ARCHIVAL" /> Cancer in pregnancy
Termedia.pl
 
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Current issue Archive About the journal Contact Instructions for authors
3/2009
vol. 17
 
Share:
Share:
abstract:

Cancer in pregnancy

Stefan Sajdak
,
Monika Englert-Golon

Gin Prakt 2009; 3: 17-20
Online publish date: 2009/08/27
View full text Get citation
 

Wstęp


Nowotwory występują u kobiet w ciąży stosunkowo rzadko. Choruje na nie 0,02–0,1% wszystkich ciężarnych. Wielu autorów podaje, że liczba ta z roku na rok zwiększa się. Przyczyny tego upatruje się w tendencji do odkładania macierzyństwa. Należy pamiętać, że ciąża po 35. roku życia wiąże się nie tylko ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu, ale także ze zmianą częstości występowania nowotworów poszczególnych narządów. Późne macierzyństwo owocuje częstszym zachorowaniem ciężarnych na nowotwory złośliwe gruczołu sutkowego oraz na raka szyjki macicy. Natomiast przyczynami hospitalizacji na oddziałach onkologicznych ciężarnych poniżej 30. roku życia są najczęściej chłoniaki, białaczki oraz nowotwory ośrodkowego układu nerwowego [1–5].
Rozpoznanie nowotworu złośliwego u ciężarnej można określić mianem sytuacji szczególnej. W jednym czasie współistnieją wówczas dwa przeciwstawne procesy: z jednej strony zapowiedź nowego życia, radości, a z drugiej nowotworu, czyli cierpienia i uporczywej walki o przeżycie. Wszystko to stwarza niezwykle trudną sytuację nie tylko dla kobiety ciężarnej, ale również dla jej rodziny i zespołu medycznego.
Nie ma jednolitych danych liczbowych, które mogłyby wiarygodnie przedstawić prawdziwą epidemiologię współistnienia nowotworów i ciąży. Szacunkową zachorowalność na najczęstsze nowotwory złośliwe na 100 000 ciąż przedstawiono w tab. l. [2].


Postępowanie diagnostyczne


Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą fizjologiczne zmiany, które mogą utrudniać ustalenie rozpoznania pewnych nowotworów złośliwych. Konsekwencją tego zjawiska jest opóźnienie postawienia diagnozy nowotworu u ciężarnych przeciętnie o 5–7 mies. Ryzyko ustalenia rozpoznania zaawansowanego raka piersi u ciężarnej jest 2,5-krotnie większe niż u kobiety niebędącej w ciąży. Dostępne są również dane potwierdzające opóźnienie postawienia diagnozy czerniaka złośliwego u ciężarnych ze względu na błędną interpretację zmiany jako pigmentacji występującej fizjologicznie podczas ciąży [6–9].
W diagnostyce nowotworów w czasie ciąży stosuje się metody typowe dla diagnostyki onkologicznej. Należy jednak podkreślić, że istnieje wiele przyczyn powodujących trudności diagnostyczne w czasie ciąży. Wynika to z faktu, że objawy rozwijającego się nowotworu często kojarzone są z objawami adaptacji organizmu do ciąży. Dodatkowo, fizjologiczne i anatomiczne zmiany u...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.