eISSN: 2081-2833
ISSN: 2081-0016
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Current issue Archive About the journal Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors
3/2017
vol. 9
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:
Short report

II Międzynarodowa Konferencja „Opieka hospicyjna – dziś i jutro” – 14 października 2017 r., Białystok

Urszula Kościuczuk, Piotr Jakubów, Dominik Andrzej Panasiuk, Agnieszka Mijalska

Online publish date: 2018/02/01
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
W październiku 2017 r. w Hospicjum Stacjonarnym „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku odbyła się II Międzynarodowa Konferencja „Opieka hospicyjna – dziś i jutro”, która była kolejnym, już szóstym, spotkaniem z cyklu „Leczenie Bólu oraz postępowanie terapeutyczne u pacjentów hospicyjnych”. Głównymi tematami poprzednich konferencji były m.in.: współczesna farmakoterapia bólu i objawów somatycznych, zastosowanie metod ultra­sonograficznych i metody leczenia inwazyjnego w hospicjum oraz opieka paliatywna w kardiologii i kardiochirurgii. Inauguracja współpracy międzynarodowej w ramach cyklu „Opieka hospicyjna – dziś i jutro”, odbyła się w 2016 r. na Białorusi, a w tym roku konferencja międzynarodowa została zorganizowana po raz pierwszy w Polsce.
Honorowym patronatem konferencję w Białymstoku objęli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr hab. Adam Jacek Krętowski oraz Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku – prof. dr hab. Janusz Kłoczko. Organizatorami spotkania byli: dr n. med. Tadeusz Beszta-Borowski – prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, dr n. med. Piotr Jakubów – konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej, dr n. o zdrowiu Agata Panas – konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej oraz dr n. med. Dorota Elżbieta Kazberuk – przewodnicząca Podlaskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Swoją obecnością uczestników zaszczycili oraz wykazali się aktywnym udziałem w moderacji i prowadzeniu dyskusji podczas paneli tematycznych: prof. dr hab. Maria Winnicka z Zakładu Patofizjologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prof. dr hab. Janusz Braszko z Zakładu Farmakologii Klinicznej oraz prof. dr hab. Adam Hołownia z Katedry Farmakologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
W trzech sesjach podjęto zagadnienia dotyczące aktualnych problemów organizacji opieki paliatywnej oraz leczenia chorych. Konferencję rozpoczął dr n. med. Piotr Jakubów uroczystym przywitaniem wszystkich prelegentów i uczestników oraz przedstawił główne zagadnienia konferencji, która podzielona była na trzy bloki tematyczne.
Pierwszy panel tematyczny rozpoczęła dr n. med. Maryna Rubach z Instytutu Radioterapii Centrum Onkologii w Warszawie wykładem o aktualnych wytycznych postępowania w terapii bólu nowotworowego. Doktor Rubach jako jedyna...


View full text...
Quick links
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe