en POLSKI
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


6/2011
vol. 49
 
Share:
Share:
abstract:
Short communication

Second Central-Eastern European Inflammation Forum, St. Petersburg, 23–25 June, 2011

Eugeniusz J. Kucharz

Reumatologia 2011; 49, 6: 468–469
Online publish date: 2011/12/28
View full text Get citation
 
Szeroko pojęta problematyka leczenia zapalnych chorób narządu ruchu była przedmiotem Drugiego Środkowo-Wschodnio-Europejskiego Forum nt. Zapaleń, znanego pod akronimem INFORM. Obrady Forum toczyły się w salach słynnego hotelu Corinthia Palace, znajdującego się przy prospekcie Newskim w Sankt Petersburgu.

Obrady otworzył dyrektor Instytutu Reumatologii Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych prof. Yevgeni L. Nasonov. Pierwszym wykładowcą był Josef Smolen z Wiednia, który mówił o podstawowych mechanizmach rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów i spondyloartropatii seronegatywnych. Zastosowanie wskaźników do rozpoznawania i oceny leczenia tych chorób było tematem kolejnych wykładów, wygłoszonych przez Murata Inanç z Istambułu i Shandora Erdesa z Moskwy. Nowe obserwacje przedstawione na Kongresie EULAR w Londynie omawiał Maurizio Cutolo z Genui. Ostatnim punktem porannej sesji była dyskusja okrągłego stołu o kryteriach remisji i jej osiągnięciu, która została zaplanowana jako dwugłos Dmitry’ego Karateeva (Moskwa) i Eugeniusza J. Kucharza (Katowice).

Po przerwie odbyły się dwie sesje tematyczne. Pierwsza z nich dotyczyła bezpieczeństwa terapii biologicznych (Denisa Predeteanu z Bukaresztu i Ender Terziog˘lu z Antalii) oraz tzw. punktów końcowych w ocenie stanu chorych (Liliana Šedová z Pragi i Andra Balanescu z Bukaresztu).

W drugiej sesji mówiono o perspektywach ustalenia wytycznych zmiany leków biologicznych stosowanych u indywidualnego chorego (Dmitry Karateev z Moskwy i Catalin Codreanu z Bukaresztu) oraz o trudnych przypadkach klinicznych (Vedat Hamuryudan z Istambułu i Salih Pay z Ankary). Sesję popołudniową rozpoczęła Anja Strangfelt z Berlina wykładem o rejestrach terapii biologicznych, a Eugeniusz J. Kucharz z Katowic mówił o ryzyku i zapobieganiu incydentom sercowo-naczyniowym u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Pierwszy dzień obrad podsumował Yevgeni L. Nasonov.

W drugim dniu obrad Florian Berghea z Bukaresztu mówił o farmakoekonomice chorób reumatycznych, a następnie omawiano rozpoznawanie i leczenie spondyloartropatii seronegatywnych (Nurullach Akkoc z Izmiru, Shandar Endes z Moskwy, Roxana Ionescu z Bukaresztu i Ayhan Dinc z Ankary). Nowe terapie przeciwzapalne i immunomodulujące przedstawił Ahmed Gul z Istambułu.

Konferencję podsumował Dmitry Karateev, stojący na czele komitetu organizacyjnego. Konferencja była sprawnie zorganizowana. Program był ciekawy i nie był...


View full text...



Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.