eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2008
vol. 5
 
Share:
Share:


Torakochirurgia
Total serum protein deviation in patients treated by pneumonectomy due to non-small cell lung cancer

Dominika Witkowska
,
Jacek Alchimowicz
,
Bartosz Kubisa
,
Jarosław Pieróg
,
Anna Kozak
,
Michał Bielewicz
,
Małgorzata Wojtyś
,
Tomasz Grodzki

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2008; 5 (1): 27–30
Online publish date: 2008/03/20
Article file
- Zmiany stężenia.pdf  [0.34 MB]
Get citation
 
 

Wstęp


Zabieg operacyjny usunięcia płuca (pneumonektomia) jest wykonywany w większości sytuacji z powodu zaawansowanych miejscowo postaci niedrobnokomórkowego raka
płuca [1, 2]. Tak rozległe wycięcie miąższu płucnego i zmniejszenie łożyska krążenia płucnego, jakie jest związane z wycięciem płuca, w sposób szczególny zwiększa typowe reakcje organizmu obserwowane po wszystkich zabiegach chirurgicznych [3, 4]. Jedną z takich podstawowych reakcji jest zmiana wielkości i składu przestrzeni płynowych. Wyrazem tego są m.in. zmiany w stężeniu składników biochemicznych i morfotycznych tych przestrzeni, które prowadzą do zmian w ciśnieniu koloidoosmotycznym płynów ustrojowych [5–7]. Usunięcie płuca powoduje przeciążenie krążenia w jedynym pozostawionym płucu. Utrzymanie wydolności układu krążenia, niedopuszczenie do obrzęku płuca, jak i do innych powikłań jest jednym z podstawowych elementów leczenia chorego w pierwszych dobach po takiej operacji. Zmiany ciśnienia koloidoosmotycznego płynów ustrojowych mogą sprzyjać wystąpieniu obrzęku płuca [7, 8].


Cel pracy


Celem pracy jest określenie zmian w stężeniu podstawowych parametrów, wpływających na osmotyczność osocza we wczesnym okresie po wycięciu płuca.


Materiał i metody


Analizie poddano grupę 41 chorych, u których w roku 2006 usunięto płuco z powodu niedrobnokomórkowego raka płuca. Wszystkie zabiegi odbyły się na Oddziale Klinicznym Chirurgii Klatki Piersiowej w Szczecinie-Zdunowie. W celu wyeliminowania wpływu istniejących przed operacją możliwych zaburzeń w gospodarce białkowej, do badanej grupy zaliczono chorych bez utraty masy ciała i bez innych objawów wyniszczenia, u których nie stwierdzono przewlekłych chorób nerek lub wątroby mogących powodować utratę, zmniejszenie produkcji lub przemieszczenie białka. Badano podstawowe dane antropometryczne, stężenie białka w osoczu, hematokryt, czas trwania operacji, przebycie neoadjuwantowej chemioterapii, kolejność zaopatrywania naczyń krążenia płucnego (spływ żylny vs zaopatrzenie tętnicze narządu) oraz rozmiary (objętość) guza, obecność i procent martwicy w obrębie masy guza, rodzaj rozpoznania histologicznego i stopień zaawansowania choroby. Stężenie białka całkowitego badano metodą biuretową, analizę parametrów morfotycznych krwi wykonano metodą cytometrii przepływowej. Krew żylną do analizy pobierano od chorych przed zabiegiem, w 1., 3., 4. i 7. dobie pooperacyjnej. U wszystkich chorych zabieg usunięcia płuca był wykonywany poprzez otwarcie tylnoboczne
klatki piersiowej. U żadnego chorego nie wystąpiła nagła, śródoperacyjna utrata krwi. Szybkość wlewu dożylnego płynów w trakcie operacji była zbliżona u wszystkich chorych, a objętość podanego płynu zależała jedynie od czasu trwania operacji.
W analizie statystycznej korzystano z testu t-Studenta dla par pomiarów wartości parametrycznych oraz wyników niezależnych, testu U Manna-Whitneya (Wilcoxona) dla wartości nieparametrycznych, jak również ze współczynnika korelacji rang Spearmana, ANOVA Friedmana i współczynnika zgodności Kendalla.


