eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


3/2005
vol. 4
 
Share:
Share:

Apoptosis and BRCA1 gene mutations in women with breast cancer from the Lodz region of Poland

Hanna Romanowicz-Makowska
,
Beata Smolarz
,
Marek Zadrożny
,
Tomasz Stetkiewicz
,
Tomasz Pertyński
,
Andrzej Kulig

Prz Menopauz 2005; 3: 53–57
Online publish date: 2005/06/09
Article file
- Apoptoza i.pdf  [0.71 MB]
Get citation
 
 
Wstęp
Mutacje w genach supresorowych BRCA1 (ang. BReast-CAncer susceptibility gene 1) i BRCA2 predysponują do rozwoju raka piersi i jajnika [1–4]. Badania wskazują, że białka kodowane przez te geny uczestniczą w ważnych procesach komórkowych. W szczególności oba białka wpływają na naprawę DNA i regulację transkrypcji w odpowiedzi na uszkodzenia DNA [5, 6]. Białka BRCA1 i BRCA2 są konieczne dla zachowania stabilności chromosomów, co chroni genom przed uszkodzeniami [7]. BRCA1/2 oddziałują z wieloma innymi białkami uczestniczącymi w naprawie DNA (RAD51, RAD52, XRCC2, PIR54) i procesie apoptozy (Bax, Bcl-2, P53) [8].
Apoptoza jest genetycznie uwarunkowanym procesem fizjologicznym, polegającym na zmianach biochemicznych i morfologicznych komórek, które prowadzą poprzez proteolityczną i nukleolityczną degradację składników komórki do jej śmierci. Obecnie wiadomo, że występowanie i rozwój nowotworu jest wynikiem nie tylko nagromadzenia się w komórkach zmian genetycznych powstałych w konsekwencji nadekspresji lub mutacji protoonkogenów, czy też utraty lub zmian genów supresorowych. Za równie istotny czynnik w tych procesach uważa się obniżenie zdolności komórek do prawidłowego przeprowadzania programu aktywnej śmierci – apoptozy, jako odpowiedzi na bodźce pochodzące z otaczającego środowiska [10]. Apoptoza jest regulowana przez białka z rodziny Bcl-2; supresory apoptozy Bcl-2, Bcl-XL czy Mcl-1 oraz jej promotory Bax, Bak i Bcl-XS [11, 12].
W raku piersi defekty w ekspresji mRNA Bax są kluczowym promotorem apoptozy [13]. p53 działa jako transkrypcyjny regulator genu Bax oraz współdziała z BRCA1 [14]. BRCA1 podwyższa zależną od p53 transkrypcję promotorów p21WAF1/CIP1 i bax [15] BRCA1 i p53 oddziałują in vitro i in vivo i wspólnie indukują apoptozę w komórkach rakowych.
W raku piersi stwierdzono związek pomiędzy apoptozą a stopniem zaawansowania nowotworu i negatywnymi recetorami estrogenowymi. Wysoki poziom apoptozy w raku piersi jest złym czynnikiem rokowniczym [16].
Jednym z przejawów apoptozy jest fragmentacja DNA na poziomie nukleosomów (185 pz). Zazwyczaj pofragmentowany DNA jest wykrywany poprzez elektroforezę w żelu agarozowym. W niniejszej pracy badano częstość apoptozy przy zastosowaniu powyższej techniki u chorych na raka piersi. Poza tym analizowano mutacje w genie BRCA1, ponieważ uczestniczy on w indukowaniu tego procesu.
Materiał i metody
Pacjentki z rakiem piersi

