eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
8/2005
vol. 9
 
Share:
Share:

Combined positron emission tomography and computed tomography (PET/CT) imaging in staging esophageal cancer – analysis of 12 cases

Zbigniew Kula
,
Tomasz Pietrzak
,
Katarzyna Kobus-Błachnio
,
Zdzisław Zuchora

Współcz Onkol (2005) vol. 9; 8 (336–341)
Online publish date: 2005/11/14
Article file
- Polaczenie.pdf  [0.74 MB]
Get citation
 
 
Wstęp
Rak przełyku jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Na świecie zajmuje 8. miejsce wg częstości występowania. W 2002 r. rozpoznano 462 tys. nowych przypadków (4,2 proc. wszystkich raków) i stwierdzono 386 tys. zgonów (5,7 proc.) [1]. W Polsce w 2002 r. rozpoznano 1 055 przypadków raka przełyku u mężczyzn (1,8 proc.) i 234 przypadków u kobiet (0,4 proc.). Wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Polsce rak przełyku zajmuje u mężczyzn 10. miejsce (2,5 proc.), a u kobiet 27. (0,7 proc.) [2]. Późne występowanie objawów chorobowych raka przełyku jest główną przyczyną opóźnienia zgłaszania się chorych do lekarza, w okresie, gdy choroba jest zaawansowana i niemożliwe jest leczenie z zamiarem radykalnym. Przyjmuje się, że ok. 90 proc. chorych poddanych leczeniu operacyjnemu ma zajęte przez nowotwór węzły chłonne, a odsetek 5-letnich przeżyć wynosi zaledwie 16 proc. w Stanach Zjednoczonych i 10 proc. w Europie [3, 4].
U chorych z rozpoznanym rakiem przełyku dalsze postępowanie lecznicze zależy od prawidłowej oceny stopnia zaawansowania nowotworu. Wprowadzenie diagnostyki opartej na tomografii komputerowej (CT – computed tomography), rezonansie magnetycznym (MRI – magnetic resonance imaging), ultrasonografii endoskopowej z biopsją aspiracyjną cienkoigłową (EUS/FNA – endoscopic ultrasound with fine needle aspiration) oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET – positron emission tomography) w większości przypadkach umożliwia trafne rozpoznanie stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. Badania te charakteryzują się jednak określoną czułością, specyficznością i trafnością diagnostyczną, stąd wykonywanie tych badań jednoczasowe, a także próby wprowadzania nowych metod oceny stopnia zaawansowania raka przełyku.
Poszerzenie diagnostyki raka przełyku o połączenie PET z tomografią komputerową (PET/CT) w dużym stopniu może przyczynić się do poprawy dokładności oceny stopnia zaawansowania raka przełyku i wyboru optymalnego sposobu leczenia.
Celem pracy jest próba oceny przydatności badania PET/CT w ustaleniu stopnia zaawansowania raka przełyku.
Materiał i metoda
Analizą objęto 12 mężczyzn w wieku od 36 do 78 lat (średnio 59,1), u których w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy wykonano badanie PET/CT całego ciała. Warunkiem włączenia do analizy było rozpoznanie raka przełyku na podstawie badania endoskopowego i histopatologicznego wycinków z guza oraz ocena stopnia zaawansowania choroby nowotworowej w badaniu CT klatki piersiowej z użyciem kontrastu.
Badania PET/CT wykonywano aparatem Biograph firmy Siemens 60–90 min od dożylnego podania od 370 do 480 MBq F-18-fluorodeoksyglukozy (FDG). Warunkiem podania radioizotopu było stężenie glukozy <8,4 mmol/l. Po podaniu FDG chory odpoczywał w odosobnieniu przez godzinę oraz wypijał ok. 1 l wody mineralnej. Badaniu skanerem PET/CT poddawano ciało badanego od poziomu oczodołów do okolicy poniżej pośladków. Obliczano standardową wartość wychwytu (standardized uptake value, SUV). SUV = (aktywność promieniowania w badanym obszarze w Bq/g) (dawka radioizotopu otrzymana przez badanego w Bq/masa ciała badanej osoby w g) [5].
Szczegółowo analizowano dokumentację chorych, odnotowując wyniki badań dodatkowych, przebieg kliniczny (follow-up) i zastosowane leczenie. Wyniki badania PET/CT porównano z badaniami CT klatki piersiowej z użyciem kontrastu.

