eISSN: 1897-4309
ISSN: 1428-2526
Contemporary Oncology/Współczesna Onkologia
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Addendum Special Issues Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
8/2002
vol. 6
 
Share:
Share:

Measurement of activity of 131I deposited in human thyroid during the medical examination

Bogdan Filipiak
,
Jakub Ośko
,
Natalia Golnik
,
Tomasz Pliszczyński
,
Zbigniew Haratym

Współcz Onkol (2002), 6, 8, 530-533
Online publish date: 2003/04/11
Article file
- Pomiary.pdf  [1.55 MB]
Get citation
 
 
WSTĘP


Zaprezentowane w niniejszej pracy wyniki badań powstały na podstawie doświadczeń i praktyki pomiarowej Laboratorium Skażeń Wewnętrznych IEA oraz pracy magisterskiej Jakuba Ośko.

Jod jest jednym z częściej używanych pierwiastków radioaktywnych w medycynie nuklearnej. Najczęściej wykorzystywanym w diagnostyce i terapii izotopem jest 131I. Zastosowanie mają jeszcze 125I i 123I.

Do kalibracji licznika promieniowania tarczycy wykorzystywano 3 fantomy tarczycy: umożliwiający regulację położenia tarczycy fantom wodny [1], pleksiglasowy i RSD (Radiology Support Devices Inc., USA). Do dalszych badań wykorzystano wyniki kalibracji fantomem wodnym.



MATERIAŁ I METODY


Fantom wodny zastosowany do wzorcowania ma postać walca o średnicy 128 mm i wysokości 165 mm. Tarczyca jest symulowana przez 2 cylindryczne pojemniki o objętości 13 cm3 każdy. Konstrukcja mocowania pojemników umożliwia symulowanie efektywnej głębokości położenia tarczycy płynnie w przedziale od 24 do 60 mm. Widok rozłożonego fantomu oraz w momencie jego pomiarów kalibracyjnych prezentuje fot.



Widmo energetyczne jodu 131I z charakterystycznymi liniami energetycznymi, przedstawiono na rycinie.



Na rycinie przedstawiono 2 przypadki kalibracji fantomu wodnego wykonane w stałej, standardowej geometrii pomiarowej stosowanej w LPT-IEA. Standardowa geometria pomiarowa w pomiarach dozymetrycznych to 12-centymetrowa odległość pomiędzy czołem detektora a powierzchnią szyi pacjenta (fantomu). Taki wybór jest kompromisem pomiędzy maksymalizacją wydajności detekcji linii 364 keV, a wygodą osoby mierzonej i minimalizacją wpływu głębokości położenia tarczycy na wynik pomiaru.

Widmo górne pokazuje sytuację, gdy gruczoły tarczycy są najbliżej powierzchni szyi, tzn. ich środek geometryczny leży w odległości 23 mm od powierzchni fantomu, zaś widmo dolne odpowiada odsunięciu środka geometrycznego tarczycy na odległość 51 mm od powierzchni fantomu.
Na ocenę aktywności 131I w tarczycy wpływa szereg różnych czynników, takich jak:

- odległość pomiędzy czołem detektora a powierzchnią szyi lub fantomu (wynika to ze znanego powszechnie faktu, że intensywność promieniowania maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości: źródło punktowe - detektor);

- niesymetryczne ustawienie lub obrót detektora względem środka symetrii gruczołów tarczycy;

- efektywna głębokość położenia tarczycy (niestandardowa).



Źródłem największych błędów, przy stałej geometrii pomiarowej, jest zmienna głębokość położenia tarczycy i tym parametrem zajęto się w dalszej części rozważań.

Na podstawie widma spektrometrycznego można na wiele sposobów ocenić efektywną głębokość położenia tarczycy, wykorzystując w tym celu charakterystyczne piki energetyczne.

Jedną z metod jest wyznaczenie ilorazu liczby zliczeń netto pod pikiem 364 keV (tym samym, który wykorzystuje się do oceny aktywności) do liczby zliczeń z obszaru rozproszenia Comptonowskiego w przedziale energii pomiędzy 100 i 150 keV.

