eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


3/2003
vol. 2
 
Share:
Share:

Angiogenesis of ovarian neoplasms

Andrzej Bieńkiewicz
,
Katarzyna Wójcik-Krowiranda
,
Leszek Gottwald
,
Robert Kubiak

(Prz Menopauz 2003, 3: 28–31)
Online publish date: 2003/06/24
Article file
- 28-31.pdf  [0.09 MB]
Get citation
 
 


Wstęp


Nowotwory złośliwe jajnika stanowią nadal jedną z głównych przyczyn umieralności kobiet. Pomimo znacznego postępu w medycynie, patomechanizm rozrostu nowotworowego guzów jajnika nie jest dobrze poznany. W progresji guzów oraz w powstawaniu odległych przerzutów istotną rolę zdaje się odgrywać neoangiogeneza [1].
Wraz ze wzrostem każdej tkanki wzrasta liczba naczyń krwionośnych dostarczających do niej składniki odżywcze i odprowadzających zbędne produkty przemiany materii. W warunkach fizjologicznych liczba i wielkość naczyń włosowatych przenikających wszystkie tkanki nie zwiększa się, ponieważ komórki wyściełającego je śródbłonka nie ulegają podziałom. W pewnych sytuacjach, np. w jajniku po owulacji, w błonie śluzowej macicy po menstruacji lub po uszkodzeniu tkanki, naczynia zaczynają rozrastać się. Proces ten nazywany jest angiogenezą.
Neoangiogeneza zachodzi tylko w warunkach patologicznych i jest inicjowana przez komórki nowotworowe, które pojawiwszy się w zdrowej tkance, nie są początkowo zdolne do pobudzenia neoangiogenezy. Kiedy kilka milionów komórek utworzy guz, a komórki położone centralnie coraz bardziej oddalają się od komórki macierzystej i dochodzącej do niej włośniczki, wówczas guz przestaje rosnąć i osiąga stan równowagi, w którym liczba umierających komórek odpowiada liczbie komórek proliferujących. Jest to wczesne stadium rozwoju raka. Komórki nowotworowe w hodowli mogą namnażać się przy braku unaczynienia tylko do guza o średnicy 1–2 mm. Dopiero kiedy nowe naczynia dostarczą składników odżywczych – masa guza powiększa się. Neoangiogeneza jest więc przełomowym etapem w rozwoju guza. Znalezienie przyczyn wyzwalających proces neoangiogenezy i sposobów jej przerwania może mieć istotne znaczenie w procesie hamowania rozrostu nowotworowego.
Aktywność procesu neoangiogenezy zależy od równowagi pomiędzy jej regulatorami – aktywatorami i inhibitorami. Jedną z metod pomiaru aktywności neoangiogennej jest pomiar wewnątrzguzowej gęstości mikronaczyń – IMD [2].
Wiele niezależnych, retrospektywnych badań wykazuje, że stopień nasilenia neoangiogenezy w początkowych stadiach litych, złośliwych guzów (np. rak piersi) jest znaczącym czynnikiem rokowniczym [3, 4].


Cel pracy


Celem pracy jest ocena znaczenia ilościowej neoangiogenezy w diagnostyce i różnicowaniu guzów nowotworowych jajnika.


Materiał i metody


Grupę badaną stanowiły 42 pacjentki w wieku 29–84 lat (–c±56,5) operowane w I Klinice Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej Instytutu Ginekologii i Położnictwa (IGiP) Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z powodu rozpoznanego raka jajnika. Grupę kontrolną, do której odnoszono uzyskane wyniki oznaczeń stanowiło 10 pacjentek w wieku 34–89 lat (–c±61,5 roku) operowanych z powodu guzów granicznych przydatków.
Analiza histopatologiczna przeprowadzana była w Pracowni Histopatologicznej IGiP w Łodzi w sposób rutynowy: fragmenty tkankowe po uprzednim utrwaleniu w 10% formalinie były zatapiane w parafinie, a następnie z bloczków parafinowych wykonywane były skrawki, które barwiono hematoksyliną i eozyną. Rozpoznanie histopatologiczne było dokonywane wg kryteriów WHO. Oceniano również stopień zaawansowania klinicznego choroby wg FIGO oraz stopień zróżnicowania komórkowego (grading).
Ilościowa neoangiogeneza w preparatach wykonanych z pobranych podczas operacji fragmentów guza przeprowadzana była w Zakładzie Patologii Nowotworów Katedry Onkologii UM w Łodzi. Do badania tego wykorzystywano bloczki parafinowe, z których wykonywano preparaty histopatologiczne barwione metodą immunohistochemiczną z wykorzystaniem przeciwciał monoklonalnych CD-31 (wg katalogu Dako) firmy Dako. Skrawki parafinowe po uprzednim trawieniu trypsyną barwione były metodą strepawidynowo-biotynową.
Ocenę liczby naczyń rozpoczynano od miejsc o największej liczbie naczyń (tzw. hot spots), co identyfikowano poprzez przeglądanie preparatu pod małym powiększeniem. Właściwą ocenę przeprowadzano z użyciem powiększenia 400 razy w kolejnych polach widzenia. Zliczanie naczyń prowadzono niezależnie przez dwóch patologów, a w przypadkach niezgodności wyników większej niż 15%, preparat oceniano ponownie. Podczas zliczania nowotworzących się naczyń brano pod uwagę każdą zabarwioną komórkę lub też grupę komórek, z widocznym światłem lub bez niego. Za liczbę naczyń brano ich średnią liczbę przypadającą na jedno pole widzenia pod powiększeniem 400 razy w mikroskopie świetlnym.
Dla celów wnioskowania statystycznego przyjęto poziom istotności 0,05. Wartości średnie badanych parametrów porównano przy użyciu uogólnionego modelu liniowego McCulacha i Nedlera, w którym jako rozkład zmiennej zależnej przyjęto rozkład g oraz rozkład z logarytmiczną funkcją łączącą. Zmienne dyskretne wprowadzone zostały w postaci k-1 (k – liczba kategorii) zmiennych 0–1 z wybraną jedną kategorią odniesienia. W przypadku zależności pomiędzy dwoma zmiennymi ciągłymi, badano istotność trendu liniowego. Wszystkie obliczenia wykonano przy użyciu pakietu statystycznego STATA 6.


