eISSN: 2299-0046
ISSN: 1642-395X
Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2010
vol. 27
 
Share:
Share:

Original paper
Narrow band UVA-1 phototherapy in dermatological treatment – first Polish experiences

Wojciech Silny
,
Agnieszka Osmola-Mańkowska
,
Magdalena Czarnecka-Operacz
,
Aleksandra Szewczyk

Post Dermatol Alergol 2010; XXVII, 1: 1–10
Online publish date: 2010/04/21
Article file
- Waskozakresowa.pdf  [0.49 MB]
Get citation
 
 
Wprowadzenie
Fototerapia przy użyciu sztucznych źródeł światła stała się standardem w lecznictwie dermatologicznym. Początkowo wykorzystywano promieniowanie szerokopasmowe typu B (ultraviolet B – UVB) czy typu A (ultraviolet A – UVA), wymagające zastosowania psoralenów (psoralen ultraviolet A – PUVA). Z czasem coraz częściej zastępowano je promieniowaniem wąskopasmowym, takim jak UVB 311 nm, co wiąże się z większym bezpieczeństwem i skutecznością terapii. Lampy emitujące wąskozakresowe, długie promieniowanie UVA-1 w zakresie 340–400 nm skonstruowano w 1981 r. Rozpoczęto badania nad biologicznym wpływem promieniowania UVA-1 na skórę zwierząt doświadczalnych i ludzką, a następnie podjęto pierwsze próby jego zastosowania w diagnostyce i leczeniu chorób skóry. Początkowo okazało się ono skuteczne w prowokacji zmian skórnych w diagnostyce wielopostaciowych osutek świetlnych, nie uzyskano natomiast zadowalających wyników w terapii bielactwa czy trądziku [1]. Więcej prac ukazało się dopiero po 1992 r., gdy Krutmann i wsp. opublikowali bardzo dobre wyniki leczenia atopowego zapalenia skóry z zastosowaniem dużych dawek UVA-1 [2]. Od tego czasu stale poszerzano wskazania do tego rodzaju fototerapii. Mimo wielu prac i doniesień na temat skuteczności UVA-1 w leczeniu różnych schorzeń skóry, większość publikacji stanowią badania otwarte i opisy przypadków. Nadal niewiele jest badań porównujących efekty terapii UVA-1 z innymi standardowymi metodami czy kontrolowanych placebo. Szczególnie ważne wydają się zaplanowane wieloośrodkowe badania skuteczności UVA-1 w leczeniu następujących dermatoz:
• atopowego zapalenia skóry – kilka badań otwartych, jedno badanie wieloośrodkowe, ustalone wskazanie,
• pokrzywki barwnikowej – dwa badania otwarte,
• twardziny ograniczonej – dwa badania otwarte, niezbędne badania kontrolowane porównawcze,
• twardziny układowej – jedno badanie otwarte,
• skórnych chłoniaków T-komórkowych – dwa badania otwarte, jedno porównawcze, wieloośrodkowe badania w trakcie,
• łuszczycy HIV(–) – opisy przypadków,
• łuszczycy HIV(+) – jedno badanie otwarte, bardzo obiecujące, metoda z wyboru [3].


Cel
Celem pracy było przedstawienie pierwszych polskich doświadczeń w leczeniu wybranych chorób skóry z wykorzystaniem wąskozakresowej fototerapii UVA-1 oraz wstępna ocena skuteczności i bezpieczeństwa zastosowanej metody.


