Termedia.pl
 
 
ISSN: 2081-2477
Kardiologia Oparta na Faktach
Current issue Archive About the journal Contact
1/2010
vol. 1
 
Share:
Share:
abstract:

ZABURZENIA LIPIDOWE
Aktualne kryteria rozpoznawania dyslipidemii. Docelowe stężenia lipidów w chorobach serca i naczyń

Marlena Broncel

KOF 2010; 1: 15–28
Online publish date: 2010/04/01
View full text Get citation
 
Redaktor działu Zaburzenia lipidowe


dr hab. n. med. Marlena Broncel – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Komisji Farmakologii Klinicznej Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, prezes Towarzystwa Terapii Monitorowanej, redaktor naczelna kwartalnika Problemy Terapii Monitorowanej. Jest współautorką 60 prac oryginalnych, 65 doniesień zjazdowych, głównym badaczem w 3 badaniach wieloośrodkowych, promotorem 6 prac doktorskich. Interesuje się szczególnie lipidologią, a zwłaszcza działaniami plejotropowymi leków hipolipemicznych oraz rolą flawonoidów w leczeniu zespołu metabolicznego.


W dziale Zaburzenia lipidowe publikowane będą prace na temat aterogennej dyslipidemii, mechanizmów działania, interakcji farmako­kinetycznych i farma­kodynamicznych oraz objawów niepożądanych poszczególnych leków hipolipe­micznych, a także informacje dotyczące korzyści i ryzyka wynikających ze stosowania hipolipemizującej terapii skojarzonej. Ponadto zostanie przedstawiona anali­za przypadków klinicznych pacjentów z zaburzeniami lipidowymi.





Wstęp
Epidemia chorób układu krążenia i długo trwająca bezradność medycyny w walce z tymi jednostkami chorobowymi skłoniły naukowców na całym świecie do podejmowania szeregu badań podstawowych, klinicznych i epidemiologicznych. Zbieranie dowodów na potwierdzenie hipotezy o roli zaburzeń lipidowych w rozwoju miażdżycy trwało prawie sto lat. Przełomem stało się badanie Framingham, w którym udowodniono, że podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego (TC) zwiększa ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca (ChNS) [1]. Obecnie wiadomo, że redukcja TC o 10% istotnie zmniejsza śmiertelność z powodu ChNS – o 15%, (p < 0,001) i śmiertelność ogólną o 11% (p < 0,001), hamując postęp zmian miażdżycowych lub powodując ich regresję i przywracając prawidłową funkcję śródbłonka naczyniowego [2]. Dzięki licznym publikacjom i programom edukacyjnym wysokie stężenie cholesterolu stało się we współczesnym społeczeństwie niemal synonimem miażdżycy i chorób serca. To oczywiście bardzo cieszy, ale niestety rezultaty badań epidemiologicznych nadal zasmucają. Kontrola zaburzeń lipidowych jest w Polsce wysoce niedostateczna, o czym przekonały nas wyniki badania SPOK (Standard Podstawowej Opieki Kardiologicznej) [3]. Był to ogólnopolski program, w którym oceniano, jaki odsetek pacjentów...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.