Wyniki


W grupie badanej było 32 mężczyzn w wieku 43–72 lata (średnio 57,8) i 9 kobiet w wieku 45–73 lata (średnio 58,1). Średnia wieku całej badanej grupy wynosiła 57,8 roku.
U 23 chorych wycięcie płuca przeprowadzono po stronie lewej, u 18 – po stronie prawej. U 18 pacjentów jako pierwsze zamknięto unaczynienie tętnicze płuca, u 23 osób – spływ żylny. Czas trwania operacji mieścił się w przedziale od 85 do 220 minut, średnio 134 minuty. U wszystkich chorych wykonano limfadenektomię śródpiersiową.
U 12 pacjentów przed operacją stosowano chemioterapię, 29 chorych było kwalifikowanych do operacji bez leczenia neoadjuwantowego. Stopień zaawansowania raka płuca został przedstawiony w tabeli II. W rozpoznaniu histologicznym przeważał rak płaskonabłonkowy – wystąpił u 25 chorych, rak wielkokomórkowy u 7, gruczolakorak u 5, u 2 – postać mieszana, u 1 pacjenta wystąpił rak drobnokomórkowy i u 1 typowy rakowiak.
Wyniki badań, przedstawione na rycinie 1. i w tabeli I, wskazują na stopniowe zmniejszanie się stężenia białka całkowitego w 1. i 2. dobie, następnie zwiększanie się w 4. i 7. dobie po operacji, niezależnie od wartości innych ocenianych parametrów. Istotny statystycznie spadek zaobserwowano, porównując poziom białka przed operacją i we wszystkich kolejnych dobach pooperacyjnych, a także w 1. vs 7. dobie (p<0,02) oraz w 2. vs 7. dobie (p<0,04). Nie
zaobserwowano istotnej statystycznie zależności między żadnym z analizowanych parametrów a stężeniem białka. Analizę statystyczną przedstawiono w tabelach i na wykresie.


