eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
2/2011
vol. 8
 
Share:
Share:
abstract:

Komentarz

Józef Kozak

Online publish date: 2011/07/05
View full text Get citation
 
Przedstawiona do oceny praca porusza bardzo aktualny problem powikłań związanych z zażywaniem narkotyków. Przypadek jest dobrze udokumentowany i graficznie zilustrowany. Wymaga jednak niewielkiego uzupełnienia o dane dotyczące działania samego narkotyku na płuca.

Legalizacja tzw. narkotyków miękkich i przyzwolenie na posiadanie narkotyków na własny użytek zwiększa liczbę osób ich zażywających i liczbę powikłań z tym związanych. W ostatnich latach stwierdzono, że zażywanie kokainy, heroiny, marihuany może prowadzić do powstania samoistnej odmy śródpiersia. Częstość tego powikłania nie jest dokładnie oszacowana, gdyż część przypadków przebiega bezobjawowo i nie jest zdiagnozowana.

W piśmiennictwie przyjmuje się, że odmę śródpiersia spotyka się w 1–7 na 12 000 przyjęć szpitalnych. Samoistna odma śródpiersia występuje w 75% u mężczyzn w wieku 13–35 lat (średnio 20 lat) [4].

Badania nad wpływem marihuany na płuca prowadził już w ubiegłym wieku D.P. Tashkin w USA, gdyż w kraju tym ok. 10% młodych dorosłych i 1% dorosłych pali marihuanę regularnie.

Mechanizm powstania samoistnej odmy śródpiersia po zażyciu marihuany nie jest wyjaśniony.

Substancją odpowiedzialną za efekt psychotropowy w dymie marihuany jest delta-9-tetrahydrocannabinol.

Ponadto podobnie jak w dymie tytoniowym, w dymie marihuany zawarte są substancje drażniące płuca (policykliczne aromatyczne wodorowęglany, tlenek węgla, cyjanidy, benzeny i inne) [3]. Wypalenie 1 papierosa marihuany odpowiada 2,5 papierosom nikotynowym. Wielkość zmian w drogach oddechowych zależy od dawki wypalonej marihuany. U przewlekłych palaczy dym marihuany wywołuje zwężenie dróg oddechowych, rozdęcie płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli [1]. Pozostaje kwestią kontrowersyjną, czy ma wpływ na powstanie raka płuca [2].

Uważa się, że za wywołanie odmy śródpiersia odpowiedzialna jest raczej technika palenia marihuany, a nie skład dymu. Palacz palący marihuanę wciąga bez filtra dym o wysokiej temperaturze, długo i głęboko się zaciąga – wykonuje próbę Valsalvy, aby jak najdłużej utrzymać go w płucach, licząc na dobry efekt psychotropowy. Prowadzić to może do uszkodzenia pęcherzyków płucnych i wywołania efektu Macklina.

Wystąpienie odmy śródpiersia u palacza marihuany wymaga jednak wykluczenia innych przyczyn odmy śródpiersia i zmian w płucach – głównie poprzez wykonanie tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej.

View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.