eISSN: 2299-0038
ISSN: 1643-8876
Menopause Review/Przegląd Menopauzalny
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Special Issues Editorial board Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Publication charge Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank


6/2012
vol. 11
 
Share:
Share:
Original paper

Influence of hormone replacement therapy on the level of alkaline phosphatase and acid phosphatase in serum and saliva among women with estrogen deficiency

Mansur Rahnama
,
Tomasz Jachewicz
,
Michał Łobacz
,
Wioletta Czajkowska
,
Marcin Stelmaszczyk

Przegląd Menopauzalny 2012; 6: 506–509
Online publish date: 2013/01/04
Article file
- 14 Rahnama.pdf  [0.56 MB]
Get citation
 
PlumX metrics:
 

Wstęp

Metabolizm kostny i jego dynamika są uzależnione od etapu rozwoju organizmu. Zarówno kość gąbczasta, jak i kość zbita podlegają stałej przebudowie przez całe życie osobnicze. Proces ten nazywa się przebudową wewnętrzną tkanki kostnej (remodeling). Duży wpływ na przebudowę ma układ hormonalny. W okresie menopauzy czy po owariektomii dochodzi do zmniejszenia produkcji i wydzielania steroidowych hormonów płciowych. Średnie stężenie estradiolu u kobiet po menopauzie wynosi 15 pg/ml, natomiast po operacji usunięcia jajników 10 pg/ml lub mniej [1, 2].

Badania ostatnich lat wykazują, że niedobór estrogenów w ustroju występujący w okresie pomenopauzalnym lub po owariektomii powoduje zaburzenia równowagi metabolizmu kostnego, z przewagą procesów resorpcyjnych. Proces zmniejszenia masy kostnej nie przebiega jednak liniowo, lecz dynamicznie (fazowo). Wysoki obrót kostny (faza aktywna) występuje na przemian z niskim obrotem kostnym (faza nieaktywna) [3].

W procesie przebudowy kości główną rolę ogrywają dwa rodzaje komórek – osteoblasty (komórki kościotwórcze) oraz osteoklasty (komórki kościogubne).

Obecnie przyjmuje się dwie teorie oddziaływania estrogenów na tkankę kostną – receptorową i pośrednią. Receptorowy mechanizm metabolizmu kostnego nie został jeszcze dokładnie poznany. Stwierdzono jednak, że zarówno klasyczne receptory estrogenowe α (estrogen receptor – ERα), jak i ostatnio zidentyfikowane β (ERβ) odgrywają ważną rolę w różnicowaniu osteoblastów oraz uczestniczą w procesie mineralizacji nowo tworzących się komórek kostnych [4]. Pod wpływem estrogenów w komórkach kościotwórczych powstaje transformujący czynnik wzrostu β (transforming growth factor β1 – TGF-β1), który wywiera krótkotrwałe działanie hamujące resorpcję kości i nasila naturalny proces obumierania komórek kościogubnych (tzw. apoptoza osteoklastów), co w efekcie prowadzi do zmniejszenia resorpcji tkanki kostnej. Teoria pośrednia przyjmuje główną rolę kalcytoniny pośredniczącej w oddziaływaniu estrogenów na tkankę kostną. Podstawowe działanie kalcytoniny polega na hamowaniu resorpcji kości poprzez bezpośrednie hamowanie aktywności osteoklastów. Kalcytonina hamuje również resorpcję stymulowaną takimi czynnikami, jak parathormon, 1,25(OH)2D3 i prostaglandynę E2 (PGE2) oraz zwiększa liczbę i aktywność osteoblastów. Zmniejszenie stężenia estrogenów może prowadzić do osłabienia procesu tworzenia tkanki kostnej przez osteoblasty i wtórnie poprzez wyłączenie wydzielania kalcytoniny może powodować aktywowanie osteoklastów przez parathormon i 1,25(OH)2D3 do resorpcji kości [5–7].

Estrogeny mogą również wpływać na osteoblasty i osteoklasty pośrednio, poprzez wpływ na lokalne wydzielanie interleukin 1 i 6, czynnika martwicy nowotworów TNF-α i czynnika stymulującego wzrost kolonii granulocytów i makrofagów (granulocyte-macrophage colony-stimulating factor – GM-CSF), które mogą nasilać resorpcję kości pod wpływem osteoklastów [8].

Ocena metabolizmu kostnego opiera się na licznych metodach diagnostycznych, wśród których istotną rolę odgrywają markery obrotu kostnego. Ich stężenie we krwi lub w ślinie jest wypadkową aktywności procesów przebudowy odbywających się w danym momencie w obrębie całego układu kostnego. W celu określenia metabolizmu można posłużyć się metodą oznaczenia poziomu czynników uważanych za markery metabolizmu tkanki kostnej.

