eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2009
vol. 6
 
Share:
Share:

KRONIKA NAUKOWA
Sprawozdanie z Sympozjum Radiologii Kardiologicznej ESCR w Porto – Bem-vindos ao ESCR 2008

Jan Głowacki
,
Mieczysław Pasowicz

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2009; 6 (1): 92–93
Online publish date: 2009/03/31
Article file
Get citation
 
 
W Porto w Portugalii, w dniach 16–18 października 2008 roku odbyło się coroczne spotkanie Europejskiego Towarzystwa Radiologii Kardiologicznej (ESCR) pod przewodnictwem prof. M. Oudkirka/NL, prezydenta Towarzystwa. ESCR jest organizacją skupiającą ludzi zajmujących się diagnostyką sercowo-naczyniową przy Europejskim Towarzystwie Radiologicznym (ESR).

Bem-vindos ao ESCR 2008 – tymi słowami przywitano nas w Portugalii.

Porto, drugie co do wielkości miasto Portugalii, łączy w sobie starą, portową część z częścią nowoczesną. Nowoczesne, szybkie metro, nowe inwestycje, autostrady – to niewątpliwe korzyści dla Portugalii z wstąpienia do Unii Europejskiej oraz z organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2004 roku.
Głównymi tematami sympozjum były: anatomia i fizjologia serca, funkcjonalny kardiologiczny MR, angio TK w chorobie wieńcowej, obrazowanie w kardiomiopatiach, rola obrazowania w obciążeniu, nowe aplikacje w MSCT (ang. mulislice computed tomography), inne aplikacje w kardiologicznym MR (CMR).
Zajęcia odbywały się w Centrum Edukacyjnym w dwóch salach równolegle. W holu na I piętrze, nad salami obrad, miała miejsce sesja plakatowa, wzorem Kongresów Radiologicznych, w całości elektronicznie i do tego on-line. Wszystkie plakaty były dostępne podczas trwania Sympozjum na 20 komputerach i do dziś są dostępne w sieci na stronie Towarzystwa dla wszystkich członków i uczestników spotkania.
Obrady rozpoczął prezydent ESCR prof. Oudkerk/NL, przedstawiając plan obrad na kolejne dni. W sali A odbywały się wykłady zaproszonych gości, seminaria, warsztaty z systemem głosowania z sali. Sesje naukowe miały miejsce obok, w sali B. W bogatym programie naukowym Sympozjum znalazły się polskie akcenty: prof. M. Pasowicz ze Szpitala im. Jana Pawła II z Krakowa był członkiem Komitetu Naukowego, dr J. Głowacki ze Śląskiego Centrum Chorób Serca znalazł się w zespole faculty Sympozjum i prowadził sesję (work-shop) dotyczącą wad wrodzonych serca, a swoje wystąpienia ustne mieli dr D. Piotrowska z Warszawy,
K. Gruszczyńska i A. Gola z Katowic oraz grupa krakowska
– T. Miszalski-Jamka, A. Leśniak-Sobelga, E. Wicher-Muniak i M. Urbańczyk. Wystąpienia Polaków zostały bardzo dobrze przyjęte, o czym świadczyła aktywna dyskusja. W programie sesji plakatowej znalazły się również polskie prezentacje, m.in. z Krakowa, Zabrza (dr J. Głowacki i dr P. Jarski), Warszawy.
Z programu naukowego na szczególną uwagę zasługiwały wykłady prof. R. Rienmuellera z Austrii Determinants of cardiac function in CT oraz prof. F. Codemartiniego z Włoch Cardiac MDCT: Contrast protocol optimalization.
W nietypowym jak na spotkania naukowe tzw. programie socjalnym znalazły się codzienne, ranne (7.00!) przebieżki (morning running), a w drugim dniu odbył się turniej piłki nożnej halowej. Drużyna polsko-włoska, mimo dużej woli walki, nie zakwalifikowała się do meczu finałowego.
Spotkanie towarzyskie odbyło się w jednej z wielu wytwórni sławnych win Porto nad brzegiem rzeki Douro. Nie odbyło się bez minikoncertu słynnej portugalskiej pieśni fado.
Następne spotkanie ESCR odbędzie się znacznie bliżej Polski, bo w Lipsku, we wrześniu 2009 roku. Kolejne, dzięki staraniom prof. Pasowicza, najpewniej będzie miało miejsce w Polsce, w Krakowie.
Copyright: © 2009 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.