Materiał i metody
Analizie poddano łącznie 33 pacjentów (25 kobiet i 8 mężczyzn, średnia wieku 41,52 roku) z różnymi dermatozami (atopowe zapalenie skóry – 9 chorych, twardzinopodobna postać przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi – 4 chorych, twardzina ograniczona – 3 chore, eozynofilowe zapalenie powięzi – 3 pacjentki, ziarniniak obrączkowaty – 3 pacjentki, oraz pojedyncze przypadki: liszaj śluzowaty twardzinowy (scleromyxedema), obrzęk twardzinowy (scleredema diabeticorum), zespół Sezary’ego, zespół Nethertona, pokrzywka barwnikowa, świerzbiączka guzkowa i łuszczyca zwyczajna), leczonych w Klinice Dermatologii Uniwersytetu Medycz-nego w Poznaniu od stycznia do grudnia 2009 r. Do terapii kwalifikowano głównie pacjentów, u których zawiodły klasyczne metody leczenia miejscowego, ogólnego czy standardowa fototerapia. Naświetlania prowadzono przy użyciu łóżka do naświetlań UVA-1 (GP-24H, Cosmedico, Medical Systems, Germany) (ryc. 1.). Urządzenie to jest wyposażone w 24 wysokociśnieniowe lampy fluorescencyjne i emituje promieniowanie w zakresie UVA-1 340–400 nm o natężeniu 115 mW/cm2. Jednak ponad 80% promieniowania jest emitowane w wysokim zakresie 365–375 nm. Zwykłe lampy fluorescencyjne generują małe i średnie dawki promieniowania (zazwyczaj ok. 10–30 J/cm2 i 40–60 J/cm2), natomiast wysokoenergetyczne żarówki oparte na związkach metalohialidowych w zestawach do naświetlań całej powierzchni skóry pozwalają uzyskać duże dawki (do 150 J/cm2). Wymagają jednak złożonego systemu chłodzenia – ok. 2000 m3 powietrza na godzinę [4]. Schematy naświetlań ustalono na podstawie danych z piśmiennictwa oraz modyfikowano w zależności od indywidualnej odpowiedzi pacjenta w trakcie leczenia. Podczas naświetlań pacjenci stosowali dowolnie wybrane emolienty. Po zakończeniu terapii jej skuteczność oceniano, stosując następującą skalę: nasilenie zmian (–1), brak efektu (0), niewielka poprawa (1), umiarkowana poprawa (2), znaczna poprawa (3) i całkowita remisja (4). Dodatkowo, w przypadku atopowego zapalenia skóry oznaczano przeznaskórkową utratę wody (transepidermal water loss – TEWL) z zastosowaniem aparatu Cutometer MPA 580 (Courage and Khazaka Electronic GmbH, Germany) przed rozpoczęciem i po zakończeniu leczenia, a u pacjentów z twardziną i schorzeniami twardzinopodobnymi oceniano echogenność i grubość skóry przy użyciu ultrasonografii o wysokiej częstotliwości 20 MHz (Derma Scan Cortex Technology, Handsund, Denmark) oraz elastyczność z zastosowaniem aparatu Cutometer MPA 580 (Courage and Khazaka Electronic GmbH, Germany) również przed rozpoczęciem terapii i po jej zakończeniu. Wykonano ponadto dokumentację fotograficzną. Po zakończeniu leczenia pacjenci są poddawani systematycznej kontroli co 3 mies. Grupy pacjentów oraz schematy terapii przedstawiono w tabeli 1.


Wyniki
Spośród 33 naświetlanych pacjentów, 29 zakończyło zaplanowaną terapię. U 3 chorych na atopowe zapalenie skóry została ona przerwana z powodu zaostrzenia zmian skórnych. Jedna chora na to schorzenie nie zgłosiła się w celu kontynuowania leczenia. Wstępne wyniki zestawiono w tabeli 2.
Dobre wyniki terapii uzyskano w grupie chorych na atopowe zapalenie skóry, twardzinę ograniczoną i z ziarniniakiem obrączkowatym oraz rzadkimi schorzeniami twardzinopodobnymi, tj. eozynofilowe zapalenie powięzi czy twardzinopodobna postać przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi. Niewielką poprawę obserwowano w pojedynczych przypadkach pokrzywki barwnikowej, zespołu Nethertona czy Sezary’ego. Nie wykazano natomiast żadnego efektu terapeutycznego w przypadku świerzbiączki guzkowej czy łuszczycy zwyczajnej.
Najczęściej obserwowanymi przez autorów niniejszej publikacji działaniami niepożądanymi podczas fototerapii UVA-1 były: wystąpienie różnego stopnia opalenizny u wszystkich naświetlanych, uczucie gorąca i pieczenia w trakcie naświetlania u 9 pacjentów, pojawienie się przej-ściowego rumienia na początku naświetlań u 8 chorych, nasilenie świądu w początkowej fazie naświetlań, szczególnie u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry – 6 osób. Rzadziej występowały: subiektywne uczucie osłabienia (u 2 osób), wybroczyny związane najprawdopodobniej z działaniem wysokiej temperatury (u 2 pacjentów) i reakty-wacja zakażenia wirusem opryszczki wargowej (u 1 chorej).


