eISSN: 1897-4252
ISSN: 1731-5530
Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska/Polish Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
1/2010
vol. 7
 
Share:
Share:
abstract:

Komentarz
Z perspektywy chorego, czasu i historii

Marian Zembala

Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2010; 7 (1): 10–11
Online publish date: 2010/03/31
View full text Get citation
 
Dobrze się stało, że kardiochirurdzy
i kardiolodzy w Polsce mogą za pośrednictwem „Kardiochirurgii i Torakochirurgii Polskiej” zapoznać się z wynikami pracy „Laserowa rewaskularyzacja serca –
bezpieczna metoda leczenia pacjentów niekwalifikujących się do konwencjonalnego leczenia”.
Recenzenci tej pracy, prof. prof. Lech Anisimowicz z Bydgoszczy i Ryszard Jaszewski z Łodzi, podkreślili jej dużą wartość praktyczną i kliniczne znaczenie. W pełni podzielam ich szczegółowe opinie, ponieważ także dzisiaj wobec tej bardzo trudnej grupy objawowych pacjentów z chorobą niedokrwienną serca okazujemy się za mało skuteczni, czasami nawet bezradni.
Autorzy i inicjatorzy tego projektu realizowanego w latach 2004–2007 w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie pod kierunkiem prof. Mariana Śliwińskiego, także jako operatora, zgromadzili duży materiał, liczący się także na świecie, aż 150 objawowych chorych z zaawansowaną i jednocześnie rozsianą postacią choroby niedokrwiennej serca. Dla znacznej grupy 35 chorych (23%) pośrednia laserowa rewaskularyzacja była jedyną możliwością pomocy uwolnienia od dławicy; dla pozostałych 115 chorych ważnym uzupełnieniem do pomostowania aortalno-wieńcowego. Najważniejsze, że pomoc kardiochirurga okazała się nie tylko potrzebna, ale i skuteczna.
Jestem przekonany, że większość z operowanych chorych pochodziła z tzw. negatywnego wyboru – kiedy my,
w wielu ośrodkach kardiochirurgicznych i kardiologicznych
w Polsce, nie zdecydowaliśmy się zakwalifikować ich do rewaskularyzacji z powodu bardzo rozsianych zmian w tętnicach wieńcowych, otrzymali pomoc w Aninie. Autorzy niniejszej pracy wykazali, że laserowa rewaskularyzacja serca okazała się bezpieczna i skuteczna, skoro uwolniła od stenokardii tak znaczną liczbę operowanych chorych, ze stosunkowo niewielkim ryzykiem około- i pooperacyjnym.
W imieniu chorych, ale także nas – kardiochirurgów
– gratulujemy i dziękujemy Autorom projektu.
Dzisiaj wielu z nas patrzy na tę pracę także przez pryzmat jej inicjatora i lidera – prof. Mariana Śliwińskiego. Nie mamy wąt-pliwości, że bez Jego determinacji i konsekwencji projekt ten prawdopodobnie w Polsce by nie powstał, a co za tym idzie, bardzo wielu trudnych chorych nie miałoby szansy uwolnienia od dławicy i lepszego życia.
Cieszę się, ponieważ nieobecny wśród nas śp. prof. Marian Śliwiński znowu do nas...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.