eISSN: 1897-4295
ISSN: 1734-9338
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2011
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Review paper
New oral anticoagulants in stroke and systemic embolism prevention in patients suffering from atrial fibrillation

Justyna Śleszycka
,
Marcin Demkow

Post Kardiol Interw 2011; 7, 3 (25): 242–247
Online publish date: 2011/09/30
View full text Get citation
 

Wprowadzenie

Pomimo trudności w stosowaniu antagonistów witaminy K wynikających z opóźnionego czasu ich działania, aktywności prozakrzepowej w pierwszych godzinach po przyjęciu, bardzo licznych interakcji z lekami i składnikami diety, dużej zmienności międzyosobniczej i wewnątrzosobniczej w zapotrzebowaniu na dawkę leku zapewniającą terapeutyczne wartości INR, przez prawie 60 lat nie było alternatywnej metody doustnego leczenia przeciwkrzepliwego. Ostatnio nowe preparaty o szybkim początku działania, przewidywalnej farmakokinetyce i farmakodynamice, niewykazujące interakcji ze składnikami diety, niewymagające monitorowania terapii, które sprawdziły się już w zapobieganiu zakrzepicy żylnej u osób po zabiegach ortopedycznych [1], oceniano w badaniach III fazy w profilaktyce udarów mózgu u chorych z migotaniem przedsionków.

Niniejsze opracowanie ma na celu podsumowanie wiedzy na temat nowych doustnych antykoagulantów: api­ksabanu, dabigatranu, edoksabanu, rywaroksabanu.

Apiksaban – badania AVERROES i ARISTOTLE

Apiksaban jest bezpośrednim odwracalnym inhibitorem aktywnego czynnika X. Hamuje czynnik Xa wolny, związany ze skrzepem oraz kofaktorem Va i fosfolipidami powierzchniowymi w kompleks protrombinazy [2]. Dostępne dotychczas inhibitory czynnika Xa (heparyna i fondaparynuks) działają za pośrednictwem antytrombiny III, która słabiej niż protrombina wiąże się z czynnikiem Xa, kiedy ten tworzy kompleks protrombinazy. Z kolei właśnie czynnik Xa związany w kompleks protrombinazy najefektywniej promuje krzepnięcie, przekształcając protrombinę w trombinę. Apiksaban w 45–80% wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie osiąga po 2 godzinach, okres półtrwania leku wynosi 8–15 godzin [3]. Jest eliminowany z organizmu poprzez metabolizm oksydacyjny (CYP3A4) i wydalanie z moczem (30%) oraz z żółcią (70%). W niewielkim stopniu jest substratem dla glikoproteiny P – białka wchodzącego w skład błony komórkowej i odpowiedzialnego za usuwanie substancji obcych, w tym leków, z wnętrza komórek. Nie opisano interakcji apiksabanu ze składnikami diety, natomiast jednoczesne stosowanie leku z silnymi inhibitorami CYP3A4 (rytonawir, ketokonazol) zwiększa ryzyko krwawienia i jest przeciwwskazane. Z kolei jednoczesne podawanie apiksabanu z innymi substratami dla glikoproteiny P (werapamil, amiodaron, ryfampicyna, ziele dziurawca) może zmieniać stężenie leku w organizmie, dlatego wymaga dużej ostrożności.

Po...


View full text...
keywords:

oral anticoagulants, apixaban, dabigatran, edoxaban, rivaroxaban

Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.