eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2009
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

HISTORIA MEDYCYNY
Hołd pionierom. Pamięci Michaela De Bakeya,

Zbigniew Nawrat

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2009; 6 (1): 88–90
Online publish date: 2009/03/31
View full text Get citation
 
I would say to younger people, even as of this moment, when the prospects are bleak, the need is still there. And if you're young, maybe by the time that you're ready to do this kind of work, the sky will be bluer than it is now.
W. Wolff


Nie odżałowaliśmy jeszcze straty wielkiego Michaela De Bakeya, a w lutym musieliśmy pożegnać kolejnych herosów – Peera Portnera i Willema Kolffa. Nasi mistrzowie: De Bakey i Kolff jawili mi się jak te mityczne żółwie, na których świat jest wsparty – wieczni, silni i niezbędni.
Michael De Bakey zmarł na dwa miesiące przed swoimi setnymi urodzinami. Przez wiele lat był chyba jedynym, który wierzył, że uda się pokonać problemy z hemolizą i krzepliwością pomp rotacyjnych. Problem nie był banalny, gdyż spróbujmy sobie wyobrazić wirnik, który jak żyleta przecina strugę krwi z prędkością ponad 10 tysięcy obrotów na minutę. Problem udało się rozwiązać dzięki pacjentowi, któremu De Bakey przeszczepił serce. Długi pobyt w szpitalu inżyniera z NASA zaowocował nie tylko przyjaźnią między obydwoma naukowcami, ale również współpracą instytucji, która doprowadziła do powstania pompy Micromed De Bakey. Jak to zwykle u Amerykanów bywa, pompy testowane były w Europie, w Wiedniu. H. Shima, który był odpowiedzialny za ten program w 1998 roku (o tym, jak niezwykłe to były eksperymentalne aplikacje pomp, niech świadczy chociażby to, że byli to pierwsi pacjenci na świecie, którzy miesiącami żyli bez pulsującego przepływu krwi!), opowiadał mi kilka miesięcy temu, że Organizacja Pomp Rotacyjnych specjalnie ustaliła termin konferencji, by uczcić 100-letnie urodziny mistrza w USA. Niestety, stało się, jak się stało.
Michael De Bakey podczas swojej długoletniej pracy (skończył praktykować po 80. roku życia) wykonał ponad 60 000 operacji serca. To dzięki niemu do Huston i Taylor przez lata ciągnęły setki uczniów. W wieku 23 lat, będąc nadal w szkole medycznej na Uniwersytecie Tulane, wymyślił pompę rolkową, obecnie powszechnie stosowaną przez perfuzjonistów. Doprowadził do rozwoju transplantacji serca, sztucznego serca i zaprojektował ponad 70 narzędzi chirurgicznych. De Bakey torował drogę rozwoju pomp serca od 1960 roku. W 1966 roku wykonał pierwsze pomyślne wszczepienie komorowego wspomagania serca VAD. Serce pacjenta wyzdrowiało, urządzenie zostało usunięte i kobieta była zdolna opuścić Szpital Metodystów. W latach 1968–1969 De Bakey uruchamiał program transplantacji serca....


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.