Omówienie wyników
Wąskozakresowe długie promieniowanie UVA-1 o długości fali 365–375 nm przenika głębiej w obręb skóry właściwej, osiągając warstwę siateczkowatą, i charakteryzuje się – w przeciwieństwie do szerokopasmowego UVB/UVA – unikalnymi właściwościami immunomodulującymi. Zdolność do indukcji apoptozy limfocytów T jest prawdopodobnie odpowiedzialna za skuteczność tej metody w leczeniu atopowego zapalenia skóry i ziarniniaka grzybiastego. Poza tym zmniejsza się liczba komórek Langerhansa oraz komórek tucznych po naświetlaniu u chorych na atopowe zapalenie skóry czy mastocytozę skórną. Kolejną cechą naświetlań UVA-1 jest zdolność do indukowania produkcji kolagenazy przez fibroblasty in vitro. W ogniskach twardzinowych wykazano zwiększoną ekspresję tego enzymu, co korelowało z poprawą kliniczną [3, 4].
Obecnie przypuszcza się, że mechanizm działania UVA-1 polega przede wszystkim na:
• indukcji apoptozy w odniesieniu do limfocytów CD4+,
• indukcji apoptozy mediowanej przez aktywne cząsteczki tlenu,
• aktywacji skórnych fibroblastów,
• hamowaniu produkcji immunoglobulin przez aktywowane limfocyty B.
W związku z powyższym potencjalne wskazania do leczenia promieniowaniem UVA-1 sprowadzają się wg Krutmanna do czterech podstawowych kategorii schorzeń:
1) choroby skóry zależne od limfocytów T,
2) choroby skóry mediowane przez mastocyty,
3) choroby tkanki łącznej,
4) fototerapia u pacjentów HIV(+) jako metoda najbezpieczniejsza [3, 4].
W przypadku osób badanych przez autorów niniejszej publikacji najliczniejszą grupę stanowili chorzy na atopowe zapalenie skóry (13 pacjentów). U wszystkich, którzy zakończyli terapię, obserwowano znaczną (4 osoby) i umiarkowaną (4 osoby) poprawę; niewielka poprawa wystąpiła tylko u 1 pacjenta (ryc. 2., 3.). U 3 chorych, u których doszło do zaostrzenia zmian, przerwano leczenie. Prawdopodobnie mogło to być związane z faktem, że byli to pacjenci o najcięższym przebiegu choroby, opornym na inne metody leczenia zewnętrznego i systemowego. Zaostrzenie atopowego zapalenia skóry stanowi jedyne ustalone już wskazanie do fototerapii UVA-1, udokumentowane w badaniach kontrolowanych. Początkowo donoszono o skuteczności dużych dawek. Skuteczność terapii oceniano, monitorując SCORAD oraz badając stężenie kationowego białka eozynofilowego, które znacznie się zmniejszyło [5]. Następnie porównywano skuteczność fototerapii UVA-1 z szerokozakresowym UVA/UVB, wykazując znaczną przewagę na korzyść UVA-1. Kolejni badacze potwierdzili wyraźnie większą skuteczność UVA-1, porównywalną do zastosowania zewnętrznych glikokortykosteroidów w stosunku do UVA/UVB [6]. Wykazano również skuteczność dawek średnich, ale nie małych, w leczeniu atopowego zapalenia skóry [7]. Leczenie średnimi dawkami było jednak związane z wcześniejszymi nawrotami w porównaniu z dużymi dawkami [8]. Według Krutmanna i wsp. duże dawki są najskuteczniejszą metodą leczenia zaostrzeń atopowego zapalenia skóry, podczas gdy naświetlania wąskozakresowym UVB uważa się za metodę z wyboru w atopowym zapaleniu skóry o przewlekłym przebiegu [4].
