eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


6/2011
vol. 10
 
Share:
Share:
Review paper

Thyroid disorders and gonadal function

Joanna Tkaczuk-Włach
,
Małgorzata Sobstyl
,
Grzegorz Jakiel

Przegląd Menopauzalny 2011; 6: 504–507
Online publish date: 2011/12/28
Article file
- 15 tkaczuk.pdf  [0.16 MB]
Get citation
 
 

Wstęp



Zarówno niedoczynność tarczycy, jak i jej nadczynność wpływają znamiennie na funkcje gonad u kobiety i mężczyzny [1].

Choroby tarczycy występują znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn [1–3]. Sugeruje się, że przyczyną tego może być większa podatność kobiet na choroby uwarunkowane autoimmunologicznie, co ma mieć związek z funkcjonowaniem ich układu hormonalnego. Na potwierdzenie tej tezy należy przypomnieć, że występujące u kobiet choroby tarczycy warunkowane są w znacznej mierze przyczynami o charakterze autoagresji [1, 2].

Należy brać pod uwagę możliwość zarówno pośredniego, jak i bezpośredniego wpływu hormonów tarczycy na układ rozrodczy. Ostatnio potwierdzono na oocytach myszy i ludzkich miejsca wiązania dla tyroksyny [1, 4].

Niedoczynność tarczycy



Niedoczynność tarczycy jest stanem niedostatecznego wytwarzania hormonów tarczycy. Występuje u 2–4% kobiet w wieku reprodukcyjnym [5].

Do niedoczynności gruczołu tarczowego dochodzi najczęściej w mechanizmie autoimmunologicznym – chorobie Hashimoto (przewlekłe autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy) lub z powodu innych zdarzeń, np. uszkodzenia po leczeniu jodem radioaktywnym, po tyreostatykach czy zbyt radykalnej tyreoidektomii [6, 7].

Szczególnie narażona na rozwój niedoczynności tarczycy jest populacja kobiet starszych oraz kobiet w okresie około roku po porodzie lub poronieniu. W grupie szczególnego ryzyka rozwoju niedoczynności tarczycy są również osoby z chorobami autoimmunologicznymi, tj. cukrzycą typu 1, niedoczynnością nadnerczy czy przedwczesnym wygasaniem czynności jajników [1, 2].

Prowadzone na szeroką skalę badania obejmujące duże populacje m.in. w Europie i USA ujawniły dużą częstość występowania niedoczynności tarczycy wśród kobiet, szczególnie tzw. formy subklinicznej [2, 5]. Dodatnią korelację zanotowano między wiekiem kobiet a nasilaniem zachorowań. Subkliniczna niedoczynność tarczycy (SNT) traktowana jest jako preludium do jawnej niedoczynności tarczycy i cechuje ją zwiększenie stężenia tyreotropiny (thyroid-stimulating hormone – TSH) przy prawidłowym poziomie tyroksyny i trójjodotyroniny [8]. Większość przypadków związana jest z autoimmunologicznymi schorzeniami tarczycy, drugim w kolejności czynnikiem sprawczym jest agresywne leczenie nadczynności tarczycy [5, 9].

Czynnikami ryzyka przejścia subklinicznej niedoczynności w formę jawną są obecność przeciwciał przeciwtarczycowych oraz stwierdzane zwiększone stężenie TSH [2].

Wśród kobiet leczonych z powodu niepłodności ze stwierdzoną subkliniczną niedoczynnością tarczycy zwiększone stężenia TSH występują szczególnie często u kobiet z zaburzeniami owulacji [1–3, 10]. Dlatego w tej grupie kobiet eksperci uznają za uzasadnione wdrożenie leczenia już na etapie SNT [10].

Leczenie przypadków subklinicznej niedoczynności uważa się za korzystne z innych jeszcze powodów. Postępowanie takie zapobiega ujawnieniu się jawnej niedoczynności, powstawaniu wola, wielu pacjentów zgłasza poprawę funkcji poznawczych i samopoczucia emocjonalnego [1, 2].

Badania wskazują, że zaburzenia miesiączkowania u kobiet z niedoczynnością tarczycy występują trzykrotnie częściej w porównaniu ze zdrowymi kobietami [11]. Zauważono, że wraz ze wzrostem intensywności zaburzeń tarczycy wzrasta równolegle poziom zaburzeń miesiączkowania. Ich geneza ma związek z obserwowanymi w niedoczynności tarczycy zaburzeniami hormonalnymi.

