. Jest ona wielokierunkowa i nieselektywna, to znaczy, nie jest swoista dla keratynocytów i dotyczy różnych komórek, w tym limfocytów T czy makrofagów [8]. Promieniowanie NB-UVB na drodze pośredniej poprzez dimery cyklobutanowe i fotoprodukty indukuje uszkodzenie DNA naświetlanych komórek [5, 9].
W napromienianej NB-UVB skórze obserwuje się wię­k­szą ekspresję receptorów śmierci komórek (receptor CD95, receptor dla TNF czy receptor TRIAL), ligandów dla nich, jak i aktywnych form tlenu, czego skutkiem jest indukcja śmierci komórek [1, 5, 9, 32].
Na podstawie wyników badań immunohistochemicznych w skórze eksponowanej na promieniowanie UVB zaobserwowano pobudzanie metaloproteinaz z jednoczesnym hamowaniem ich inhibitorów. Efektem tego działania było zmniejszenie liczby włókien kolagenowych, co stało się podstawą prób zastosowania promieniowania NB-UVB w wybranych chorobach tkanki łącznej [5].
Coraz lepiej udokumentowane wielokierunkowe immunosupresyjno-immunomodulujące działanie UVB na skórę znajduje odbicie w coraz szerszym panelu wskazań do naświetlań UVB. Próby empiryczne i codzienne obserwacje potwierdzają korzystne efekty terapeutyczne fototerapii NB-UVB w licznych dermatozach, począwszy od chorób alergicznych, poprzez autoimmunologiczne, kończąc na chorobach z nadwrażliwością na światło [18, 33–36].

Piśmiennictwo

 1. Braun-Falco O, Plewig G, Wolff HH, Burgdorf WHC. Dermatology. Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2000.  
2. Bowszyc-Dmochowska M. Fototerapia w dermatologii. Przew Lek 2006; 7: 85-91.  
3. Woźniacka A, Lesiak A, Sysa-Jędrzejowska A. Mechanizm działania terapeutycznego promieniowania ultrafioletowego na skórę. Przegl Dermatol 2002; 4: 303-7.  
4. Rougier A. Czy promieniowanie UVA jest niebezpieczne? Postępy Dermatologii 1999; XVI: 351-7.  
5. Weichenthal M, Schwarz T. Fototerapia. Jak działają promienie UV. Ars Medica Aesthetica 2006; 1: 31-9.  
6. Khalaf AT. Narrow-band ultraviolet B and conventional UVB phototherapy in psoriasis: a randomized controlled trial. Am J App Science 2008; 8: 905-8.  
7. Lebwohl M, Christophers E, Langley R, et al. An international, randomized, double-blind, placebo-controlled phrase 3 trial of intramuscular alefacept in patients with chronic plaque psoriasis. Arch Dermatol 2003; 139: 719-27.  
8. Ozawa M, Ferenczi K, Kikuchi T, et al. 312-nanometer ultraviolet B light (narrow-band UVB) induces apoptosis of T cells within psoriatic lesions. J Exp Med 1999; 189: 711-8.  
9. Tzung TY, Runger TM. Assessment of DNA damage induced by brondband and NB-UVB in cultured lymphoblasts and keratinocytes using the comet assay. Photochem Photobiol 1998; 67: 647-50.
10. Man I, Crombie IK, Dawe RS, et al.The photocarcinogenic risk of narrowband UVB (TL-01) phototherapy:early follow-up data. Br J Dermatol 2005; 152: 755-7.
11. Walters IB, Burack LH, Coven TR, et al. Suberythemogenic NB-UVBis markedly more effective than conventional UVB in treatment of psoriasis vulgaris. J Am Acad Dermatol 1999; 40: 893-900.
12. Decraene D, Smaers K, Maes D, et al. A low UVB dose, with the potential to trigger a protective p53-dependent gene program, increases the resilience of keratinocytes against future UVB insults. J Invest Dermatol 2005; 125: 1026-31.
13. British Photodermatology Gropu. An appraisal of narrowband (TL-10) UVB phototherapy. British Photodermatology Group Workshop Report (April 1996). Br J Dermatol 1997; 137: 327-30.
14. Norval M, McLonne P, Lesiak A, et al. The effect of chronic ultraviolet radiation on the human immune system. Photochem Photobiol 2008; 84: 19-28.