Wybrano ten sposób, ponieważ nachylenie krzywej jest tu największe, co pozwala najdokładniej ocenić położenie tarczycy, a także ponieważ błąd oceny aktywności jest najmniejszy dla piku 364 keV.



WYNIKI


Kolejnym etapem badań było zweryfikowanie i próba zastosowania w praktyce opracowanej wcześniej metody kalibracji LPT.

Pomiary aktywności jodu w tarczycy po jego diagnostycznym podaniu, wykonano w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Badaniu poddano 95 osób. Byli to pacjenci skierowani na badanie jodochwytności tarczycy. 24 godz. przed pomiarem pacjenci otrzymali doustnie jod 131I o aktywności 2-4 MBq.

W skład grupy weszło 67 kobiet i 28 mężczyzn. W 65 przypadkach znane były wyniki badania USG tarczycy i określone na ich podstawie wymiary płatów.
Na podstawie zebranych danych wyznaczono mechaniczną głębokość tarczycy, efektywną głębokość tarczycy, aktywność zgromadzoną w tarczycy oraz jodochwytność.

Mechaniczną głębokość tarczycy wyznacza się zakładając, że położenie tarczycy jest zawsze jednakowe i między tarczycą, a powierzchnią szyi znajduje się 8 mm tkanki. Położenie środka tarczycy zależy więc jedynie od wielkości płatów.



Efektywną głębokość tarczycy wyznaczono na podstawie wykonanej wcześniej kalibracji LPT z użyciem fantomu wodnego. Wykorzystano tu wyznaczone wcześniej równanie zależności ilorazu liczby zliczeń netto pod pikiem 364 keV i liczby zliczeń z obszaru rozproszenia Comptonowskiego w przedziale energii pomiędzy 100 i 150 keV od głębokości położenia tarczycy.
Dysponując informacją o głębokości położenia tarczycy oraz znając zależność wydajności detekcji w funkcji głębokości położenia można określić aktywność izotopu 131I zgromadzonego w tarczycy w chwili pomiaru. Aktywność wyznaczono korzystając z dwóch metod.

W metodzie prostej wykorzystano stałą wartość wydajności detekcji e = 0,00253 wyznaczoną dla standardowej głębokości położenia tarczycy 23 mm. W metodzie z poprawkami obliczono wydajność detekcji oddzielnie dla każdego przypadku.

Jodochwytność tarczycy wyznaczono jako stosunek zmierzonej aktywności w tarczycy pacjenta do aktywności kapsułek z radionuklidem zmierzonej tuż przed połknięciem ich przez pacjenta. Wyznaczono ją 2-krotnie, jako jodochwytność prostą i z poprawkami.

W 91 przypadkach, co stanowi 95,79 proc. badanych, aktywność zmierzona w tarczycy (a więc również jodochwytność) metodą z poprawkami była większa od prostej, a w pozostałych 4 (4,21 proc.) - mniejsza.
Średnio jodochwytność z poprawkami była większa od prostej o 6,9 proc.



Zanotowano dość duży rozrzut - różnice między jodochwytnością z poprawkami i jodochwytnością prostą wynosiły od 34 do 6 proc.



W 65 przypadkach znane były wyniki badania USG, co pozwoliło określić różnicę między mechaniczną Gm, a efektywną Gef głębokością tarczycy. W 26 (40 proc.) przypadkach większa okazała się mechaniczna głębokość tarczycy, w pozostałych 39 (60 proc.) - efektywna. Średnio głębokość efektywna jest większa od mechanicznej o 2,4 mm.



OMÓWIENIE WNIOSKÓW


Ochrona radiologiczna

Czułość prezentowanej metody dla 10-minutowego pomiaru w odległości 12 cm wynosi 200 Bq/tarczycę, co odpowiada 1×10-4 ALIo* [2] na pojedynczy pomiar. Dla prawidłowej oceny narażenia od 131I należałoby prowadzić pomiary kontrolne przynajmniej raz na miesiąc, co odpowiada dla pesymistycznych założeń, że próg czułości wynosi 2 proc. ALIo rocznie.
Dokładność pomiaru bardzo silnie zależy od zachowania geometrii (odległości detektor - szyja) oraz od głębokości położenia tarczycy.