Wyniki
W badaniu PET/CT pierwotnego guza przełyku zobrazowano u wszystkich 12 chorych. W 1 przypadku stwierdzono ognisko wzmożonego wychwytu FDG u chorego z naciekiem śródnabłonkowym raka płaskonabłonkowego i prawidłowym wynikiem badania CT klatki piersiowej z kontrastem. U pozostałych chorych wyniki badania PET/CT były zgodne z wynikami badania CT klatki piersiowej. Ogniska wzmożonego wychwytu FDG poza przełykiem stwierdzono u 6 chorych, w tym u 2 chorych w płucach oraz u 5 chorych w węzłach chłonnych zlokalizowanych w śródpiersiu, okolicy nadobojczykowej, szyi, nadbrzuszu i przestrzeni zaotrzewnowej. W 1 przypadku w badaniu PET/CT rozpoznano przerzut do płuca, którego nie stwierdzono w badaniu CT klatki piersiowej z użyciem kontrastu (ryc. 1.). U 2 chorych w badaniu PET/CT stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych szyi, a u 1 chorego do węzłów chłonnych nadobojczykowych (ryc. 2.). W 2 przypadkach w badaniu PET/CT stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia, których nie stwierdzono w badaniu CT klatki piersiowej z użyciem kontrastu. Również u 2 chorych stwierdzono zmiany w węzłach chłonnych w badaniu CT klatki piersiowej z użyciem kontrastu, których nie rozpoznano w badaniu PET/CT. Na podstawie oceny stopnia zaawansowania raka przełyku 7 chorych zakwalifikowano do leczenia operacyjnego. U 3 chorych, u których wykonano potencjalnie lecznicze zabiegi resekcyjne, ocena stopnia zaawansowania nowotworu w badaniu PET/CT była zgodna z oceną śródoperacyjną i histopatologiczną materiału pooperacyjnego w 2 przypadkach. U 1 chorego w badaniu PET/CT nie rozpoznano przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych. U pozostałych 4 operowanych stwierdzono zaawansowanie uniemożliwiające radykalne leczenie operacyjne. U 2 pacjentów wykonano torakotomię zwiadowczą, opierając się w jednym przypadku na fałszywie ujemnym wyniku badania CT klatki piersiowej z użyciem kontrastu, a u drugiego chorego na fałszywie ujemnym wyniku PET/CT. 2 chorych przebyło laparotomię zwiadowczą z wytworzeniem jejunostomii. W obu przypadkach śródoperacyjnie stwierdzono zaawansowanie miejscowe choroby nowotworowej uniemożliwiające radykalne leczenie operacyjne. U 5 chorych na podstawie badania PET/CT stwierdzono IV stopień klinicznego zaawansowania raka przełyku. W 3 przypadkach rozpoznano przerzuty do odległych węzłów chłonnych (ryc. 3.), a w 2 pozostałych przypadkach przerzuty do płuca prawego (ryc. 1.) i naciekanie miąższu płucnego przez ciągłość (ryc. 4.). U 1 pacjenta opierając się na wyniku badania CT klatki piersiowej zastosowano chemioradioterapię neoadjuwantową. W badaniach PET/CT u naszych chorych nie stwierdziliśmy wyników fałszywie dodatnich. Największe wartości SUV stwierdzono u chorego z rakiem płaskonabłonkowym (34,8), a najniższe wartości SUV u chorego z gruczolakorakiem śluzowokomórkowym (2,1).
Omówienie
Rozpoznanie raka przełyku ustalane jest na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, badania radiologicznego przełyku i żołądka z podwójnym kontrastem oraz ezofagogastroskopii z pobraniem wycinków i/lub rozmazu szczoteczkowego z guza (ocena mikroskopowa). Podjęcie prawidłowej decyzji o sposobie leczenia chorego z rozpoznanym rakiem przełyku opiera się na poprawnej ocenie klinicznego stopnia zaawansowania nowotworu na podstawie badania radiologicznego klatki piersiowej, badania ultrasonograficznego szyi i jamy brzusznej, badania CT z podaniem kontrastu i/lub MRI z oceną szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, EUS/NFA, PET oraz metod chirurgicznych, takich jak torakoskopia i laparoskopia [6–8]. W zależności od stadium zaawansowania raka przełyku chory może być zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego z zamiarem wyleczenia, zabiegu paliatywnego, chemioterapii, radioterapii lub leczenia skojarzonego, a w przypadku wczesnego raka przełyku do endoskopowej mukozektomii.
