eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
3/2011
vol. 8
 
Share:
Share:

KRONIKA NAUKOWA
Ucząc się od najlepszych – Herz und Gefäss Klinik w Bad Neustadt

Radosław Wilimski

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2011; 8 (3): 418–419
Online publish date: 2011/09/30
Article file
- 32Wilimski.pdf  [0.86 MB]
Get citation
 
 
Podróże kształcą, a jednocześnie inspirują i wytyczają nowe kierunki rozwoju zawodowego. Staże zagraniczne stanowią jedną z najbardziej efektywnych i zarazem efektownych form zdobywania doświadczenia. Z reguły skondensowana pod względem czasowym i ukierunkowana tematycznie forma takiego kursu pozwala na maksymalne wykorzystanie niełatwo zdobytego „wolnego” czasu. Gdzie w takim razie najlepiej zainwestować swój czas, aby maksymalnie skorzystać ze stażu kardiochirurgicznego?

Opierając się na programach kardiochirurgicznych konferencji naukowych, które odbywały się w ostatnich latach w Polsce oraz publikacjach dotyczących chirurgii zastawki aortalnej, tętniaków aorty i chirurgii zastawki mitralnej, wybór miejsca stażu okazał się dość prosty. Dwie osoby o ogromnym doświadczeniu praktycznym i dydaktycznym oraz nowatorskim podejściu do kardiochirurgii w jednym miejscu – prof. Paweł Urbański oraz dr Patrick Perier z Herz und Gefäss Klinik w Bad Neustadt (ryc. 1.).

Herz und Gefäss Klinik została otwarta w 1984 r. Dysponuje 6 salami operacyjnymi, 36 łóżkami na oddziale intensywnej opieki pooperacyjnej i 27 łóżkami na oddziale Intermediate Care. Rocznie wykonywanych jest prawie 4000 zabiegów, w tym 2200 z użyciem krążenia pozaustrojowego. Kierownikiem Kliniki jest prof. Anno Diegeler.

Profesor Urbański (ryc. 2.) w każdym detalu perfekcyjnie zaplanował i pomógł w organizacji szkolenia w Bad Neustadt. Wśród wielu operacji przeprowadzonych w tym czasie w Klinice swoją uwagę skupiłem na zabiegach wykonywanych przez niego i dr. Perier.

Podczas stażu codziennie mogłem obserwować zabiegi tętniaków aorty wstępującej i/lub łuku aorty oraz zabiegi rekonstrukcyjne niedomykalnej zastawki aortalnej. Miałem również okazję uczestniczyć w rzadkim zabiegu reoperacji koarktacji aorty w połączeniu z rekonstrukcją dwupłatkowej zastawki aortalnej u dorosłego pacjenta. Zabiegi rekonstrukcyjne zastawki aortalnej polegające na anatomicznej rekonstrukcji aparatu zastawkowego (opuszki aorty oraz płatków) stanowiły wyjątkową możliwość poznania bardzo zindywidualizowanej techniki operacyjnej prof. Urbańskiego, a jednocześnie były wyśmienitą lekcją patofizjologii tej wady (ryc. 3.). W zabiegach naprawczych płatków aortalnych w Klinice prof. Urbańskiego rutynowo jest pobierany i opracowywany chirurgicznie fragment własnego worka osierdziowego pacjenta, który jest następnie utrwalany w 1,5-procentowym roztworze glutaraldehydu. Spośród wszystkich obserwowanych zabiegów naprawczych tylko w jednym przypadku konieczna była implantacja protezy zastawkowej z powodu niesatysfakcjonującego, śródoperacyjnego wyniku plastyki.

Profesor Urbański krok po kroku przedstawił technikę kaniulacji prawej tętnicy szyjnej wspólnej, którą powszechnie stosuje podczas operacji tętniaków aorty wstępującej i łuku aorty. Szczegółowo omówił zalety protekcji mózgu z wykorzystaniem selektywnej perfuzji mózgu techniką antegrade w różnych sytuacjach klinicznych przy wykorzystaniu powyższej metody kaniulacji. Szczególna technika perfuzji stosowana w Bad Neustadt podczas operacji tętniaków łuku aorty ma na celu nieprzerwane ukrwienie mózgu i ograniczenie czasu niedokrwienia narządów w połączeniu z wyeliminowaniem głębokiej hipotermii. Średni czas zatrzymania krążenia podczas wymiany łuku aorty wynosił kilkanaście minut, a czas jednostronnej perfuzji mózgu ograniczał się do ok. 40 min. U żadnego z operowanych chorych nie stwierdzono jakichkolwiek powikłań pooperacyjnych. Obserwowane, jak również wcześniej publikowane wyniki mówią same za siebie.

Postać dr. Patricka Perier (ryc. 4.) kojarzyła mi się do tej pory z zabrzańskimi spotkaniami poświęconymi m.in. leczeniu wad zastawki mitralnej. Propagowana przez

dr. Perier filozofia „Respect rather than resect” w chirurgii naprawczej zastawki mitralnej zdobywa coraz większe grono fanów, do którego śmiem się zaliczać. Z tym większą radością przyglądałem się kolejnym udanym plastykom niedomykalnej zastawki mitralnej zarówno o etiologii niedokrwiennej, jak i zwyrodnieniowej w wykonaniu dr. Perier. Często współwystępujące z tą wadą migotanie przedsionków zawsze poddawane było krioablacji, którą to technikę dr Perier uważa za najbezpieczniejszą. Kolejnym rzadkim zabiegiem, który mogłem obserwować, była mioektomia przerośniętej przegrody międzykomorowej wykonana z dostępu przez zastawkę mitralną połączona z plastyką mitralną zastawki trójdzielnej. Nie trzeba chyba wspominać, że wszystkie zabiegi dr Perier wykonał techniką małoinwazyjną, zdradzając wszystkie znane mu tricki poprawy wizualizacji pola operacyjnego.

Osobiście uważam staż w Herz und Gefäss Klinik w Bad Neustadt za bardzo praktyczny i inspirujący. Po pracy warto jeszcze znaleźć czas na spacer po uroczej okolicy wokół zamku i po parku zdrojowym oraz zabytkowym Bad Neustadt.



Bad Neustadt, 30.05.2011 r.
Copyright: © 2011 Polish Society of Cardiothoracic Surgeons (Polskie Towarzystwo KardioTorakochirurgów) and the editors of the Polish Journal of Cardio-Thoracic Surgery (Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska). This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.