Dyskusja


Każdy uraz i ingerencja chirurgiczna w obrębie organizmu powoduje szereg reakcji w odpowiedzi na zaburzenia w homeostazie. W licznych badaniach reakcji organizmu na urazy wykazano 2 podstawowe rodzaje odpowiedzi: a) dążność do przywrócenia objętości krwi krążącej i b) wytworzenie reakcji zapalnych w celu gojenia obrażeń [3–5, 9]. Pierwsza, polegająca na przesunięciach płynów w przestrzeniach płynowych organizmu, jest związana ze zmianą stężeń jonów, białek, a tym samym zmianami ciśnienia koloidoosmotycznego, druga – z nasiloną produkcją białek, co także ma wpływ na osmotyczność płynów [5–7]. Wielkość zaburzeń jest liniowo zależna od rozległości zabiegu operacyjnego i/lub urazu. Przesunięcia między przestrzeniami płynowymi – wewnatrznaczyniową i pozanaczyniową – są obserwowane także po upuście krwi bez urazu tkanek i są podobne do występujących po urazie.
Usunięcie płuca jest szczególną sytuacją dla fizjologii organizmu. O ok. połowę zmniejsza się objętość miąższu płucnego i łożyska naczyniowego krążenia płucnego. Do zapewnienia prawidłowego utlenowania tkanek potrzebna jest dodatkowa mobilizacja układu krążenia, serca, aby zapewnić odpowiedni przepływ przez krążenie jedynego płuca, a także przez tkanki całego organizmu. Typowe zmiany w przestrzeniach wodnych organizmu, opisywane po różnych operacjach, mogą w istotny sposób utrudniać to zadanie. W pierwszych godzinach po operacji dochodzi do tzw. sekwestracji, czyli przemieszczenia wody, sodu i białka do przedziału pozanaczyniowego [3, 10–12]. W tym czasie dochodzi do zjawiska hipoalbuminemii. Odpowiedzialnych za to jest szereg mechanizmów, m.in. utrata wraz z osoczem białek tej frakcji w trakcie operacji, ale także tzw. zjawisko inkluzji albumin w glikozoaminoglikanach przestrzeni śródmiąższowej [4, 11, 13]. Przemieszczenie albumin z osocza do tej przestrzeni powoduje zmniejszenie ciśnienia koloidoosmotycznego osocza, a tym samym zmianę jego objętości. Albuminy są odpowiedzialne za ok. 80% wartości ciśnienia koloidoosmotycznego osocza [12, 14]. Ta typowa reakcja obronna organizmu na utratę krwi, uraz, operację, służąca zachowaniu objętości krwi krążącej, w szczególnej sytuacji, po usunięciu płuca, może utrudniać jednak właściwą wymianę gazów w krążeniu płucnym. Zmniejszenie ciśnienia koloidoosmotycznego osocza, w sytuacji szczególnego przeciążenia krążenia płucnego w pierwszych dobach pooperacyjnych, może sprzyjać rozwojowi obrzęku jedynego płuca [1, 7, 8, 15].
Z doświadczenia ośrodków chirurgii klatki piersiowej wynika, że jednym z podstawowych elementów opieki nad chorym w pierwszych dobach po usunięciu płuca jest zapobieganie i leczenie obrzęku jedynego płuca. Powszechnie stosuje się w tym celu m.in. leki moczopędne, których efektem działania jest wydalenie wody, czyli odwrócenie reakcji związanej ze zwiększeniem objętości osocza w wyniku sekwestracji. Odwrócenie tego mechanizmu i tzw. mobilizacja substancji przemieszczonych w trakcie sekwestracji ma w naturalnym przebiegu miejsce dopiero w następnych dobach – zazwyczaj w 4.
Wyniki uzyskane na podstawie analizy opisywanej grupy potwierdzają znany od dawna fakt występowania dysproteinemii w odpowiedzi na uraz, zabieg operacyjny [12–14]. Dotychczas jednak autorzy doniesień o takich zaburzeniach u chorych na raka płuca we wnioskach nie zalecali „szczególnego prowadzenia białkowo-płynowego” [4, 5, 10, 16, 17]. Analizowali jednak grupę chorych poddawanych różnego zakresu wycięciom miąższu płucnego, gdzie tylko połowę przypadków stanowiły wycięcia całego płuca – pozostałe to usunięcia płata płucnego albo też pod uwagę brali tylko bardzo krótki okres (2–3 dni) po zabiegu, zanim następowała mobilizacja płynów. Należy pamiętać o szczególnej sytuacji chorego po wycięciu płuca. W pierwszych dobach pooperacyjnych często obserwuje się utratę apetytu, zaburzenia motoryki przełyku, związane przynajmniej częściowo z przemieszczeniem narządów śródpiersia w stronę komory po usuniętym płucu, często zaburzoną funkcję nerwu błędnego po operowanej stronie. W takiej sytuacji dochodzi do „głodu energetycznego” organizmu i lipolizy oraz rozpadu białek, w tym przemieszczonych w trakcie sekwestracji do przestrzeni pozanaczyniowej [3, 4, 18, 19]. W związku z powyższym w trakcie mobilizacji w kolejnych dobach należy spodziewać się powrotu mniejszej ilości białek, szczególnie albumin do osocza i, mimo obserwowanego stopniowego wzrostu stężenia białka, nadal zmniejszonego ciśnienia koloidoosmotycznego osocza. Zmiany we frakcjach białkowych w kolejnych dobach tzw. mobilizacji dotyczą także przesunięć we frakcjach białek, które już w 1935 roku opisał odkrywca metabolizmu pourazowego sir David Cutherson [4]. Za stopniowy wzrost stężenia białek są w mniejszym stopniu odpowiedzialne albuminy, gdyż nadal występuje tendencja do hipoalbuminemii, natomiast wzrasta stężenie białek „ostrej fazy”:
α1-globulin, γ-globulin [3, 8, 16]. Istniejące przeciążenie krążenia płucnego, a tym samym mniejszy rzut krwi z lewej komory, może utrudniać przepływ przez jelita, wątrobę, co w efekcie, przy utracie apetytu przez chorych, może być przyczyną znacznego zmniejszenia produkcji albumin. Utrzymywanie się tych zaburzeń przez dłuższy czas może być przeszkodą w prawidłowym gojeniu kikuta oskrzela czy też rany operacyjnej.
Opisywana analiza, przeprowadzona na niewielkiej grupie chorych, bez szczegółowej oceny zmian we frakcjach białkowych, stężeniu jonów osocza, wymaga dodatkowych badań z pełną oceną jak największej liczby parametrów.


