eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2005
vol. 9
 
Share:
Share:

Imatinib targeted therapy for a patient with chronic eosinophilic leukemia

Witold Prejzner
,
Damian Szatkowski
,
Bartosz Wasąg
,
Janusz Limon
,
Andrzej Hellmann

Współcz Onkol (2005) vol. 9; 7-10
Online publish date: 2005/02/28
Article file
- Celowana.pdf  [0.13 MB]
Get citation
 
 







Wstęp
Zespół hipereozynofilowy (HES – hypereosinophilic syndrome) jest heterogenną grupą chorób o niewyjaśnionej etiologii. HES rozpoznaje się na podstawie eozynofilii powyżej 1,5x109/L trwającej co najmniej 6 mies., po wykluczeniu innych przyczyn eozynofilii, takich jak choroby alergiczne, pasożytnicze czy nowotworowe przebiegające z eozynofilią. Trzecie kryterium rozpoznania HES (objawy uszkodzenia eozynofilowego narządów), określone przez Chusida w 1975 r. [1], nie jest obecnie traktowane jako niezbędne do postawienia ostatecznej diagnozy, ze względu na zazwyczaj wczesne rozpoznania HES. Według WHO wyodrębnienie z HES przewlekłej białaczki ezoynofilowej (CEL – chronic eozynophilic leukemia) jest możliwe, gdy wykazane są cechy klonalności w obrębie eozynofilów pod postacią charakterystycznych zmian cytogenetycznych lub molekularnych [2].
Doniesienia na temat uzyskania szybkich i całkowitych remisji po leczeniu imatinibem u chorych z rozpoznaniem HES skłoniły do przypuszczeń, że u części z nich choroba ta ma charakter klonalny, spowodowany mutacją w obrębie kinaz tyrozynowych wrażliwych na imatinib [3].
Chorzy z rozpoznaniem HES zazwyczaj dobrze odpowiadają na leczenie kortykosteroidami. Zmniejszenie eozynofilii i poprawa kliniczna po tym leczeniu jest dobrym wskaźnikiem prognostycznym. W przypadkach opornych na leczenie kortykosteroidami stosuje się leki cytostatyczne – najczęściej hydroksykarbamid, a w przypadku braku odpowiedzi na to leczenie, także winkrystynę, etopozyd, merkaptopurynę [4]. Natomiast rokowanie chorych z HES/CEL, u których jest konieczność stosowania wielolekowej chemioterapii, jest złe. W badaniach retrospektywnych tylko 12 proc. przeżyło 3 lata [5]. U chorych, u których progresja choroby jest gwałtowna, allogeniczna transplantacja szpiku może być jedynym skutecznym postępowaniem [6]. W ostatnich latach wykazano bardzo dobrą odpowiedź chorych z HES/CEL na zastosowanie imatinibu.
Przedstawiono opis chorego z rozpoznaniem CEL, potwierdzonej badaniami molekularnymi, u którego przeprowadzono skuteczną terapię imatinibem.