15. Schwarz T. 25 years of UV-induced immunosuppression mediated by T cells-from disregarded T suppressor cells to highly respected regulatory T cells. Photochem Photobiol 2008; 84: 10-8.
16. Sezer E, Etikan I. Porównanie skuteczności miejscowej wąskozakresowej fototerapii UVB i miejscowej PUVA w leczeniu przewlekłego wyprysku dłoni. Dermatologica 2007; 6: 35-40.
17. Waterston K, Naysmith L, Rees JL. Physiological variation in the erythemal response to ultraviolet radiation and photoadaptation. J Invest Dermatol 2004; 123: 958-64.
18. Grewe M, Gyufko K, Krutmann J. Interleukin-10 production by cultured human keratinocytes: regulation by ultrafiolet B and ultrafiolet A1 radiation. J Invest Dermatol 1995; 104: 3-6.
19. Dadej I, Wołowiec J. Rola UVA w patologii skóry. Post Dermatol Alergol 2003; 3: 170-5.
20. Luger TA, Schwarz T. Effects of UV-light cytokines and neuroendocrine hormones. In: Photoimmunology. Elmets C, Krutmann I. Backwell, London 1995; 55-76.
21. Urbanski A, Schwarz T, Neuner P, et al. Ultraviolet light induces increased circulating interleukin 6 in humans. Invest Dermatol 1990; 6: 808-11.
22. Walters IB, Ozawa M, Cardinale I, et al. Narrowband [312 nm] UV-B suppresses interferon gamma and interleukin 12 and increases Il 4 transcripts: differential regulation of cytokines at the single-cell level. Arch Dermatol 2003; 139: 155-61.
23. Ullirich SE. The role of epidermal cytokines in generation of cutaneous immune reactions and ultraviolet radiation-induced immune suppresion. Photochem Photobiol 1995; 62: 389-401.
24. Aragane Y, Kulms D, Metze D, et al. Ultraviolet light induces apoptosis via direct activation of CD95/Fas /Apo-1/indeoen-dently of its ligand CD95L. J Cell Biol 1998; 140: 171-82.
25. Akaraphanth R, Kittipavara Y, Voravutinon N, et al. Efficacy of a far erythemogenic dose of narrow-band ultraviolet B phototherapy in chronic plaque-type psoriasis. J Dermatol 2010; 37: 140-5.
26. Vähävihu K, Ylianttila L, Kautiainen H. Narrowband ultraviolet B course improves vitamin D balance in women in winter. Br J Dermatol 2010; 162: 848-53.
27. Vähävihu K, Ala-Houhala M, Peric M, et al. Narrowband ultraviolet B treatment improves vitamin D balance and alters antimicrobial peptide expression in skin lesions of psoriasis and atopic dermatitis. Br J Dermatol 2010; 163: 321-8.
28. Sigmundsdottir H, Gudjohnsson JE, Valdimarsson H. The effects of ultraviolet B treatment on the expression of adhesion molecules by circulating T lymphocytes in psoriasis. Br J Dermatol 2003; 148: 996-1000.
29. Epstein IH. UVL-induced stimulation of DNA synthesis in hairless mouse epidermis. J Invest Dermatol 1968; 52: 445.
30. Beissert S, Mohammad T, Torri H, et al. Regulation of tumor antigen presentation by urocanic acid. J Immunol 1997; 159: 92-6.
31. Narbutt J. Fototerapia w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Terapia Alergologia 2008; 4: 104-8.
32. Kulms D, Zeise E, Poppelmann B, et al. DNA damage death receptor activation and reactive oxygen species contribute to ultraviolet radiation- induced apoptosis in an essential and independent way. Oncogene 2002; 21: 5844-51.
33. Roelandts R. Fototerapia fotodermatoz. Dermatologia 2003; 3: 20-3.
34. Ibbotson SH, Bilsland D, Cox NH, et al. An update and quidance on narrowband ultraviolet B phototherapy, a British photodermatology group workshop report. Br J Dermatol 2004; 151: 283-97.
35. Gambichler T. Management of atopic dermatitis using photo (chemo) therapy. Arch Dermatol Res 2009; 3: 197-203.
36. Welsh O, Herz-Ruelas ME, Gómez M, et al. Therapeutic evaluation of UVB-targeted phototherapy in vitiligo that affects less than 10% of the body surface area. Int J Dermatol 2009; 5: 529-34.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.