Krew do badań została uzyskana od 40 kobiet z rakiem piersi, u których stwierdzono obecność (n=12) lub brak przerzutów (n=28) do okolicznych węzłów chłonnych. Krew pobrano od 18 kobiet w wieku przedmenopauzalnym (średnia wieku ±SD 41,33±4,72 lat) i od 22 kobiet w wieku pomenopauzalnym (średnia wieku ±SD 65,33±7,66 lat). Średni rozmiar guza wynosił 20 mm (17–32 mm). Wszystkie nowotwory były klasyfikowane wg skali Scarffa-Blooma-Richardsona. W badaniach wykorzystano 17 przypadków nowotworów I stopnia, 16 – II stopnia i 7 – III stopnia zaawansowania.
Grupa kontrolna
Jako kontrolę zastosowano krew uzyskaną od kobiet (n=42), u których nie stwierdzono występowania choroby nowotworowej.
Analiza apoptozy
Analiza apoptozy została przeprowadzona w DNA uzyskanym z limfocytów krwi obwodowej przy zastosowaniu komercyjnie dostępnego zestawu Ladder ExTM (TaKaRa BIO INC., Japonia) zgodnie z zaleceniami producenta (ryc. 1.).
Analiza mutacji BRCA1
Analiza mutacji w genie BRCA1 została przeprowadzona w DNA uzyskanym z limfocytów krwi obwodowej przy zastosowaniu komercyjnie dostępnego zestawu (Międzynarodowe Centrum Nowotworów Dziedzicznych, Szczecin, Polska) zgodnie z zaleceniami producenta (ryc. 2.).
Analiza statystyczna
W celu analizy statystycznej zastosowano test χ2, p<0,05 było traktowane jako wynik statystycznie znaczący.
Wyniki
Genomowy DNA był ekstrahowany z 40 próbek krwi uzyskanych od chorych na raka piersi i 42 zdrowych osób. Apoptotyczne uszkodzenia DNA w limfocytach krwi obwodowej zarówno u pacjentów, jak i w kontroli były wykrywane z zastosowaniem elektroforezy w żelu agarozowym.
Częstość apoptozy u chorych na raka piersi i w kontroli została przedstawiona w tab. I. 12 z 40 próbek rakowych (30%) charakteryzowało się obecnością apoptotycznych uszkodzeń DNA w limfocytach krwi obwodowej. W przypadku kontroli 14 z 42 przypadków (33%) wykazywało fragmentację DNA. Obecność drabinek apoptotycznych w komórkach rakowych nie była wyższa niż w komórkach prawidłowych (P>0,05). Wśród apoptotycznie pozytywnych próbek 7 pochodziło od kobiet w wieku przedmenopauzalnym i 5 od kobiet w wieku pomenopauzalnym. Analiza częstości apoptozy pomiędzy tymi grupami wykazała brak statystycznie istotnych różnic (test Mann-Whitney U, P=0,051).
Zależność rozkładu częstości apoptozy od stopnia zaawansowania nowotworu określonego wg skali Scarfa-Blooma-Richardsona dla chorych na raka piersi przedstawia tab. II. Nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic pomiędzy stopniem apoptozy w podgrupach o różnym stopniu zaawansowania nowotworów (P<0,05).
Analiza mutacji genu BRCA1 została przeprowadzona w grupie chorych na raka piersi. W grupie 40 badanych kobiet stwierdzono tylko jedną mutację Ex20insC BRCA1.
Dyskusja
