eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
5/2003
vol. 20
 
Share:
Share:

Spotkanie Krajowego Nadzoru w Dziedzinie Alergologii

Jerzy Kruszewski

Post Derm Alerg 2003; XX, 5: 325-326
Online publish date: 2003/10/29
Article file
- Spotkani.pdf  [0.61 MB]
Get citation
 
 
W roku 2003 mija 30 lat od utworzenia w Polsce specjalizacji i 20 lat
od utworzenia Krajowego Nadzoru w Dziedzinie Alergologii.


Dla uczczenia tych jubileuszy, 28.06.2003 r. w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie Krajowego Nadzoru w Dziedzinie Alergologii z naszymi kolegami szczególnie zasłużonymi dla utworzenia i późniejszego funkcjonowania naszej specjalności: prof. Edwardem Rudzkim, prof. Danutą Chmielewską-Szewczyk, prof. Edwardem Zawiszą oraz prof. Markiem Kowalskim. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia z ministrem Maciejem Tokarczykiem(obecnie – szef NFZ), przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej z prezesem Konstantym Radziwiłłem , zaprzyjaźnieni konsultanci krajowi w innych dziedzinach medycyny, władze Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz przedstawiciele prasy medycznej (Gazeta Lekarska, Służba Zdrowia). Niestety, z powodu choroby nie była obecnaprof. Sabina Chyrek-Borowska , która na moje ręce nadesłała bardzo miły list.

W krótkim wystąpieniu konsultant krajowy przypomniał podstawowe fakty o historycznym już znaczeniu. Specjalizacja w dziedzinie alergologii w Polsce została powołana zarządzeniem Ministra ZiOS z 10.03.1973 r. w sprawie specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów (DzU MZiOS nr 7 poz. 33). W części III załącznika nr 1 do tego zarządzenia, gdzie podano wykaz podspecjalności, w których mogą się specjalizować lekarze, lekarze dentyści i magistrowie farmacji, po raz pierwszy wystąpiła alergologia. Specjalizację tę można było wówczas rozpocząć po uzyskaniu tytułu specjalisty z chorób wewnętrznych, dermatologii i wenerologii, otolaryngologii lub pediatrii. Przed trzydziestoma laty alergologia była już wyraźnie wyodrębnioną dziedziną medycyny, obejmującą choroby powstające na bazie określonego patomechanizmu, a specjalizacja z alergologii istniała już wtedy w niektórych krajach. Również w Polsce, głównie od członków działającej Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, które wówczas integrowały lekarzy zainteresowanych problematyką alergologiczną, od dawna płynęły sygnały o potrzebie powołania specjalizacji, co stało się faktem dopiero w 1973 r. Utworzenie specjalizacji poprzedzone było indywidualnymi staraniami naszych kolegów, m.in. prof. Edwarda Rudzkiego i prof. Sabiny Chyrek-Borowskiej. W następnych latach minister ZiOS nadał tytuł specjalisty alergologa kilku wybitnym profesorom, na podstawie ich dorobku naukowego w tej dziedzinie. Osoby te opracowały program specjalizacji i tworzyły komisję, przyjmującą pierwsze egzaminy państwowe z alergologii. Jedną z 3 osób, które jako pierwsze przystąpiły i pomyślnie zdały egzamin z alergologii (1974 r). była właśnie prof. Danuta Chmielewska-Szewczyk (wówczas dr n. med.). Wymienione osoby, obecne na spotkaniu otrzymały pamiątkowe dyplomy wraz z upominkiem. W swych wypowiedziach, obok podziękowań za pamięć, wspominały tamte czasy, które również nie były łatwe dla specjalizujących się. Prof. Danuta Chmielewska-Szewczyk pamiętała, że o dacie egzaminu została powiadomiona telefonicznie na 3 dni przed terminem.

Krajowy Nadzór w Dziedzinie Alergologii został powołany w 1983 r. na podstawie §2 p. 2 instrukcji 7/82 ministra ZiOS z 30.09.1982 r. w sprawie nadzoru specjalistycznego. Decyzją ministra ZiOS pierwszym konsultantem krajowym został prof. dr hab. n. med. Bohdan Romański, który pełnił tę funkcję w latach 1983–1994. Zorganizował on od podstaw Krajowy Nadzór w Dziedzinie Alergologii na podstawie ówczesnych przepisów prawa. Profesora nie ma już wśród nas, zmarł bowiem w 2003 r. Kolejno funkcje konsultantów krajowych w dziedzinie alergologii pełnili: w latach 1994–2001 – prof. dr hab. n. med. Edward Zawisza, w latach 2001–2002 – prof. dr hab. n. med. Marek Kowalski, a od roku 2002 – prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski. Obaj byli konsultanci krajowi również otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Podziękowano również prof. Pawłowi Górskiemu, który zakończył właśnie swą kadencję prezydenta PTA, za dobrą współpracę towarzystwa z Krajowym Nadzorem.

Głos zabrali również nasi goście. Prezes NRL, Konstanty Radziwiłł uwypuklił pozytywne znaczenie obchodzenia podobnych rocznic dla środowiska lekarskiego. Podkreślił, że pamięć o przeszłości jest równie ważna, jak starania o naszą lepszą przyszłość. Przedstawił również swoje refleksje o naszej dziedzinie z pozycji lekarza innej specjalności. Minister Maciej Tokarczyk odniósł się do znaczenia naszej specjalności wobec narastania częstości chorób alergicznych w kraju. Przekazał wyrazy szacunku dla pracy alergologów, a w dalszej części przedstawił ogólną koncepcję i aktualny stan prac nad wypracowaniem polityki lekowej Ministerstwa Zdrowia.
Po wystąpieniach gości, uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem, który był również okazją do wyrażania już bardziej osobistych wspomnień i refleksji nad minionymi latami polskiej alergologii.

konsultant krajowy w dziedzinie alergologii
prof. dr hab. med. Jerzy Kruszewski


Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.