Fosfataza kwaśna i fosfataza zasadowa są uważane za wysoce swoiste markery metabolizmu kości. Są to enzymy wydzielane przez osteoklasty, w przypadku fosfatazy kwaśnej, i osteoblasty – dla fosfatazy zasadowej. Odzwierciedlają proces apozycji (fosfataza zasadowa) i resorpcji (fosfataza kwaśna) tkanki kostnej.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) jest od dawna uznanym sposobem postępowania w przypadku niekorzystnych objawów będących następstwem ustania czynności endokrynnej jajników. Większość autorów zgadza się, że korzystny wpływ HTZ na układ kostny ma istotne znaczenie w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia osteoporozy pomenopauzalnej, a estrogeny powinny być jednym z podstawowych elementów w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie.

Celem pracy było oznaczenie całkowitego poziomu aktywności fosfatazy zasadowej i kwaśnej w surowicy i w ślinie u kobiet w okresie menopauzy.

Materiał i metody

Grupa badana (M + HTZ) składała się z 60 kobiet w okresie menopauzalnym (średnia wieku 53 lata) stosujących HTZ. Grupę kontrolną (M) stanowiło 60 kobiet w okresie klimakterium (średnia wieku 55,4 roku) niepoddanych hormonalnej terapii zastępczej.

W celu wykonania badań laboratoryjnych pobierano od kobiet na czczo ślinę niestymulowaną w godzinach porannych oraz krew żylną z żyły łokciowej. Po odwirowaniu materiału badanego otrzymany supernatant (ślina) i surowicę (krew) przechowywano do chwili badań biochemicznych w temperaturze –70°C. W badanym materiale oznaczono stężenie fosfatazy zasadowej i kwaśnej – metodą kolorymetryczną w aparacie Express Plus, przy użyciu zestawów odczynnikowych Chiron/Diagnostic oraz odczynników Bayer HealthCare (USA).

Wyniki

Średnie stężenie fosfatazy zasadowej (oznaczone jako suma wszystkich izoform) w surowicy u kobiet w grupie M + HTZ wynosiło 76 U/l. W grupie M, w której kobiety będące w okresie menopauzy nie stosowały HTZ, stężenie tego enzymu wynosiło 59,56 U/l (tab. I). Różnica w wartościach między grupami M + HTZ i M była statystycznie istotna.

Poziom fosfatazy zasadowej (jako suma wszystkich izoform) w ślinie u kobiet w grupie M + HTZ wynosił średnio 10,25 U/l. W grupie M, w której kobiety nie stosowały HTZ, stężenie tego enzymu było mniejsze i wynosiło 9,40 U/l (tab. II). Różnice w stężeniach fosfatazy zasadowej w ślinie między poszczególnymi grupami były nieistotne statystycznie.

W celu zbadania zależności pomiędzy poziomem fosfatazy zasadowej w surowicy i ślinie obliczono współczynniki korelacji r Pearsona. Tylko w grupie M + HTZ korelacja była statystycznie istotna i była bardzo wysoka (r = 0,7645) (tab. III). Oznacza to, że dla populacji M + HTZ można uważać, że wzrost poziomu fosfatazy zasadowej w surowicy o 1 jednostkę powodował wzrost poziomu tego enzymu w ślinie o 0,3514 jednostki.

Średnie stężenie fosfatazy kwaśnej (oznaczone jako suma wszystkich izoform) w surowicy w badanej grupie kobiet M + HTZ wynosiło 6,60 U/l, w grupie kobiet będących w okresie menopauzy i niestosujących HTZ – grupa M – stężenie tego enzymu było mniejsze i wynosiło 2,66 U/l, różnica była statystycznie istotna (tab. IV).

Poziom fosfatazy kwaśnej (oznaczony jako suma wszystkich izoform) w ślinie badanych kobiet wynosił średnio 50,68 U/l w grupie M + HTZ i 47,87 U/l w grupie M (tab. V). Różnica w poziomie tego enzymu między poszczególnymi grupami była staty-stycznie nieistotna.

W celu zbadania zależności pomiędzy stężeniem fosfatazy kwaśnej w surowicy i w ślinie obliczono współczynniki korelacji r Pearsona (tab. VI). W obu grupach korelacje między stężeniem fosfatazy kwaśnej w surowicy i poziomem tego enzymu w ślinie nie były istotne statystycznie.