Aktualnie przyjmuje się, że najbardziej precyzyjną metodą w przedoperacyjnej ocenie miejscowego zaawansowania raka przełyku jest EUS/FNA [8]. Metoda pozwala najdokładniej ocenić głębokość naciekania ściany przełyku i obecność przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych. Przyjmuje się, że trafność diagnostyczna EUS wynosi ok. 85 proc. w ocenie cechy T i 75 proc. w ocenie cechy N [9, 10]. Trafność diagnostyczna badania CT w ocenie głębokości naciekania ściany przełyku jest mniejsza i wynosi ok. 70 proc. Natomiast badanie CT pozwala na dość dokładne oszacowanie cechy M. Trafność diagnostyczna badania CT w rozpoznawaniu przerzutów odległych w raku przełyku wynosi 50–70 proc. [11–13]. Większość autorów przyjmuje, że połączenie CT i EUS/FAN pozwala prawidłowo ocenić stopień zaawansowania raka przełyku w ok. 90 proc. przypadków.

Pozytonowa tomografia emisyjna jest nową, nieinwazyjną metodą czynnościowego obrazowania całego ciała, tułowia lub wybranego narządu po dożylnym podaniu radioizotopu pozytonowego. Najczęściej używanym radiofarmaceutykiem jest pochodna glukozy, znakowana izotopem fluoru (FDG). W onkologii metoda wykorzystuje zwiększoną utylizację glukozy w komórkach nowotworowych. W przypadku raka przełyku nowotwór ten może być uwidoczniony wzmożonym wychwytem FDG poprzez rejestrację promieniowania pozytonowego. Połączenie badania PET z tomografią komputerową (PET/CT) znacznie poprawia możliwości diagnostyczne [14–15]. Fuzja uzyskanych obrazów łączy wczesną ocenę biochemiczną nowotworu z jego dokładną oceną i lokalizacją anatomiczną.
Badania PET i PET/CT znajdują coraz szersze zastosowanie w ocenie klinicznego stopnia zaawansowania raka przełyku przed leczeniem. W jednym z pierwszych doniesień Flanagan i wsp. [16] u 36 chorych z rakiem przełyku porównywali badanie PET z badaniem CT. W badaniu PET przerzuty odległe stwierdzono u 5 chorych (14 proc.) z prawidłowym wynikiem CT. W innych badaniach u 58 chorych z rakiem przełyku czułość badania PET (100 proc.) była większa niż badania CT (29 proc.) w rozpoznawaniu przerzutów odległych [17]. Natomiast Luketich i wsp. [18] trafność diagnostyczną badania PET w rozpoznawaniu przerzutów odległych u 91 chorych z rakiem przełyku ocenili na 84 proc., a badania CT na 63 proc. Flamen i wsp. [19] w badaniach prospektywnych wykazali, że czułość i poprawność badania PET była większa w rozpoznawaniu przerzutów odległych w porównaniu ze skojarzonymi badaniami CT i EUS (74 vs 47 proc. i 82 vs 64 proc.). Badanie PET pozwoliło na zwiększenie stopnia zaawansowania (upstaging) raka przełyku u 11 chorych (15 proc.) oraz zmniejszenie (downstaging) u 5 chorych (7 proc.). U naszych chorych wynik badania PET/CT spowodował zmianę stopnia zaawansowania raka przełyku (upstaging) u 3 chorych (25 proc.).
Wartość diagnostyczna badania PET/CT i CT klatki piersiowej z użyciem kontrastu w rozpoznaniu guza pierwotnego u naszych chorych była podobna. W ocenie cechy T w 4 przypadkach oba badania niewystarczająco dokładnie określiły głębokość naciekania przez nowotwór otaczających tkanek. W ocenie zajęcia regionalnych węzłów chłonnych wynik badania PET/CT w 2 przypadkach był fałszywie ujemny. Również u 2 chorych wynik badania CT klatki piersiowej nie wykazał powiększonych regionalnych węzłów chłonnych. Kato i wsp. [20] czułość badania PET w rozpoznawaniu przerzutów do węzłów chłonnych śródpiersia dolnego i środkowego ocenili na 0–35 proc., a do węzłów chłonnych jamy brzusznej, szyi i śródpiersia górnego 60–82 proc. Luketich i wsp. [18] czułość metody w tych przypadkach ocenili na ok. 45 proc. Prawdopodobnie przyczyną wyników fałszywie ujemnych jest ograniczona rozdzielczość badania PET, która pozwala na rozpoznanie zmian większych niż 5 mm, nakładanie się promieniowania pozytonowego z guza i okolicznych węzłów chłonnych lub mniejszy metabolizm glukozy w zmianach przerzutowych raka przełyku.