Drugą grupę chorych stanowili pacjenci z twardziną ograniczoną rozsianą. Jest to szczególnie obiecujące wskazanie do fototerapii UVA-1, ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne w przypadku tego schorzenia. Wykazano skuteczność dużych, średnich i małych dawek, jednak z przewagą na korzyść dużych dawek [9, 10]. Również w materiale własnym u 2 pacjentek z twardziną ograniczoną obserwowano znaczną i umiarkowaną poprawę u pacjentki z ciężką i szybko postępującą postacią twardziny linijnej. W badaniu ultrasonograficznym stwierdzono zmniejszenie echogenności i grubości skóry (ryc. 4.). Ze względu na unikalny mechanizm działania, uzasadnione wydają się również próby zastosowania fototerapii UVA-1 w innych rzadkich schorzeniach przebiegających ze stwardnieniami, takimi jak liszaj twardzinowy, twardzinopodobna przewlekła postać choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi, zespół POEMS (polyneuropathy, organomegaly, endocrinopathy, monoclonal protein, skin changes) czy eozynofilowe zapalenie powięzi [11, 12]. W materiale własnym znaczną poprawę uzyskano u wszystkich 4 pacjentów z twardzinopodobną postacią przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi (ryc. 5.). Podobnie, znaczną i umiarkowaną poprawę obserwowano u odpowiednio 2 i 1 pacjentki z eozynofilowym zapaleniem powięzi. W przypadkach tych potwierdzono ponadto zmniejszenie grubości skóry za pomocą nieinwazyjnego badania ultrasonograficznego oraz wzrost elastyczności skóry (ryc. 6.) [13]. W jednym przypadku liszaja śluzowatego twardzinowego zanotowano umiarkowaną poprawę, natomiast w przypadku obrzęku twardzinowego cukrzycowego (scleroedema diabeticorum) podczas naświetlań zauważono tylko niewielki efekt, ustępujący po ich zakończeniu.
Rozsiana postać ziarniniaka obrączkowatego to kolejna jednostka, w leczeniu której wykazano dobry efekt fototerapii UVA-1 [14]. Opisano grupę 20 pacjentów (badanie wieloośrodkowe) leczonych tą formą fototerapii, uzyskując bardzo dobry efekt lub całkowitą remisję u połowy badanych. Z czasem jednak u części doszło do ponownego wysiewu zmian [15]. W materiale własnym zaobserwowano bardzo dobry wynik u 2 pacjentek, a u 1 częś-ciową poprawę (ryc. 7.–9.). Obserwacja trwała 9 i 6 mies., odpowiednio w pierwszym i drugim przypadku. W pierwszym przypadku po ok. 9 mies. doszło do stopniowego nawrotu zmian. Planowany jest kolejny kurs naświetlań. W pozostałych pojedynczych przypadkach u osób z zespołem Sezary’ego, zespołem Nethertona, chorych na łuszczycę, pokrzywkę barwnikową i świerzbiączkę guzkową zastosowano leczenie wąskozakresowymi UVA-1 .
Opisano bardzo dobre wyniki leczenia wczesnych stadiów ziarniniaka grzybiastego fototerapią UVA-1, porównywalne z wynikami otrzymanymi z użyciem metody PUVA, dla której fototerapia UVA-1, ze względu na brak działań niepożądanych, może stanowić alternatywę [16]. Również bardziej zaawansowane stadia – stadium naciekowe ze względu na głębszą penetrację długiego promieniowania UVA-1 – mogą być leczone tą metodą [17]. W pojedynczym przypadku chorej z zespołem Sezary’ego naświetlanej w ośrodku autorów tej publikacji obserwowano tylko częściową i przejściową poprawę. Chorzy z zespołem Sezary’ego to niezwykle ważna grupa pacjentów. Wyniki te wymagają jednak potwierdzenia w badaniach z udziałem większej liczby osób. Fototerapia UVA-1 może być jednym ze sposobów zahamowania procesu chorobowego i przedłużenia życia osób cierpiących na ziarniniaka grzybiastego.