Dyskusja

Fosfataza kwaśna należy do markerów resorpcji kości. Wyniki badań pomiaru aktywności tego enzymu w surowicy i ślinie dotyczą całości frakcji, są sumą aktywności 5 izoenzymów. Jednak głównym wskaźnikiem nasilenia procesów resorpcji tkanki kostnej jest frakcja oporna na winian [9].

Z tego powodu uzyskane wyniki badań własnych pomiaru całkowitej aktywności tego enzymu w surowicy i ślinie poszczególnych grup kobiet mogą nie w pełni odzwierciedlać intensywność procesu resorpcji tkanki kostnej. Wskazane są dalsze badania w celu oceny poziomu frakcji opornej na winian, na podstawie których będzie można dokładniej określić, czy stosowanie HTZ znacząco zmniejsza resorpcję kości.

Aktywność fosfatazy zasadowej w surowicy jest najczęściej oznaczanym wskaźnikiem tworzenia tkanki kostnej. Stężenie tego markera w surowicy zależy od obecności jego izoenzymów: wątrobowego, kostnego i jelitowego oraz łożyskowego u kobiet ciężarnych. Frakcja kostna fosfatazy zasadowej odpowiada za ok. 60% jej całkowitej aktywności w surowicy [10, 11].

Stwierdzono, że aktywność całkowita fosfatazy zasadowej słabo koreluje z szybkością tworzenia tkanki kostnej, natomiast frakcja kostna tego enzymu dobrze odzwierciedla aktywność przebudowy tkanki kostnej [9].

Wyniki badań własnych pomiaru aktywności fosfatazy zasadowej w surowicy i ślinie dotyczą całości frakcji tego enzymu, dlatego nie informują one jednoznacznie o tempie procesów zachodzących w tkance kostnej u kobiet w poszczególnych grupach. Wskazane są dalsze badania poziomu frakcji kostnej fosfatazy zasadowej, dzięki którym będzie możliwa dokładniejsza ocena wpływu stosowania HTZ na tworzenie tkanki kostnej.

Wnioski

Stężenie fosfatazy kwaśnej i zasadowej w surowicy kobiet przyjmujących HTZ było większe niż u kobiet w okresie menopauzalnym, które nie przyjmowały HTZ.

Hormonalna terapia zastępcza stosowana u kobiet po menopauzie nie ma wpływu na stężenie fosfatazy kwaśnej i zasadowej w ślinie.

Wskazane są dalsze badania podające ocenie poziom frakcji opornej na winian fosfatazy kwasowej w celu określenia wpływu stosowania HTZ na zmniejszenie resorpcji tkanki kostnej. Badania całkowitego poziomu tego enzymu są nieprecyzyjne.

Wskazane są dalsze badania podające ocenie poziom frakcji kostnej fosfatazy kwasowej w celu określenia wpływu stosowania HTZ na nasilenie tworzenia tkanki kostnej. Badania całkowitego poziomu tego enzymu są nieprecyzyjne.

Piśmiennictwo

1. Freeman EW, Sammel MD, Liu L, Martin P. Psychometric properties of a menopausal symptom list. Menopause 2003; 10: 258-65.

2. Janiec W. Kompendium farmakologii. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2006.

3. Warenik-Szymankiewicz A, Męczekalski B. Wpływ estrogenów na metabolizm tkanki kostnej w warunkach fizjologii i patologii. Stand Med 2007; 4: 143-5.

4. Cowley SM, Hoare S, Mosselman S. Estrogen receptors alfa and beta form heterodimers on DNA. J Biol Chem 1997; 32: 19858-62.

5. de Cherney A. Pysiologic and pharmacologic effects of estrogen and progestins on bone. J Reprod Med 1993; 38: 1007-14.

6. Łukaszkiewicz J, Lorenc RS. Udział czynników endokrynnych i parakrylnych w etiopatogenezie osteoporozy. Terapia 2008; 17: 6-13.

7. Väänänen H, Härkönen P. Estrogen and bone metabolism. Maturitas 1996; 23 (Suppl.): 65-9.

8. Horowitz MC. Cytokines and estrogen in bone: anti-osteoporotic effects. Science 1993; 260: 626-30.

9. Takahashi M, Kushida K, Hoshino H, et al. Comparison of bone and total alkaline phosphatase activity on bone turnover during menopause and in patients with established osteo-porosis. Clin Endocrinol (Oxf) 1997; 47: 177-83.

10. Galus K. Choroby metaboliczne kości. Med Tour Press International, Warszawa 1994.

11. Marcinowska-Suchowierska E, Lisawa A, Marowska J. Biochemiczne markery przebudowy kości i ich przydatność do diagnostyki osteoporozy. Wiad Lek 1992; 45: 647-54.
Copyright: © 2013 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.