eISSN: 1897-4295
ISSN: 1734-9338
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2007
vol. 3
 
Share:
Share:
abstract:


Case report
Tako-tsubo cardiomyopathy – case report and literature review

Wojciech Suchcicki
,
Mariusz Łada
,
Dariusz Karwowski
,
Katarzyna Noll

Post Kardiol Interw 2007; 3, 4 (10): 227–234
Online publish date: 2007/11/30
View full text Get citation
 

Wstęp


Rocznie w Polsce hospitalizuje się 150 000 chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi (ang. acute coronary syndrom – ACS) [1]. Zawały serca (MI) w 85% są
spowodowane zamknięciem tętnicy wieńcowej przez skrzeplinę. Do innych, rzadszych przyczyn należą kurcz tętnicy wieńcowej, zator, zapalenie tętnic wieńcowych, wady wrodzone tętnic wieńcowych, przyjmowanie kokainy, zatrucie tlenkiem węgla, wrodzone lub nabyte zaburzenia krzepnięcia i czynniki zapalne [2].
Przy nietypowych przyczynach ACS w 1–3% przypadków w koronarografii spotykamy się z prawidłowym
obrazem tętnic wieńcowych [3]. Wśród chorych z tej grupy, a także wśród chorych ze zwężeniami nieistotnymi, leczonych zachowawczo, należy poszukiwać osób z kardiomiopatią tako-tsubo.

Opis przypadku


Chora w wieku 72 lat, leczona dotychczas z powodu nadciśnienia tętniczego została przyjęta w trybie pilnym do Zakładu Hemodynamiki w Ostrołęce z powodu typowego bólu wieńcowego od 6 godzin. Ból wystąpił pierwszy raz w życiu po silnym stresie emocjonalnym (kłótnia rodzinna). Wstępnie rozpoznano ACS bez uniesienia odcinka ST-T.
Przy przyjęciu stan chorej oceniono jako stabilny, z prawidłowym ciśnieniem tętniczym, bez zaburzeń rytmu serca, bez cech zastoju w krążeniu płucnym i bez obrzęków.
W wyjściowym badaniu EKG stwierdzono rytm zatokowy miarowy z uniesieniem odcinka ST-T o 0,5 mm w odprowadzeniach I i aVL oraz o 1 mm w odprowadzeniach V1–V3 (ryc. 1.).
W podstawowych badaniach laboratoryjnych nie stwierdzono odchyleń od normy w morfologii, poziomie cukru, kreatyniny, mocznika, elektrolitów, kwasu moczowego, białka CRP, D-dimerów, hormonów tarczycy i badaniu moczu. Natomiast znamiennie podwyższone były markery martwicy mięśnia sercowego:
• troponina T – 0,42 ng/dl (norma <0,03 ng/dl), po 12 godzinach 0,25 ng/dl,
• CK-MB – 37,49 U/l (norma <25 U/l), po 6 godzinach – 34,53 U/l, po 12 godzinach – 29,24 U/l, po 18 godzinach – 29,75 U/l.
W badaniu RTG klatki piersiowej nie stwierdzono patologii.
W badaniu koronarograficznym stwierdzono drobne zmiany miażdżycowe przyścienne do 20% w gałęzi przedniej zstępującej (GPZ), gałęzi okalającej oraz prawej
tętnicy wieńcowej. W wentrykulografii zakontrastowano lewą komorę (LV) o prawidłowej objętości, z zaburzeniami kurczliwości w postaci akinezy...


View full text...
keywords:

tako-tsubo cardiomyopathy, apical ballooning syndrome, stress-induced cardiomyopathy, ampulla cardiomyopathy

Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.