Wnioski


Przedstawione wyniki upoważniają do postawienia wniosku o występowaniu istotnego statystycznie obniżenia poziomu białka w surowicy krwi u pacjentów we wczesnym okresie po pneumonektomii, które wymaga starannego monitorowania i uzupełniania w celu zapobieżenia pogłębianiu się hipoproteinemii w wybranych przypadkach.

Piśmiennictwo

1. Pawlak K, Dyszkiewicz W, Brabletz A, Kasprzyk M, Piwkowski C. Wczesne
powikłania pooperacyjne po pneumonektomii z powodu pierwotnego raka płuc u chorych w wieku podeszłym. Pol Przeg Chir 1999; 71: 658-667.
2. Potemski P. Rak płuca – epidemiologia i czynniki ryzyka. Pomorski Magazyn Lekarski – Miesięcznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku 2004; 132: 28-31.
3. Brodzińska K. Metabolizm po urazie. Anest Intens Ter 1998; 30: 115-120.
4. Duda K. Pathophysiology of fluid translocation in hypovolemic state. Rocz Akad Med Bialymst 1995; 40: 25-35.
5. Duda K, Soboń M, Mizianty M, Kulpa J. Stężenie białek surowicy krwi u chorych na raka płuca w 24 godziny po upuście krwi. Pol Przegl Chirur 1995; 67: 679-684.
6. Nielsen OM. Extracellular fluid and colloid osmotic pressure in abdominal
vascular surgery. A study of volume changes. Dan Med Bull 1991; 38: 9-21.
7. Samano MN, Melero Sancho LM, Beyruti R, Biscegli F. Postpneumonectomy pulmonary edema. Jor Bras de Pneumo 2005; 31: 49-56.
8. Turnage WS, Lunn JJ. Postpneumonectomy pulmonary edema. A retrospective analysis of associated variables. Chest 1993; 103: 1646-1650.
9. Weiss JF, Chretien PB. Acute-phase proteins and systemic immunity in the patophysiology of combined injury and trauma. Walker RI, Gruber DF, Mac Vittie TJ, Concolin JJ (eds.). Kaman-Tempo, Santa Barbara, CA 1984; 253-268.
10. Duda K, Kulpa J. Czynnik głodzenia i urazu a stężenie i ilość białek krążących u chorych na raka płuca przed i miesiąc po operacji. Pol Przegl Chirur 1993; 65: 117-123.
11. Hoffenberg R, Black E, Brock JF. Albumin and gamma globulin tracer studies in protein depletion states. J Clin Invest 1966; 45: 143-152.
12. Peters T. Serum albumin. Adv Clin Chem 1985; 37: 161-245.
13. Lucas CE, Ledgerwood AM, Rachwal WJ, Grabow D, Saxe JM. Colloid oncotic pressure and body water dynamics in septic and injured patients. J Trauma 1991; 31: 927-931.
14. Smeets HJ, Kievit J, Dulfer FT, Hermans J, Moolenaar AJ. Analysis of post-operative hypalbuminaemia: a clinical study. Int Surg 1994; 79: 152-157.
15. Verheijen-Breemhaar L, Bogaard JM, van den Berg B, Hilvering C. Postpneumonectomy pulmonary oedema. Thorax 1988; 43: 323-326.
16. Fleck A, Raines G, Hawker F, Trotter J, Wallace PI, Ledingham IM, Calman KC. Increased vascular permeability: a major cause of hypoalbuminemia in disease and injury. Lancet 1985; 1: 781-784.
17. Kulpa J, Duda K, Sturylska M, Machowska B. Dysproteinemia u chorych na raka płuca przed i miesiąc po operacji. Diagn Lab 1991; 27: 40-46.
18. Pawlak K, Dyszkiewicz W. Ocena czynników ryzyka operacyjnego u chorych z rakiem płuca w wieku podeszłym. Praca doktorska, Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 2001.
19. Slinger PD. Fluid management during pulmonary resection surgery. Ann Cardiac Anaesth 2002; 5: 220-224.
Copyright: © 2008 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.