eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2008
vol. 5
 
Share:
Share:

DZIELIMY SIĘ DOŚWIADCZENIEM
Large true left ventricular aneurysm

Paweł Bugajski
,
Radosław Jarząbek
,
Krzysztof Greberski
,
Roman Olszewski
,
Ireneusz Jedliński
,
Małgorzata Duszyńska
,
Tomasz Wardęga
,
Ryszard Kalawski

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2008; 5 (4): 436–439
Online publish date: 2008/12/30
Article file
- Olbrzymi tętniak.pdf  [0.32 MB]
Get citation
 
 
Wstęp
Tętniak serca jest definiowany jako obszar mięśnia sercowego zaburzający zewnętrzną sylwetkę serca w rozkurczu
z charakterystyczną dyskinezą skurczową. [1]. Tętniak prawdziwy obejmuje całą grubość ściany lewej komory. Z kolei tętniak rzekomy serca to w istocie pęknięcie ściany komory otoczone fragmentem worka osierdziowego. Występowanie tętniaków serca jest w przeważającej części związane z obecnością choroby wieńcowej. W badaniu Coronary Artery Surgery Study (CASS) u 7,6% pacjentów poddanych cewnikowaniu serca uwidoczniono angiograficzne cechy tętniaka lewej komory [2]. Tętniak prawdziwy powstaje już w pierwszych dobach zawału serca przeważnie związanego z zamknięciem GPZ. Tętniak rzekomy najczęściej występuje jako powikłanie zawału mięśnia sercowego – pęknięcia komory w 5. do 10. dobie – zwykle w efekcie zamknięcia tętnicy okalającej [1]. Rzadsze przyczyny to powikłanie wszczepienia protezy zastawki mitralnej, korekty aparatu mitralnego, innych zabiegów w obrębie lewej komory i pierścienia aortalnego [1]. Najczęstszym objawem podmiotowym jest dławica piersiowa. Pozostałe objawy to duszność, zaburzenia rytmu serca, omdlenia. Tętniaki serca, jeśli występują w nich skrzepliny, stają się źródłem materiału zatorowego. Bezobjawowe, przewlekłe tętniaki prawdziwe mają dobre rokowanie w leczeniu zachowawczym, jednak duże rozmiary, dolegliwości dławicowe i objawy niewydolności serca są wskazaniem do leczenia chirurgicznego [1]. Tętniaki rzekome, w odróżnieniu od tętniaków prawdziwych, same w sobie są wskazaniem do zabiegu operacyjnego z uwagi na znaczne ryzyko pęknięcia i ucisk na sąsiednie struktury klatki piersiowej [1].