Aktywność globuliny wiążącej hormony płciowe (sex hormone-binding globulin – SHGB) w surowicy kobiet z niedoczynnością tarczycy spada. Skutkuje to zmniejszeniem stężenia całkowitego testosteronu i estradiolu, ale zwiększeniem poziomu ich wolnych frakcji [12]. Po leczeniu z chwilą osiągnięcia eutyreozy powyższe zmiany cofają się. Dochodzi również do obniżenia klirensu metabolicznego androstendionu i estronu [2, 12].

Stężenie gonadotropin u kobiet z niedoczynnością tarczycy zazwyczaj nie odbiega od normy. Jednak u niektórych pacjentek stwierdza się opóźnioną odpowiedź w wydzielaniu lutropiny (luteinizing hormone – LH) stymulowaną podawaniem gonadoliberyny (gonadotropin-releasing hormone – GnRH) [13].

Towarzyszące niedoczynności tarczycy zwiększenie stężenia prolaktyny (PRL) wynika z podwyższonego stężenia tyreoliberyny (TRH), która oprócz zwiększania przysadkowego wydzielania TSH może przyczyniać się do równoczesnego wzrostu stężenia PRL. Jeżeli towarzyszy temu mlekotok, zazwyczaj ustępuje on po podaniu T4 [14].

Hiperprolaktynemia wtórna jest właściwie bezpośrednią przyczyną spotykanych w niedoczynności tarczycy zaburzeń miesiączkowania. Wiąże się ona z niedomogą lutealną, która prowadzi najpierw do niedoborów progesteronu, następnie cykli bezowulacyjnych, wydłużenia się cyklu – oligomenorrhoea – czy wreszcie całkowitego braku miesiączki u pacjentek [1, 2, 15].

Zmiany miesiączkowania, które towarzyszą niedoczynności tarczycy, dotyczą zarówno ilości traconej krwi, jak i rytmu krwawień. W niedoczynności tarczycy obserwuje się najczęściej występowanie rzadkich miesiączek – oligomenorrhoea, dalej wtórny brak miesiączki oraz zaburzenia o typie polymenorrhea i menorrhagia [2, 15].

U niektórych pacjentek z niedoczynnością tarczycy obserwuje się zmiany w poziomach części czynników krzepnięcia o charakterze niedoboru czynnika VII, VIII, XI. Może to prowadzić do występowania zaburzeń miesiączkowania o charakterze zbyt częstych i przedłużających się krwawień [15].

Nadczynność tarczycy



Nadczynność tarczycy jest stanem chorobowym powodowanym nadmiarem hormonów tarczycy. Choroba Gravesa-Basedowa należy do schorzeń, których patogeneza ma ścisły związek z procesami autoimmunologicznymi i jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy [5, 16].

U dzieci z wrodzoną chorobą Gravesa-Basedowa nie opisywano wad dotyczących układu rozrodczego [2].

W odniesieniu do wieku pierwszej miesiączki u dziewcząt z hipertyreozą w wieku przedpokwitaniowym – jedni autorzy opisują niewielkie opóźnienie [17] w pojawieniu się menarche w stosunku do zdrowej grupy kontrolnej, inni autorzy nie znajdują takiej zależności [18].

Nadczynność tarczycy wiąże się z wieloma zaburzeniami hormonalnymi w ustroju kobiety. Obserwuje się wzrost aktywności SHGB w surowicy.

Stężenie estrogenów u kobiet z nadczynnością tarczycy jest 2–3 razy wyższy we wszystkich fazach cyklu w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną [19].

Wzrasta również produkcja i stężenie testosteronu i androstendionu oraz zwiększa się konwersja androstendionu do estronu oraz testosteronu do estradiolu [1, 20].

U kobiet z nadczynnością tarczycy stężenie LH było większe w porównaniu z grupą zdrowych kobiet zarówno w fazie folikularnej, jak i lutealnej. Zmiany te ustępowały po kilku tygodniach leczenia tyreostatykami [19]. Według większości autorów tyreotoksykoza nie wywołuje zmian w stężeniu FSH [21, 22].

