en POLSKI
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


1/2009
vol. 47
 
Share:
Share:
Letter to the Editor

W nawiązaniu do artykułu prof. dr. hab. med. Eugeniusza J. Kucharza
„Zakres wiedzy i umiejętności z reumatologii, jakie powinien mieć współczesny lekarz kończący studia. Materiały do dyskusji”
(Reumatologia 2008; 46: 263-266)

Reumatologia 2009; 47, 1: 49
Online publish date: 2009/04/01
Article file
- W nawiązaniu.pdf  [0.03 MB]
Get citation
 
 
Z zainteresowaniem przeczytałam opinię pana Profesora Eugeniusza J. Kucharza na temat szkolenia przeddyplomowego w dziedzinie reumatologii. Podział specjalności lekarskich w zależności od zakresu potrzeb posiadania wiedzy reumatologicznej imponuje precyzją.
Z podziału na typy specjalizacji wynika konieczność zdecydowanego określenia zakresu osiąganej przed dyplomem wiedzy reumatologicznej i umiejętności, głównie z myślą o przyszłych „zabiegowcach”, którzy mogą być pozbawieni jakichkolwiek szkoleń reumatologicznych w czasie życia zawodowego. Wydawałoby się, że mogą się bez nich obejść. Niekoniecznie, a wyjaśnia to pan Profesor w pięciu logicznie przemyślanych punktach. Podobała mi się też lista najczęściej popełnianych błędów w badaniu reumatologicznym, dotyczących słabo zebranego wywiadu albo lekceważenia objawów „odkrywających chorobę”. Omawianie błędów należy do najlepszych technik dydaktycznych.
Od 2002 r. jestem jednym z organizatorów dwudniowych kursów dla lekarzy rodzinnych. Szkolenia organizują Zakład Promocji Zdrowia i Epidemiologii Instytutu Reumatologii, Katedra Lekarza Rodzinnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków. Kursy są bezpłatne i zakończone anonimową ewaluacją. Niezależnie od tego prowadzę też zajęcia praktyczne z reumatologii ze studentami medycyny.
Wspominając o kursach dla lekarzy rodzinnych, odbiegłam od tematu reumatologii wykładanej na studiach, ale tylko pozornie. Wystarczy bowiem porozmawiać z wieloma lekarzami rodzinnymi uczestniczącymi w szkoleniu i przejrzeć anonimowe ankiety oceniające przydatność kursu i prezentujące oczekiwania słuchaczy, aby poznać całą spragnioną rzetelnej, konkretnej i praktycznej wiedzy brać medyczną. Najwyżej ocenia ona wykłady, w których akcentuje się wiedzę do wykorzystania w codziennej praktyce oraz tę, która pozwoli wreszcie zrozumieć dogłębnie i jednocześnie „praktycznie” jakiś problem.
Na podstawie odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie można postawić wnioski o niedostatecznej umiejętności badania pacjenta. Nieprzypadkowo wykład „Metodyka badania podmiotowego i przedmiotowego w reumatologii” cieszy się największym powodzeniem. Jednocześnie imponuje wśród młodych lekarzy świadomość niedoboru konkretnej wiedzy i rozeznanie potrzeb własnej praktyki. To właśnie słuchacze niebędący reumatologami podkreślają w ankiecie potrzebę prezentowania na wykładach i ćwiczeniach WCZESNYCH objawów chorób reumatycznych, które są trudne do uchwycenia, ale bardzo ważnie dla praktyki lekarza rodzinnego.
Sądzę więc, że najcelniejsze uwagi, dotyczące stylu i programu nauczania reumatologii w ramach studiów medycznych, mogą zaprezentować młodzi absolwenci.
Wiem, że w tle wszystkich wypowiedzi będzie dominował wszechobecny „głód mistrza”, i życzę, by powtórzyły się następujące odpowiedzi na pytanie: „Co najbardziej podobało się Pani/Panu na kursie?”:
• przypadki kliniczne z udziałem pacjenta – bo to się najlepiej pamięta,
• wysoki poziom i „praktyczność” wykładów,
• świetne tematy – do zastosowania w praktyce POZ,
• informacje dla lekarzy rodzinnych – więcej niż można przeczytać w publikacjach,
• dobry dobór tematów i PROSTE ich przedstawienie,
• wiele zagadnień, które można wykorzystać w praktyce.
Nadal najtrudniejszym tematem dla dydaktyki w reumatologii pozostaje zagadnienie współpracy specjalisty reumatologa z lekarzami rodzinnymi i innymi specjalistami. Narzuca się konieczność sporządzenia praktycznego programu z reumatologii dla wybranych grup specjalistów.

Małgorzata Happach
Instytut Reumatologii w Warszawie
Copyright: © 2009 Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.



Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.