Rak piersi dotyka co dziesiątą kobietę w krajach uprzemysłowionych i jest główną przyczyną ich śmierci. Rak piersi może zachodzić sporadycznie lub być uwarunkowany dziedzicznie. Raki sporadyczne stanowią ok. 95% przypadków, tylko 5% raków piersi jest uwarunkowanych dziedzicznie [17]. Istotny jest fakt, że raki piersi uwarunkowane dziedzicznie dotykają osoby w młodym wieku.
Dane literaturowe wskazują na związek BRCA1 z naprawą DNA [18]. BRCA1 odgrywa także istotną rolę w regulacji procesu apoptozy. Badano związki pomiędzy genem BRCA1 a genami odpowiadającymi za proces apoptozy, jak bcl-2, bax oraz p53 w raku piersi [19]. Ekspresja BRCA1 korelowała pozytywnie z ekspresją bcl-2, czego nie zaobserwowano w przypadku bax i p53. Dane sugerują, że bcl-2 może być istotnym genem współdziałającym z BRCA1 w procesie nowotworzenia.
Apoptoza jest zjawiskiem zachodzącym w przypadku nowotworów i wydaje się mieć istotne znaczenie dla ich występowania. Podwyższoną częstość apoptozy stwierdza się w raku piersi typu przewodowego [20, 21]. Wysoki poziom apoptozy w tym nowotworze może być związany z krótszym czasem przeżycia [22, 23] i może być niezależnym czynnikiem prognostycznym [24, 25].
Aby stwierdzić fakt, czy komórki nowotworowe od chorych na raka piersi podlegają kontroli poprzez proces apoptozy, genomowy DNA był izolowany z krwi uzyskanej od chorych leczonych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Analizę DNA prowadzono z zastosowaniem klasycznej elektroforezy w żelu agarozowym. 30% pacjentek z rakiem piersi reprezentowało uszkodzenia DNA charakterystyczne dla procesu apoptozy; 14 z 42 próbek kontrolnych (33%) charakteryzowało się zmianami apoptotycznymi, czyli w podobnej skali, co w przypadku grup badanych. Przeprowadzone analizy histologiczne wskazują na brak korelacji pomiędzy stopniem zaawansowania nowotworów a liczbą komórek apoptotycznych.
Wykrywanie apoptozy przy zastosowaniu elektroforezy w żelu agarozowym polega na określaniu stopnia fragmentacji DNA [25]. W obecnej pracy wykazano, że apoptoza może być z sukcesem wykrywana w limfocytach krwi obwodowej przy użyciu powyższej metody.
W grupie 40 kobiet z rakiem piersi mutację w genie BRCA1 stwierdzono tylko w 1 przypadku III stopnia zaawansowania nowotworu. W tym przypadku stwierdzono także apoptotyczne uszkodzenia DNA.
Badania wskazują, że zmiany genetyczne, jak mutacje BRCA1 i apoptotyczne uszkodzenia DNA mogą być wykrywane w raku piersi. Przeprowadzone wstępne analizy sugerują, że proces apoptozy może być związany z występowaniem i/lub progresją raka piersi. Brak mutacji BRCA1 w większości przypadków sugeruje na fakt uczestnictwa innych genów w procesie nowotworzenia, które być może nie zostały jeszcze poznane. Jednakże kolejne badania, obejmujące większą populację chorych są konieczne dla potwierdzenia tego przypuszczenia.