Choi i wsp. [21] porównywali korelacje wyników badań histopatologicznych wyciętych węzłów chłonnych z badaniami PET i CT. Czułość, specyficzność i przydatność wynosiła odpowiednio 57, 97 i 86 proc. dla PET i 18, 97 i 86 proc. dla CT. W innych badaniach czułość, specyficzność i przydatność wynosiła odpowiednio 42, 100 i 92 proc. dla PET i 38, 96 i 88 proc. dla CT [22]. Autorzy uważają, że czułość badania PET jest niska, gdy przyjmiemy badanie mikroskopowe za złoty standard. Fałszywie ujemne wyniki stwierdzano w przypadku ograniczonego naciekania węzła chłonnego, nacieku mikroskopowego lub ognisk martwicy.
Przyjmuje się, że przedoperacyjne badanie PET pozwala na rozpoznanie nieoczekiwanych przerzutów odległych u więcej niż 20 proc. chorych z rakiem przełyku [17, 18]. Nasze badania zgodne są z opinią, że PET/CT pozwala najskuteczniej rozpoznać przerzuty odległe. Analiza 12 przypadków potwierdza również, że badanie PET/CT ma mniejszą wartość kliniczną w ocenie głębokości naciekania raka przełyku i rozpoznaniu przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych. Zastosowanie PET/CT lub CT klatki piersiowej bez EUS/FNA może często dawać wyniki fałszywie dodatnie w przypadku odczynu zapalnego w węzłach chłonnych [23]. Sądzimy, że na najprecyzyjniejszą ocenę stopnia zaawansowania raka przełyku pozwala skojarzone wykonanie badania PET/CT i EUS/FNA. Wydaje się, że w ocenie stopnia klinicznego zaawansowania raka przełyku wymienione metody w niedalekiej przyszłości mogą w wybranych przypadkach zastąpić w rutynowej diagnostyce tomografię komputerową.
Zwracamy uwagę, że w 1 przypadku prawidłowego wyniku CT rozpoznaliśmy ognisko wzmożonego wychwytu FDG u chorego z wczesnym rakiem przełyku. Potwierdza to pogląd, że badanie PET może być przydatne w przypadkowym wykryciu wczesnego raka przełyku (pT1b lub T1c), a w ezofagoskopii nie stwierdza się zmian endoskopowych. Przyjmuje się jednak, że w przypadku wczesnych raków przełyku (pTis lub T1a) przydatność badania PET w diagnostyce guza pierwotnego i przerzutów jest bardzo mała [18, 21]. Fałszywie dodatnie wyniki mogą być stwierdzane w przypadku innych chorób przełyku, połykania śliny lub nadmiernych skurczów przełyku.
Zarówno rak płaskonabłonkowy, jak i gruczolakorak przełyku należą do guzów wychwytujących FDG. Przyjmuje się, że ok. 10–20 proc. gruczolakoraków połączenia przełykowo-żołądkowego słabo wychwytuje radioizotop. Dotyczy to zwłaszcza gruczolakoraków nisko zróżnicowanych i śluzowokomórkowych, co potwierdza wynik badania PET/CT jednego z naszych chorych.

Podsumowując, uważamy, że badanie PET/CT ma dużą wartość w ocenie klinicznego stopnia zaawansowania raka przełyku. Zastosowanie badania PET/CT u chorych z rakiem przełyku poprawia skuteczność rozpoznawania przerzutów do odległych węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych, a u części chorych zmienia stopień kliniczny zaawansowania choroby oraz kwalifikacje terapeutyczne. W ocenie głębokości naciekania ściany przełyku i regionalnych węzłów chłonnych metoda PET/CT ma mniejsze znacznie. Uzasadnione jest powszechniejsze zastosowanie badania PET/CT w ocenie klinicznego stopnia zaawansowania raka przełyku u chorych kwalifikowanych do leczenia operacyjnego.
Piśmiennictwo
1. Parkin DM, Bray F, Ferlay J, Pisani P. Global cancer statistics, 2002. CA Cancer J Clin 2005; 55: 74-108.
2. Wojciechowska U, Didkowska J, Tarkowski W i wsp. Nowotwory złośliwe w Polsce w 2002 roku. Warszawa 2004.
3. Sant M, Aareleid T, Berrino F, et al. EUROCARE Working Group. EUROCARE-3: survival of cancer patients diagnosed 1990-94 – results and commentary. Ann Oncol 2003; 14 Suppl 5: v61-v118.