Opis przypadku
52-letni mężczyzna został hospitalizowany w kwietniu 2004 r. w Klinice Kardiochirurgii Akademii Medycznej w Gdańsku celem wszczepienia protezy zastawki mitralnej z powodu objawów niewydolności krążenia – obniżenie tolerancji wysiłku i duszności wysiłkowej. Przy przyjęciu stwierdzono WBC 12,1 G/L, neutrocyty 1,1 G/L, limfocyty 1,29 G/L, monocyty 0,2 G/L, eozynofile 9,48 G/L, Hb 13,3 g/dl, plt 152 G/L. W badaniu fizykalnym stwierdzono powiększoną śledzionę na 2 cm poniżej łuku żebrowego, bez powiększenia wątroby. W Klinice Kardiochirurgii chory konsultowany był przez hematologa z powodu utrzymującej się eozynofilii. W wykonanych badaniach stwierdzono: w biopsji szpiku eozynofile 45 proc. IgE-71,4 iu/l, BCR/ABL ujemny, immunofenotypizacja krwi obwodowej – bez cech klonalności w obrębie limfocytów. Parametry biochemiczne, w tym LDH, były w normie.
W wywiadzie rozpoznany był zespół hipereozynofilowy w roku 1991. W momencie rozpoznania WBC 10,4 G/L, neutrocyty 1,1 G/L, limfocyty 1,3 G/L, monocyty 0,1 G/L, eozynofile 7,6 G/L, Hb 12,1 g/dL, plt 152 G/L, w biopsji szpiku stwierdzono 35 proc. eozynofilów. W badaniu fizykalnym powiększona śledziona 4 cm poniżej łuku żebrowego. Chory był pod opieką terenowej poradni hematologicznej i był leczony początkowo busulfanem w dawce 4 mg/tydz. – nie uzyskując remisji choroby. Zwiększenie dawki busulfanu do 6 mg/tydz. spowodowało obniżenie eozynofilów do poziomu 4,5 G/L, przy równoczesnym obniżeniu liczby płytek krwi do 116 G/L. Ze względu na brak efektu po busulfanie rozpoczęto leczenie hydroksykarbamidem w dawce 1,5 g/dobę – uzyskując przejściowe zmniejszenie liczby eozynofilów do 3,5 G/L. W roku 1996 stwierdzono szmer skurczowy na koniuszku serca. W badaniu echokardiograficznym stwierdzono pogrubienie płatków zastawki dwudzielnej oraz niedomykalność mitralną (+). Pomimo terapii hydroksykarbamidem nie uzyskano trwałego spadku liczby eozynofilów, która wahała się od 4,5 G/l do 7,6 G/l. W badaniu kontrolnym echokardiograficznym (lipiec 2003) stwierdzono pogrubienie płatków zastawki mitralnej i aortalnej i falę zwrotną mitralną (+++) i aortalną (+). Chory został zakwalifikowany do zabiegu kardiochirurgicznego. W trakcie hospitalizacji w Klinice Kardiochirurgii nie uzyskano spadku eozynofilów poniżej 3,5 G/L, pomimo zwiększenia dawki hydroksykarbamidu do 2,0 g/dobę i włączenia encortonu w dawce dobowej 60 mg. 20.04.2004 r. wykonano zabieg wymiany zastawki mitralnej – bez powikłań.
Z powodu zespołu hiperozynofilowego chory został skierowany pod stałą opiekę Poradni Hematologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku. Wykonane w tym czasie badania molekularne wykazały obecność genu fuzyjnego FIP1L1/PDGFRA (ryc. 1.). Wobec oporności na dotychczasowe leczenie cytostatyczne rozpoczęto 19.05.2004 r. leczenie imatinibem w dawce 100 mg/dobę. Po 2 tyg. terapii uzyskano normalizację liczby eozynofilów we krwi obwodowej (tab. 1.). Po 4 tyg. leczenia imatinibem w dawce 100 mg/dobę i uzyskaniu remisji we krwi obwodowej oraz zmniejszeniu się liczby eozynofili w szpiku do 4 proc. – rozpoczęto leczenie podtrzymujące (w dawce 100 mg/tydzień). Chory jest w 16. tyg. leczenia podtrzymującego i liczba eozynofili pozostaje w normie.