Wyniki


Ocenę nowotworzenia naczyń krwionośnych (IMD) w tkankach guza przedstawiono w tab. I. Wewnątrzguzowa gęstość mikronaczyń osiągnęła wyższą wartość w nowotworach złośliwych (średnio 23,9 w polu widzenia) w porównaniu do grupy nowotworów granicznych (p<0,001).
Zbadano zależność IMD od wieku chorych na raka jajnika. Średnia IMD u chorych na raka jajnika w wieku 29–45 lat wynosiła 25,8±14,9, u kobiet w wieku 46–55 lat: 23,5±12,7, a u pacjentek w wieku 56–84 lat: 22,6±10,0 (ns).
Oceniono zależność pomiędzy wielkością guza nowotworowego u chorych na raka jajnika, a średnią IMD. IMD w guzach o średnicy mniejszej od 10 cm wynosiła 18,8±7,5, w guzach większych od 10 cm: 27,4±14,6, natomiast w przypadkach stwierdzonej rozsianej choroby nowotworowej: 22,8±11,1 (ns). Średnia IMD obliczona łącznie dla stopni I i II zaawansowania klinicznego raka jajnika (wczesna postać nowotworu) wynosiła 20,6±12,3, a odpowiednia wartość obliczona dla stopni III i IV (zaawansowana choroba nowotworowa) wynosiła 25,1 ±12,0 (ns).
Poddano analizie wpływ zróżnicowania komórkowego raka jajnika na średnią IMD. W rakach dobrze zróżnicowanych (G1) IMD wynosiła 22,2±17,0, w nowotworach średnio zróżnicowanych (G2): 31,5±14,1, natomiast w słabo zróżnicowanych rakach jajnika (G3): 21,2±9,8 (ns).
Oceniono zależność pomiędzy typem histologicznym raka jajnika, a średnią IMD. IMD w surowiczych rakach jajnika wynosiła 24,9±9,9, w rakach śluzowych: 21,1±13,5, w rakach endometrialnych: 29,1±15,7, w rakach litych: 16,4±3,5, a w innych postaciach raka jajnika: 20,4±9,3 (ns).


Dyskusja


Jednym z krytycznych czynników w rozwoju guzów litych jest ich zaopatrzenie w składniki odżywcze, wymiana gazowa i odprowadzanie metabolitów, odbywające się za pośrednictwem naczyń krwionośnych. Możliwości rozwoju guza są limitowane przez unaczynienie tkanki, a dalsze etapy jego rozwoju zależą od wytworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych. Powszechnie uważa się, że bez procesu neowaskularyzacji guzy lite nie są w stanie przekroczyć objętości 2–3 mm3 [5]. Już na bardzo wczesnym etapie wzrostu guza zachodzą zmiany w lokalnym układzie naczyniowym pod wpływem nowotworu i są one bezwzględnie konieczne dla dalszego jego rozwoju. Również bardzo wcześnie dochodzi do lokalnego wydzielania czynników antyangiogennych, mających wpływ na proliferację i przeżywalność komórek nowotworowych in vivo, dlatego wytworzyły one szereg mechanizmów, które w sposób bezpośredni lub pośredni stymulują neoangiogenezę w swoim sąsiedztwie. Wydzielają one cytokiny, które parakrynnie stymulują komórki śródbłonka do proliferacji i przestrzennej organizacji w nowe naczynia. Komórki nowotworowe zdolne są do indukcji stanu zapalnego, a pod wpływem jego mediatorów substancje proangiogenne produkowane są przez makrofagi, neutrofile, limfocyty, fibroblasty oraz komórki śródbłonka [5].
Badania neoangiogenezy prowadzone są od lat 60. XX wieku, ale dopiero w latach 80. nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania tym procesem, niezależnie w kilku ośrodkach badawczych. Było to spowodowane odkryciem i zsekwencjonowaniem kilku czynników wzrostowych oraz inhibitorów neoangiogenezy. W latach 90. XX wieku zsyntetyzowano farmakologiczne inhibitory neoangiogenezy zdolne do tłumienia całej kaskady neowaskularyzacji w warunkach in vitro.
Od czasu kiedy Folkman [5] odkrył, że wzrost litych guzów jest zależny od angiogenezy, trwają intensywne badania nad tym procesem, jego mechanizmami i regulatorami. Obecnie znanych jest już wiele czynników angio- i antyangiogennych.
Proces neoangiogenezy jest niezwykle złożony i zależny od wielu komponentów komórkowych, pozakomórkowych i humoralnych. Wśród komórek wpływających na neoangiogenezę należy wymienić również komórki mięśniówki gładkiej otaczającej naczynia i makrofagi, które są głównym źródłem zarówno cytokin prozapalnych, w tym TNF, jak też niektórych czynników wzrostowych dla komórek śródbłonka [6].
Hata i wsp. [7] oceniali neoangiogenezę w tkankach guzów nowotworowych jajników dwiema metodami: metodą immunohistochemiczną – IMD oraz ultrasonograficzną z zastosowaniem techniki kolorowego Dopplera. W prezentowanych badaniach, opartych o metody immunohistochemiczne stwierdzono największe nasilenie wewnątrzguzowej gęstości mikronaczyń (IMD) w zmianach o charakterze złośliwym. W dużych guzach proces neoangiogenezy, jak wynika z piśmiennictwa [8] może ulegać samoograniczeniu. W skrajnych przypadkach prowadzi to do obumierania znacznych jego obszarów. Kubiak i in. [9] stwierdzili, iż nasilenie neoangiogenezy różni się w poszczególnych obszarach guza. W badanych przez niego guzach sutka największe nasilenie neoangiogenezy stwierdza się na granicy guza i tkanki niezmienionej.
Stępień i in. [10] badali neoangiogenezę w hormonozależnych guzach gruczołów dokrewnych metodą immunohistochemiczną. Stwierdzili, iż ilość mikronaczyń zależy wprost proporcjonalnie od wielkości zmiany pierwotnej. W naszych badaniach korelacji takiej nie zaobserwowano. Być może w guzach jajnika hormonalnie czynnych, które nie były przedmiotem badań, podobna zależność miałaby miejsce.
Przedstawione powyżej wyniki badań wydają się potwierdzać opinie cytowanych wyżej autorów i w niedalekiej przyszłości mogą przyczynić się do udoskonalenia diagnostyki i terapii nowotworów.


Wnioski


1. Nasilenie neoangiogenezy w nowotworach złośliwych jest istotnie wyższe, niż w zmianach granicznych.
2. Nasilenie neoangiogenezy w guzach złośliwych jajnika nie zależy od stopnia zaawansowania klinicznego, ani stopnia zróżnicowania komórek guza.
3. Nie stwierdzono zależności między nasileniem neoangiogenezy, a typem histopatologicznym raka jajnika.





Piśmiennictwo


1. Miyadera K, Sumizawa T, Haraguchi M, et al. Role of thymidine phosphorylase activity in the angiogenic effect of platelet-derived endothelial cell growth factor/thymidine phosphorylase. Cancer Res 1995; 55: 1687-93.
2. Gasparini G. Angiogenesis research up to 1996. A commentary on the state of art and suggestions for future studies. Eur J Cancer 1997; 14: 2379-84.
3. Folkman J. New perspectives in clinical oncology from angiogenesis research Eur J Cancer 1996; 14: 2534-9.
4. Toi M, Taniguchi T, Yamamoto Y, et al. Clinical significance of determination of angiogenic factors. Eur J Cancer 1996; 32: 2513-9.
5. Folkman J. What is the evidence that tumors are angiogenesis depend? J Natl Cancer Inst. 1990; 82: 4-11.
6. Arras M, Ito WD, Scholz D, et al. The role of TNF in angiogenesis. Clin Invest 1998; 101: 40-7.
7. Hata K, Nagami H, Iida K, et al. Expression of thymidine phosphorylase in malignant ovarian tumors: correlation with microvessel density and an ultrasound-derived index of angiogenesis. Ultrasound Obstet Gynecol 1998; 12: 201-6.
8. Folkman J. Tumor angiogenesis. In: The Molecular Basis of Cancer. Eds. J Mendelsohn, PM Howley, MA Israel & LA Liotta. Philadelphia: Saunders, 1995: 206-32.
9. Kubiak R, Miszczak-Zaborska E, Jesinek-Kupnicka D, et al. Correlation between the activity of thymidine phosphorylase and some clinical features and the level of angiogenesis in brest carcinoma. Z Naturforsch 1999; 54c: 1096-101.
10. Stępień HM, Kołomecki K, Pasieka Z, et al. Angiogenesis of endocrine gland tumors – new molecular targets in diagnostics and therapy. Eur J Endocr 2002; 146: 143-51.




Adres do korespondencji


I Klinika Ginekologii
i Onkologii Ginekologicznej
Instytutu Ginekologii i Położnictwa
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
ul. Wileńska 37
94-029 Łódź

Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.