Dla oceny aktywności bardzo istotna jest informacja - kiedy nastąpiło wniknięcie 131I do organizmu i jaką drogą. Natomiast stosunkowo niewielki błąd wynika ze stosowania dla celów kalibracji nietkankopodobnego fantomu.
Przykład. Kalibracja: standardowy fantom pleksiglasowy (odległość = 12 cm, tarczyca na głębokości mechanicznej = 20 mm).



Pomiar: rzeczywista odległość = 15 cm, tarczyca z analizy widma na głębokości efektywnej = 25 mm.

- błąd z powodu różnicy odległości przy pomiarze i kalibracji - ok. 25 proc.,

- błąd z powodu różnicy w położeniu tarczycy - ok. 10 proc.,

- błąd z powodu różnic w gęstości fantomu i człowieka - ok. 3 proc.,

- do tego dochodzi niepewność dotycząca czasu wniknięcia, np. 10 dni - 25 proc., ale 20 dni - 500 proc.



Medycyna


W postępowaniu medycznym zawsze znana jest aktywność podanego preparatu oraz czas jego podania, a więc błędy oceny aktywności w tarczycy z tego powodu można pominąć.

Utrudnienia pomiarowe związane są przede wszystkim z zapewnieniem powtarzalności geometrii pomiarowej.



Zestaw spektrometryczny wykorzystywany do pomiarów w ochronie radiologicznej nie jest najlepszym narzędziem w badaniach klinicznych. Jego wadą jest zbyt duża czułość, powodująca trudności w ocenie aktywności już przy dawkach diagnostycznych i uniemożliwiająca taką ocenę przy dawkach terapeutycznych.



Celem tego typu pomiaru jest możliwie dokładne określenie jodochwytności tarczycy niezbędne do planowania dalszej terapii jodowej. Wyniki badań wskazują, że wprowadzenie stosownych kalibracji, a potem poprawek do szacowania jodochwytności, czynią pomiar dokładniejszym. Stosowanie w praktyce starej metody nie uwzględniającej położenia tarczycy zaniża jodochwytność nawet o ponad 30 proc.



Badania ultrasonograficzne w wielu przypadkach pokazały, że tarczyce osób trafiających do szpitali znacznie odbiegają od normy (duży rozrzut wielkości płatów, asymetria, niestandardowe położenie), a badania scyntygraficzne pokazały ponadto nierównomierne gromadzenie się jodu w płatach tarczycy.



Dalsze badania


Planowane są dalsze badania mające na celu:

- opracowanie metodyki i stanowiska pomiarowego dostosowanego do aktywności terapeutycznych podawanych pacjentom,

- ograniczenie błędów geometrii pomiaru pacjenta,

- kalibrację z uwzględnieniem niestandardowej tarczycy - nowy model fantomu.



PODZIĘKOWANIA

Autorzy serdecznie dziękują Panu prof. Leszkowi Królickiemu za umożliwienie przeprowadzenia pomiarów z udziałem pacjentów w Warszawskim Szpitalu Bródnowskim.



PIŚMIENNICTWO

1. Ośko J. Opracowanie fantomu i sposobu kalibracji licznika promieniowania tarczycy z uwzględnieniem jej położenia - praca magisterska, Politechnika Warszawska, Wydz. Mechatroniki, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, 2001.
2. ICRP Publication 30. Limits for intakes of radionuclides by workers - Part 1, vol. No 3/4, str. 23-29 i 88-89, Pergamonn Press, 1979.



*ALIo - roczne wniknięcie na drodze oddechowej dla osób zawodowo narażonych na promieniowanie jonizujące, które dla 131I wynosi 6 MBq, co odpowiada równoważnej dawce obciążającej 50 mSv na całe ciało.



ADRES DO KORESPONDENCJI

mgr inż. Tomasz Pliszczyński

Instytut Energii Atomowej

Ochrona Radiologiczna

i Służba Awaryjno-Dozymetryczna

05-400 Otwock/Świerk
































Copyright: © 2003 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.