Opis przypadku
Opisywany przez nas pacjent, 61-letni mężczyzna, zgłosił się do szpitala z powodu ogólnego osłabienia, pogarszającej się od kilku tygodni tolerancji wysiłku fizycznego oraz nasilającej się w pozycji leżącej duszności. Nie zgłaszał typowych dolegliwości dławicowych, wcześniej nie leczył się przewlekle, nie wiązał początków swoich dolegliwości z konkretnym wydarzeniem. W badaniach laboratoryjnych bez istotnych odchyleń, bez wzrostu markerów martwicy mięśnia sercowego. W EKG rytm zatokowy miarowy ok. 75/min, lewogram, zespoły QS w V1 oraz wysokie załamki R w V2 – V3 z malejącą amplitudą w V4 – V6. W RTG klatki piersiowej (ryc. 1.) stwierdzono bardzo znacznie poszerzony cień śródpiersia. W przezklatkowym badaniu echokardiograficznym, w projekcji przymostkowej dwujamowej uwidoczniono przerwanie ciągłości ściany tylno-dolnej lewej komory oraz znaczne tętniakowate uwypuklenie osierdzia. Po zmodyfikowaniu projekcji stwierdzono obecność jamy tętniaka (morfologicznie rzekomego) ściany tylno-dolnej o wymiarach 12 × 8 cm, wypełnionej skrzeplinami przyściennymi na różnych etapach organizacji. LK 60 mm, LP 42 mm, Ao 20 mm, PK 33 mm, PMK 12 mm, EF 50%. W badaniu echokardiograficznym przezprzełykowym (ryc. 2.) tętniak rzekomy ściany tylno-dolnej lewej komory o wymiarach 10 × 12 cm ze skrzeplinami przyściennymi obejmującymi 2/3 obwodu, w obrębie jamy krew echogenna. Uwidoczniono wrota tętniaka wielkości ok. 47 mm tuż pod pierścieniem zastawki mitralnej. W badaniu Color Doppler widoczny był wpływ krwi z jamy lewej komory. W obrębie zastawki mitralnej stwierdzono wypadanie niewielkiej części segmentu A2 przedniego płatka z falą zwrotną II/III st. skierowaną na boczną ścianę lewego przedsionka. Obecna była duża ilość płynu w worku osierdziowym. RVSP z TR 50 mmHg. Chorego zakwalifikowano do zabiegu operacyjnego. W badaniu koronarograficznym stwierdzono zwężenie krytyczne PTW i DG, amputowaną GO i niekrytyczne zmiany w GPZ.
Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym i krążeniu pozaustrojowym. Z dostępu przez sternotomię pośrodkową uwidoczniono worek osierdziowy, z którego po nacięciu odessano ok. 500 ml płynu barwy brunatnej. Po otwarciu osierdzia (ryc. 3.) uwidoczniono zrotowane serce z usytuowaną ku przodowi lewą komorą i lewym przedsionkiem.
W obrębie ściany boczno-dolnej zlokalizowano olbrzymi tętniak, wypychający i rotujący serce, w znacznej części przyrośnięty do przepony, wielkością zbliżony do serca pacjenta. Ściany tętniaka miały siną barwę i twardą konsystencję.
Z uwagi na brak dostępu do aorty wstępującej i rotację serca uniemożliwiającą delikatne umieszczenie kaniuli tętniczej, wprowadzono ją do lewej tętnicy udowej (Medtronic EOPA 24 FR). Kaniulę żylną umieszczono typowo w prawym przedsionku i uruchomiono CPB. Odbarczono serce i zakleszczono aortę. Podano wstępną dawkę 1000 ml krystalicznej kardiopleginy, odpreparowano częściowo tętniak od tkanek otaczających i przecięto najcieńszy fragment jego ściany. Wydobyto znaczne ilości skrzeplin o różnym stopniu zorganizowania. Zidentyfikowano wrota tętniaka (okolica amputowanej GO) o wymiarach 1 × 5 cm. Wycięto tętniak, pozostawiając jednocentymetrowy margines jego przyrośniętej do przepony ściany. Podczas płukania lewej komory nie stwierdzono uszkodzeń aparatu mitralnego. Lewą komorę zaszyto dwuwarstwowym szwem ciągłym z użyciem filcu (met. Cooleya). Podano kolejną dawkę kardiopleginy i wykonano żylne pomosty aortalno-wieńcowe do DG i PTW. Przy użyciu elektrokoagulacji przywrócono hemostazę świadomie pozostawionych fragmentów tętniaka zrośniętych z przeponą. Szczególnie istotne wydaje się zaopatrzenie krwawienia w tych okolicach przed odkleszczeniem aorty i uruchomieniem serca. Czas zakleszczenia aorty wyniósł 72 min, czas krążenia pozaustrojowego 91 min. Klatkę piersiową zamknięto warstwowo w sposób typowy. Podaż amin katecholowych była niewielka. Pacjenta przekazano na oddział pooperacyjny.

Wyniki
Chorego wybudzono i ekstubowano w 1. dobie pooperacyjnej. W dobie 2. odstawiono wlew katecholamin, usunięto dreny z klatki piersiowej (łączny drenaż 1500 ml). W trakcie pobytu na oddziale przetoczono 9 j. KKCz. W kolejnych dobach stwierdzono objawy psychozy pooperacyjnej wymagające okresowo sedacji przy zachowanym własnym oddechu. Zmodyfikowano i kontynuowano antybiotykoterapię z uwagi na obecność zmian zapalnych w kontrolnym RTG klatki piersiowej. W 7. dobie pacjenta w stanie ogólnym dobrym wypisano z oddziału pooperacyjnego. W trakcie dalszej hospitalizacji następowała stopniowa poprawa stanu ogólnego, miała miejsce także rehabilitacja chorego, stwierdzono również ustąpienie zmian zapalnych w płucach. W 14. dobie pooperacyjnej chorego w stanie ogólnym dobrym, bez dolegliwości ogólnych i miejscowych, przekazano do szpitala rehabilitacyjnego. W przezklatkowym badaniu echokardiograficznym po zakończeniu rehabilitacji kardiologicznej (30 dni po zabiegu) wykazano: LK w skurczu – 42 mm, w rozkurczu 62 mm, LP 35 mm, Ao 23 mm, PK 33 mm, nieistotne niedomykalności zastawkowe, uwidoczniono akinezę segmentu podstawnego i przyległej części środkowego ściany tylnej i dolnej, EF 56%, bez cech płynu w worku osierdziowym.