Dyskusja
Imatinib jest cząsteczką, która selektywnie blokuje kinazę tyrozynową ABL, w tym BCR/ABL, jak również receptorowe kinazy tyrozynowe: KITC, PDGFRA i PDGFRB. Jest bardzo skuteczny w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej i nowotworach podścieliska przewodu pokarmowego (GIST). Znalazł również zastosowanie w leczeniu przewlekłej białaczki mielomonocytowej ETV6-PDGFRB dodatniej oraz ostrej białaczki limfoblastycznej Ph dodatniej [7].
Pierwszy opis chorego, z rozpoznaniem HES opornym na terapię encortonem, hydoksykarbamidem i interferonem alfa, u którego uzyskano remisję po zastosowaniu imatinibu, pochodzi z 2001 r. [3]. Przesłanką do podania imatinibu były przypuszczenia, że zarówno CML, jak i HES mają ten sam patomechanizm. Chory ten uzyskał szybko (po 4 dniach) remisję hematologiczną po zastosowaniu imatinibu w dawce 100 mg.
Kolejne doniesienia o zastosowaniu imatinibu u chorych z HES pochodzą z 2002 r. Gleich i wsp. przedstawili wyniki leczenia 5 chorych z HES, spośród których 4 uzyskało odpowiedź. U wszystkich, u których uzyskano odpowiedź poziom IL-5 był w normie, natomiast u chorego, u którego nie uzyskano odpowiedzi poziom IL-5 był podwyższony [8]. Natomiast Paradanani i wsp. przedstawili wyniki leczenia imatinibem 7 chorych z HES, z których 3 uzyskało całkowite remisje, a 1 częściową. Wszyscy chorzy, u których obserwowano remisje mieli podwyższony poziom IL-5 [9]. Wyniki tych badań wykazały, że poziom IL-5 nie jest wyznacznikiem odpowiedzi na leczenie imatinibem. Największą grupę chorych z HES leczonych imatinibem przedstawili Cools i wsp. Leczonych było 11 chorych z rozpoznaniem HES/CEL, spośród których 9 uzyskało odpowiedź hematologiczną. Wśród tych 9 chorych u 5 stwierdzono obecność genu fuzyjnego FIP1L1-PDGFRA [10].
Pierwsze doniesienia dotyczące skuteczności terapii imatinibem chorych z HES były sygnałem, że nieprawidłowa aktywacja kinazy tyrozynowej może być przyczyną choroby u części pacjentów z HES [8]. Brak typowej aberracji chromosomalnej utrudniał identyfikację aktywowanej kinazy tyrozynowej. Analiza sekwencji kinaz tyrozynowych, na które działa imatinib wykazała, że u jednego chorego z HES, który odpowiedział na leczenie imatinibem występuje zmieniony transkrypt genu PDGFRA. U tego chorego wykazano delecję o wielkości 800 kb, która nie była widoczna przy zastosowaniu konwencjonalnej cytogenetyki. Stwierdzono, że delecja ta powoduje fuzję części genu receptora a czynnika wzrostu pochodzenia płytkowego (PDGFRA) z fragmentem nowo odkrytego genu FIP1L1 [10]. Gen fuzyjny FIP1L1-PDGFRA powstaje na skutek delecji w obrębie chromosomu 4 – del(4)(q12q12). Ta niewielka delecja nie jest widoczna w badaniu cytogenetycznym metodą prążkową, co wyjaśnia, dlaczego u większości chorych z HES stwierdza się prawidłowy kariotyp. Miejsce pęknięcia w obrębie genu FIP1L1 jest zmienne, podczas gdy miejsce pęknięcia w obrębie genu PGDFRA znajduje się zawsze w obrębie eksonu 12 [11].
Rola białka FIP1L1 u ludzi i myszy dotychczas nie została poznana. Produkt białkowy genu FIP1L1-PDGFRA jest kinazą tyrozynową o znacznie zwiększonej aktywności, która prowadzi do transformacji nowotworowej komórek hematopoetycznych [10]. Vandenberghe i wsp. wykazali, że u 8 (47 proc.) spośród 17 chorych z HES stwierdzono gen FIP1L1-PDGFRA, a wszyscy chorzy z obecnością tego genu fuzyjnego odpowiedzieli na leczenie imatinibem [12]. Na podstawie tych danych należy uznać, że przypadki HES, w których stwierdzono obecność genu fuzyjnego FIPL1L1-PDGFRA mają charakter choroby klonalnej i rozpoznanie należy przeklasyfikować na CEL.
Skuteczne dawki imatinibu w leczeniu CEL (100 mg/dobę) są znacznie niższe niż w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej (400 mg/dobę). Wynika to z faktu, że hamowanie kinazy tyrozynowej FIP1L1/PDGFRA przy zastosowaniu imatinibu jest ok. 100 razy silniejsze niż kinazy tyrozynowej BCR/ABL. Tak efektywne hamowanie kinazy tyrozynowej powoduje, że chorzy z CEL zazwyczaj uzyskują remisję hematologiczną po zastosowaniu 100 mg imatinibu dziennie w ciągu 1–4 tyg. [13]. Tak więc dawką początkową jest 100 mg/dobę przez 4 tyg. Chorzy, którzy nie osiągną remisji przy stosowaniu tej dawki wymagają zwiększenia dawki dobowej imatinibu do 400 mg [13]. W leczeniu podtrzymującym remisję wystarczającą dawką jest zazwyczaj 100–200 mg/tydzień [14]. Lek ten jest tolerowany dobrze. Tylko 4 osoby (10 proc.) zmuszone były do odstawienia leku z powodu objawów niepożądanych (zaostrzenie zmian łuszczycowych i osłabienie siły mięśniowej). U 1 chorego obserwowano ostrą niewydolność krążenia w 1. tygodniu leczenia, która ustąpiła po podaniu kortykosteroidów. Biopsja mięśnia sercowego ujawniła nacieki eozynofilowe z cechami degranulacji i ogniskami martwicy [15].
Vanderberghe i wsp. wykazali, że większość chorych
(2 z 3 chorych) z CEL leczonych imatinibem uzyskała remisje molekularne [12]. Wykazali oni również, że podwyższone wartości tryptazy i witaminy B12 w surowicy korespondują z rozpoznaniem CEL.

Dotychczas nie opisano pierwotnych oporności na leczenie imatinibem u chorych z obecnością tego genu fuzyjnego FIP1L1-PDGFRA, a opisywane remisje trwają długo (ponad 17 mies.) [14]. Pomimo sukcesów w leczeniu HES imatinibem, opisywane są wznowy choroby – u chorych, którzy pierwotnie odpowiedzieli na leczenie, a u których doszło do nawrotu i oporności na zwiększone dawki leku [15]. Może mieć to związek z opisaną dodatkową mutacją punktową (T6741), która znajduje się w miejscu wiązania ATP w obrębie FIP1L1-PDGFRA [10].