Przyjmuje się obecnie, że zaburzenia miesiączkowania dotyczą kobiet z nadczynnością tarczycy średnio

2,5 razy częściej w porównaniu z kobietami bez zaburzeń funkcji tarczycy [1]. Należy zaznaczyć, że ta proporcja zmieniła się w czasie na korzyść chorych kobiet. We wcześniejszych badaniach odsetek kobiet cierpiących z powodu zaburzeń miesiączkowania związanych z dysfunkcją tarczycy znacznie przekraczał 50%, dziś jest to ok. 20% [23, 24]. Związane jest to niewątpliwie z lepszą i wcześniejszą wykrywalnością chorób tarczycy oraz szybkim i skutecznym leczeniem.

Towarzyszące nadczynności tarczycy liczne zmiany biochemiczne, zaburzenia emocjonalne i odżywiania mogą również mieć znaczący udział w ujawnieniu zaburzeń miesiączkowania u chorych kobiet [1]. Do innych czynników mających wpływ na szybszy rozwój zaburzeń miesiączkowania u kobiet w stanie tyreotoksykozy zalicza się palenie papierosów oraz znacznie zwiększone stężenie tyroksyny; nie znaleziono takiej korelacji dla poziomu T3 [24].

Najwcześniej opisywanym – przez samego von Basedowa w 1840 roku – zaburzeniem miesiączkowania u kobiet w stanie tyreotoksykozy był brak miesiączkowania – amenorrhoea [25].

Inne zaburzenia miesiączkowania mogące pojawić się u kobiety z nadczynnością gruczołu tarczowego to oligomenorrhea, hypomenorrhea czy brak owulacji [1].

Wyniki badań wskazują, że większość kobiet z nadczynnością tarczycy ma owulację, co potwierdzono wykonaniem biopsji endometrium [26].

Leczenie nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym wydaje się nie mieć obciążającego efektu dla gonad i zdrowia ewentualnego potomstwa. Zaleca się jednak sześciomiesięczny odstęp między podaniem ostatniej dawki jodu a ewentualną koncepcją [2, 27].

Niepłodność a choroby tarczycy



Wiele badań wskazuje na istotną rolę hormonów tarczycy w fizjologii komórki jajowej [1]. Odbywa się ona na drodze pośredniej i bezpośredniej, co udowodniły wyniki badań potwierdzające obecność receptorów dla T3 na oocytach mysich i ludzkich.

Wpływ subklinicznej niedoczynności tarczycy na płodność kobiety nie jest wystarczająco dobrze udokumentowany. I chociaż poświęcono temu zagadnieniu wiele badań, to zbyt duże różnice np. w definiowaniu SNT nie pozwalają na ich porównywanie i wyciąganie jednoznacznych wniosków klinicznych [2]. Wielu autorów postuluje jednak leczenie lewotyroksyną, gdyż według nich przynosi ono często pożądane efekty w postaci ustabilizowania stężenia PRL czy przywrócenia prawidłowej pulsacji LH. Częstość zaburzeń miesiączkowania w grupie leczonej jest porównywalna z częstością spotykaną wśród kobiet w eutyreozie. Jednocześnie szansa na naturalną koncepcję wzrasta [2, 28, 29].

Te kobiety leczone z powodu niepłodności, ze zdiagnozowaną SNT, u których mimo leczenia tyroksyną poziom TSH nigdy nie osiągał wartości < 2,5 mIU/L, a w teście stymulacji TRH poziom TSH nie był < 20 mIU/L,

zachodziły w ciążę znacząco rzadziej. Dodatkowo wśród pacjentek z wysokim poziomem TSH poronienia również były częstsze i było to niezależne od obecności wykładników procesu autoimmunologicznego [30].

Częstość występowania autoimmunologicznych schorzeń tarczycy wśród kobiet jest ok. 5–10 razy częstsza niż u mężczyzn. Dodatkowo wśród niepłodnych pacjentek jest znacząco częstsza w porównaniu z płodną populacją [6].

Wśród pacjentek z zespołem policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome – PCOS) częstość występowania przeciwciał przeciwtarczycowych jest trzykrotnie większa niż w grupie kontrolnej [31]. Ze względu na ewentualny związek występowania u pacjentek z PCOS przeciwciał przeciwtarczycowych należy wykluczyć u nich chorobę tarczycy. Szczególnie istotne jest to w grupie leczonej z powodu niepłodności [10, 31].

Pojawiły się również doniesienia wskazujące na wzrost częstości chorób autoimmunologicznych tarczycy wśród kobiet z endometriozą, chorobą, w którą zaangażowanych jest wiele czynników o charakterze immunologicznym [6, 7, 32].