Komentarz
Opisywany przez nas przypadek prawdziwego tętniaka lewej komory serca jest interesujący z uwagi na skryty początek i nietypowe dolegliwości. Najczęściej tętniak prawdziwy jest powikłaniem zawału serca, natomiast nasz pacjent wcześniej nie był hospitalizowany z jakiegokolwiek powodu i negował występowanie u siebie objawów charakterystycznych dla ostrego zespołu wieńcowego. Zgłosił się do szpitala z powodu stopniowo narastającej w ciągu kilku tygodni duszności wysiłkowej. Dopiero koronarografia wykazała istotne zmiany w tętnicach wieńcowych odpowiadające za przebyty zawał mięśnia sercowego. Wstępne badania echokardiograficzne zasugerowały rozpoznanie tętniaka rzekomego. Z uwagi na bardzo duże rozmiary, objawy niewydolności serca i obecność skrzeplin w jamie tętniaka pacjenta zakwalifikowano do leczenia chirurgicznego. W obrazie śródoperacyjnym nie potwierdzono jednak wcześniejszych sugestii (badanie echo, lokalizacja w obrębie ściany dolno-bocznej) i rozpoznano tętniak prawdziwy lewej komory. Jego duże rozmiary i spowodowane tym zmiany stosunków anatomicznych wymusiły kaniulację tętniczą przez lewą tętnicę udową. Tętniak wycięto, a wrota zaszyto szwami na łatach filcowych z zachowaniem kształtu lewej komory (met. Cooleya). Alternatywną, rozpatrywaną przez nas metodą było wszycie okrągłej łaty (na zewnątrz lub śródkomorowo) pokrywającej ubytek powstały w wyniku wycięcia tętniaka. Zdania co do wyższości jednej techniki nad drugą są podzielone. Wyniki kilku badań retrospektywnych – Millsa i wsp., Cooleya i wsp., Vurala i wsp. – sugerują, że w grupie chorych z zastosowaniem łaty wystąpiły: większy wzrost frakcji wyrzutowej serca, mniejsza częstość zespołu małego rzutu oraz większa redukcja objawów podmiotowych [3–5]. Z kolei Lange i wsp., Antunes i wsp., Mukaddirov i wsp. nie wykazali istotnych różnic pomiędzy grupami chorych z liniowym wycięciem tętniaka w porównaniu z ubytkami zaopatrzonymi łatą pod względem redukcji objawów, zwiększenia frakcji wyrzutowej lewej komory czy przeżywalności w okresie bliskim i odległym [6–8]. W badaniach na modelu zwierzęcym Nicolosi i wsp. nie wykazali różnic w funkcji skurczowej i rozkurczowej mięśnia sercowego w obu grupach [9]. Z kolei Cherniavsky i wsp. zwracają uwagę, aby niezależnie od techniki zabiegu zachować objętość poźnorozkurczową lewej komory nie mniejszą niż 150 ml [10]. Opisywany przez nas pacjent zgłosił się na badania kontrolne po zakończeniu rehabilitacji kardiologicznej w stanie ogólnym dobrym, bez powikłań miejscowych, bez nawrotów duszności wysiłkowej i spoczynkowej.

Wnioski
Pierwszym objawem zawału serca mogą być dolegliwości związane z obecnością olbrzymiego tętniaka serca. Tętniak rozpoznany echokardiograficznie jako rzekomy w trakcie zabiegu okazać się może tętniakiem prawdziwym. Nietypowa kaniulizacja tętnicza może zwiększyć bezpieczeństwo przeprowadzonej operacji.

Piśmiennictwo
1. Glower DD, Lowe JE. Left Ventricular Aneurysm. In: Cohn LH. Cardiac Surgery in the Adult. 3rd ed. Mc Graw Hill Medical 2007; 803.
2. Faxon DP, Ryan TJ, David KB. Prognostic significance of angiographically documented left ventricular aneurysm from the Coronary Artery Surgery Study (CASS). Am J Cardiol 1982; 50: 157.
3. Mills NL, Everson CT, Hockmuth DR. Technical advances in the treatment of left ventricular aneurysm. Ann Thorac Surg 1993; 55: 792.
4. Cooley DA, Frazier OH, Duncan JM, Reul GJ, Krajcer Z. Intracavitary repair of ventricular aneurysm and regional dyskinesia. Ann Surg 1992; 215: 417-423.
5. Vural KM, Sener E, Ozatik MA, Taşdemir O, Bayazit K. Left ventricular aneurysm repair: An assessment of surgical treatment modalities. Eur J Cardiothorac Surg 1998; 13: 49-56.
6. Lange R, Guenther T, Augustin N, Noebauer C, Wottke M, Busch R, Mayr N, Meisner H, Holper K. Absent long-term benefit of patch versus linear reconstruction in the left ventricular aneurysm surgery. Ann Thorac Surg 2005; 80: 537.
7. Antunes PE, Silva R, Ferrao de Oliveira J, Antunes MJ. Left ventricular aneurysms: early and long-term results of two types of repair. Eur J Cardiothorac Surg 2005; 27: 210.
8. Mukaddirov M, Frapier JM, Demaria RG, Albat B. Surgical treatment of postinfarction anterior left ventricular aneurysms: linear vs. patch plasty repair. Interact Cardiovasc Thorac Surg 2008; 7: 256.
9. Nicolosi AC, Weng ZC, Detwiler PW, Spotnitz HM. Simulated left ventricular aneurysm and aneurysm repair in swine. J Thorac Cardiovasc Surg 1990; 100: 745-755.
10. Cherniavsky AM, Karaskov AM, Marchenko AV, Mikova NV. Preoperative modeling of an optimal left ventricle volume for surgical treatment of ventricular aneurysms. Eur J Cardiothorac Surg 2001; 20: 777-782.
Copyright: © 2008 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.