Pokrzywka barwnikowa jest kolejnym wskazaniem do fototerapii UVA-1, w związku z indukcją apoptozy w obrębie komórek nacieku. Wykazano zmniejszenie liczby komórek tucznych w skórze właściwej wskutek naświetlań. W badaniu pilotażowym stwierdzono skuteczność dużych dawek UVA-1 nie tylko w stosunku do zmian skórnych, ale również objawów ogólnych towarzyszących uogólnionej pokrzywce barwnikowej, tj. migrenie czy biegunce. W przeciwieństwie do PUVA-terapii, nie obserwowano nawrotów w ciągu 2 lat [18, 19]. Leczona przez autorów pacjentka nie zareagowała na wcześniej stosowaną PUVA-terapię, a w wyniku naświetlań UVA-1 zanotowano niewielką poprawę w postaci spłaszczenia zmian skórnych i zmniejszenia świądu.
W piśmiennictwie odnaleziono pojedynczy opis przypadku dobrej reakcji na leczenie chorego z zespołem Nethertona przez grupę badaczy włoskich [20]. Jednak u naświetlanej przez autorów niniejszej pracy 14-letniej pacjentki obserwowano jedynie niewielką, przejściową poprawę. Mimo doniesień o skuteczności fototerapii UVA-1 u pacjentów ze świerzbiączką guzkową [21], nie zaobserwowano zauważalnego efektu terapeutycznego w przypadku leczonej pacjentki.
Wyniki stosowania fototerapii UVA-1 w leczeniu łuszczycy są kontrowersyjne. Początkowe doniesienia o skuteczności nie potwierdziły się w badaniach w grupie z większą liczbą chorych [4]. Nie zaobserwowano żadnego efektu leczniczego w przypadku pacjenta leczonego w ośrodku autorów, natomiast jedna z pacjentek z rozsianą postacią ziarniniaka obrączkowatego ze współistniejącą łuszczycą drobnogrudkową zareagowała bardzo dobrze (ryc. 9.). Nie ulega wątpliwości skutecz-ność tej formy fototerapii w leczeniu łuszczycy u pacjentów HIV-pozytywnych. Stanowi ona w tym przypadku leczenie z wyboru, w związku ze znacznie większym bezpieczeństwem tej metody w porównaniu z UVB czy PUVA [22].
Nie ma prawie żadnych doniesień na temat działań niepożądanych UVA-1. Istnieje możliwość indukcji wielopostaciowych osutek świetlnych u pacjentów podatnych na ich wystąpienie – powinni oni zostać wykluczeni przed rozpoczęciem fototerapii. Poza wypryskiem opryszczkowatym (eczema herpeticum) nie opisano innych ostrych powikłań fototerapii UVA-1. Powikłania odległe i potencjalny efekt kancerogenny nadal są dyskutowane [3, 4, 23].
W związku z tym sformułowano następujące przeciwwskazania i pewne ograniczenia w zastosowaniu tej metody:
• nadwrażliwość na UVA (fotodermatozy i atopowe zapalenie skóry ulegające zaostrzeniu po ekspozycji na UVA),
• przyjmowanie leków uwrażliwiających na światło,
• nowotwory skóry w wywiadzie,
• należy unikać stosowania fototerapii UVA-1 u dzieci poniżej 18. roku życia (z wyjątkiem ciężkich przypadków twardziny nieodpowiadających na inne metody terapii),
• leczenie chorych na atopowe zapalenie skóry powinno ograniczać się do okresów zaostrzeń, a cykl 10–15 naświetlań dużymi dawkami może być powtarzany nie więcej niż 1–2 razy w roku [3, 4].
Wydaje się, że fototerapia UVA-1 jest skuteczną i relatywnie bezpieczną metodą leczenia wielu chorób skóry. Niezbędne są jednak dalsze badania, najlepiej porównawcze i wieloośrodkowe, które umożliwią dokładne sprecyzowanie wskazań i ustalenie schematów terapii. Kolejnym krokiem w badaniach jest również wprowadzenie leczenia skojarzonego, w celu poprawy efektu leczniczego i bezpieczeństwa. Obecnie ze względu na duży koszt aparatury, wąskozakresowa fototerapia UVA-1 stanowi cenne uzupełnienie standardowych metod fototerapii w ośrodkach dysponujących odpowiednim sprzętem.


Piśmiennictwo
1. Mutzhas MF, Holzle E, Hoffmann C, Plewig G. A New apparatus with high radiation energy between 320-460 nm: physical description and dermatological applications. J Invest Dermatol 1981; 76: 42-7.  