Podsumowanie



Postuluje się, aby wśród kobiet niepłodnych prowadzić skrining w kierunku chorób tarczycy zwłaszcza na tle autoimmunologicznym. Szczególnie dotyczy to tych pacjentek, u których występuje dodatkowo dysfunkcja jajników i/lub endometrioza [6, 7, 10].

Ostatnie rekomendacje zalecają oznaczenie miana przeciwciał przeciwtarczycowych przed podjęciem decyzji o zastosowaniu technik rozrodu wspomaganego [10].

Zwiększone stężenie E2 towarzyszące stymulacji jajników wpływa na metabolizm hormonów tarczycy. Zaleca się kontrolę poziomu TSH zarówno w trakcie prowadzenia stymulacji jajeczkowania, jak i po udanej koncepcji [10]. Badania wskazują, że poziom TSH ma wartość predykcyjną dla określania ryzyka niepowodzenia w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego [29].

Zalecenia dla kobiet z niedoczynnością tarczycy w okresie przedkoncepcyjnym



Najnowsze rekomendacje dotyczące kobiet z niedoczynnością tarczycy rozpoznaną przed ciążą zalecają dążenie w okresie przedkoncepcyjnym do uzyskania TSH na poziomie < 2,5 mIU/L [10].

Co istotne, u pacjentek, u których przed ciążą poziom TSH mieści się w przedziale między 2–2,5 mIU/L a górnym zakresem wartości referencyjnych dla danego laboratorium, zwłaszcza u kobiet z podwyższonym mianem przeciwciał anty-TPO, eksperci zalecają wdrożenie leczenia lewotyroksyną [10].

Odrębny problem kliniczny stanowią pacjentki w eutyreozie (TSH < 2,5 mIU/L) z obecnością przeciwciał przeciwtarczycowych. Stwierdzono, że podwyższenie miana przeciwciał w sytuacji eutyreozy powinno być traktowane jako znamienny czynnik ryzyka rozwoju niedoczynności tarczycy. Szczególnie istotne jest to u kobiet planujących ciążę czy leczonych z powodu niepłodności lub z niepowodzeniami położniczymi w wywiadzie. W tych przypadkach zaleca się indywidualne podejście, jeżeli chodzi o decyzje o włączeniu stosowania lewotyroksyny [10, 33].

Dokładne postępowanie w chorobach tarczycy u kobiet w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu będzie tematem kolejnego artykułu.

Piśmiennictwo



1. Krassas GE, Poppe K, Glinoer D. Thyroid function and human reproductive health. Endocrine Reviews 2010; 31: 702-55.

2. Krassas G. Thyrodi disease and female reproduction. Fertil Steril 2000; 74: 1063-70.

3. Poppe K, Velkeniers B,Glinoer D. Thyroid disease and female reproduction. Clin Endocrinol 2007; 66: 309-21.

4. Dijkstra G, de Rooij DG, de Jong FH, et al. Effect of hypothyroidism on ovarian follicular development granulose cell proliferation and peripheral hormone levels in the prepubertal rat. Eur J Endocrinol 1996; 134: 649-54.

5. Wang C, Crapo LM. The epidemiology of thyroid disease and implications for screening. Endocrinol Metab Clin North A 1997; 26: 189-218.

6. Poppe K, Velkeniers B, Glinoer D. The role of thyroid autoimmunity in fertility and pregnancy. Nat Clin Pract Endocrinol Metab 2008; 4:

384-405.

7. Poppe K,Velkeiers B, Glinoer D. Thyroid autoimmunity and female infertility. Thyroid International 2008; 4: 1-11.

8. Surks ML, Oritz E, Daniels GH, et al. Subclinical thyroid disease. Scientific Review and Guidelines for Diagnosisi and management. JAMA 2004; 291: 228-38.

9. Vanderpump MP, TunbridgeWM, FrenachJM, et al. The incidence of thyroid disorders in the community: a twenty-year follow-up of the

Whickham Survey. Clin Endocrinol (Oxf) 1995; 43: 55-68.

10. Hubalewska-Dydejczyk A, Lewiński A, Milewicz A, et al. Postępowanie w chorobach tarczycy u kobiet w ciąży. Endokrynol Pol 2011; 62: 362-81.

11. Joshi JV, Bhandarkar SD, Chadha M, et al. Menstrual irregularities and lactation failure may precede thyroid dysfunction or goiter. J Postfrad Med 1993; 39: 137-41.

12. Gordon GG, Southren AL. Thyroid-hormone effects on steroid hormone metabolism. Bull NY Acad Med 1977; 53: 241-59.

13. Valenti G, Ceda GP, Denti L, et al. Gonadotropin secretion in hyperthyroidism and hypothyroidism. Ric Clin Lab 1984; 14: 53-63.

14. Hombo KS, van HerleAJ, Kellett KA. Serum prolactin levels in untreated primary hypothyroidism. Am J Med 1978; 64: 782-7.

15. Krassas GE, Pontikides N, Kaltsas T, et al. Disturbances of menstruation in hypothyroidism. Clin Endocrinol 1999; 50: 655-9.

16. Jacobson DL, Gange SJ, Rose NR, et al. Epidemiology and estimated population burden of selected autoimmune diseases in the United States.ClinImmunol Immunopathol 1997; 84: 223-43.

17. Saxena KM, Crawford JD, Talbot NB. Childhood thyreotoxicosis: a long-

term prospective. BMJ 1964; 2: 1153-8.

18. Mussey RD. The thyroid gland and pregnancy. Am J Obstst Gynecol 1938; 36: 529-38.

19. Akande EO, Hockaday TD. Plasma oestrogen and luteinizing hormone concentrations in thyrotoxic menstrual disturbance. Proc R Soc Med 1972; 65: 789-90.

20. Southren AL, Olivo J, Gordon GG, et al.The conversion of androgen to estrogens in hyperthyroidism. J Clin Endocrinol Metab 1974; 38: 207-41.

21. Pontikides N, Kaltsas TH, Krassas GE. The hypothalamic pituary gonadal axis in hyperthyroid female patients before and after treatment. J Endocrinol Invest 1990; 13 (2 Suppl): 203.

22. Zähringer S, Tomova A, von Werder K, et al. The influence of hyperthyroidism on the hypothalamic-pituitary-gonadal axis. Exp Clin Endocrinol Diabetes 2000; 108: 282-9.

23. Joshi JV, Bhandarkar SD, Chadha M, et al. Menstrual irregularities and lactation failure may precede thyroid dysfunction or goiter. J Postfrad Med 1993; 39: 137-41.

24. Krassas GE, Pontikides N, Kaltas T, et al. Menstrual disturbances in thyreotoxicosis. Clin Endocrinol 1994; 40: 641-4.

25. Von Basedow CA. ExophthalmusdurchHyperthrophie des Zellgewebes in der Augenhoehle. Wochenschriftfuer die Gesamte Heilkunde 1840; 6:

197-204; 220-8.

26. Sturgis SH, Lerman J, Stanbury JB.The menstrual pattern in thyroid disease. J Clin Endocrinol Metab 1952; 12: 846-55.

27. Safa AM, Schumacher OP, Rodrguez-Antunez A. Long-term follow-up results in children and adolescents treated with radioactive iod ine (131J) for hyperthyroidism. N Engl J Med 1975; 292: 167-71.

28. Redmond GP. Thyroid dysfunction and women’s reproductive health. Thyroid 2004; 14 (Suppl 1): S5-15.

29. Cramer DW, Sluss PM, Powers RD, et al. Serum prolactin and TSH in an in vitro fertilization population: is there a link between fertilization and thyroid function? J Assist Reprod Genet 2003; 20: 210-5.

30. Raber W, Nowotny P, Vytiska-Binstorfer E, et al. Thyroxine treatment modified in infertile women according to thyroxine-relasing hormone testing: 5 year follow-up of 283 women referred after exclusion of absolute causes of infertility. Hum Reprod 2003; 18: 707-14.

31. Jansen OE, Mehlmauer N, Hahn S, et al. High prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome. Eur J Endocrinol 2004; 150: 363-9.

32. Sinaii N, Cleary SD, Ballweg ML, et al. High rates of autoimmune and endocrine disorders, fibromyalgia, chronic fatigue syndrome and atopic diseases among women with endometriosis: a survey analysis. Hum Reprod 2002; 17: 2715-24.

33. Prummel MF, Wiersinga WM. Thyroid peroxidase autoantibodies in euthyroid subjects. Best Pract Res Clin Endocrinol Metab 2005; 19: 1-15.
Copyright: © 2011 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.