Skuteczność terapii imatinibem chorych z HES wykazała, że nie tylko obecność genu fuzyjnego FIP1L1-PDGFRA jest warunkiem odpowiedzi na imatinib. Spośród 9 chorych z HES, którzy byli leczeni imatinibem i na to leczenie odpowiedzieli, u 4 nie stwierdzono obecności genu fuzyjnego, co może świadczyć o istnieniu innych czynników genetycznych odpowiedzialnych za patogenezę CEL [9].
Tak więc u chorych z HES, opornych na leczenie kortykosteroidami, bez obecności genu FIP1L1-PDGFRA, również powinna być podjęta próba leczenia imatinibem.
Stwierdzenie obecności genu FIP1L1-PDGFRA w komórkach nowotworowych u chorych z HES identyfikuje grupę pacjentów, którzy prawdopodobnie odpowiedzą na leczenie imatinibem. Zastosowanie imatinibu stwarza chorym z CEL możliwość uzyskania szybkiej i zazwyczaj trwałej remisji choroby. Ważne jest również to, iż dawka leku w leczeniu podtrzymującym jest bardzo mała, co przy obecnej cenie imatinibu nie jest kwestią bez znaczenia.
Piśmiennictwo
1. Chusid MJ, Dale D, West BC, Wolff SM. The hypereosinophilic syndrome: analysis of fourteen cases with review of the literature. Medicine (Baltimore) 1975; 54: 1-27.
2. Vardiman JW, Harris NL, Brunning RD. The World Health Organization (WHO) classification of the myeloid neoplasms. Blood 2002; 100: 2292-302.
3. Schaller JL, Burkland GA. Case report: rapid and complete control of idiopathic hypereosinophilia with imatinib mesylate. Med Gen Med 2001; 3: 9.
4. Hellmann A, Prejzner W. Eozynofilia – szlaki poszukiwania przyczyny. Acta Haematol Pol 2002; 33 supl 1: 34-42.
5. Parillo JE, Fauci A, Wolff SM. Therapy of the hypereosinophilic syndrome. Ann Intern Med 1978; 89: 167-72.
6. Hałaburda K, Wiśniewski M, Zaucha JM i wsp. Allogeniczne przeszczepianie szpiku kostnego u chorego z zespołem hypereozynofilowym. Acta Heamtol Pol 2003; 34: 253-9.
7. Hellmann A, Prejzner W. STI571 – nowy lek w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej. Acta Haematol Pol 2001; 32: 5-13.
8. Gleich GJ, Leiferman KM, Pardanani A, et al. Treatment of hypereosinophilic syndrome with imatinib mesilate. Lancet 2002; 359: 1577-8.
9. Pardanani A, Reeder T, Porrata LF, et al. Imatinib therapy for hypereosinophilic syndrome and other eosinophilic disorders. Blood 2003; 101 (9): 3391-7.
10. Cools J, DeAngelo DJ, Gotlib J, et al. A tyrosine kinase created by fusion of the PDGFRA and FIP1L1 genes as a therapeutic target of imatinib in idiopathic hypereosinophilic syndrome. N Engl J Med 2003; 348: 1201-14.
11. Griffin JH, Leung J, Bruner RJ, et al. Discovery of a fusion kinase in EOL-1 cells and idiopathic hypereosinophilic syndrome. Proc Natl Acad Sci USA 2003; 100: 7830-5.
12. Vandenberghe P, Wlodarska I, Michaux L, et al. Clinical and molecular features of FIP1L1-PDFGRA (+) chronic eosinophilic leukemias. Leukemia 2004; 18: 734-42.
13. Cortes J, Ault P, Koller C, et al. Efficacy of imatinib mesylate in the treatment of idiopathic hypereosinophilic syndrome. Blood 2003; 101 (12): 4714-6.
14. Martinelli G, Malagola M, Ottaviani E, et al. Imatinib mesylate can induce complete molecular remission in FIP1L1-PDGFR-a positive idiopathic hypereosinophilic syndrome. Haematologica 2004; 89: 236-7.
15. Pardanani A, Tefferi A. Imatinib therapy for hypereosinophilic syndrome and eosinophilia-associated myeloproliferative disorders. Leuk Res 2004; 28 Suppl 1: S47-52.
Adres do korespondencji
dr n. med. Witold Prejzner
Klinika Hematologii
Instytut Chorób Wewnętrznych
Akademia Medyczna w Gdańsku
ul. Dębinki 7
80-952 Gdańsk
tel. +48 58 349 22 30
faks +48 58 349 22 33
e-mail: wpre@amg.gda.pl
Copyright: © 2005 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.