4. Ries LAG, Eisner MP, Kosary CL, et al. SEER cancer statistics review, 1975-2001. Bethesda, National Cancer Institute 2004.
5. Strauss LG, Conti PS. The applications of PET in clinical oncology. J Nucl Med 1991; 32: 623-48.
6. Szawłowski AW. Nowotwory przełyku. W: Zasady diagnostyki i chirurgicznego leczenia nowotworów w Polsce. Szawłowski AW, Szmidt J (red.). Fundacja – Polski Przegląd Chirurgiczny, Warszawa 2003; 172-89.
7. Drożdż M, Czupryna A. Diagnostyka kliniczna raka przełyku. W: Diagnostyka i postępowanie w raku przełyku. Pardela M (red.). Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2001; 104-39.
8. Rosch T, Classen M. Staging esophageal cancer. In: Gastrointestinal endosonography. Van Dam J (red.). WB Saunders, Philadelphia 1999; 139-46.
9. Heidemann J, Schilling MK, Schmassmann A, et al. Accuracy of endoscopic ultrasonography in preoperative staging of esophageal carcinoma. Dig Surg 2000; 17: 219-24.
10. Kelly S, Harris KM, Berry E, et al. A systematic review of the staging performance of endoscopic ultrasound in gastro-oesophageal carcinoma. Gut 2001; 49: 534-9.
11. Griffith JF, Chan AC, Chow LT, et al. Assessing chemotherapy response of squamous cell oesophageal carcinoma with spiral CT. Br J Radiol 1999; 72: 678-84.
12. Kole AC, Plukker JT, Nieweg OE, Vaalburg W. Positron emission tomography for staging of oesophageal and gastroesophageal malignancy. Br J Cancer 1998; 78: 521-7.
13. Rankin SC, Taylor H, Cook GJ, Mason R. Computed tomography and positron emission tomography in the pre-operative staging of oesophageal carcinoma. Clin Radiol 1998; 53: 659-65.
14. Cohade C, Osman M, Leal J, Wahl RL. Direct comparison of (18) F-FDG PET and PET/CT in patients with colorectal carcinoma. J Nucl Med 2003; 44: 1797-803.
15. Bar-Shalom R, Yefremov N, Guralnik L, et al. Clinical performance of PET/CT in evaluation of cancer: additional value for diagnostic imaging and patient management. J Nucl Med 2003; 44: 1200-9.
16. Flanagan FL, Dehdashti F, Siegel BA, et al. Staging of esophageal cancer with 18F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography. AJR Am J Roentgenol 1997; 168: 417-24.
17. Block MI, Patterson GA, Sundaresan RS, et al. Improvement in staging of esophageal cancer with the addition of positron emission tomography. Ann Thorac Surg 1997; 64: 770-7.
18. Luketich JD, Friedman DM, Weigel TL, et al. Evaluation of distant metastases in esophageal cancer: 100 consecutive positron emission tomography scans. Ann Thorac Surg 1999; 68: 1133-7.
19. Flamen P, Lerut A, Van Cutsem E, et al. Utility of positron emission tomography for the staging of patients with potentially operable esophageal carcinoma. J Clin Oncol 2000; 18: 3202-10.
20. Kato H, Kuwano H, Nakajima M, et al. Comparison between positron emission tomography and computed tomography in the use of the assessment of esophageal carcinoma. Cancer 2002; 94: 921-8.
21. Choi JY, Lee KH, Shim YM, et al. Improved detection of individual nodal involvement in squamous cell carcinoma of the esophagus by FDG PET. J Nucl Med 2000; 41: 808-15.
22. Himeno S, Yasuda S, Shimada H, et al. Evaluation of esophageal cancer by positron emission tomography. Jpn J Clin Oncol 2002; 32: 340-6.
23. Cerfolio RJ, Bryant AS, Ohja B, et al. The accuracy of endoscopic ultrasonography with fine-needle aspiration, integrated positron emission tomography with computed tomography, and computed tomography in restaging patients with esophageal cancer after neoadjuvant chemoradiotherapy. J Thorac Cardiovasc Surg 2005; 129: 1232-41.
Adres do korespondencji
dr med. Zbigniew Kula
Poradnia Gastroenterologiczna z Pracownią Endoskopową
Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka
ul. dr I. Romanowskiej 2
85-795 Bydgoszcz Fordon
tel. + 48 52 374 32 74
e-mail: z.kula@abas.pl, zbigniew.kula@neostrada.pl
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.