2. Krutmann J, Czech W, Diepegen T, et al. High-dose UVA-1 therapy in the treatment of patients with atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol 1992; 26: 225-30.  
3. Mang R, Krutmann J. UVA-1 phototherapy. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2005; 21: 103-8.  
4. Krutmann J, Hönigsmann H, Elmets CA. Ultraviolet A-1 phototherapy: indications and mode of action in dermatological phototherapy and photodiagnostic methods. 2nd ed. Springer-Verlag, Berlin Heidelberg 2009; 295-310.  
5. Krutmann J, Diepgen T, Luger TA, et al. High-dose UVA-1 therapy for atopic dermatitis: results of a multicentral trial. J Am Acad Dermatol 1998; 38: 589-93.  
6. Legat FJ, Hofer A, Brabek E, et al. Narrowband UV-B vs medium dose UV-A1 phototherapy in chronic atopic dermatitis. Arch Dermatol 2003; 139: 223-4.  
7. Kowalzick L. UVA-1 for atopic dermatitis: medium dose superior to low dose. J Am Acad Dermatol 2001; 44: 548.  
8. Tzaneva S, Seeber A, Schweiger M, et al. High dose versus medium dose UVA-1 phototherapy for patients with severe generalized atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol 2001; 45: 503-7.  
9. Stege H, Breneburg M, Humke S, et al. High-dose UVA1 radiation therapy for localized scleroderma. J Am Acad Dermatol 1997; 36: 938-44.
10. Kerscher M, Volkenandt M, Gruss C, et al. Low-dose UVA phototherapy for treatment of localized scleroderma. J Am Acad Dermatol 1998; 38: 21-6.
11. Mang R, Krutmann J. UVA-1 phototherapy. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2005; 21: 103-8.
12. Weber HO, Schaller M, Metzler G, et al. Eosinophilic fascitis and combined UVA1-retinoid-corticosteroid treatment: two case reports. Acta Derm Venereol 2008; 88: 304-6.
13. Silny W, Osmola-Mańkowska A, Czarnecka-Operacz M, et al. Eosinophilic fascitis: a report of two cases treated with ultraviolet A1 phototherapy. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2009; 25: 325-7.
14. Muchenberger S, Schöpf E, Simon JC. Phototherapy with UVA-1 for generalized granuloma annulare. Arch Dermatol 1997; 133: 1605.
15. Schnopp C, Tzaneva S, Mempel M, et al. UVA1 phototherapy for disseminated granuloma annulare. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2005; 21: 68-71.
16. Plettenberg H, Stege H, Megahed M, et al. Ultraviolet A1 (340-400 nm) phototherapy for cutaneous T-cell lymphoma. J Am Acad Dermatol 1999; 41: 47-50.
17. Plettenberg H, Stege H, Megahed M, et al. UVA-1 phototherapy versus PUVA photochemotherapy in the treatment of patients with cutaneous T-cell lymphoma. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2001; 17: 87.
18. Stege H, Schöpf E, Ruzicka T, Krutmann J. High dose UVA-1 for urticaria pigmentosa. Lancet 1996; 347: 64.
19. Stege H, Budde M, Kürten V, et al. Induction of apoptosis in skin infiltrating mast cells by high dose ultrafiolet A1 radiation phototherapy in patients with urticaria pigmentosa. J Invest Dermatol 1999; 112: 561.
20. Capezzera R, Venturini M, Bianchi D, et al. UVA1 phototherapy of Netherton syndrome. Acta Derm Venerol 2004; 84: 69-70.
21. Rombold S, Lobisch K, Katzer K, et al. Efficacy of UVA1 phototherapy in 230 patients with various skin diseases. Photodermatol Photoimmunol Photomed 2008; 24: 19-23.
22. Sterenborg HC, van der Leun JC. Tumorigenesis by a long wavelength UV-A source. Photochem Photobiol 1990; 51: 325-30.
23. Zmudzka BZ, Olvey KM, Lee W, Beer JZ. Reassesment of the differencial effects of ultraviolet and ionizing radiation on HIV promoter: the use of cell survival as the bias for comparisons. Photochem Photobiol 1994; 59: 643-9.
Copyright: © 2010 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.