eISSN: 1897-4295
ISSN: 1734-9338
Advances in Interventional Cardiology/Postępy w Kardiologii Interwencyjnej
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2006
vol. 2
 
Share:
Share:
abstract:

EDITORIAL
The CardioSEAL and STARFlex – for the chosen ones?

Marcin Demkow

Post Kardiol Interw 2006; 2, 1 (3): 71
Online publish date: 2006/03/29
View full text Get citation
 

Ten artykuł wstępny odnosi się do pracy oryginalnej Kliniczne zastosowanie parasolek CardioSEAL/STARFlex w zamykaniu ubytków międzyprzedsionkowych, przetrwałych otworów owalnych i przewodów tętniczych autorstwa Jacka Białkowskiego i wsp., zamieszczonej w tym numerze na str. 83.







Praca jednego z zespołów mających największe w kraju doświadczenie, jest ciekawą publikacją, ukazującą wyniki wiodącego ośrodka z zastosowaniem implantu typu podwójnej parasolki do zamykania wyselekcjonowanych nieprawidłowych połączeń sercowo-naczyniowych. Próby znalezienia skutecznych systemów do przeznaczyniowego zamykania nieprawidłowych połączeń w układzie krążenia rozpoczęły się ponad 30 lat temu. Tylko nieliczne urządzenia, w tym CardioSEAL i STARFlex, znalazły zastosowanie kliniczne. System typu podwójnej parasolki szczególnie nadaje się do zamykania dużych, krótkich przewodów tętniczych typu okienko oraz do wieloperforowanych tętniaków przegrody międzyprzedsionkowej i należy stwierdzić, że zastosowanie parasolek jest tu leczeniem z wyboru. Zastosowanie tych urządzeń do zamykania najczęściej występujących (nie wieloperforowanych) ubytków międzyprzedsionkowych ogranicza się do małych otworów z odpowiednio dużymi rąbkami przegrody. Wymagana jest jednocześnie obecność rąbka aortalnego. Tego typu ubytki, dające jednocześnie istotny hemodynamicznie przeciek, spotykane są rzadko, szczególnie u dorosłych. Trudno jednak zgodzić się z twierdzeniem, że zastosowanie parasolek w tych przypadkach jest leczeniem z wyboru, gdyż inne, powszechnie stosowane urządzenia do zamykania ASD II są co najmniej nie gorsze. Twierdzenie, że niski profil i mała zawartość metalu są zaletami technicznymi implantu nie ma uzasadnienia. Nie ma żadnych dowodów na to, że profil i zawartość metalu ma jakiekolwiek znaczenie w przypadku zamykania ubytków międzyprzedsionkowych czy drożnego otworu owalnego. Dyskusyjne jest poza tym, co ma oznaczać pojęcie niski profil. Autorzy przedstawili swoje doświadczenia ze stosunkowo małą liczbą pacjentów w porównaniu do liczby zabiegów nieoperacyjnego zamykania nieprawidłowych połączeń sercowo-naczyniowych, wykonywanych w tym ośrodku. Wynika to z faktu, że implanty CardioSEAL i STARFlex mogą mieć zastosowanie jedynie w wyselekcjonowanej grupie pacjentów z ubytkami międzyprzedsionkowymi, drożnym otworem owalnym czy przetrwałym przewodem tętniczym.


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.