Praca powstała w oparciu o granty 3P05C06624 i 3P05E07124 uzyskane z Komitetu Badań Naukowych (KBN).
Piśmiennictwo

1. Futreal PA, Liu QY, Shattuck-Eidens D, et al. BRCA1 mutations in primary breast and ovarian carcinomas. Science 1994; 266: 120-2.
2. Miki Y, Swensen J, Shattuck-Eidens D, et al. A strong candidate for the breast and ovarian cancer susceptibility gene BRCA1. Science 1994; 266: 66-71.
3. Wooster R, Bignell G, Lancaster J, et al. Identification of the breast cancer gene BRCA2. Nature 1995; 378: 789-92.
4. Wooster R, Neuhausen S, Mangion J, et al. Location of a breast cancer susceptibility gene, BRCA2, to chromosome 13q12-13. Science 1994; 265: 2088-90.
5. Yoshida K, Miki Y. Role of BRCA1 and BRCA2 as regulators of DNA repair, transcription, and cell cycle in response to DNA damage. Cancer Sci 2004; 95: 866-71.
6. Lane TF. BRCA1 and transcription. Cancer Biol Ther 2004; 3: 528-33.
7. Ting NS, Lee WH. The DNA double-strand break response pathway: becoming more BRCAish than ever. DNA Repair (Amst) 2004; 3, 935-44.
8. Dubrovska A, Kanamoto T, Lomnytska M, et al. TGFbeta1/Smad3 counteracts BRCA1-dependent repair of DNA damage. Oncogene; 2005: 24, 2289-97.
9. Kerr JFR, Wyllie AH, Currie AR. Apoptosis: a basic biological phenomenon with wide-ranging implications in tissue kinetics. Br J Cancer 1972; 26; 239-57.
10. Kerr JF, Winterford CM, Harmon BW. Apoptosis. Its significance in cancer and cancer therapy. Cancer 1994; 73: 2013-26.
11. Reed JC, Miyashita T, Takayama S, Wang HG, et al. BCL-2 family proteins: regulators of cell death involved in the pathogenesis of cancer and resistance to therapy. J Cell Biochem 1996; 60: 23-32.
12. Song Q, Kuang Y, Divit VM, Vincenz C. BOO, a novel negative regulator of cell death, interacts with Apaf-1. EMBO J 1999; 18: 167-78.
13. Bargou RC, Daniel PT, Mapara MY, et al. Expression of the bcl-2 gene family in normal and malignant breast tissue: low bax-alpha expression in tumor cells correlates with resistance towards apoptosis. Int J Cancer 1995; 60: 854-9.
14. Miyashita T, Reed JC. Tumor suppressor p53 is a direct transcriptional activator of the human bax gene. Cell 1995; 80: 293-9.
15. Zhang H, Somasundaram K, Peng Y, et al. BRCA1 physically associates with p53 and stimulates its transcriptional activity. Oncogene 1998; 16: 1713-21.
16. Parton M, Dowsett M, Smith I. Studies of apoptosis in breast cancer. BMJ 2001; 322: 1528-32.
17. Garber JE, Offit K. Hereditary cancer predisposition syndromes. J Clin Oncol 2005; 23: 276-92.
18. Brugarolas J, Jacks T. Double indemnity: p53, BRCA and cancer p53 mutation partially rescues developmental arrest in Brca1 and Brca2 null mice, suggesting a role for familial breast cancer genes in DNA damage repair. Nature Med 1997; 7: 721-2.
19. Yang Q, Yoshimura G, Nakamura M, et al. Correlation between BRCA1 expression and apoptosis-related biological parameters in sporadic breast carcinomas. Anticancer Res 2002; 22: 3615-9.
20. Gandhi A, Holland PA, Knox WF, et al. Evidence of significant apoptosis in poorly differentiated ductal carcinoma in situ of the breast. Br J Cancer 1998; 78: 788-94.
21. Lipponen P, Aaltomaa S, Kosma VM, et al. Apoptosis in breast cancer as related to histopathological characteristics and prognosis. Eur J Cancer 1994; 14: 2068-73.
22. Berardo MD, Elledge RM, de Moor C, et al. Bcl-2 and apoptosis in lymph node positive breast carcinoma. Cancer 1998; 82: 1296-302.
23. Zhang GJ, Kimijima I, Abe R, et al. Apoptotic index correlates to bcl-2 and p53 protein expression histological grade and prognosis in invasive breast cancer. Anticancer Res 1998; 18: 1989-98.
24. De Jong JS, van Diest PJ, Baak JP. Number of apoptotic cell as a prognostic marker in invasive breast cancer. Br J Cancer 2000; 82: 368-73.
25. Gonzalez-Campora R, Galera Ruiz MR, Vazquez Ramirez F, et al. Apoptosis in breast carcinoma. Pathol Res Pract 2000; 196: 167-74.
Adres do korespondencji
dr n. med. Hanna Romanowicz-Makowska
Pracownia Biologii Molekularnej,
Zakład Patomorfologii Klinicznej
Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi
ul. Rzgowska 281/289
93-338 Łódź
tel. +48 42 271 12 80
e-mail: smolbea@wp.pl
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.